Starsza kobieta szczepiona na COVID-19 przy użyciu szczepionki Novavax
Paulina Kłos-Wojtczak

Skutki uboczne po szczepionce Novavax przeciw COVID-19

Od 1 marca 2022, a zatem niespełna 2 lata od ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii COVID-19, Polacy mają możliwość zaszczepienia się nową szczepionką firmy Novavax. Czym się wyróżnia? Jak działa i jakie są jej skutki uboczne?

Szczepienia na COVID-19 są powszechnie dostępne od grudnia 2020 roku. Od tego czasu zaszczepiło się prawie 60% polskiej populacji. Od marca tego roku dostępna jest już piąta szczepionka o nazwie Nuvaxovid firmy Novavax. Minister Zdrowia ogłosił, że mogą zaszczepić się nią osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Szczepionka Novavax – skład, działanie, historia powstania

Dotychczas na koronawirusa można było zaszczepić się kilkoma rodzajami szczepionek, które można podzielić na 3 grupy:

  • wektorowe – Astra Zeneca, Johnson&Johnson/Janssen,
  • tradycyjne, czyli białkowe – Novavax,
  • mRNA – Moderna, Pfizer&BioNTech.
Najnowsza z nich, czyli Nuvaxovid jest produktem amerykańskiej firmy biotechnologicznej Novavax. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu spółka była zagrożona usunięciem z giełdy. Było to związane z faktem, że mimo milionowych wydatków na badania, żaden z produktów Novavax nie spotkała się z przychylną opinią organów regulacyjnych. Los firmy uratowała dopiero szczepionka na COVID-19.

Nuvaxovid zaliczany jest do tradycyjnych, szczepionek białkowych. W jego składzie znajduje się antygen w postaci oczyszczonego białka S (kolca) wirusa SARS-CoV-2, a także adiuwant pochodzenia roślinnego pozyskany z mydłodrzewu właściwego. Jej skuteczność i bezpieczeństwo zostały udowodnione dzięki badaniom klinicznym przeprowadzonym na 60 000 uczestnikach.

Jak działa szczepionka Novavax? Po dostaniu się antygenu do organizmu, układ immunologiczny rozpoznaje go jako obcy i rozpoczyna produkcję przeciwciał, a także limfocytów T. Dzięki temu, gdy wirus SARS-CoV-2 zacznie infekować organizm, układ odpornościowy będzie na ten atak przygotowany. Rozpozna obce białko i uruchomi kaskadę procesów obronnych.

Szczepionkę Novavax podaje się w dwóch dawkach, w odstępie nie krótszym niż 3 tygodnie.

Przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki Novavax

Przeciwwskazania do szczepienia na COVID-19 za pomocą Nuvaxovid dotyczą włącznie reakcji anafilaktycznej na jakikolwiek jej składnik. Szczepionka może zostać podana osobom, które przyszły już wcześniej zakażenia SARS-CoV-2.

Powiązane produkty

Skutki uboczne po szczepionce Novavax

Skutki uboczne po szczepionce Novavax nie różnią się znacznie od powikłań po innych szczepionkach. Najczęściej odnotowuje się:

  • tkliwość/ból w miejscu wkłucia,
  • ból mięśni,
  • ból głowy,
  • ogólnie osłabienie organizmu,
  • nudności i wymioty,
  • bóle stawów.
Większość niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) ma łagodny charakter i ustępuje samoistnie.

Skutki uboczne po innych szczepionkach przeciw COVID-19

Osoby, które szukają w Internecie informacji na temat szczepień na COVID-19, najczęściej chcą się dowiedzieć, jakie są ich skutki uboczne. Poniżej znajduje się zestawienie najczęściej zgłaszanych NOPów w przypadku każdego rodzaju szczepionki na koronawirusa.

Skutki uboczne szczepionki Pfizer&BioNTech: uczucie zmęczenia, ból głowy, bóle mięśni, tkliwość lub ból w miejscu wkłucia, dreszcze, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, mdłości, pogorszenie samopoczucia.

Skutki uboczne szczepionki Astra Zeneca: swędzenie/ból/tkliwość/siniaki w miejscu wkłucia, ból głowy, stawów, mięśni, nudności i wymioty, uczucie ogólnego rozbicia, gorączka, senność, zmniejszenie apetytu, dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych, wysypka, wzmożona potliwość,

Skutki uboczne szczepionki Johnson&Johnson/Janssen: mdłości, zmęczenie, ból mięśni i głowy, gorączka, opuchlizna i/lub zaczerwienienie po wkłuciu,

Skutki uboczne szczepionki Moderna: tkliwość szczepionej ręki, ból głowy, gorączka, dreszcze, mdłości i wymioty, bóle stawów i mięśni, zmęczenie, ogólne osłabienie,

Silne reakcje alergiczne po podaniu szczepionek zdarzają się rzadko. Należy jednak pamiętać, że podanie jakiegokolwiek leku może spotkać się z reakcją ze strony organizmu.
  1. E. Callaway i S. Mallapaty, Novavax offers first evidence that COVID vaccines protect people againts variants, „Nature”, nr 590(7844), 2021.
  2. Munro A.P.S., Janani L., Cornelius V. i in., Safety and immunogenicity of seven COVID-19 vaccines as a third dose (booster) following two doses of ChAdOx1 nCov-19 or BNT162b2 in the UK (COV-BOOST): a blinded, multicentre, randomised, controlled, phase 2 trial, „Lancent”, nr 398, 2021.
  3. Stuart A.S.V., Shaw R.H., Liu X. i in., Immunogenicity, safety, and reactogenicity of heterologous COVID-19 primary vaccination incorporating mRNA, viral-vector, and protein-adjuvant vaccines in the UK (Com-COV2): a single-blind, randomised, phase 2, non-inferiority trial, „The Lancent”, nr 399, 2022.
  4. Najważniejsze informacje o Nuvaxovid - nowej szczepionce przeciw COVID-19, „szczepienia.pzh.gov.pl”, [online], https://szczepienia.pzh.gov.pl/najwazniejsze-informacje-o-nuvaxovid-nowej-szczepionce-przeciw-covid-19/, [dostęp 29.06.2022].
  5. Piąta szczepionka przeciw COVID-19 do wyboru, „pacjent.gov.pl”, [online], https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/piata-szczepionka-przeciw-covid-19-do-wyboru, [dostęp 29.06.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij