Nie tylko smak i węch – zakażenie SARS-CoV-2 może powodować zaburzenia funkcjonowania pozostałych zmysłów
Justyna Piekara

Nie tylko smak i węch – zakażenie SARS-CoV-2 może powodować zaburzenia funkcjonowania pozostałych zmysłów

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia SARS-CoV-2 jest utrata smaku i węchu. Badania sugerują, że wzrok i słuch również są częstymi celami wirusa. Okazuje się, że 10% osób, które zachorowało na COVID-19, rozwinęło pewne objawy, które obejmują oczy lub uszy.

COVID-19 może powodować utratę słuchu

Przypadki zaburzeń słuchu, które wiąże się z COVID-19 zostały udokumentowane na całym świecie, jednak nie są one bardzo częste. Objawy pojawiały się w trakcie infekcji COVID-19, ale też po wyzdrowieniu pacjentów. Żaden z innych koronawirusów nie powodował problemów ze słuchem, dlatego taki objaw choroby jest zaskakujący.

Przeczytaj także, z czego wynika utrata węchu i smaku w przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Wyniki przeglądu, które ukazały się w „International Journal of Audiology” wskazują, że utrata słuchu wystąpiła u około 8% pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, podczas gdy około 15% doświadczyło szumu w uszach.

Pierwszym pacjentem, u którego stwierdzono utratę słuchu w związku z infekcją COVID-19 był 45-letni mężczyzna z Wielkiej Brytanii. Pacjent cierpiał na astmę i trafił na oddział intensywnej terapii w związku z wystąpieniem objawów COVID-19. Wymagał sztucznego wspomagania wentylacji płuc. Otrzymał też leki, w tym dożylnie podawane sterydy i przeciwwirusowy Remdesivir. Po przeprowadzeniu badań, lekarze nie stwierdzili innego problemu medycznego, który mógł doprowadzić do trwałego, odbiorczego ubytku słuchu w jednym uchu. Ostatecznie nie ma jasności co do przyczyny powstania dysfunkcji słuchu u pacjenta.

Zaburzenia słuchu u pacjentów z COVID-19 – co dokładnie może być ich przyczyną?

Specjaliści podejrzewają, że koronawirus może wpływać na trąbkę Eustachiusza, która łączy ucho środkowe z gardłem (płyn gromadzący się w uchu środkowym powoduje tłumienie odbieranych dźwięków). Sprawa wygląda poważniej, gdy działanie wirusa doprowadzi do uszkodzenia neuronów czuciowych w uchu wewnętrznym lub ślimaku, może wówczas wystąpić nagła utrata słuchu, która może okazać się trwała.

Przed pandemią COVID-19 naukowcy z MIT i Massachusetts Eye and Ear przygotowywali projekt, który zakładał opracowanie modeli komórkowych zakażeń ludzkiego ucha wewnętrznego. Modelowy system, nad którym pracowali postanowili wykorzystać także do zbadania infekcji SARS-CoV-2. Badanie opublikowane w „Communications Medicine” dostarcza dowodów na to, że wirus może rzeczywiście infekować komórki ucha wewnętrznego, w tym komórki rzęsate oraz – w mniejszym stopniu – komórki Schwanna produkujące osłonkę mielinową wokół aksonów neuronalnych. Okazało się, że wyrażają one białka, w tym receptor ACE2, który znajduje się na powierzchniach komórek oraz dwa enzymy, które pomagają wirusowi połączyć się z komórką gospodarza.

W jednym z wywiadów dr Kevin Munro, profesor audiologii na Uniwersytecie w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, podkreślił, że leki stosowane w terapii zakażenia SARS-CoV-2, takie jak np. remdesivir czy hydroksychlorochina są lekami ototoksycznymi, które mogą mieć bezpośredni udział w powstaniu problemów ze słuchem.

Naukowiec wraz ze swoim zespołem próbuje znaleźć prawdopodobne przyczyny takich objawów, uwzględniając oprócz działalności koronawirusa, różne inne aspekty, takie jak m.in. problemy z odpornością czy stres związany z chorobą.

Powiązane produkty

Problemy ze wzrokiem związane z COVID-19

Według badania opublikowanego w „BMJ Open Ophthalmology” do najczęściej zgłaszanych zaburzeń oczu związanych z COVID-19 należą ból oczu, nadwrażliwość na światło i niewyraźne widzenie. W grupie 400 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, u 10% pojawiły się objawy oczne, w tym zapalenie spojówek, zmiany widzenia, swędzenie, suchość oczu. Istnieją podejrzenia, że wirus może powodować stan zapalny także w tkance znajdującej się za gałką oczną.

Według pracy, która ukazała się w „International Ophthalmology” objawy oczne mogą mieć bardzo różne nasilenie, wahać się od łagodnych do poważnie zagrażających wzrokowi, w tym wpływać na siatkówkę, która jest odpowiedzialna za odbieranie bodźców wzrokowych. Szacuje się, że niewiele osób z COVID-19 doświadczy poważnych powikłań, ale osoby ze schorzeniami, takimi nadciśnienie i cukrzyca są na nie bardziej narażone.

Stan zapalny może powodować tworzenie się skrzepów krwi, które, przemieszczając się przez układ krwionośny, mogą docierać także do naczyń krwionośnych znajdujących się w oczach. Kiedy uniemożliwiają dotarcie składników odżywczych do siatkówki, tkanka zaczyna puchnąć i obumierać. W obrazie uzyskanym w technologii tomografii komputerowej, taki obszar będzie przypominał puszystą watę (ang. cotton wool spots). Tego typu zmiany nie wpływają znacząco na wzrok pacjenta. Poważniejsze konsekwencje mają jednak miejsce, kiedy dochodzi do niedotlenienia, gromadzenia się krwi lub krwawienia naczyń siatkówki, w wyniku którego może dojść do pogorszenia widzenia, a nawet nagłej utraty wzroku.

 1. E. Shon, COVID can cause strange eye and ear symptoms, „scientificamerican.com” [online], https://www.scientificamerican.com/article/covid-can-cause-strange-eye-and-ear-symptoms/, [dostęp:] 9.12.2021.
 2. A.    Fahmy, Doctors still aren't sure why COVID-19 is causing hearing loss, „verywellhealth.com” [online], https://www.verywellhealth.com/hearing-loss-tinnitus-symptoms-covid-19-5076221, [dostęp:] 9.12.2021.
 3. A. Trafton, Study finds the SARS-CoV-2 virus can infect the inner ear, „news.mit.edu” [online], https://news.mit.edu/2021/sars-cov-2-inner-ear-1029, [dostęp:] 9.12.2021.
 4. S. Pardhan, M. Vaughan, J. Zhang, Sore eyes as the most significant ocular symptom experienced by people with COVID-19: a comparison between pre-COVID-19 and during COVID-19 states, „BMJ Open Ophthalmology” 2020, nr 5(1), [dostęp:] 9.12.2021.
 5. J. Almufarraij, K. J. Munro, One year on: an updated systematic review of SARS-CoV-2, COVID-19 and audio-vestibular symptoms, „International Journal of Audiology” 2021, nr 60(12), [online] https://doi.org/10.1080/14992027.2021.1896793, [dostęp:] 9.12.2021.
 6. S. Sen, N. Kannan, J. Kumar, Retinal manifestations in patients with SARS-CoV-2 infection and pathogenetic implications: a systematic review, „International Ophthalmology” 2021, [online] doi: 10.1007/s10792-021-01996-7, [dostęp:] 9.12.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pył znad Sahary nad Polską – jak wpływa na zdrowie?

  Pył saharyjski dociera do Europy, w tym także do Polski, wraz z ciepłymi masami powietrza znad Afryki Północnej. Temu zjawisku towarzyszy istotny spadek jakości powietrza, czego konsekwencją może być między innymi pogorszenie stanu zdrowia pacjentów z chorobami układu oddechowego takimi jak astma czy alergia.

 • Tabletka „dzień po” od farmaceuty – czy nastolatka będzie potrzebowała zgody rodzica?

  Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia zakładającego dostępność antykoncepcji awaryjnej bez konieczności odbywania wizyty u lekarza. Jeśli wejdzie on w życie, lek będzie mógł wydać magister farmacji po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką. Tabletka „dzień po” będzie dostępna dla osób, które ukończyły 15. rok życia.

 • GIF alarmuje – w kwietniu może zabraknąć tych leków w aptekach

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny przygotował zestawienie produktów leczniczych, których może zabraknąć w aptekach w kwietniu 2024 roku. Z dostępnością jakich leków pacjenci będą mieć największy problem?

 • Do jakich specjalistów są obecnie najdłuższe kolejki? Nowe dane NFZ

  Prawie 450 tys. pacjentów czeka na wizytę w poradni okulistycznej, a ponad 90 tys. oczekuje na przyjęcie na oddział otolaryngologiczny – takie dane płyną ze sprawozdania NFZ za ostatni kwartał 2023 roku. Do jakich jeszcze specjalistów i na jakie badania kolejki są najdłuższe?

 • „Czarny kaszel” uderzył w uwielbianym przez Polaków miejscu

  W niemal całej Europie liczba przypadków zachorowań na krztusiec gwałtownie rośnie. Ogniska choroby występują przede wszystkim w Czechach i Chorwacji. Najgorzej jest właśnie na Bałkanach, gdzie odnotowano ponad 6100 przypadków krztuśca. W Czechach w styczniu zaobserwowano 28 przypadków, teraz zgłoszono ich prawie 3100. Czy w Polsce jest niebezpiecznie? Czy liczba zachorowań także rośnie?

 • Epidemia „popcornowych mózgów” – nowe zjawisko, które dotyka każdego z nas

  Natychmiastowo reagujemy na każde powiadomienie w telefonie, googlujemy każdą informację, z którą się spotkamy, bez opamiętania scrollujemy media społecznościowe, obserwując poczynania znajomych (i nieznajomych). W efekcie czujemy się rozdrażnieni i zdekoncentrowani. Nasz mózg dosłownie wybucha od nadmiaru bombardujących go bodźców. „Popcornowy mózg” – bo tak nazwano ten syndrom – staje się plagą współczesności.

 • Herbata Earl Grey wycofana ze sklepów. Sprawdź, czy nie masz jej w domu

  Państwowa Inspekcja Sanitarna dokonała analizy poziomu alkaloidów pirolizydynowych w partii herbaty Earl Grey marki SIR ROGER. Stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu tych związków. Alkaloidy pirolizydynowe mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, nawet w tej ilości, którą odkryto w herbacie, co podkreślił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. Sprawdź, czy nie masz w domu herbaty z wadliwej partii – jak ją rozpoznać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij