Orzechy pekan – właściwości zdrowotne, wartości odżywcze, zastosowanie
Zgodnie z rekomendacjami dotyczącymi zdrowo zbilansowanej diety każdego dnia powinniśmy zjeść ok. 30–50 g orzechów. Wśród nich mogą znaleźć się m.in. orzechy pekan. Jakimi wartościami odżywczymi odznaczają się pekany? Do czego można je wykorzystać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Orzechy pekan – charakterystyka
Orzech pekan, czyli inaczej orzesznik jadalny, nazywany również orzesznikiem pekanowym, orzesznikiem owocowym (łac. Carya illinoinensis) albo po prostu pekanem, jest gatunkiem drzewa z rodziny orzechowatych (Juglandaceae). Jego owocem jest „niby pestkowiec” (owoc rzekomy), z zewnętrzną, mięsistą owocnią okrywającą owoc właściwy, czyli orzech,
Orzechy pekan – wartości odżywcze, kcal, indeks glikemiczny
Orzechy pekanowe, podobnie jak wszystkie pozostałe orzechy, są produktami wysokoenergetycznymi. 100 gramów pekanów dostarcza ok. 691 kcal. O wartości tej w znaczącej mierze decyduje udział tłuszczu, który mieści się w zakresie od 60 do 75%. Dokładna jego zawartość zależy od odmiany orzecha, lokalizacji, roku oraz okresu zbiorów, jak również od jego ekspozycji na słońce.
Tłuszcz orzechów pekan budują głównie kwasy jednonienasycone (ok. 57%) oraz polienowe (ok. 30%). Nasycone kwasy tłuszczowe stanowią natomiast ok. 8%. Wśród kwasów należy wymienić przede wszystkim wysoki udział kwasu linolowego (ok. 50%) oraz oleinowego (ok. 40%). W związku jednak z niską zawartością kwasu α-linolenowego (ok. 0,65%) orzechy pekan zaliczają się do produktów tłuszczowych, które charakteryzuje niekorzystny stosunek nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) n-6 do n-3.
Orzechy pekanowe dostarczają wielu cennych dla naszego zdrowia składników mineralnych, w tym selenu, magnezu, wapnia, potasu, miedzi, jak również witaminy E, błonnika pokarmowego oraz – najwięcej wśród innych orzechów – flawonoidów.
Właściwości orzechów pekan
Wszystkie orzechy jadalne należą do grupy produktów spożywczych szczególnie polecanych w zrównoważonej diecie człowieka. Zdaniem specjalistów FAO/WHO dieta roślinna wzbogacona o m.in. orzechy może stanowić o szerokich korzyściach, zarówno w kontekście zdrowia, jak i dbałości o środowisko. Orzechy są dobrym źródłem białka roślinnego, tłuszczu, a także błonnika pokarmowego. Cechuje je również silna zdolność antyoksydacyjna, tzn., że mogą sprzyjać m.in. neutralizacji nadmiaru wolnych rodników tlenowych, będących przyczyną wielu chorób o charakterze przewlekłym niezakaźnym. Wśród orzechów o najwyższym całkowitym potencjalne oksydacyjnym znajdują się właśnie orzechy pekan.
Orzechy pekanowe dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych wywierają również pozytywny wpływ na profil lipidowy, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Orzechy pekan – do czego są wykorzystywane?
Orzechy pekan stanowią ważny element m.in. kuchni Nowego Meksyku. Są także istotną częścią diety śródziemnomorskiej związanej z profilaktyką chorób serca oraz diety MIND, mającej na celu m.in. ochronę mózgu.
Same pekany są szeroko wykorzystywane w kuchni – jako część słodkich przepisów takich jak ciasta, pralinki lub ciasteczka, a także solo jako zdrowa przekąska. Świetnie sprawdzają się również w sałatkach, owsiankach czy w pastach do pieczywa. Z orzechów pekanowych wytwarza się także olejek, masło oraz mąkę.
Orzechy pekan – ile kosztują i na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Cena pekanów jest wysoka – przykładowo: w porównaniu z orzechami włoskimi, których kilogram kosztuje ok. 30–40 zł, taka sama ilość pekanów wyniesie nas już 7–80 zł. Kupić je można w zasadzie wszędzie, aczkolwiek najlepiej wybierać sprawdzone sklepy oferujące żywność ekologiczną.
Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu orzechy łatwo ulegają procesowi jełczenia, co obniża ich wartość odżywczą, a ponadto stanowi „podkład” dla rozwoju pleśni wytwarzającej szkodliwe aflatoksyny. Utracie jakości najszybciej ulegają m.in. pekany. Kupując orzechy, należy więc zwrócić uwagę na m.in. szczelność opakowania, w którym się znajdują, oraz datę ważności. W domu najlepiej przechowywać je w szklanym, szczelnym słoiku włożonym do szafki i zużyć jak najszybciej