Ornityna – co to takiego? Kiedy ją stosować?
Maria Brzegowy

Ornityna – co to takiego? Kiedy ją stosować?

Ornityna była popularna wśród kulturystów w latach 80-tych. Sportowcy używali jej razem z argininą – celem osiągnięcia lepszych wyników i „wypłukania” amoniaku (produktu ubocznego metabolizmu białek). Producenci twierdzą, że zapobiega zmęczeniu, dodaje energii i wpływa na poprawę wyników sportowych. W medycynie z kolei stanowi lek stosowany m.in. w celu intensyfikacji metabolizmu i eliminacji amoniaku np. w strategiach terapeutycznych w encefalopatii wątroby. Czym właściwie jest ornityna? Jakie właściwości posiada ten związek i kto może ją stosować?

Ornityna – czym jest?

Ornityna jest jednym z trzech aminokwasów biorących udział w cyklu mocznikowym, obok L-argininy i L-cytruliny. Głównym zadaniem L-ornityny jest usuwanie amoniaku (NH3). Jego wysoki poziom może być bowiem szkodliwy dla zdrowia, ze względu na jego toksyczność. L-ornityna zapobiega przedostawaniu się szkodliwych związków, działając jako katalizator: zmienia amoniak w mocznik, który jest usuwany z organizmu wraz z moczem.  

Najlepszym źródłem L-ornityny w diecie (podobnie jak innych aminokwasów) jest białko zwierzęce – z mięsa, nabiału, ryb oraz jaj. W diecie wegańskiej lub wegetariańskiej produktami bogatymi w L-ornitynę są pokarmy takie jak: owies, pszenica, orzechy kokosowe, fasola, soja czy orzeszki ziemne. 

Właściwości ornityny

Jednym z bardziej znanych zastosowań L-ornityny jest wsparcie organizmu podczas aktywności fizycznej. Aminokwas wspomaga także pracę wątroby, gojenie się ran i radzenie sobie ze stresem. Zdaniem części specjalistów suplementacja tego aminokwasu może wpłynąć na zwiększenie wydajności treningu. Zmęczenie, drażliwość i utrata apetytu mogą być bowiem objawami gromadzenia się amoniaku w organizmie. Ornityna obniża jego poziom i stąd może łagodzić te dolegliwości.  

Związek ten może też znaleźć swoje zastosowanie również w leczeniu chorób wątroby, takich jak stłuszczenie czy jej marskość – oczywiście tylko za zgodą i pod opieką lekarza prowadzącego. Dowody kliniczne sugerują również, że ornityna może obniżać poziom kortyzolu (hormonu stresu), a także zmniejszać zmęczenie po spożyciu większej ilości alkoholu. 

Powiązane produkty

Kiedy stosować i jak dawkować ornitynę? Preparaty z ornityną

L-ornityna jest zwykle syntetyzowana w wystarczających ilościach, z wyjątkiem okoliczności, w których występuje nadmierne zapotrzebowanie metaboliczne. Stany, które mogą zwiększać ryzyko niedoboru L-ornityny, obejmują m.in. choroby przewlekłe, niewydolność wybranych narządów czy ciężkie obrażenia. Sytuacja, gdy organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości ornityny, może doprowadzić do poważnych problemów związanych ze zbyt dużą ilością toksycznych związków – co może mieć poważny wpływ na zdrowie. 

Preparaty z ornityną są dostępne zarówno w aptekach pod postacią leków (np. L-asparaginian L-ornityny – LOLA) albo suplementów diety, jak i w sklepach internetowych. Mogą występować w formie kapsułek, ampułek lub proszku do rozpuszczania w wodzie.  

W warunkach niedoboru L-ornityny w diecie pod opieką lekarza można rozważyć suplementację tym składnikiem. Zwykle rekomenduje się stosowanie dawki od 2 do 6 gramów ornityny dziennie.  

Na podstawie dostępnych badań ornityna wydaje się być skutecznym suplementem pozwalającym osiągnąć lepsze wyniki w sporcie. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, gdy intensywne ćwiczenia wykonywane są przez ponad 45 minut. Takie osoby powinny przyjmować 2 gramy ornityny na 45–60 minut przed ćwiczeniami, aby zmniejszyć gromadzenie się amoniaku w organizmie. Należy jednak pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna i najlepiej skonsultować się w tym zakresie z doświadczonym dietetykiem sportowym.

Sprawdź na DOZ.pl: Suplementy dla sportowców.

Ornityna – skutki uboczne

Suplementy ornityny są bezpieczne pod warunkiem, że będą podawane w odpowiednich, rekomendowanych dawkach. W niektórych przypadkach ich stosowanie może powodować biegunkę, ból brzucha i inne objawy żołądkowo-jelitowe. Należy pamiętać, iż wysokie dzienne dawki ornityny częściej powodują problemy trawienne, zwiększają niepokój i problemy ze snem.

Ponadto ornityny nie powinny używać osoby z niewydolnością nerek, kobiety w ciąży oraz osoby z nadwrażliwością na którykolwiek składnik zawarty w zażywanych suplementach diety.
  1. T. Sugino, T. Shirai, Y.Kajimoto, O. Kajimoto, L-ornithine supplementation attenuates physical fatigue in healthy volunteers by modulating lipid and amino acid metabolism, „Nutrition Research”, nr 28 2008.
  2. S. Demura, T. Yamada, S. Yamaji, M. Komatsu, K. Morishita, The effect of L-ornithine hydrochloride ingestion on performance during incremental exhaustive ergometer bicycle exercise and ammonia metabolism during and after exercise, „European Journal of Clinical Nutrition”, nr 10 2010.
  3. J. Meijer, W. H. Lamers, R. A. Chamuleau, Nitrogen metabolism and ornithine cycle function, „Physiological Reviews”, nr 70 1990.
  4. U. Grata-Borkowska, R. Susło, P. Hańczyc i in., Zaburzenia psychiczne i neurologiczne u pacjentów z encefalopatią wątrobową, „Via Medica”, nr 13 2016.
  5. M. Hartleb i in., Rekomendacje postępowania u chorych z zaburzeniami czynności wątroby i kamicą dróg żółciowych dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, nr 4 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij