próbka krwi w probówce
Justyna Piekara

Naukowcy z Gdańska opracowali precyzyjną metodę identyfikacji bakterii z rodzaju Staphylococcus

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali sposób na określenie gatunku bakterii z rodzaju gronkowców. Szerokie wykorzystanie antybiotyków sprawiło, że drobnoustroje wytworzyły różne mechanizmy ochronne i uodparniały się na działanie leków. Dokładna znajomość patogenu jest pomocna przy wyborze terapii i może poprawić efektywność leczenia.

Test diagnostyczny do identyfikacji patogennych gatunków bakterii

Gronkowce są patogenami bakteryjnymi kolonizującymi błony śluzowe i skórę człowieka. Mogą wywoływać wiele chorób zakaźnych, w tym infekcje skórne i tkanek miękkich, zapalenie kości i szpiku, bakteriemie, zapalenie wsierdzia czy śmiertelne zapalenie płuc. Leczenie zwykle obejmuje terapię antybiotykową. Bardzo często bywa ono trudne, ponieważ gronkowce nie reagują na powszechnie stosowane leki.

Dowiedz się więcej, jak dochodzi do zakażenia się gronkowcem złocistym.

Dr hab. Katarzyna Garbacz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, że rozpoznanie gatunków gronkowców jest wymagane, aby można było przeprowadzić skuteczną antybiotykoterapię i obserwować epidemiologię szczepów wywołujących zakażenia szpitalne. Szczegółowa wiedza na temat chorobotwórczej bakterii, w tym znajomość budowy ściany komórkowej, jest bardzo istotna, ponieważ pomaga w wyborze sposobu leczenia. W związku z potrzebą szybkiej identyfikacji patogenów w warunkach klinicznych powstał bardzo obiecujący test diagnostyczny.

Nowa metoda została opracowana przez dr hab. Romana Kotłowskiego, prof. Politechnik Gdańskiej z Katedry Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, dr hab. n. med. Katarzynę Garbacz oraz dr n. med. Ewę Kwapisz z Zakładu Mikrobiologii Jamy Ustnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Artykuł opisujący rezultaty pracy zespołu ukazał się niedawno w „Environmental Microbiology Reports”.

Innowacja pozwala zidentyfikować chorobotwórcze bakterie niewykrywalne sposobami, które oferuje rutynowa diagnostyka mikrobiologiczna (testy biochemiczne lub serologiczne). Ponadto do analizy wymagana jest 10-krotnie mniejsza niż dotychczas sekwencja nukleotydowa, co znacznie ułatwia procedurę. Eksperci liczą, że dzięki nowemu rozwiązaniu będzie można ograniczyć ryzyko wystąpienia bakteryjnych zakażeń w placówkach szpitalnych. Zanim nowatorski test zostanie rozpowszechniony, potrzebne są dalsze badania, które pozwolą poszerzenie genetycznych baz danych o sekwencje genu nucH gronkowców oraz innych rodzajów bakterii.

Zidentyfikowano rzadki gatunek gronkowca

Sam sposób identyfikacji gatunków bakterii za pomocą analizy sekwencji DNA wybranego genu nie jest nowością. Geny markerowe są ważnym narzędziem wykorzystywanym do identyfikacji gatunków. Wykorzystuje się je także do rekonstrukcji ewolucyjnej historii organizmów.

Naukowcy z Gdańska po raz pierwszy poddali sekwencjonowaniu gen nucH (fragment liczący 81 par zasad) w celu określenia szczepów gronkowca. Analiza pojedynczego genu pozwoliła dokładnie określić szczep bakterii wizolowany z próbki pobranej od pacjentki. Stwierdzono obecność Staphylococcus succinus subsp. casei, który współcześnie jest niezwykle rzadko spotykany i dotychczas nie był wykrywany w materiale pobranym od ludzi. Po raz pierwszy zidentyfikowano go w 2006 roku w Czechach. Okazuje się, że jest blisko spokrewniony ze szczepem liczącym 25–35 mln lat, który wyhodowano jakiś czas temu na Dominikanie z inkluzji w bursztynie.

Profesor Roman Kotłowski stwierdził, że otrzymane wyniki pozwalają założyć, że używając nowo opracowanej metody testowania, prawdopodobnie będzie można identyfikować także inne gatunki rodzaju Staphylococcus, pochodzące z różnych próbek klinicznych. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij