próbka krwi w probówce
Justyna Piekara

Naukowcy z Gdańska opracowali precyzyjną metodę identyfikacji bakterii z rodzaju Staphylococcus

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali sposób na określenie gatunku bakterii z rodzaju gronkowców. Szerokie wykorzystanie antybiotyków sprawiło, że drobnoustroje wytworzyły różne mechanizmy ochronne i uodparniały się na działanie leków. Dokładna znajomość patogenu jest pomocna przy wyborze terapii i może poprawić efektywność leczenia.

Test diagnostyczny do identyfikacji patogennych gatunków bakterii

Gronkowce są patogenami bakteryjnymi kolonizującymi błony śluzowe i skórę człowieka. Mogą wywoływać wiele chorób zakaźnych, w tym infekcje skórne i tkanek miękkich, zapalenie kości i szpiku, bakteriemie, zapalenie wsierdzia czy śmiertelne zapalenie płuc. Leczenie zwykle obejmuje terapię antybiotykową. Bardzo często bywa ono trudne, ponieważ gronkowce nie reagują na powszechnie stosowane leki.

Dowiedz się więcej, jak dochodzi do zakażenia się gronkowcem złocistym.

Dr hab. Katarzyna Garbacz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, że rozpoznanie gatunków gronkowców jest wymagane, aby można było przeprowadzić skuteczną antybiotykoterapię i obserwować epidemiologię szczepów wywołujących zakażenia szpitalne. Szczegółowa wiedza na temat chorobotwórczej bakterii, w tym znajomość budowy ściany komórkowej, jest bardzo istotna, ponieważ pomaga w wyborze sposobu leczenia. W związku z potrzebą szybkiej identyfikacji patogenów w warunkach klinicznych powstał bardzo obiecujący test diagnostyczny.

Nowa metoda została opracowana przez dr hab. Romana Kotłowskiego, prof. Politechnik Gdańskiej z Katedry Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, dr hab. n. med. Katarzynę Garbacz oraz dr n. med. Ewę Kwapisz z Zakładu Mikrobiologii Jamy Ustnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Artykuł opisujący rezultaty pracy zespołu ukazał się niedawno w „Environmental Microbiology Reports”.

Innowacja pozwala zidentyfikować chorobotwórcze bakterie niewykrywalne sposobami, które oferuje rutynowa diagnostyka mikrobiologiczna (testy biochemiczne lub serologiczne). Ponadto do analizy wymagana jest 10-krotnie mniejsza niż dotychczas sekwencja nukleotydowa, co znacznie ułatwia procedurę. Eksperci liczą, że dzięki nowemu rozwiązaniu będzie można ograniczyć ryzyko wystąpienia bakteryjnych zakażeń w placówkach szpitalnych. Zanim nowatorski test zostanie rozpowszechniony, potrzebne są dalsze badania, które pozwolą poszerzenie genetycznych baz danych o sekwencje genu nucH gronkowców oraz innych rodzajów bakterii.

Zidentyfikowano rzadki gatunek gronkowca

Sam sposób identyfikacji gatunków bakterii za pomocą analizy sekwencji DNA wybranego genu nie jest nowością. Geny markerowe są ważnym narzędziem wykorzystywanym do identyfikacji gatunków. Wykorzystuje się je także do rekonstrukcji ewolucyjnej historii organizmów.

Naukowcy z Gdańska po raz pierwszy poddali sekwencjonowaniu gen nucH (fragment liczący 81 par zasad) w celu określenia szczepów gronkowca. Analiza pojedynczego genu pozwoliła dokładnie określić szczep bakterii wizolowany z próbki pobranej od pacjentki. Stwierdzono obecność Staphylococcus succinus subsp. casei, który współcześnie jest niezwykle rzadko spotykany i dotychczas nie był wykrywany w materiale pobranym od ludzi. Po raz pierwszy zidentyfikowano go w 2006 roku w Czechach. Okazuje się, że jest blisko spokrewniony ze szczepem liczącym 25–35 mln lat, który wyhodowano jakiś czas temu na Dominikanie z inkluzji w bursztynie.

Profesor Roman Kotłowski stwierdził, że otrzymane wyniki pozwalają założyć, że używając nowo opracowanej metody testowania, prawdopodobnie będzie można identyfikować także inne gatunki rodzaju Staphylococcus, pochodzące z różnych próbek klinicznych. 

  1. K. Garbacz, R. Kotłowski, E. Kwapisz, Novel staphylococci nucH taxonomical marker used in identification of human associated Staphylococcus succinus subsp. casei, „Environmental Microbiology Reports”, nr 13 (5) 2021, s 735-743, [online] https: //doi. org/10.1111/1758-2229.12993, [dostęp:] 29.12.2021.
  2.  L. Váradi, J. Lin Luo, D. E. Hibbs, Methods for the detection and identification of pathogenic bacteria: past, present, and future, „Chemical Society Reviews”, nr 46 2017, [online] DOI: 10.1039/C6CS00693K, [dostęp:] 29.12.2021.
  3. Nau­kowcy z PG i GUMed opracowali metodę precyzyjnego określania gatunków bakterii gronkowców, „pg.edu.pl” [online], https://pg.edu.pl/ak­tu­al­no­sci­/2021–12/nau­kowcy-z-pg-i-gumed-opra­co­wali-metode-pre­cy­zyj­nego-okre­sla­nia-gatun­kow, [dostęp:] 29.12.2021.
  4. Nowa metoda identyfikacji gronkowców, „gumed.edu.pl” [online], https://gu­med.edu.pl/66050.html, [dostęp:] 29.12.2021.
  5. Staph infections, „mayoclinic.org” [online], https://www.may­oc­li­nic.org/di­se­ases-con­di­tion­s/staph-infec­tions/symptoms-cau­se­s/syc-20356221,[dostęp:] 29.12.2021.

Powiązane produkty

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

    W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij