Zmiany w cyklu miesiączkowym po szczepionce na COVID-19?
Zaburzenia cyklu miesiączkowego po przyjęciu szczepionki na COVID-19 – to jeden z wątków, który od pewnego czasu jest tematem wiodącym na nie jednym forum internetowym czy społecznościowych grupach dyskusyjnych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu problemowi, wyciągając pierwsze wnioski.
W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19, może dochodzić do pewnych zmian w cyklu menstruacyjnym. Naukowcy starają się ustalić, czy taka zależność rzeczywiście istnieje.
Szczepienia przeciw COVID-19 a menstruacja
Naukowcy badają istnienie potencjalnych powiązań między szczepieniami przeciwko COVID-19 a zmianami menstruacyjnymi. Obecnie nie ma konkretnych dowodów na to, że szczepionki na COVID-19 bezpośrednio wpływają na cykle miesiączkowe kobiet. Zaburzenia miesiączkowania mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, w tym np. nieprawidłowościami hormonalnymi, długotrwałym stresem lub zmianą stylu życia. W ostatnim czasie dowiedziono, że mogą być związane z samym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, tzw. długim Covidem i psychologicznym wpływem pandemii COVID-19.
Victoria Male, ekspertka immunologii reprodukcyjnej z Imperial College London, podkreśla, że wszelkie doniesienia o zmianach we wzorcach cyklu menstruacyjnego po zaszczepieniu się przeciw zakażeniu SARS-CoV-2, mogą potęgować obawy młodych kobiet i owocować uchylaniem się od szczepień. Ich wątpliwości w dużej mierze spowodowane fałszywymi twierdzeniami, że szczepionki przeciwko Covid-19 mogą wpłynąć na płodność i zaszkodzić szansom zajścia w ciążę. Z tego powodu zgłębianie tego zagadnienia jest istotne dla ogólnego sukcesu programu szczepień ochronnych.
Dlaczego kobiety mogą doświadczać zmian w cyklu menstruacyjnym po szczepieniu na COVID-19?
Powstało kilka teorii, które wyjaśniają możliwe mechanizmy fizjologiczne odpowiadające za powstawanie zaburzeń wzorców menstruacji po zaszczepieniu przeciw COVID-19. Zaistniałe odstępstwa we wzorcach menstruacji najprawdopodobniej są wynikiem odpowiedzi immunologicznej na szczepienie. Większość z nich jest krótkotrwała i wraca do normy w następnym cyklu.
Dr Jean Gunter, ginekolog, wyjaśnia, że szczepionka przeciw koronawirusowi potencjalnie może wpływać na przebieg menstruacji na trzy sposoby — bezpośrednio działać na wyściółkę macicy (endometrium), zaburzać komunikację chemiczną na szlaku mózg-jajniki i jajnik-macica.
Brytyjskie badanie retrospektywne
Od rozpoczęcia masowych szczepień przeciwko COVID-19, Brytyjskiej Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) zgłoszono ponad 30 000 przypadków modyfikacji wzorców menstruacyjnych.
W Wielkiej Brytanii, za pośrednictwem mediów społecznościowych, została rozpowszechniona ankieta internetowa. Spośród osób, które ją wypełniły i wyraziły zgodę na udział w badaniu, wybrano 4989 uczestniczek – kobiet przed menopauzą, zaszczepionych preparatem AstraZeneca lub Pfizer/BioNTech. Naukowcy ocenili na podstawie pisemnych relacji częstość występowania zmian i zidentyfikowali potencjalne czynniki ryzyka wystąpienia zaburzeń cyklu menstruacyjnego po przyjęciu szczepionki na COVID-19.
Artykuł opisujący wyniki tego badania opublikowano w serwisie „medRxiv”. Trzeba mieć na uwadze, że to wstępny raport, który nie powinien być uważany za rozstrzygający. Badanie ma pewne ograniczenia i nie ocenia pełnego spektrum zaburzeń miesiączkowania.
Norweskie badanie
Norweski Instytut Zdrowia Publicznego stwierdził pewne anomalie w cyklach menstruacyjnych, związane ze szczepieniem przeciwko COVID-19. Praca jest recenzowana, więc nie może aktualnie zostać uznana jako dowód medyczny. Otrzymane wyniki powinny zostać potwierdzone dalszymi badaniami.
Naukowcy przeprowadzili wywiady z uczestniczkami. Szef projektu Lill Trogstad, poinformował, że zmiany menstruacyjne są dość powszechne. Okazało się, że pewne grono kobiet, w wieku 18–30 lat, zgłosiło je nawet podczas menstruacji poprzedzającej szczepienie. Niektóre z badanych (13,6%) doświadczyły cięższych krwawień po pierwszej dawce szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Część respondentek (15,3%) odpowiedziało, że krwawiły silniej niż zwykle po drugiej dawce.