orzechy pekan w koszyku
Maria Brzegowy

Orzechy pekan – właściwości zdrowotne, wartości odżywcze, zastosowanie

Zgodnie z rekomendacjami dotyczącymi zdrowo zbilansowanej diety każdego dnia powinniśmy zjeść ok. 30–50 g orzechów. Wśród nich mogą znaleźć się m.in. orzechy pekan. Jakimi wartościami odżywczymi odznaczają się pekany? Do czego można je wykorzystać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Orzechy pekan – charakterystyka

Orzech pekan, czyli inaczej orzesznik jadalny, nazywany również orzesznikiem pekanowym, orzesznikiem owocowym (łac. Carya illinoinensis) albo po prostu pekanem, jest gatunkiem drzewa z rodziny orzechowatych (Juglandaceae). Jego owocem jest „niby pestkowiec” (owoc rzekomy), z zewnętrzną, mięsistą owocnią okrywającą owoc właściwy, czyli orzech,

Orzechy pekanowe są blisko spokrewnione z orzechami włoskimi. Ich jądra są podobnie uformowane, choć nieco ciemniejsze oraz cieńsze, natomiast same orzechy bardziej słodsze. 

Orzechy pekan – wartości odżywcze, kcal, indeks glikemiczny

Orzechy pekanowe, podobnie jak wszystkie pozostałe orzechy, są produktami wysokoenergetycznymi. 100 gramów pekanów dostarcza ok. 691 kcal. O wartości tej w znaczącej mierze decyduje udział tłuszczu, który mieści się w zakresie od 60 do 75%. Dokładna jego zawartość zależy od odmiany orzecha, lokalizacji, roku oraz okresu zbiorów, jak również od jego ekspozycji na słońce.  

Tłuszcz orzechów pekan budują głównie kwasy jednonienasycone (ok. 57%) oraz polienowe (ok. 30%). Nasycone kwasy tłuszczowe stanowią natomiast ok. 8%. Wśród kwasów należy wymienić przede wszystkim wysoki udział kwasu linolowego (ok. 50%) oraz oleinowego (ok. 40%). W związku jednak z niską zawartością kwasu α-linolenowego (ok. 0,65%) orzechy pekan zaliczają się do produktów tłuszczowych, które charakteryzuje niekorzystny stosunek nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) n-6 do n-3.

Pekany zawierają bardzo mało węglowodanów, stąd cechuje je niski indeks glikemiczny, co oznacza, że będą mieć niewielki wpływ na poziom glukozy we krwi po posiłku.

Orzechy pekanowe dostarczają wielu cennych dla naszego zdrowia składników mineralnych, w tym selenu, magnezu, wapnia, potasu, miedzi, jak również witaminy E, błonnika pokarmowego oraz – najwięcej wśród innych orzechów – flawonoidów.

W 2019 roku Komisja EAT-Lancet podała, że w zdrowej diecie mającej na celu profilaktykę oraz dietoterapii wielu chorób rekomenduje się spożycie 50 g orzechów dziennie (przy diecie dostarczającej ok. 2500 kcal na dobę).

Powiązane produkty

Właściwości orzechów pekan

Wszystkie orzechy jadalne należą do grupy produktów spożywczych szczególnie polecanych w zrównoważonej diecie człowieka. Zdaniem specjalistów FAO/WHO dieta roślinna wzbogacona o m.in. orzechy może stanowić o szerokich korzyściach, zarówno w kontekście zdrowia, jak i dbałości o środowisko. Orzechy są dobrym źródłem białka roślinnego, tłuszczu, a także błonnika pokarmowego. Cechuje je również silna zdolność antyoksydacyjna, tzn., że mogą sprzyjać m.in. neutralizacji nadmiaru wolnych rodników tlenowych, będących przyczyną wielu chorób o charakterze przewlekłym niezakaźnym. Wśród orzechów o najwyższym całkowitym potencjalne oksydacyjnym znajdują się właśnie orzechy pekan.

Orzechy pekanowe dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych wywierają również pozytywny wpływ na profil lipidowy, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Orzechy ogółem są polecane m.in. celem poprawy stanu skóry u m.in. nastolatków walczących z trądzikiem czy też u kobiet dojrzałych zmagających się ze zmarszczkami. To też ważny element diety mającej poprawić kondycję włosów oraz paznokci.

Orzechy pekan – do czego są wykorzystywane?

Orzechy pekan stanowią ważny element m.in. kuchni Nowego Meksyku. Są także istotną częścią diety śródziemnomorskiej związanej z profilaktyką chorób serca oraz diety MIND, mającej na celu m.in. ochronę mózgu.

Same pekany są szeroko wykorzystywane w kuchni – jako część słodkich przepisów takich jak ciasta, pralinki lub ciasteczka, a także solo jako zdrowa przekąska. Świetnie sprawdzają się również w sałatkach, owsiankach czy w pastach do pieczywa. Z orzechów pekanowych wytwarza się także olejek, masło oraz mąkę.

Orzechy pekan – ile kosztują i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Cena pekanów jest wysoka – przykładowo: w porównaniu z orzechami włoskimi, których kilogram kosztuje ok. 30–40 zł, taka sama ilość pekanów wyniesie nas już 7–80 zł. Kupić je można w zasadzie wszędzie, aczkolwiek najlepiej wybierać sprawdzone sklepy oferujące żywność ekologiczną.  

Sprawdź: zdrowa żywność na DOZ.pl

Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu orzechy łatwo ulegają procesowi jełczenia, co obniża ich wartość odżywczą, a ponadto stanowi „podkład” dla rozwoju pleśni wytwarzającej szkodliwe aflatoksyny. Utracie jakości najszybciej ulegają m.in. pekany. Kupując orzechy, należy więc zwrócić uwagę na m.in. szczelność opakowania, w którym się znajdują, oraz datę ważności. W domu najlepiej przechowywać je w szklanym, szczelnym słoiku włożonym do szafki i zużyć jak najszybciej

Ze względu na obecność zdrowych kwasów tłuszczowych, wybranych witamin i składników mineralnych wszystkie orzechy korzystnie wpływają na pamięć, koncentrację i samopoczucie.
  1. R. Heerema i in. Pecans: A healthful New Mexico-grown food, College of Agricultural, Consumer and Environmental Sciences „aces.nmsu.edu” [online]. https://aces.nmsu.edu/pubs/_e/E138.pdf [dostęp:] 15.12.2021.
  2. M. Wroniak i in., Charakterystyka i porównanie wartości żywieniowej orzechów i otrzymywanych z nich olejów, „Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego”, nr 71 (3) 2016.
  3. Z. Goluch, Znaczenie orzechów w diecie człowieka. „Nauki Inżynierskie i Technologie”, nr 4 (35) 2019.
  4. A. Stróżyk i L. Pachocka, Orzechy jako istotny składnik diety sportowców, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, nr 97(4) 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl