Młoda kobieta w masce na twarz dostaje w szpitalu szczepionkę przeciwko koronawirusowi
Justyna Piekara

Zmiany w cyklu miesiączkowym po szczepionce na COVID-19?

Zaburzenia cyklu miesiączkowego po przyjęciu szczepionki na COVID-19 – to jeden z wątków, który od pewnego czasu jest tematem wiodącym na nie jednym forum internetowym czy społecznościowych grupach dyskusyjnych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu problemowi, wyciągając pierwsze wnioski.

W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19, może dochodzić do pewnych zmian w cyklu menstruacyjnym. Naukowcy starają się ustalić, czy taka zależność rzeczywiście istnieje.

Szczepienia przeciw COVID-19 a menstruacja

Naukowcy badają istnienie potencjalnych powiązań między szczepieniami przeciwko COVID-19 a zmianami menstruacyjnymi. Obecnie nie ma konkretnych dowodów na to, że szczepionki na COVID-19 bezpośrednio wpływają na cykle miesiączkowe kobiet. Zaburzenia miesiączkowania mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, w tym np. nieprawidłowościami hormonalnymi, długotrwałym stresem lub zmianą stylu życia. W ostatnim czasie dowiedziono, że mogą być związane z samym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, tzw. długim Covidem i psychologicznym wpływem pandemii COVID-19.

Victoria Male, ekspertka  immunologii reprodukcyjnej z Imperial College London, podkreśla, że wszelkie doniesienia o zmianach we wzorcach cyklu menstruacyjnego po zaszczepieniu się przeciw zakażeniu SARS-CoV-2, mogą potęgować obawy młodych kobiet i owocować uchylaniem się od szczepień. Ich wątpliwości w dużej mierze spowodowane fałszywymi twierdzeniami, że szczepionki przeciwko Covid-19 mogą wpłynąć na płodność i zaszkodzić szansom zajścia w ciążę. Z tego powodu zgłębianie tego zagadnienia jest istotne dla ogólnego sukcesu programu szczepień ochronnych.

Dlaczego kobiety mogą doświadczać zmian w cyklu menstruacyjnym po szczepieniu na COVID-19?

Powstało kilka teorii, które wyjaśniają możliwe mechanizmy fizjologiczne odpowiadające za powstawanie zaburzeń wzorców menstruacji po zaszczepieniu przeciw COVID-19. Zaistniałe odstępstwa we wzorcach menstruacji najprawdopodobniej są wynikiem odpowiedzi immunologicznej na szczepienie. Większość z nich jest krótkotrwała i wraca  do normy w następnym cyklu.

Dr Jean Gunter, ginekolog,  wyjaśnia, że szczepionka przeciw koronawirusowi potencjalnie może wpływać na przebieg menstruacji na trzy sposoby — bezpośrednio działać na wyściółkę macicy (endometrium), zaburzać komunikację chemiczną na szlaku mózg-jajniki i jajnik-macica.

Powiązane produkty

Brytyjskie badanie retrospektywne

Od rozpoczęcia masowych szczepień przeciwko COVID-19, Brytyjskiej Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) zgłoszono ponad 30 000 przypadków modyfikacji wzorców menstruacyjnych.

W Wielkiej Brytanii, za pośrednictwem mediów społecznościowych, została rozpowszechniona ankieta internetowa. Spośród osób, które ją wypełniły i wyraziły zgodę na udział w badaniu, wybrano 4989 uczestniczek – kobiet przed menopauzą, zaszczepionych preparatem AstraZeneca lub  Pfizer/BioNTech. Naukowcy ocenili na podstawie pisemnych relacji częstość występowania zmian i zidentyfikowali potencjalne czynniki ryzyka wystąpienia zaburzeń cyklu menstruacyjnego po przyjęciu szczepionki na COVID-19.

Okazało się, że znaczna grupa respondentek (80%) nie zgłosiła żadnych anomalii w przebiegu cyklu menstruacyjnego do 4 miesięcy po podaniu pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Co więcej, stosowanie  doustnych środków antykoncepcyjnych wiązało się z mniejszym o 48% prawdopodobieństwem doświadczenia zmian w czasie menstruacji.

Artykuł opisujący wyniki  tego badania opublikowano w serwisie „medRxiv”.  Trzeba mieć na uwadze, że to wstępny raport, który nie powinien być uważany za rozstrzygający. Badanie ma pewne ograniczenia i nie ocenia pełnego spektrum zaburzeń miesiączkowania.

Dowiedz się więcej o tym, jak monitorować swój cykl miesiączkowy?

Norweskie badanie

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego stwierdził pewne anomalie w cyklach menstruacyjnych,  związane ze szczepieniem przeciwko COVID-19. Praca jest  recenzowana, więc nie może aktualnie zostać uznana jako dowód medyczny.  Otrzymane wyniki powinny zostać potwierdzone dalszymi badaniami.

Naukowcy przeprowadzili wywiady z  uczestniczkami. Szef projektu Lill Trogstad, poinformował, że zmiany menstruacyjne są dość powszechne. Okazało się, że pewne grono kobiet, w wieku 18–30 lat, zgłosiło je nawet podczas menstruacji poprzedzającej szczepienie. Niektóre z badanych (13,6%) doświadczyły cięższych krwawień po pierwszej dawce szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Część respondentek (15,3%) odpowiedziało, że  krwawiły silniej niż zwykle  po drugiej dawce.

  1. A. Alvergne i in., COVID-19 vaccination and menstrual cycle changes: A United Kingdom (UK) retrospective case-control study. medRxiv 2021, [online] doi:10.1101/2021.11.23.21266709, https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.11.23.21266709v1, [dostęp:] 17.12.2021.
  2. V. Male, Menstrual changes after COVID-19 vaccination, BMJ 2021, 374, [online] doi: https://doi.org/10.1136/bmj.n2211, [dostęp: ] 17.12.2021.
  3. T. Shirazi. Can the COVID-19 vaccine impact your menstrual cycle? Here's what we know so far, „modernfertility.com” [online], https://modernfertility.com/blog/covid-vaccine-menstrual-cycle, [dostęp:] 17.12.2021.
  4. Menstrual changes following COVID-19 vaccination, „fhi.no” [online], https://www.fhi.no/en/news/2021/menstrual-changes-following-covid-19-vaccination/, [dostęp:] 17.12.2021.
  5. J. Gunter, The COVID-19 vaccine and menstrual irregularities, „vajenda.substack.com” [online], https://vajenda.substack.com/p/the-covid-19-vaccine-and-menstrual, [dostęp:] 17.12.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl