Starsza kobieta szczepiona na COVID-19 przy użyciu szczepionki Novavax
Paulina Kłos-Wojtczak

Skutki uboczne po szczepionce Novavax przeciw COVID-19

Od 1 marca 2022, a zatem niespełna 2 lata od ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii COVID-19, Polacy mają możliwość zaszczepienia się nową szczepionką firmy Novavax. Czym się wyróżnia? Jak działa i jakie są jej skutki uboczne?

Szczepienia na COVID-19 są powszechnie dostępne od grudnia 2020 roku. Od tego czasu zaszczepiło się prawie 60% polskiej populacji. Od marca tego roku dostępna jest już piąta szczepionka o nazwie Nuvaxovid firmy Novavax. Minister Zdrowia ogłosił, że mogą zaszczepić się nią osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Szczepionka Novavax – skład, działanie, historia powstania

Dotychczas na koronawirusa można było zaszczepić się kilkoma rodzajami szczepionek, które można podzielić na 3 grupy:

  • wektorowe – Astra Zeneca, Johnson&Johnson/Janssen,
  • tradycyjne, czyli białkowe – Novavax,
  • mRNA – Moderna, Pfizer&BioNTech.
Najnowsza z nich, czyli Nuvaxovid jest produktem amerykańskiej firmy biotechnologicznej Novavax. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu spółka była zagrożona usunięciem z giełdy. Było to związane z faktem, że mimo milionowych wydatków na badania, żaden z produktów Novavax nie spotkała się z przychylną opinią organów regulacyjnych. Los firmy uratowała dopiero szczepionka na COVID-19.

Nuvaxovid zaliczany jest do tradycyjnych, szczepionek białkowych. W jego składzie znajduje się antygen w postaci oczyszczonego białka S (kolca) wirusa SARS-CoV-2, a także adiuwant pochodzenia roślinnego pozyskany z mydłodrzewu właściwego. Jej skuteczność i bezpieczeństwo zostały udowodnione dzięki badaniom klinicznym przeprowadzonym na 60 000 uczestnikach.

Jak działa szczepionka Novavax? Po dostaniu się antygenu do organizmu, układ immunologiczny rozpoznaje go jako obcy i rozpoczyna produkcję przeciwciał, a także limfocytów T. Dzięki temu, gdy wirus SARS-CoV-2 zacznie infekować organizm, układ odpornościowy będzie na ten atak przygotowany. Rozpozna obce białko i uruchomi kaskadę procesów obronnych.

Szczepionkę Novavax podaje się w dwóch dawkach, w odstępie nie krótszym niż 3 tygodnie.

Przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki Novavax

Przeciwwskazania do szczepienia na COVID-19 za pomocą Nuvaxovid dotyczą włącznie reakcji anafilaktycznej na jakikolwiek jej składnik. Szczepionka może zostać podana osobom, które przyszły już wcześniej zakażenia SARS-CoV-2.

Powiązane produkty

Skutki uboczne po szczepionce Novavax

Skutki uboczne po szczepionce Novavax nie różnią się znacznie od powikłań po innych szczepionkach. Najczęściej odnotowuje się:

  • tkliwość/ból w miejscu wkłucia,
  • ból mięśni,
  • ból głowy,
  • ogólnie osłabienie organizmu,
  • nudności i wymioty,
  • bóle stawów.
Większość niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) ma łagodny charakter i ustępuje samoistnie.

Skutki uboczne po innych szczepionkach przeciw COVID-19

Osoby, które szukają w Internecie informacji na temat szczepień na COVID-19, najczęściej chcą się dowiedzieć, jakie są ich skutki uboczne. Poniżej znajduje się zestawienie najczęściej zgłaszanych NOPów w przypadku każdego rodzaju szczepionki na koronawirusa.

Skutki uboczne szczepionki Pfizer&BioNTech: uczucie zmęczenia, ból głowy, bóle mięśni, tkliwość lub ból w miejscu wkłucia, dreszcze, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, mdłości, pogorszenie samopoczucia.

Skutki uboczne szczepionki Astra Zeneca: swędzenie/ból/tkliwość/siniaki w miejscu wkłucia, ból głowy, stawów, mięśni, nudności i wymioty, uczucie ogólnego rozbicia, gorączka, senność, zmniejszenie apetytu, dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych, wysypka, wzmożona potliwość,

Skutki uboczne szczepionki Johnson&Johnson/Janssen: mdłości, zmęczenie, ból mięśni i głowy, gorączka, opuchlizna i/lub zaczerwienienie po wkłuciu,

Skutki uboczne szczepionki Moderna: tkliwość szczepionej ręki, ból głowy, gorączka, dreszcze, mdłości i wymioty, bóle stawów i mięśni, zmęczenie, ogólne osłabienie,

Silne reakcje alergiczne po podaniu szczepionek zdarzają się rzadko. Należy jednak pamiętać, że podanie jakiegokolwiek leku może spotkać się z reakcją ze strony organizmu.
  1. E. Callaway i S. Mallapaty, Novavax offers first evidence that COVID vaccines protect people againts variants, „Nature”, nr 590(7844), 2021.
  2. Munro A.P.S., Janani L., Cornelius V. i in., Safety and immunogenicity of seven COVID-19 vaccines as a third dose (booster) following two doses of ChAdOx1 nCov-19 or BNT162b2 in the UK (COV-BOOST): a blinded, multicentre, randomised, controlled, phase 2 trial, „Lancent”, nr 398, 2021.
  3. Stuart A.S.V., Shaw R.H., Liu X. i in., Immunogenicity, safety, and reactogenicity of heterologous COVID-19 primary vaccination incorporating mRNA, viral-vector, and protein-adjuvant vaccines in the UK (Com-COV2): a single-blind, randomised, phase 2, non-inferiority trial, „The Lancent”, nr 399, 2022.
  4. Najważniejsze informacje o Nuvaxovid - nowej szczepionce przeciw COVID-19, „szczepienia.pzh.gov.pl”, [online], https://szczepienia.pzh.gov.pl/najwazniejsze-informacje-o-nuvaxovid-nowej-szczepionce-przeciw-covid-19/, [dostęp 29.06.2022].
  5. Piąta szczepionka przeciw COVID-19 do wyboru, „pacjent.gov.pl”, [online], https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/piata-szczepionka-przeciw-covid-19-do-wyboru, [dostęp 29.06.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij