Dwie ściskające się ręce w geście współczucia
Arkadiusz Dąbek

Terapia uważności wspiera w przeciwdziałaniu depresji

Najnowsze badania dowodzą, że odpowiedni stosunek do samego siebie pozwala wesprzeć psychikę w walce z depresją i zmienić nastawienie pacjenta do przeżywanej choroby. To cenna broń w walce z przewlekłym i trudnym schorzeniem, jakim jest depresja. Najlepszym przykładem takiego podejścia jest terapia Mindfulness.

Depresja sprowadza na człowieka widmo wielu negatywnych przeżyć, takich jak stres, znerwicowanie czy przygnębienie. Okazuje się, że przejawy pewnej wyrozumiałości względem siebie wprawiają w stan bezpieczeństwa i odprężenia, które są potrzebne w skutecznej terapii.

Terapia uważności – budowa psychicznego bezpieczeństwa

Nowe ustalenia mówią, że terapia poznawcza oparta na uważnoścI (Mindfulness Based Cognitive Therapy – MBCT) może pomóc w znajdowaniu życzliwości dla samego siebie. Osoby z depresją tym sposobem będą mogły osiągnąć równowagę i wytchnienie.

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Exeter, Uniwersytetu w Magdeburgu oraz Oksfordu. Wykazali, że MBCT przejawia potencjał przerwania ciągu ponadmiarowego samokrytycyzmu i poczucia bezwartościowości, które często prowadzą cierpiących na depresję do nawrotu choroby. Publikacja ukazała się na łamach czasopisma „Mindfulness”.

Uczestnicy, u których zastosowano terapię opartą na uważności, wykazywali tendencję do życzliwości względem siebie oraz reakcje ich ciał poświadczały o poczuciu mniejszego zagrożenia. Innymi słowy, znajdowali się w stanie bezpieczeństwa i odprężenia, ważnym z punktu widzenia regeneracji i odzyskania zdrowia.

Autorzy publikacji uważają, że studia te pomagają dokładniej zrozumieć, jak MBCT zapobiega nawrotom choroby.

Terapia Mindfulness – pogłębiona refleksja nad sobą

Terapia oparta na uważności jest grupową terapią psychologiczną, która pomaga ludziom zmienić błędy poznawcze, w tym odbieranie własnych doświadczeń, oraz nauczyć się umiejętności, które obniżają prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych epizodów depresji.

Wcześniejsze badania wykazały, że osoby z nawracającą depresją odnoszą szczególne korzyści z MBCT, kiedy uczą się większego współczucia wobec siebie. To zwiększone współczucie dla samego siebie zostało zdefiniowane jako zdolność do życzliwości względem samego siebie w stresujących momentach. Innymi słowy, mowa o takim postępowaniu, jak nadmierne obwinianie się, niemożność porzucenia zaburzonego punktu widzenia, traktowaniu kryzysowych sytuacji osobiście.  

Tymczasem w trakcie nowych studiów naukowcy przebadali 50 osób, u których nastąpiła remisja depresji. Osoby te były zagrożone nawrotem choroby. W tej grupie 25 osób poddano testom przed i po ośmiotygodniowej terapii MBCT oraz porównano z nieleczoną próbą kontrolną 25 osób z nawracającą depresją. Co ciekawe, jedną z obserwacji było dostrzeżenie w grupie kontrolnej (nieleczonej) objawów reakcji ciała, wskazujących na bardziej ujemną postawę wobec medytacji współczucia – uczestnicy brali w niej udział po raz drugi. Nie opanowali zatem techniki życzliwości, która byłaby pomocna w terapii.

Doktor Hans Kirschner z Uniwersytetu w Magdeburgu, współautor badania, podkreśla znaczenie przeprowadzonych badań, gdyż stanowią one naukowe poparcie w stosowaniu terapii opartej na uważności. Powinno to zatem pomóc cierpiącym na depresję w znalezieniu odporności mentalnej, dzięki technikom pracy nad sobą, polegających na zwiększonej życzliwości i wyrozumiałości.

Powiązane produkty

Technika współczucia połączona z terapią uważności Mindfulness

Nowe ustalenia odnoszą się do wcześniejszych studiów zespołu, w których wykazano możliwości tymczasowego uzyskania wzorców życzliwości względem siebie za pomocą krótkich ćwiczeń współczucia skierowanych na własną osobę. Naukowcy chcieli poddać badaniu ów efekt u osób z depresją.

Okazało się, że samo ćwiczenie współczucia nie wystarczyło do wywołania stanu bezpieczeństwa. Jednakże terapia oparta na uważności skutecznie to umożliwiła.

Profesor Anke Karl z Uniwersytetu w Exeter, współautorka badania, stwierdza sukces nowych studiów, gdyż poszerzają one dotychczasowe ustalenia. Uczona podkreśla znaczenie właściwej terapii w przypadkach choroby przewlekłej, ponieważ zmniejsza podatność na ponowne zachorowanie – jak twierdzi profesor.

1.    H. Kirschner, W. Kuyken, A. Karl, A Biobehavioural Approach to Understand How Mindfulness-Based Cognitive Therapy Reduces Dispositional Negative Self-Bias in Recurrent Depression, „Mindfulness”, 2022.
2.    Mindfulness-based cognitive therapy benefits people with depression through promoting self-kindness, „sciencedaily.com” [online],  www.sciencedaily.com/releases/2022/03/220309104429.htm [dostęp:] 26.04.2022.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij