orzechy pekan w koszyku
Maria Brzegowy

Orzechy pekan – właściwości zdrowotne, wartości odżywcze, zastosowanie

Zgodnie z rekomendacjami dotyczącymi zdrowo zbilansowanej diety każdego dnia powinniśmy zjeść ok. 30–50 g orzechów. Wśród nich mogą znaleźć się m.in. orzechy pekan. Jakimi wartościami odżywczymi odznaczają się pekany? Do czego można je wykorzystać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Orzechy pekan – charakterystyka

Orzech pekan, czyli inaczej orzesznik jadalny, nazywany również orzesznikiem pekanowym, orzesznikiem owocowym (łac. Carya illinoinensis) albo po prostu pekanem, jest gatunkiem drzewa z rodziny orzechowatych (Juglandaceae). Jego owocem jest „niby pestkowiec” (owoc rzekomy), z zewnętrzną, mięsistą owocnią okrywającą owoc właściwy, czyli orzech,

Orzechy pekanowe są blisko spokrewnione z orzechami włoskimi. Ich jądra są podobnie uformowane, choć nieco ciemniejsze oraz cieńsze, natomiast same orzechy bardziej słodsze. 

Orzechy pekan – wartości odżywcze, kcal, indeks glikemiczny

Orzechy pekanowe, podobnie jak wszystkie pozostałe orzechy, są produktami wysokoenergetycznymi. 100 gramów pekanów dostarcza ok. 691 kcal. O wartości tej w znaczącej mierze decyduje udział tłuszczu, który mieści się w zakresie od 60 do 75%. Dokładna jego zawartość zależy od odmiany orzecha, lokalizacji, roku oraz okresu zbiorów, jak również od jego ekspozycji na słońce.  

Tłuszcz orzechów pekan budują głównie kwasy jednonienasycone (ok. 57%) oraz polienowe (ok. 30%). Nasycone kwasy tłuszczowe stanowią natomiast ok. 8%. Wśród kwasów należy wymienić przede wszystkim wysoki udział kwasu linolowego (ok. 50%) oraz oleinowego (ok. 40%). W związku jednak z niską zawartością kwasu α-linolenowego (ok. 0,65%) orzechy pekan zaliczają się do produktów tłuszczowych, które charakteryzuje niekorzystny stosunek nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) n-6 do n-3.

Pekany zawierają bardzo mało węglowodanów, stąd cechuje je niski indeks glikemiczny, co oznacza, że będą mieć niewielki wpływ na poziom glukozy we krwi po posiłku.

Orzechy pekanowe dostarczają wielu cennych dla naszego zdrowia składników mineralnych, w tym selenu, magnezu, wapnia, potasu, miedzi, jak również witaminy E, błonnika pokarmowego oraz – najwięcej wśród innych orzechów – flawonoidów.

W 2019 roku Komisja EAT-Lancet podała, że w zdrowej diecie mającej na celu profilaktykę oraz dietoterapii wielu chorób rekomenduje się spożycie 50 g orzechów dziennie (przy diecie dostarczającej ok. 2500 kcal na dobę).

Powiązane produkty

Właściwości orzechów pekan

Wszystkie orzechy jadalne należą do grupy produktów spożywczych szczególnie polecanych w zrównoważonej diecie człowieka. Zdaniem specjalistów FAO/WHO dieta roślinna wzbogacona o m.in. orzechy może stanowić o szerokich korzyściach, zarówno w kontekście zdrowia, jak i dbałości o środowisko. Orzechy są dobrym źródłem białka roślinnego, tłuszczu, a także błonnika pokarmowego. Cechuje je również silna zdolność antyoksydacyjna, tzn., że mogą sprzyjać m.in. neutralizacji nadmiaru wolnych rodników tlenowych, będących przyczyną wielu chorób o charakterze przewlekłym niezakaźnym. Wśród orzechów o najwyższym całkowitym potencjalne oksydacyjnym znajdują się właśnie orzechy pekan.

Orzechy pekanowe dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych wywierają również pozytywny wpływ na profil lipidowy, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Orzechy ogółem są polecane m.in. celem poprawy stanu skóry u m.in. nastolatków walczących z trądzikiem czy też u kobiet dojrzałych zmagających się ze zmarszczkami. To też ważny element diety mającej poprawić kondycję włosów oraz paznokci.

Orzechy pekan – do czego są wykorzystywane?

Orzechy pekan stanowią ważny element m.in. kuchni Nowego Meksyku. Są także istotną częścią diety śródziemnomorskiej związanej z profilaktyką chorób serca oraz diety MIND, mającej na celu m.in. ochronę mózgu.

Same pekany są szeroko wykorzystywane w kuchni – jako część słodkich przepisów takich jak ciasta, pralinki lub ciasteczka, a także solo jako zdrowa przekąska. Świetnie sprawdzają się również w sałatkach, owsiankach czy w pastach do pieczywa. Z orzechów pekanowych wytwarza się także olejek, masło oraz mąkę.

Orzechy pekan – ile kosztują i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Cena pekanów jest wysoka – przykładowo: w porównaniu z orzechami włoskimi, których kilogram kosztuje ok. 30–40 zł, taka sama ilość pekanów wyniesie nas już 7–80 zł. Kupić je można w zasadzie wszędzie, aczkolwiek najlepiej wybierać sprawdzone sklepy oferujące żywność ekologiczną.  

Sprawdź: zdrowa żywność na DOZ.pl

Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu orzechy łatwo ulegają procesowi jełczenia, co obniża ich wartość odżywczą, a ponadto stanowi „podkład” dla rozwoju pleśni wytwarzającej szkodliwe aflatoksyny. Utracie jakości najszybciej ulegają m.in. pekany. Kupując orzechy, należy więc zwrócić uwagę na m.in. szczelność opakowania, w którym się znajdują, oraz datę ważności. W domu najlepiej przechowywać je w szklanym, szczelnym słoiku włożonym do szafki i zużyć jak najszybciej

Ze względu na obecność zdrowych kwasów tłuszczowych, wybranych witamin i składników mineralnych wszystkie orzechy korzystnie wpływają na pamięć, koncentrację i samopoczucie.
 1. R. Heerema i in. Pecans: A healthful New Mexico-grown food, College of Agricultural, Consumer and Environmental Sciences „aces.nmsu.edu” [online]. https://aces.nmsu.edu/pubs/_e/E138.pdf [dostęp:] 15.12.2021.
 2. M. Wroniak i in., Charakterystyka i porównanie wartości żywieniowej orzechów i otrzymywanych z nich olejów, „Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego”, nr 71 (3) 2016.
 3. Z. Goluch, Znaczenie orzechów w diecie człowieka. „Nauki Inżynierskie i Technologie”, nr 4 (35) 2019.
 4. A. Stróżyk i L. Pachocka, Orzechy jako istotny składnik diety sportowców, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, nr 97(4) 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

  Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Co pić na stres i zmęczenie?

  Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

 • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

  Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

 • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

  Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

 • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

  Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

 • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

  W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

 • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

  Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij