Starsza kobieta szczepiona na COVID-19 przy użyciu szczepionki Novavax
Paulina Kłos-Wojtczak

Skutki uboczne po szczepionce Novavax przeciw COVID-19

Od 1 marca 2022, a zatem niespełna 2 lata od ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii COVID-19, Polacy mają możliwość zaszczepienia się nową szczepionką firmy Novavax. Czym się wyróżnia? Jak działa i jakie są jej skutki uboczne?

Szczepienia na COVID-19 są powszechnie dostępne od grudnia 2020 roku. Od tego czasu zaszczepiło się prawie 60% polskiej populacji. Od marca tego roku dostępna jest już piąta szczepionka o nazwie Nuvaxovid firmy Novavax. Minister Zdrowia ogłosił, że mogą zaszczepić się nią osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Szczepionka Novavax – skład, działanie, historia powstania

Dotychczas na koronawirusa można było zaszczepić się kilkoma rodzajami szczepionek, które można podzielić na 3 grupy:

 • wektorowe – Astra Zeneca, Johnson&Johnson/Janssen,
 • tradycyjne, czyli białkowe – Novavax,
 • mRNA – Moderna, Pfizer&BioNTech.
Najnowsza z nich, czyli Nuvaxovid jest produktem amerykańskiej firmy biotechnologicznej Novavax. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu spółka była zagrożona usunięciem z giełdy. Było to związane z faktem, że mimo milionowych wydatków na badania, żaden z produktów Novavax nie spotkała się z przychylną opinią organów regulacyjnych. Los firmy uratowała dopiero szczepionka na COVID-19.

Nuvaxovid zaliczany jest do tradycyjnych, szczepionek białkowych. W jego składzie znajduje się antygen w postaci oczyszczonego białka S (kolca) wirusa SARS-CoV-2, a także adiuwant pochodzenia roślinnego pozyskany z mydłodrzewu właściwego. Jej skuteczność i bezpieczeństwo zostały udowodnione dzięki badaniom klinicznym przeprowadzonym na 60 000 uczestnikach.

Jak działa szczepionka Novavax? Po dostaniu się antygenu do organizmu, układ immunologiczny rozpoznaje go jako obcy i rozpoczyna produkcję przeciwciał, a także limfocytów T. Dzięki temu, gdy wirus SARS-CoV-2 zacznie infekować organizm, układ odpornościowy będzie na ten atak przygotowany. Rozpozna obce białko i uruchomi kaskadę procesów obronnych.

Szczepionkę Novavax podaje się w dwóch dawkach, w odstępie nie krótszym niż 3 tygodnie.

Przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki Novavax

Przeciwwskazania do szczepienia na COVID-19 za pomocą Nuvaxovid dotyczą włącznie reakcji anafilaktycznej na jakikolwiek jej składnik. Szczepionka może zostać podana osobom, które przyszły już wcześniej zakażenia SARS-CoV-2.

Polecane dla Ciebie

Skutki uboczne po szczepionce Novavax

Skutki uboczne po szczepionce Novavax nie różnią się znacznie od powikłań po innych szczepionkach. Najczęściej odnotowuje się:

 • tkliwość/ból w miejscu wkłucia,
 • ból mięśni,
 • ból głowy,
 • ogólnie osłabienie organizmu,
 • nudności i wymioty,
 • bóle stawów.
Większość niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) ma łagodny charakter i ustępuje samoistnie.

Skutki uboczne po innych szczepionkach przeciw COVID-19

Osoby, które szukają w Internecie informacji na temat szczepień na COVID-19, najczęściej chcą się dowiedzieć, jakie są ich skutki uboczne. Poniżej znajduje się zestawienie najczęściej zgłaszanych NOPów w przypadku każdego rodzaju szczepionki na koronawirusa.

Skutki uboczne szczepionki Pfizer&BioNTech: uczucie zmęczenia, ból głowy, bóle mięśni, tkliwość lub ból w miejscu wkłucia, dreszcze, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, mdłości, pogorszenie samopoczucia.

Skutki uboczne szczepionki Astra Zeneca: swędzenie/ból/tkliwość/siniaki w miejscu wkłucia, ból głowy, stawów, mięśni, nudności i wymioty, uczucie ogólnego rozbicia, gorączka, senność, zmniejszenie apetytu, dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych, wysypka, wzmożona potliwość,

Skutki uboczne szczepionki Johnson&Johnson/Janssen: mdłości, zmęczenie, ból mięśni i głowy, gorączka, opuchlizna i/lub zaczerwienienie po wkłuciu,

Skutki uboczne szczepionki Moderna: tkliwość szczepionej ręki, ból głowy, gorączka, dreszcze, mdłości i wymioty, bóle stawów i mięśni, zmęczenie, ogólne osłabienie,

Silne reakcje alergiczne po podaniu szczepionek zdarzają się rzadko. Należy jednak pamiętać, że podanie jakiegokolwiek leku może spotkać się z reakcją ze strony organizmu.
 1. E. Callaway i S. Mallapaty, Novavax offers first evidence that COVID vaccines protect people againts variants, „Nature”, nr 590(7844), 2021.
 2. Munro A.P.S., Janani L., Cornelius V. i in., Safety and immunogenicity of seven COVID-19 vaccines as a third dose (booster) following two doses of ChAdOx1 nCov-19 or BNT162b2 in the UK (COV-BOOST): a blinded, multicentre, randomised, controlled, phase 2 trial, „Lancent”, nr 398, 2021.
 3. Stuart A.S.V., Shaw R.H., Liu X. i in., Immunogenicity, safety, and reactogenicity of heterologous COVID-19 primary vaccination incorporating mRNA, viral-vector, and protein-adjuvant vaccines in the UK (Com-COV2): a single-blind, randomised, phase 2, non-inferiority trial, „The Lancent”, nr 399, 2022.
 4. Najważniejsze informacje o Nuvaxovid - nowej szczepionce przeciw COVID-19, „szczepienia.pzh.gov.pl”, [online], https://szczepienia.pzh.gov.pl/najwazniejsze-informacje-o-nuvaxovid-nowej-szczepionce-przeciw-covid-19/, [dostęp 29.06.2022].
 5. Piąta szczepionka przeciw COVID-19 do wyboru, „pacjent.gov.pl”, [online], https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/piata-szczepionka-przeciw-covid-19-do-wyboru, [dostęp 29.06.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

 • Owrzodzenie języka – przyczyny, objawy, leczenie

  Owrzodzenia języka to niewielkie i płytkie ubytki błony śluzowej, które przez odsłonięcie zakończeń powodują ból. Dolegliwość ta powoduje dyskomfort w trakcie mówienia lub jedzenia i jest związana zarówno z mniej poważnymi przyczynami (nieodpowiednia higiena), jak i przewlekłymi stanami chorobowymi (zapalne choroby jelit). Jak wyglądają owrzodzenia języka, co je powoduje oraz jak je leczyć?

 • Zwłóknienie wątroby – przyczyny, stopnie, badania, leczenie

  Zwłóknienie wątroby to proces, który spowodowany jest przewlekłym działaniem czynników uszkadzających – od leków, przez choroby wirusowe, aż po alkohol. Ma on związek z naprawczymi funkcjami komórek wątroby, których równowaga zostaje zaburzona. W początkowej fazie jest procesem odwracalnym, jednak przy znacznym uszkodzeniu dochodzi do przewlekłej choroby, jaką jest marskość wątroby. Co to jest zwłóknienie wątroby? Jakie ma objawy?

 • Żółte paznokcie – co mogą oznaczać? Co na nie stosować?

  Czy żółte paznokcie oznaczają jedynie grzybicę? W poniższym artykule przybliżamy najczęstsze przyczyny żółknięcia paznokci oraz metody ich leczenia.

 • Enterowirusy – czym się charakteryzują i jakie wywołują choroby?

  Enterowirusy to grupa wirusów odpowiedzialnych za wiele chorób zakaźnych, wywołują m.in. bostonkę, polio i żółtaczkę pokarmową. Choroby wywołane tym rodzajem wirusów zazwyczaj mają łagodny przebieg, jednak niektóre z nich stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Jak się objawia i ile trwa zakażenie enterowirusem?

 • Dirofilarioza u zwierząt – przyczyny, objawy, leczenie

  Dirofilarioza to choroba, która najczęściej dotyka psy, ale robaki mogą wywołać infekcję również u ludzi, kotów, fretek i dziko żyjących zwierząt mięsożernych. Dorosłe osobniki nicieni mogą żerować w organizmie psa nawet 4 lata, doprowadzając go do całkowitego spustoszenia i nagłej śmierci. Możliwe jest leczenie dirofilariozy, jednak wymaga to zastosowania więcej niż jednego preparatu i wielu miesięcy walki z chorobą. Najlepszym sposobem zapobiegania zarażeniu jest unikanie kontaktu z komarami lub użycie środków owadobójczych.

 • Piodermia zgorzelinowa – przyczyny, objawy, leczenie

  Piodermia zgorzelinowa to rzadka, niezakaźna choroba, której etiologia do tej pory nie została wyjaśniona. Charakteryzuje się szybko rozwijającym się owrzodzeniem, mogącym zajmować duże obszary skóry. Często towarzyszy chorobom o podłożu autoimmunologicznym.

 • Kompresjoterapia – czym jest i na czym polega?

  Choroby naczyń żylnych to jedne z częstszych dolegliwości dotyczących głównie kończyn dolnych. W ich leczeniu przychodzi nam z pomocą kompresjoterapia, czyli inaczej zwana terapia uciskowa. Na czym ona polega?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij