Szczepionka przeciwko COIVD-19 podawana w aptece - portal DOZ.pl
Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?
Justyna Piekara

Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?

W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w zwiększeniu poziomu wyszczepialności społeczeństwa. Jak wygląda procedura szczepienia w punkcie aptecznym? W których placówkach można będzie się zaszczepić? Kto nie powinien korzystać z tego rozwiązania? 

Farmaceuci uzyskali prawo do szczepienia przeciw COVID – 19

W związku z nowelizacją prawa farmaceutycznego, magistrzy farmacji uzyskali prawo do przeprowadzania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 – chorobie wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wielu farmaceutów przeszło już certyfikowane szkolenia do kwalifikowania pacjentów do szczepień oraz wykonywania iniekcji. Nie są jednak uprawnieni do przeprowadzania żadnych innych immunizacji, np. przeciwko sezonowej grypie. 

Do udziału w programie może się zgłosić i zostać zakwalifikowana apteka ogólnodostępna w rozumieniu Zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 974) apteka, w której są realizowane szczepienia musi spełnić szereg wymogów.

Apteczne punkty szczepień – gdzie się znajdują?

Od 15. czerwca bieżącego roku Wojewódzkie Oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzą nabory aptek do udziału w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. Liczba aptecznych punktów szczepień stale rośnie. Ministerstwo Zdrowia przygotowało interaktywną mapę lokalizacji placówek (https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/), która jest na bieżąco aktualizowana.

Zanim placówka trafi na oficjalną listę, musi spełnić restrykcyjne wymogi dotyczące m.in. powierzchni lokalu i jego wyposażenia, a także kwalifikacji personelu.

Polecane dla Ciebie

Jak zapisać się na szczepienie w aptece?

Osoby, które chcą skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19 w aptecznym punkcie szczepień mogą się zapisać:

  • poprzez bezpośredni kontakt z wybranym punktem szczepień,
  • telefonicznie, dzwoniąc na całodobową, bezpłatną infolinię pod numer 989,
  • wysyłając wiadomość SMS pod numer 64 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie,
  • elektronicznie, poprzez e-Rejestrację, która jest dostępna na portalu gov.pl.

Szczepienia są dobrowolne, bezpłatne i wykonywane na podobnych zasadach, jak w innych punktach szczepień. Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie.

Jak odbywa się szczepienie w aptece?

Pacjent zgłaszający się na szczepienie powinien posiadać aktualny dowód osobisty. Podczas pobytu w placówce musi przestrzegać zasad ochrony epidemicznej.

Po weryfikacji danych w systemie przeprowadza się wywiad dotyczący samopoczucia i stanu zdrowia, pacjent wypełnia specjalnie przygotowany kwestionariusz oraz pisemnie wyraża zgodę na przeprowadzenie procedury. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, odpowiednio przeszkolony farmaceuta podaje szczepionkę. Przez pewien czas po wakcynacji pacjent powinien pozostać w placówce, po czym uzyskuje certyfikat i może udać się do domu.

Czy każdy może poddać się szczepieniu w aptece?

Podczas kwalifikacji do szczepienia farmaceuta ma prawo odmówić wykonania iniekcji – w przypadku, gdy pacjent jest obciążony chorobami przewlekłymi i współistniejącymi, może pozostawić decyzję o możliwości zaszczepienia lekarzowi. W aptecznych punktach nie powinny być szczepione osoby, które są narażone na wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) oraz kobiety w ciąży. Ponadto istnieją odgórne ograniczenia wiekowe, w aptekach mogą zaszczepić się tylko osoby dorosłe.

Czy farmaceuci zaszczepią nas przeciwko grypie?

Szczepienia przeciwko grypie w aptekach wykonuje się w wielu krajach na całym świecie, w tym 13 państwach europejskich. Ułatwienie dostępu do szczepionek przynosi wiele korzyści dla systemu ochrony zdrowia i przyczynia się do obniżenia ogólnych kosztów leczenia grypy sezonowej. W Polsce występuje niski poziom wyszczepialności, w porównaniu z innymi państwami Europy. Pomimo pozytywnych doświadczeń płynących zza granicy, jeszcze nie zdecydowano się na zaangażowanie farmaceutów w naszym kraju do wykonywania szczepień przeciwgrypowych.

Koalicja na rzecz szczepień w aptekach, która powstała poprzez zrzeszenie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Związku Zawodowego Pracowników Farmacji, apeluje do Ministerstwa Zdrowia o możliwość rozszerzenia uprawnień i zakresu wykonywania szczepień przez farmaceutów, aby wykorzystać ich potencjał w nadchodzącym sezonie grypowym.

  1. Szczepienia w aptekach i galeriach handlowych, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-w-aptekach-i-galeriach-handlowych, [dostęp:] 15.09.2021.
  2. M. Sygut, Farmaceuci uzyskali prawo do szczepienia w aptekach. Ale tylko przeciw COVID-19, „rynekzdrowia.pl” [online], https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Farmaceuci-uzyskali-prawo-do-szczepienia-w-aptekach-Ale-tylko-przeciw-COVID-19,222126,14.html, dostęp: ] 15.09.2021. 
  3. A. Wiesner, Szczepienia w aptekach – jakie są doświadczenia innych krajów europejskich?, „opieka. farm” [online], https://opieka.farm/aktualnosci/szczepienia-w-aptekach-jakie-sa-doswiadczenia-innych-krajow-europejskich/, [dostęp:] 15.09.2021. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij