
Terapia uważności wspiera w przeciwdziałaniu depresji
Depresja sprowadza na człowieka widmo wielu negatywnych przeżyć, takich jak stres, znerwicowanie czy przygnębienie. Okazuje się, że przejawy pewnej wyrozumiałości względem siebie wprawiają w stan bezpieczeństwa i odprężenia, które są potrzebne w skutecznej terapii.
Terapia uważności – budowa psychicznego bezpieczeństwa
Nowe ustalenia mówią, że terapia poznawcza oparta na uważnoścI (Mindfulness – Based Cognitive Therapy – MBCT) może pomóc w znajdowaniu życzliwości dla samego siebie. Osoby z depresją tym sposobem będą mogły osiągnąć równowagę i wytchnienie.
Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Exeter, Uniwersytetu w Magdeburgu oraz Oksfordu. Wykazali, że MBCT przejawia potencjał przerwania ciągu ponadmiarowego samokrytycyzmu i poczucia bezwartościowości, które często prowadzą cierpiących na depresję do nawrotu choroby. Publikacja ukazała się na łamach czasopisma „Mindfulness”.
Uczestnicy, u których zastosowano terapię opartą na uważności, wykazywali tendencję do życzliwości względem siebie oraz reakcje ich ciał poświadczały o poczuciu mniejszego zagrożenia. Innymi słowy, znajdowali się w stanie bezpieczeństwa i odprężenia, ważnym z punktu widzenia regeneracji i odzyskania zdrowia.
Terapia Mindfulness – pogłębiona refleksja nad sobą
Terapia oparta na uważności jest grupową terapią psychologiczną, która pomaga ludziom zmienić błędy poznawcze, w tym odbieranie własnych doświadczeń, oraz nauczyć się umiejętności, które obniżają prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych epizodów depresji.
Wcześniejsze badania wykazały, że osoby z nawracającą depresją odnoszą szczególne korzyści z MBCT, kiedy uczą się większego współczucia wobec siebie. To zwiększone współczucie dla samego siebie zostało zdefiniowane jako zdolność do życzliwości względem samego siebie w stresujących momentach. Innymi słowy, mowa o takim postępowaniu, jak nadmierne obwinianie się, niemożność porzucenia zaburzonego punktu widzenia, traktowaniu kryzysowych sytuacji osobiście.
Tymczasem w trakcie nowych studiów naukowcy przebadali 50 osób, u których nastąpiła remisja depresji. Osoby te były zagrożone nawrotem choroby. W tej grupie 25 osób poddano testom przed i po ośmiotygodniowej terapii MBCT oraz porównano z nieleczoną próbą kontrolną 25 osób z nawracającą depresją. Co ciekawe, jedną z obserwacji było dostrzeżenie w grupie kontrolnej (nieleczonej) objawów reakcji ciała, wskazujących na bardziej ujemną postawę wobec medytacji współczucia – uczestnicy brali w niej udział po raz drugi. Nie opanowali zatem techniki życzliwości, która byłaby pomocna w terapii.
Doktor Hans Kirschner z Uniwersytetu w Magdeburgu, współautor badania, podkreśla znaczenie przeprowadzonych badań, gdyż stanowią one naukowe poparcie w stosowaniu terapii opartej na uważności. Powinno to zatem pomóc cierpiącym na depresję w znalezieniu odporności mentalnej, dzięki technikom pracy nad sobą, polegających na zwiększonej życzliwości i wyrozumiałości.
Polecane dla Ciebie
Technika współczucia połączona z terapią uważności Mindfulness
Nowe ustalenia odnoszą się do wcześniejszych studiów zespołu, w których wykazano możliwości tymczasowego uzyskania wzorców życzliwości względem siebie za pomocą krótkich ćwiczeń współczucia skierowanych na własną osobę. Naukowcy chcieli poddać badaniu ów efekt u osób z depresją.
Profesor Anke Karl z Uniwersytetu w Exeter, współautorka badania, stwierdza sukces nowych studiów, gdyż poszerzają one dotychczasowe ustalenia. Uczona podkreśla znaczenie właściwej terapii w przypadkach choroby przewlekłej, ponieważ zmniejsza podatność na ponowne zachorowanie – jak twierdzi profesor.