orzechy pekan w koszyku
Maria Brzegowy

Orzechy pekan – właściwości zdrowotne, wartości odżywcze, zastosowanie

Zgodnie z rekomendacjami dotyczącymi zdrowo zbilansowanej diety każdego dnia powinniśmy zjeść ok. 30–50 g orzechów. Wśród nich mogą znaleźć się m.in. orzechy pekan. Jakimi wartościami odżywczymi odznaczają się pekany? Do czego można je wykorzystać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Orzechy pekan – charakterystyka

Orzech pekan, czyli inaczej orzesznik jadalny, nazywany również orzesznikiem pekanowym, orzesznikiem owocowym (łac. Carya illinoinensis) albo po prostu pekanem, jest gatunkiem drzewa z rodziny orzechowatych (Juglandaceae). Jego owocem jest „niby pestkowiec” (owoc rzekomy), z zewnętrzną, mięsistą owocnią okrywającą owoc właściwy, czyli orzech,

Orzechy pekanowe są blisko spokrewnione z orzechami włoskimi. Ich jądra są podobnie uformowane, choć nieco ciemniejsze oraz cieńsze, natomiast same orzechy bardziej słodsze. 

Orzechy pekan – wartości odżywcze, kcal, indeks glikemiczny

Orzechy pekanowe, podobnie jak wszystkie pozostałe orzechy, są produktami wysokoenergetycznymi. 100 gramów pekanów dostarcza ok. 691 kcal. O wartości tej w znaczącej mierze decyduje udział tłuszczu, który mieści się w zakresie od 60 do 75%. Dokładna jego zawartość zależy od odmiany orzecha, lokalizacji, roku oraz okresu zbiorów, jak również od jego ekspozycji na słońce.  

Tłuszcz orzechów pekan budują głównie kwasy jednonienasycone (ok. 57%) oraz polienowe (ok. 30%). Nasycone kwasy tłuszczowe stanowią natomiast ok. 8%. Wśród kwasów należy wymienić przede wszystkim wysoki udział kwasu linolowego (ok. 50%) oraz oleinowego (ok. 40%). W związku jednak z niską zawartością kwasu α-linolenowego (ok. 0,65%) orzechy pekan zaliczają się do produktów tłuszczowych, które charakteryzuje niekorzystny stosunek nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) n-6 do n-3.

Pekany zawierają bardzo mało węglowodanów, stąd cechuje je niski indeks glikemiczny, co oznacza, że będą mieć niewielki wpływ na poziom glukozy we krwi po posiłku.

Orzechy pekanowe dostarczają wielu cennych dla naszego zdrowia składników mineralnych, w tym selenu, magnezu, wapnia, potasu, miedzi, jak również witaminy E, błonnika pokarmowego oraz – najwięcej wśród innych orzechów – flawonoidów.

W 2019 roku Komisja EAT-Lancet podała, że w zdrowej diecie mającej na celu profilaktykę oraz dietoterapii wielu chorób rekomenduje się spożycie 50 g orzechów dziennie (przy diecie dostarczającej ok. 2500 kcal na dobę).

Powiązane produkty

Właściwości orzechów pekan

Wszystkie orzechy jadalne należą do grupy produktów spożywczych szczególnie polecanych w zrównoważonej diecie człowieka. Zdaniem specjalistów FAO/WHO dieta roślinna wzbogacona o m.in. orzechy może stanowić o szerokich korzyściach, zarówno w kontekście zdrowia, jak i dbałości o środowisko. Orzechy są dobrym źródłem białka roślinnego, tłuszczu, a także błonnika pokarmowego. Cechuje je również silna zdolność antyoksydacyjna, tzn., że mogą sprzyjać m.in. neutralizacji nadmiaru wolnych rodników tlenowych, będących przyczyną wielu chorób o charakterze przewlekłym niezakaźnym. Wśród orzechów o najwyższym całkowitym potencjalne oksydacyjnym znajdują się właśnie orzechy pekan.

Orzechy pekanowe dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych wywierają również pozytywny wpływ na profil lipidowy, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Orzechy ogółem są polecane m.in. celem poprawy stanu skóry u m.in. nastolatków walczących z trądzikiem czy też u kobiet dojrzałych zmagających się ze zmarszczkami. To też ważny element diety mającej poprawić kondycję włosów oraz paznokci.

Orzechy pekan – do czego są wykorzystywane?

Orzechy pekan stanowią ważny element m.in. kuchni Nowego Meksyku. Są także istotną częścią diety śródziemnomorskiej związanej z profilaktyką chorób serca oraz diety MIND, mającej na celu m.in. ochronę mózgu.

Same pekany są szeroko wykorzystywane w kuchni – jako część słodkich przepisów takich jak ciasta, pralinki lub ciasteczka, a także solo jako zdrowa przekąska. Świetnie sprawdzają się również w sałatkach, owsiankach czy w pastach do pieczywa. Z orzechów pekanowych wytwarza się także olejek, masło oraz mąkę.

Orzechy pekan – ile kosztują i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Cena pekanów jest wysoka – przykładowo: w porównaniu z orzechami włoskimi, których kilogram kosztuje ok. 30–40 zł, taka sama ilość pekanów wyniesie nas już 7–80 zł. Kupić je można w zasadzie wszędzie, aczkolwiek najlepiej wybierać sprawdzone sklepy oferujące żywność ekologiczną.  

Sprawdź: zdrowa żywność na DOZ.pl

Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu orzechy łatwo ulegają procesowi jełczenia, co obniża ich wartość odżywczą, a ponadto stanowi „podkład” dla rozwoju pleśni wytwarzającej szkodliwe aflatoksyny. Utracie jakości najszybciej ulegają m.in. pekany. Kupując orzechy, należy więc zwrócić uwagę na m.in. szczelność opakowania, w którym się znajdują, oraz datę ważności. W domu najlepiej przechowywać je w szklanym, szczelnym słoiku włożonym do szafki i zużyć jak najszybciej

Ze względu na obecność zdrowych kwasów tłuszczowych, wybranych witamin i składników mineralnych wszystkie orzechy korzystnie wpływają na pamięć, koncentrację i samopoczucie.
  1. R. Heerema i in. Pecans: A healthful New Mexico-grown food, College of Agricultural, Consumer and Environmental Sciences „aces.nmsu.edu” [online]. https://aces.nmsu.edu/pubs/_e/E138.pdf [dostęp:] 15.12.2021.
  2. M. Wroniak i in., Charakterystyka i porównanie wartości żywieniowej orzechów i otrzymywanych z nich olejów, „Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego”, nr 71 (3) 2016.
  3. Z. Goluch, Znaczenie orzechów w diecie człowieka. „Nauki Inżynierskie i Technologie”, nr 4 (35) 2019.
  4. A. Stróżyk i L. Pachocka, Orzechy jako istotny składnik diety sportowców, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, nr 97(4) 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij