Koronawirus powoduje znaczącą utratę istoty szarej mózgu. Z jakimi konsekwencjami może się to wiązać?
Justyna Piekara

Koronawirus powoduje znaczącą utratę istoty szarej mózgu. Z jakimi konsekwencjami może się to wiązać?

UK Biobank to biomedyczna baza danych zawierająca szczegółowe informacje genetyczne i zdrowotne od pół miliona mieszkańców Wielkiej Brytanii. Stanowi źródło do badania predyspozycji genetycznych i wpływu różnych czynników środowiskowych na rozwój chorób. W ramach projektu, w latach poprzedzających wybuch pandemii COVID-19, tysiące osób wykonało multimodalne obrazowanie mózgu. Uczestnicy, którzy przeszli infekcję SARS-CoV-2 ponownie zostali zaproszeni z na serię testów, dzięki którym ujawniono u nich znaczne straty istoty szarej (ang. gray matter volume, GMV).

Utrata istoty szarej po przebyciu COVID-19

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Imperial College London stwierdzili u osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 utratę istoty szarej związanej z pierwotnym układem węchowym i smakowym. Wyniki ich pracy zawarto w artykule udostępnionym niedawno w postaci preprintu na „medRxiv”. Jest to pierwsze badanie, w którym porównano stan pacjentów przed i po przebyciu choroby COVID-19.

Testom poddano 394 osoby, które uczestniczyły we wcześniejszym badaniu i w międzyczasie zaraziły się COVID-19. Zebrano także odpowiednio dopasowaną grupę kontrolną. Badacze po raz kolejny posłużyli się techniką obrazowania multimodalnego (lub inaczej hybrydowego), która pozwala na połączenie kilku metod tomograficznych, a tym samym poszerzenie zakresu informacji i znacznie bardziej precyzyjną analizę wyników. Na podstawie wykonanych skanów zostały wygenerowane fenotypy (ang. imaging-derived phenotypes, IDP), które porównano z tymi zebranymi przed pandemią.

Badania dowiodły, że trzy regiony mózgowia – zakręt przyhipokampowy, boczna kora oczodołowo-czołowa i górna część wyspy lewej półkuli – wykazywały znaczną utratę istoty szarej u pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Te obszary mózgu odgrywają ważną rolę w procesach pamięciowych i reakcjach emocjonalnych, a także uczestniczą w percepcji bodźców zmysłowych. Zniszczenie tkanki mózgowej może wyjaśniać, dlaczego pacjenci w przebiegu choroby COVID-19 utracili zmysł węchu i smaku.

Okazało się, że degeneracja wzrasta wraz z nasileniem choroby. Najintensywniejsze zmiany odnotowano wśród 15 osób, które były hospitalizowane. Dodatkowo zaobserwowano u nich utratę istoty szarej w obszarach związanych z pamięcią w lewej i bieguna skroniowego prawej półkuli. Ponadto uczeni zauważyli, że osoby zainfekowane SARS-CoV-2 miały mniejsze wzgórze. Nie jest jasne, czy ma to wpływ na prawdopodobieństwo indywidualnego zarażenia się wirusem i na pewno będzie wymagało dalszych badań.

Prawdopodobne długoterminowe konsekwencje

Dotychczas wykonane analizy pośmiertne mózgu i układu nerwowego wykazały, że wirus SARS-CoV-2 może być w nich szeroko rozpowszechniony, co jest związane z wieloma powikłaniami, takimi jak dość powszechna utrata zmysłu smaku i węchu, tzw. zamglenie mózgu (mgła mózgowa) czy deficyty funkcji poznawczych, które zgłaszane są zwykle wśród ciężkich przypadków COVID-19.

Wiele obserwacji brytyjskiego zespołu badawczego jest podobnych do tych związanych z różnymi postaciami demencji. Wzbudziło to obawy, że długoterminowe konsekwencje COVID-19 mogą obejmować podobne zaburzenia. Nie jest jednak jasne, dlaczego choroba jest powiązana z utratą istoty szarej. Naukowcy twierdzą, że nie jest pewne, czy jest to bezpośredni wynik wirusa infekującego tkankę mózgową, czy np. może być to spowodowane stanem zapalnym towarzyszącemu infekcji.

Polecane dla Ciebie

Zmniejszenie objętości istoty szarej podstawą zmian nastroju pacjentów

W innym badaniu, opublikowanym w „Neurobiology of Stress”, naukowcy z Georgia State University w Atlancie i ich współpracownicy przeanalizowali tomografię komputerową pacjentów, u których poddawano ocenie objawy neurologiczne i ocenili objętość istoty szarej pacjentów z COVID-19.

Okazało się, że u osób, u których zaistniała potrzeba wdrożenia tlenoterapii, istota szara mniejsza w obszarach czołowych, co zazwyczaj było powiązane z niepełnosprawnością trwającą do 6 miesięcy po wyzdrowieniu. U pacjentów, którzy gorączkowali podczas choroby, wskaźnik GMV był niższy w zakrętach skroniowych i wrzecionowatych.

Powstałe zmiany mogą leżeć u podstaw zmian nastroju, których często doświadczają powracający do zdrowia pacjenci z COVID-19. Nie jest jednak wykluczone, że mogą być one spowodowane nadwagą lub otyłością, która przyczyniła się do ograniczenia transportu tlenu do mózgu. Badanie obejmowało małą grupę uczestników i miało pewne ograniczenia, dlatego naukowcy muszą przeprowadzić więcej testów, aby potwierdzić wyniki.

  1. G. Douaud, S. Lee, F. Alfaro-Almagro, Brain imaging before and after COVID-19 in UK Biobank, „medRxiv” [online], https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.06.11.21258690v1.full.pdf, [dostęp:] 24.06.2021.
  2. Alarming COVID study indicates long-term loss of gray matter and other brain tissue, „news-medical.net” [online], https://www.news-medical.net/news/20210618/Alarming-COVID-study-indicates-long-term-loss-of-gray-matter-and-other-brain-tissue.aspx, [dostęp:] 24.06.2021.
  3. T. Hale, COVID-19 reduces grey matter in the brain, before-and-after scans reveal, „iflscience.com” [online], https://www.iflscience.com/brain/covid19-reduces-grey-matter-in-the-brain-beforeandafter-scans-reveal/, [dostęp:] 24.06.2021.
  4. K. Duan, E. Premi, A. Pilotto, Alterations of frontal-temporal gray matter volume associate with clinical measures of older adults with COVID-19, „Neurobiology of Stress” 2021, nr 14, [online] https://doi.org/10.1016/j.ynstr.2021.100326, [dostęp:] 24.06.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij