Kępki żółte, żółtaki na powiekach
Patryk Jasielski

Kępki żółte – jak powstają żółtaki na powiekach? Rodzaje, leczenie

Żółtaki są częstym problemem estetycznym wśród pacjentów, u których potwierdzono bardzo wysoki poziom cholesterolu. Mogą pojawić się jako kępki żółte na powiekach, kolanach, łokciach czy stopach. Usuwanie żółtaków polega na wykonaniu operacji chirurgicznej lub laseroterapii. Najistotniejsze jednak są zmiany, które można wprowadzić w stylu życia, które na pewno przyczynią się do zmniejszenia żółtych, cholesterolowych plam na skórze.

Wiele chorób organów wewnętrznych może objawiać się poprzez zmiany w obrębie skóry. Jednym z przykładów są kępki żółte, lokalizujące się na skórze powiek czy w obrębie ścięgien. Bywają znakiem ostrzegawczym, wskazującym na istotne zaburzenia metaboliczne organizmu. W tym artykule wyjaśniono, co oznaczają żółte plamy na powiekach, czy kępki żółte mogą same zniknąć oraz jak im zapobiegać i leczyć?

Co to są żółtaki?

Żółtaki, czyli inaczej kępki żółte, to zmiany przybierające formę grudek, które zwykle lokalizują się na powiekach, w okolicy kąta wewnętrznego oka. Kępki żółte powiek występują często symetrycznie i mogą się rozwijać zarówno na powiekach górnych, jak i dolnych, chociaż częściej obserwuje się je pod okiem. Żółtaki powiek są różnokształtne, zazwyczaj jednak płaskie lub nieco wypukłe, mogą mieć różną wielkość, a w dotyku są miękkie lub półtwarde. Charakteryzują się skłonnością do powolnego wzrostu i zlewania się ze sobą. Obecność mnogich kępek określa się jako żółtakowatość (ksantomatozę). Żółtaki pod oczami pojawiają się stosunkowo rzadko. Zazwyczaj stwierdza się je częściej u kobiet niż u mężczyzn, a szczyt ich występowania przypada na 4. i 5. dekadę życia.

Jakie są rodzaje żółtaków?

Kępki żółte mogą przybierać różne kształty i rozmiary oraz mimo że zazwyczaj rozwijają się na powiekach, to mogą się lokalizować w obrębie skóry całego ciała, np. w formie żółtaków ścięgien.

Kliniczne rodzaje żółtaków:

  • żółtaki płaskie – występują zazwyczaj jako żółtaki na powiekach i przybierają postać płasko-wyniosłych, dość miękkich guzków o żółtawym zabarwieniu;
  • żółtaki guzowate – są to kopulaste grudki, osiągające nieraz duże rozmiary i mają barwę żółtoróżową; pojawiają się symetrycznie nad dużymi stawami (np. na kolanach, łokciach), na rękach i stopach, niekiedy na pośladkach; cechuje je powolny wzrost;
  • żółtaki wysiewne – drobne, żółtawe guzki, które rozwijają się głównie na pośladkach i wyprostnych powierzchniach kończyn;
  • żółtak linijny dłoni;
  • kępka żółta ścięgien – najczęściej w obrębie ścięgna achillesa i na wyprostnych powierzchniach palców rąk;
  • kępki żółte zlewne – bardzo drobne grudki, gromadzące się w fałdach skóry.

Powiązane produkty

Żółtaki – przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko powstawania

Żółtaki, czyli żółte plamy na powiekach i innych częściach ciała, są wynikiem gromadzenia się nadmiaru lipidów (głównie cholesterolu) w obrębie skóry.

Ich powstawanie wiąże się z pochłanianiem przez makrofagi (komórki żerne, fagocyty, układu odpornościowego) nadmiaru cholesterolu i powstawaniem komórek piankowatych, które lokalizują się w skórze. Główną przyczyną powstawania żółtaków cholesterolowych jest nadmiar lipidów (cholesterolu) w organizmie i zaburzenia w przebiegu ich metabolizmu, charakteryzujące się dyslipidemią i hipercholesterolemią. Stany te związane są ze zwiększoną ilością we krwi „złego cholesterolu”, czyli LDL oraz ze zmniejszeniem ilości „dobrego cholesterolu” – HDL, a także z wysoką zawartością kwasów tłuszczowych (triglicerydów) we krwi – hipertriglicerydemią. Tak więc te niekorzystne zmiany w gospodarce lipidowej są określane jako najważniejszy czynnik ryzyka powstawania złogów cholesterolowych pod oczami.

Żółtaki – jak zapobiegać?

Jak już wcześniej wspomniano, żółtaki pod oczami są związane z zaburzeniami metabolizmu cholesterolu w organizmie. Dlatego podstawowym sposobem zapobiegania ich występowaniu jest dbanie o właściwy stan gospodarki lipidowej. Aby to uczynić, należy dbać o przestrzeganie zdrowej, zbilansowanej diety. Powinno się unikać tłuszczów zwierzęcych oraz pokarmów wysoce przetworzonych. Zamiast tego zaleca się spożywanie dużej ilości zbóż, owoców i warzyw oraz zdrowych olejów roślinnych i tłustych ryb. Doskonale sprawdzi się także wdrożenie suplementów z kwasami omega, sokiem z bergamoty, czy ekstraktem z czerwonego ryżu. Kolejnym sposobem zapobiegania występowaniu cholesterolu na powiekach, jest zwiększenie aktywności fizycznej. Jeżeli zmiana sposobu odżywiania się i ruch nie spowodują unormowania poziomu cholesterolu, lekarz może zastosować odpowiednie leki, głównie statyny. Niestety, niekiedy kępki żółte na powiekach są wynikiem genetycznie uwarunkowanych chorób – hipercholesterolemii rodzinnych. Wówczas bardzo trudno zapobiec ich powstawaniu i konieczne jest wczesne rozpoczęcie przyjmowania leków.

Sprawdź, jakie leki i suplementy na obniżenie cholesterolu znajdziesz na DOZ.pl

Żółtaki – leczenie

Kępki żółte są łagodnymi zmianami, które nie mają ryzyka zezłośliwienia. Ich obecność nie zakłóca także funkcji powiek. Są przede wszystkim problemami estetycznymi. Jeżeli dana osoba akceptuje ich obecność, to wówczas nie musi z nimi niczego robić. W sytuacji, gdy jednak nam przeszkadzają, może powstać pytanie: jak usunąć kępki żółte w najwłaściwszy sposób? Usuwanie kępek żółtych polega zazwyczaj na wykonaniu wycięcia chirurgicznego i ukryciu blizn w fałdach skóry powiek. Można także wykorzystać zabiegi laserowe, przy użyciu lasera CO2. Są one o tyle korzystniejsze, że w przebiegu tej metody nie występuje krwawienie oraz nie trzeba zakładać szwów po operacji. Należy mieć świadomość, że wyciskanie kępek żółtych jest nieskuteczne. Po leczeniu operacyjnym problem może nawracać, zwłaszcza jeżeli nie doszło do unormowania gospodarki lipidowej. Jeżeli ktoś nie chce poddawać się leczeniu zabiegowemu, to inną opcją, która zwiększa szanse na zmniejszenie się żółtaków, jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, poprzez wdrożenie odpowiedniej diety, ruchu i ewentualnie zażywanie właściwych leków. Ponadto, w poszukiwaniu sposobów na usuwanie kępek żółtych forum dyskusyjne nie jest najlepszym źródłem wiedzy. Lepiej zasięgnąć profesjonalnej opinii lekarskiej. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy zmiany, które obserwuje na swoich powiekach, są kępkami żółtymi, a widział np. zdjęcia żółtaków cholesterolowych i podejrzewa, że są to te zmiany, również powinien udać się do lekarza, który pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie obniżające poziomu cholesterolu we krwi. Same żółtaki nie są groźne, to zaburzenia cholesterolowe będące ich przyczyną, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Hipercholesterolemia zwiększa ryzyko wielu chorób układu krążenia, w tym zawału serca czy udaru mózgu.

Sprawdź, jak wygląda badanie „złego cholesterolu" LDL i jak się do niego przygotować
  1. Interna Szczeklika, pod red. Gajewski P. Kraków 2020.
  2. Choroby skóry i choroby przenoszoną drogą płciową, pod red. Jabłońska S. Warszawa 2010.
  3. Podstawy Okulistyki, pod red. Niżankowska M. Wrocław 2005.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Bąblowica – objawy i leczenie zarażenia tasiemcem bąblowcowym

    Bąblowica jest chorobą odzwierzęcą, w której dochodzi do zakażenia człowieka tasiemcem bąblowcowym. Jedną z najczęstszych dróg zakażenia jest spożycie niemytych owoców leśnych. Głównymi nosicielami tasiemców są psy, koty i lisy. Objawy choroby są nieswoiste, a ze względu na rzadkość występowania mogą być często mylnie zinterpretowane lub przeoczone. Leczenie różni się w zależności od stadia zaawansowania choroby i narządów zajętych przez larwy tasiemca.

  • Opuchnięte oczy – przyczyny i sposoby leczenia opuchlizny powiek

    Powieki, jako niezwykle delikatna i cienka część skóry wokół oczu, są szczególnie podatne na różnego rodzaju obrzęki. Przyczyny tego stanu mogą być bardzo zróżnicowane, a ich rozpoznanie często wymaga dokładnej obserwacji i analizy towarzyszących objawów.

  • Hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet. Jakie badania wykonać i jak przebiega leczenie?

    Choć hirsutyzm to problem, który dotyka wiele kobiet, to rzadko się o nim mówi. Dla wielu pań jest on wstydliwym tematem i często bywa źródłem kompleksów, a nawet obniżonej samooceny. Hirsutyzm objawia się nadmiernym owłosieniem w miejscach typowych dla mężczyzn – na twarzy (wąsik, broda, policzki), brzuchu czy plecach. Najczęściej jest spowodowany łagodnymi przyczynami, ale niekiedy może być również sygnałem poważniejszych zaburzeń hormonalnych.

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl