
Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?
Farmaceuci uzyskali prawo do szczepienia przeciw COVID – 19
W związku z nowelizacją prawa farmaceutycznego, magistrzy farmacji uzyskali prawo do przeprowadzania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 – chorobie wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wielu farmaceutów przeszło już certyfikowane szkolenia do kwalifikowania pacjentów do szczepień oraz wykonywania iniekcji. Nie są jednak uprawnieni do przeprowadzania żadnych innych immunizacji, np. przeciwko sezonowej grypie.
Do udziału w programie może się zgłosić i zostać zakwalifikowana apteka ogólnodostępna w rozumieniu Zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 974) apteka, w której są realizowane szczepienia musi spełnić szereg wymogów.
Apteczne punkty szczepień – gdzie się znajdują?
Zanim placówka trafi na oficjalną listę, musi spełnić restrykcyjne wymogi dotyczące m.in. powierzchni lokalu i jego wyposażenia, a także kwalifikacji personelu.
Polecane dla Ciebie
Jak zapisać się na szczepienie w aptece?
Osoby, które chcą skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19 w aptecznym punkcie szczepień mogą się zapisać:
- poprzez bezpośredni kontakt z wybranym punktem szczepień,
- telefonicznie, dzwoniąc na całodobową, bezpłatną infolinię pod numer 989,
- wysyłając wiadomość SMS pod numer 64 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie,
- elektronicznie, poprzez e-Rejestrację, która jest dostępna na portalu gov.pl.
Szczepienia są dobrowolne, bezpłatne i wykonywane na podobnych zasadach, jak w innych punktach szczepień. Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie.
Jak odbywa się szczepienie w aptece?
Pacjent zgłaszający się na szczepienie powinien posiadać aktualny dowód osobisty. Podczas pobytu w placówce musi przestrzegać zasad ochrony epidemicznej.
Czy każdy może poddać się szczepieniu w aptece?
Podczas kwalifikacji do szczepienia farmaceuta ma prawo odmówić wykonania iniekcji – w przypadku, gdy pacjent jest obciążony chorobami przewlekłymi i współistniejącymi, może pozostawić decyzję o możliwości zaszczepienia lekarzowi. W aptecznych punktach nie powinny być szczepione osoby, które są narażone na wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) oraz kobiety w ciąży. Ponadto istnieją odgórne ograniczenia wiekowe, w aptekach mogą zaszczepić się tylko osoby dorosłe.
Czy farmaceuci zaszczepią nas przeciwko grypie?
Szczepienia przeciwko grypie w aptekach wykonuje się w wielu krajach na całym świecie, w tym 13 państwach europejskich. Ułatwienie dostępu do szczepionek przynosi wiele korzyści dla systemu ochrony zdrowia i przyczynia się do obniżenia ogólnych kosztów leczenia grypy sezonowej. W Polsce występuje niski poziom wyszczepialności, w porównaniu z innymi państwami Europy. Pomimo pozytywnych doświadczeń płynących zza granicy, jeszcze nie zdecydowano się na zaangażowanie farmaceutów w naszym kraju do wykonywania szczepień przeciwgrypowych.
Koalicja na rzecz szczepień w aptekach, która powstała poprzez zrzeszenie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Związku Zawodowego Pracowników Farmacji, apeluje do Ministerstwa Zdrowia o możliwość rozszerzenia uprawnień i zakresu wykonywania szczepień przez farmaceutów, aby wykorzystać ich potencjał w nadchodzącym sezonie grypowym.