Biegunka po antybiotykach – jak sobie z nią radzić? - portal DOZ.pl
Biegunka po antybiotyku – jak jej zapobiegać? Probiotyki przy biegunce
Justyna Piekara

Biegunka po antybiotyku – jak jej zapobiegać? Probiotyki przy biegunce

Według Mayo Clinic jedna na pięć osób, które przyjmują antybiotyki doświadcza biegunki. Objawy mogą pojawić się na wczesnym etapie antybiotykoterapii lub nawet kilka tygodni po jej zakończeniu. Zazwyczaj jest ona łagodna i nie wymaga leczenia. Co pomoże poczuć się lepiej, gdy wystąpią objawy? Jak zapobiegać biegunce po antybiotyku?

Biegunka po antybiotyku – objawy

Biegunka poantybiotykowa jest definiowana jako posiadanie luźnych, wodnistych stolców (oddawanych trzy lub więcej razy dziennie) podczas przyjmowania antybiotyków. Do jej rozwoju może dojść nawet w kilka godzin po podaniu pierwszej dawki antybiotyku, ale może pojawiać się również po kilku tygodniach od zakończenia antybiotykoterapii. Zwykle jest to objaw łagodny i tymczasowy, który ustaje wraz ze zmianą leku lub zakończeniem leczenia. Niekiedy jednak biegunka po antybiotyku utrzymuje się dłużej i może przybierać ostrą postać i prowadzić do poważniejszej infekcji, takich jak zapalenie jelita grubego.

Jeżeli wystąpi biegunka po antybiotyku, pij dużo wody, aby uniknąć odwodnienia, w razie potrzeby sięgnij po elektrolity. Unikaj alkoholu i kofeiny. Dostosowanie diety i jedzenia pokarmów o niskiej zawartości błonnika również mogą pomóc. Nie są wskazane tłuste i pikantne potrawy oraz produkty spożywcze o wysokiej zawartości cukru.

Dlaczego antybiotyki mogą wywołać biegunkę?

Antybiotyki to klasa leków stosowanych w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Ponieważ mają szerokie spektrum działania, poza niszczeniem szkodliwych drobnoustrojów, mogą niszczyć także te pożyteczne. Utrata równowagi mikrobiologicznej w jelitach może prowadzić do wywołania problemów trawiennych oraz biegunki. 

Prawie wszystkie antybiotyki mogą powodować biegunkę, ale ryzyko jest szczególnie wysokie w przypadku aminopenicylin oraz kombinacji aminopenicylin i klawulanianu, a także cefalosporyn i klindamycyny.

Jakie czynniki zakaźne mogą wywołać biegunkę?

Najczęstszym patogenem wywołującym dokuczliwe objawy jest Clostridium difficile. Ta beztlenowa bakteria produkuje toksyny podrażniające wyściółkę jelit, co może powodować poważniejsze objawy rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego, któremu oprócz ostrej biegunki mogą towarzyszyć silne bóle podbrzusza, gorączka oraz dreszcze.

Inne czynniki zakaźne, o których stwierdzono, że są odpowiedzialne za biegunkę związaną z antybiotykami to: Clostridium perfringens, Staphylococcus aureus, Klebsiella oxytoca, Salmonella spp. i Candida spp.

Polecane dla Ciebie

Jak zapobiegać biegunce podczas przyjmowania antybiotyków?

Możesz zapobiec biegunce związanej z przyjmowaniem antybiotyków, zażywając je tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jeśli doświadczyłeś biegunki po antybiotyku w przeszłości, istnieje większe prawdopodobieństwo, że leki ponownie spowodują podobną reakcję. Koniecznie poinformuj o tym lekarza, w miarę możliwości przepisze stosowanie innego antybiotyku. Zadbaj też o higienę. Częste mycie rąk może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się szkodliwych bakterii, takich jak Clostridium difficile.

Liczne probiotyki, w tym Lactobacillus rhamnosusi czy Saccharomyces boulardii, zostały przebadane pod kątem leczenia i zapobiegania biegunce związanej z antybiotykami i okazały się bardzo skuteczne, jednakowo w przypadku regularnej biegunki związanej z antybiotykami, jak i zakażeń Clostridium difficile.

Probiotyki (leki osłonowe) występują w kapsułkach, tabletkach, proszkach, a nawet w postaci płynnej, więc każdy pacjent powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Mogą być także dostarczane wraz z żywnością, np. w postaci jogurtów zawierającymi żywe kultury bakterii.

Biegunka po antybiotyku u najstarszych pacjentów

Wyniki badania opublikowanego w „BMC Geriatria” wykazały, że wzrost wieku pacjentów był istotnie związany z ryzykiem zaistnienia biegunki poantybiotykowej i koniecznością dłuższego pobytu w szpitalu. Seniorzy są grupą szczególnie podatną na infekcje, takie jak np. zapalenie płuc, które wymagają leczenia antybiotykami. Autorzy badania alarmują, że w obliczu starzenia się społeczeństwa należy wziąć pod uwagę zwiększoną częstość występowania tych problemów medycznych i wdrożyć odpowiednie środki zapobiegawcze, ponieważ generują duże koszty opieki zdrowotnej. 

 1. Antibiotic-associated diarrhea, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/antibiotic-associated-diarrhea/symptoms-causes/syc-20352231, [dostęp:] 30.10.2021.
 2. Takedani, T., Nakamura, N. Fukiwake, Clinical characteristics and factors related to antibiotic-associated diarrhea in elderly patients with pneumonia: a retrospective cohort study, „BMC Geriatrics” 2021, nr 317 (21), [online] https://doi.org/10.1186/s12877-021-02267-x, [dostęp:] 30.10.2021.
 3. F. Barbut, Managing antibiotic associated diarrhoea, „BMJ” 2002, nr 324(7350), s. 1345–1346, [online] doi: 10.1136/bmj.324.7350.1345, [dostęp:] 30.10.2021.
 4. J. Seladi-Schulman, What you need to know about antibiotics and diarrhea, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/antibiotics-diarrhea, [dostęp:] 30.10.2021. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • W jaki sposób dieta wpływa na komórki nowotworowe?

  To, co jemy i pijemy, może wpływać na nasze zdrowie na wiele sposobów. Naukowcy z Massachusetts Institute of technology (MIT) dowodzą, że interwencje dietetyczne mogą pomóc spowolnić wzrost nowotworów. Według ekspertów przyczynia się do tego niski indeks glikemiczny spożywanych pokarmów.  

 • Mikroorganizmy jelitowe mają wpływ na zdrowie psychiczne dzieci

  Oś mózgowo-jelitowa jest siecią neuronów, które łączą centralny układ nerwowy z przewodem pokarmowym. Komunikacja między tymi dwoma układami następuje dwukierunkowo na drodze hormonalnej, nerwowej, metabolicznej i immunologicznej.  Jednym z kluczowych elementów tej współpracy jest mikroflora jelitowa, na której stan wpływa szereg czynników. Według najnowszych badań naukowych zaburzenia mikroflory jelitowej mogą być przyczyną problemów natury behawioralnej u dzieci.  

 • Naukowcy z Gdańska opracowali precyzyjną metodę identyfikacji bakterii z rodzaju Staphylococcus

  Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali sposób na określenie gatunku bakterii z rodzaju gronkowców. Szerokie wykorzystanie antybiotyków sprawiło, że drobnoustroje wytworzyły różne mechanizmy ochronne i uodparniały się na działanie leków. Dokładna znajomość patogenu jest pomocna przy wyborze terapii i może poprawić efektywność leczenia.

 • Czym jest 1-MNA? Jak może pomóc pacjentom wracającym do zdrowia po infekcji SARS-CoV-2?

  Wstępne badania wykazały, że podawanie suplementu zawierającego 1-MNA, pozyskiwanego w łódzkich laboratoriach firmy Pharmena, może poprawiać wydolność pacjentów zmagających się z objawami tzw. długiego Covid-u.

 • Konferencja „Choroby zakaźne 2021”. Jak eksperci podsumowują poprzedni rok?

  Specjaliści podkreślają, że choroby zakaźne wymagają stałego nadzoru epidemiologicznego. Chociaż w ostatnim czasie za sprawą panującej pandemii COVID-19 przyćmił inne schorzenia, to nie można o nich zapominać. Na konferencji „Choroby zakaźne 2021”, która odbyła się pod koniec listopada, eksperci podsumowali, z jakimi problemami przyszło zmagać się lekarzom i pacjentom w ciągu poprzedniego roku.

 • Terapia fagowa – wykazuje potencjał w leczeniu szigelozy

  Wraz z rosnącą opornością bakterii na antybiotyki rośnie zainteresowanie alternatywami metodami leczenia, takimi jak terapia fagowa. Na czym ona polega? W jaki sposób może pomóc w leczeniu infekcji wywołanej przez bakterie z rodziny Shigella?

 • Zidentyfikowano nowy cel w leczeniu gruźlicy

  Prątki gruźlicy (łac. Mycobacterium tuberculosis) są poważnym zagrożeniem z perspektywy zdrowia publicznego. W przypadku infekcji leczenie antybiotykami jest możliwe, ale zazwyczaj trudne i długotrwałe. Lekooporne szczepy stały się problemem w wielu regionach świata. Z tego powodu poszukuje się nowych terapii, które będą eliminować patogen poprzez nowe mechanizmy.

 • Szczepinka senolityczna. Powstał eksperymentalny preparat przeciw starzeniu się

  „Szczepionka na starość" coraz bliżej? Według najnowszych wyników badań japońskiego zespołu naukowców udało się wyeliminować starzejące się komórki z ciał myszy, dzięki czemu ich życie się wydłużyło. Zatrzymano także rozwijającą się chorobę cywilizacyjną związaną z wiekiem – miażdżycę.  Na czym polegał ten projekt i kiedy szczepionka przedłużająca życie będzie mogła być podawana ludziom?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij