Nie tylko smak i węch – zakażenie SARS-CoV-2 może powodować zaburzenia funkcjonowania pozostałych zmysłów
Justyna Piekara

Nie tylko smak i węch – zakażenie SARS-CoV-2 może powodować zaburzenia funkcjonowania pozostałych zmysłów

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia SARS-CoV-2 jest utrata smaku i węchu. Badania sugerują, że wzrok i słuch również są częstymi celami wirusa. Okazuje się, że 10% osób, które zachorowało na COVID-19, rozwinęło pewne objawy, które obejmują oczy lub uszy.

COVID-19 może powodować utratę słuchu

Przypadki zaburzeń słuchu, które wiąże się z COVID-19 zostały udokumentowane na całym świecie, jednak nie są one bardzo częste. Objawy pojawiały się w trakcie infekcji COVID-19, ale też po wyzdrowieniu pacjentów. Żaden z innych koronawirusów nie powodował problemów ze słuchem, dlatego taki objaw choroby jest zaskakujący.

Przeczytaj także, z czego wynika utrata węchu i smaku w przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Wyniki przeglądu, które ukazały się w „International Journal of Audiology” wskazują, że utrata słuchu wystąpiła u około 8% pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, podczas gdy około 15% doświadczyło szumu w uszach.

Pierwszym pacjentem, u którego stwierdzono utratę słuchu w związku z infekcją COVID-19 był 45-letni mężczyzna z Wielkiej Brytanii. Pacjent cierpiał na astmę i trafił na oddział intensywnej terapii w związku z wystąpieniem objawów COVID-19. Wymagał sztucznego wspomagania wentylacji płuc. Otrzymał też leki, w tym dożylnie podawane sterydy i przeciwwirusowy Remdesivir. Po przeprowadzeniu badań, lekarze nie stwierdzili innego problemu medycznego, który mógł doprowadzić do trwałego, odbiorczego ubytku słuchu w jednym uchu. Ostatecznie nie ma jasności co do przyczyny powstania dysfunkcji słuchu u pacjenta.

Zaburzenia słuchu u pacjentów z COVID-19 – co dokładnie może być ich przyczyną?

Specjaliści podejrzewają, że koronawirus może wpływać na trąbkę Eustachiusza, która łączy ucho środkowe z gardłem (płyn gromadzący się w uchu środkowym powoduje tłumienie odbieranych dźwięków). Sprawa wygląda poważniej, gdy działanie wirusa doprowadzi do uszkodzenia neuronów czuciowych w uchu wewnętrznym lub ślimaku, może wówczas wystąpić nagła utrata słuchu, która może okazać się trwała.

Przed pandemią COVID-19 naukowcy z MIT i Massachusetts Eye and Ear przygotowywali projekt, który zakładał opracowanie modeli komórkowych zakażeń ludzkiego ucha wewnętrznego. Modelowy system, nad którym pracowali postanowili wykorzystać także do zbadania infekcji SARS-CoV-2. Badanie opublikowane w „Communications Medicine” dostarcza dowodów na to, że wirus może rzeczywiście infekować komórki ucha wewnętrznego, w tym komórki rzęsate oraz – w mniejszym stopniu – komórki Schwanna produkujące osłonkę mielinową wokół aksonów neuronalnych. Okazało się, że wyrażają one białka, w tym receptor ACE2, który znajduje się na powierzchniach komórek oraz dwa enzymy, które pomagają wirusowi połączyć się z komórką gospodarza.

W jednym z wywiadów dr Kevin Munro, profesor audiologii na Uniwersytecie w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, podkreślił, że leki stosowane w terapii zakażenia SARS-CoV-2, takie jak np. remdesivir czy hydroksychlorochina są lekami ototoksycznymi, które mogą mieć bezpośredni udział w powstaniu problemów ze słuchem.

Naukowiec wraz ze swoim zespołem próbuje znaleźć prawdopodobne przyczyny takich objawów, uwzględniając oprócz działalności koronawirusa, różne inne aspekty, takie jak m.in. problemy z odpornością czy stres związany z chorobą.

Polecane dla Ciebie

Problemy ze wzrokiem związane z COVID-19

Według badania opublikowanego w „BMJ Open Ophthalmology” do najczęściej zgłaszanych zaburzeń oczu związanych z COVID-19 należą ból oczu, nadwrażliwość na światło i niewyraźne widzenie. W grupie 400 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, u 10% pojawiły się objawy oczne, w tym zapalenie spojówek, zmiany widzenia, swędzenie, suchość oczu. Istnieją podejrzenia, że wirus może powodować stan zapalny także w tkance znajdującej się za gałką oczną.

Według pracy, która ukazała się w „International Ophthalmology” objawy oczne mogą mieć bardzo różne nasilenie, wahać się od łagodnych do poważnie zagrażających wzrokowi, w tym wpływać na siatkówkę, która jest odpowiedzialna za odbieranie bodźców wzrokowych. Szacuje się, że niewiele osób z COVID-19 doświadczy poważnych powikłań, ale osoby ze schorzeniami, takimi nadciśnienie i cukrzyca są na nie bardziej narażone.

Stan zapalny może powodować tworzenie się skrzepów krwi, które, przemieszczając się przez układ krwionośny, mogą docierać także do naczyń krwionośnych znajdujących się w oczach. Kiedy uniemożliwiają dotarcie składników odżywczych do siatkówki, tkanka zaczyna puchnąć i obumierać. W obrazie uzyskanym w technologii tomografii komputerowej, taki obszar będzie przypominał puszystą watę (ang. cotton wool spots). Tego typu zmiany nie wpływają znacząco na wzrok pacjenta. Poważniejsze konsekwencje mają jednak miejsce, kiedy dochodzi do niedotlenienia, gromadzenia się krwi lub krwawienia naczyń siatkówki, w wyniku którego może dojść do pogorszenia widzenia, a nawet nagłej utraty wzroku.

  1. E. Shon, COVID can cause strange eye and ear symptoms, „scientificamerican.com” [online], https://www.scientificamerican.com/article/covid-can-cause-strange-eye-and-ear-symptoms/, [dostęp:] 9.12.2021.
  2. A.    Fahmy, Doctors still aren't sure why COVID-19 is causing hearing loss, „verywellhealth.com” [online], https://www.verywellhealth.com/hearing-loss-tinnitus-symptoms-covid-19-5076221, [dostęp:] 9.12.2021.
  3. A. Trafton, Study finds the SARS-CoV-2 virus can infect the inner ear, „news.mit.edu” [online], https://news.mit.edu/2021/sars-cov-2-inner-ear-1029, [dostęp:] 9.12.2021.
  4. S. Pardhan, M. Vaughan, J. Zhang, Sore eyes as the most significant ocular symptom experienced by people with COVID-19: a comparison between pre-COVID-19 and during COVID-19 states, „BMJ Open Ophthalmology” 2020, nr 5(1), [dostęp:] 9.12.2021.
  5. J. Almufarraij, K. J. Munro, One year on: an updated systematic review of SARS-CoV-2, COVID-19 and audio-vestibular symptoms, „International Journal of Audiology” 2021, nr 60(12), [online] https://doi.org/10.1080/14992027.2021.1896793, [dostęp:] 9.12.2021.
  6. S. Sen, N. Kannan, J. Kumar, Retinal manifestations in patients with SARS-CoV-2 infection and pathogenetic implications: a systematic review, „International Ophthalmology” 2021, [online] doi: 10.1007/s10792-021-01996-7, [dostęp:] 9.12.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

    Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij