Starsza kobieta szczepiona na COVID-19 przy użyciu szczepionki Novavax
Paulina Kłos-Wojtczak

Skutki uboczne po szczepionce Novavax przeciw COVID-19

Od 1 marca 2022, a zatem niespełna 2 lata od ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii COVID-19, Polacy mają możliwość zaszczepienia się nową szczepionką firmy Novavax. Czym się wyróżnia? Jak działa i jakie są jej skutki uboczne?

Szczepienia na COVID-19 są powszechnie dostępne od grudnia 2020 roku. Od tego czasu zaszczepiło się prawie 60% polskiej populacji. Od marca tego roku dostępna jest już piąta szczepionka o nazwie Nuvaxovid firmy Novavax. Minister Zdrowia ogłosił, że mogą zaszczepić się nią osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Szczepionka Novavax – skład, działanie, historia powstania

Dotychczas na koronawirusa można było zaszczepić się kilkoma rodzajami szczepionek, które można podzielić na 3 grupy:

  • wektorowe – Astra Zeneca, Johnson&Johnson/Janssen,
  • tradycyjne, czyli białkowe – Novavax,
  • mRNA – Moderna, Pfizer&BioNTech.
Najnowsza z nich, czyli Nuvaxovid jest produktem amerykańskiej firmy biotechnologicznej Novavax. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu spółka była zagrożona usunięciem z giełdy. Było to związane z faktem, że mimo milionowych wydatków na badania, żaden z produktów Novavax nie spotkała się z przychylną opinią organów regulacyjnych. Los firmy uratowała dopiero szczepionka na COVID-19.

Nuvaxovid zaliczany jest do tradycyjnych, szczepionek białkowych. W jego składzie znajduje się antygen w postaci oczyszczonego białka S (kolca) wirusa SARS-CoV-2, a także adiuwant pochodzenia roślinnego pozyskany z mydłodrzewu właściwego. Jej skuteczność i bezpieczeństwo zostały udowodnione dzięki badaniom klinicznym przeprowadzonym na 60 000 uczestnikach.

Jak działa szczepionka Novavax? Po dostaniu się antygenu do organizmu, układ immunologiczny rozpoznaje go jako obcy i rozpoczyna produkcję przeciwciał, a także limfocytów T. Dzięki temu, gdy wirus SARS-CoV-2 zacznie infekować organizm, układ odpornościowy będzie na ten atak przygotowany. Rozpozna obce białko i uruchomi kaskadę procesów obronnych.

Szczepionkę Novavax podaje się w dwóch dawkach, w odstępie nie krótszym niż 3 tygodnie.

Przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki Novavax

Przeciwwskazania do szczepienia na COVID-19 za pomocą Nuvaxovid dotyczą włącznie reakcji anafilaktycznej na jakikolwiek jej składnik. Szczepionka może zostać podana osobom, które przyszły już wcześniej zakażenia SARS-CoV-2.

Powiązane produkty

Skutki uboczne po szczepionce Novavax

Skutki uboczne po szczepionce Novavax nie różnią się znacznie od powikłań po innych szczepionkach. Najczęściej odnotowuje się:

  • tkliwość/ból w miejscu wkłucia,
  • ból mięśni,
  • ból głowy,
  • ogólnie osłabienie organizmu,
  • nudności i wymioty,
  • bóle stawów.
Większość niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) ma łagodny charakter i ustępuje samoistnie.

Skutki uboczne po innych szczepionkach przeciw COVID-19

Osoby, które szukają w Internecie informacji na temat szczepień na COVID-19, najczęściej chcą się dowiedzieć, jakie są ich skutki uboczne. Poniżej znajduje się zestawienie najczęściej zgłaszanych NOPów w przypadku każdego rodzaju szczepionki na koronawirusa.

Skutki uboczne szczepionki Pfizer&BioNTech: uczucie zmęczenia, ból głowy, bóle mięśni, tkliwość lub ból w miejscu wkłucia, dreszcze, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, mdłości, pogorszenie samopoczucia.

Skutki uboczne szczepionki Astra Zeneca: swędzenie/ból/tkliwość/siniaki w miejscu wkłucia, ból głowy, stawów, mięśni, nudności i wymioty, uczucie ogólnego rozbicia, gorączka, senność, zmniejszenie apetytu, dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych, wysypka, wzmożona potliwość,

Skutki uboczne szczepionki Johnson&Johnson/Janssen: mdłości, zmęczenie, ból mięśni i głowy, gorączka, opuchlizna i/lub zaczerwienienie po wkłuciu,

Skutki uboczne szczepionki Moderna: tkliwość szczepionej ręki, ból głowy, gorączka, dreszcze, mdłości i wymioty, bóle stawów i mięśni, zmęczenie, ogólne osłabienie,

Silne reakcje alergiczne po podaniu szczepionek zdarzają się rzadko. Należy jednak pamiętać, że podanie jakiegokolwiek leku może spotkać się z reakcją ze strony organizmu.
  1. E. Callaway i S. Mallapaty, Novavax offers first evidence that COVID vaccines protect people againts variants, „Nature”, nr 590(7844), 2021.
  2. Munro A.P.S., Janani L., Cornelius V. i in., Safety and immunogenicity of seven COVID-19 vaccines as a third dose (booster) following two doses of ChAdOx1 nCov-19 or BNT162b2 in the UK (COV-BOOST): a blinded, multicentre, randomised, controlled, phase 2 trial, „Lancent”, nr 398, 2021.
  3. Stuart A.S.V., Shaw R.H., Liu X. i in., Immunogenicity, safety, and reactogenicity of heterologous COVID-19 primary vaccination incorporating mRNA, viral-vector, and protein-adjuvant vaccines in the UK (Com-COV2): a single-blind, randomised, phase 2, non-inferiority trial, „The Lancent”, nr 399, 2022.
  4. Najważniejsze informacje o Nuvaxovid - nowej szczepionce przeciw COVID-19, „szczepienia.pzh.gov.pl”, [online], https://szczepienia.pzh.gov.pl/najwazniejsze-informacje-o-nuvaxovid-nowej-szczepionce-przeciw-covid-19/, [dostęp 29.06.2022].
  5. Piąta szczepionka przeciw COVID-19 do wyboru, „pacjent.gov.pl”, [online], https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/piata-szczepionka-przeciw-covid-19-do-wyboru, [dostęp 29.06.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl