Hipermobilność – przyczyny i objawy nadmiernej ruchomości stawów
Mateusz Burak

Hipermobilność – przyczyny i objawy nadmiernej ruchomości stawów

Hipermobilność to zwiększony, wykraczający poza normę fizjologiczną, zakres ruchu stawów. Stan ten charakteryzuje się nienaturalną elastycznością oraz wiotkością stawów. Zazwyczaj jest dziedziczony i nie powoduje żadnych dodatkowych dolegliwości.  U niewielkiego odsetka populacji nadruchomość może jednak wiązać się ze zwiększonym ryzkiem urazów stawów i więzadeł, bólem, sztywnością. Zespół hiepermobilności może być również oznaką poważniejszego schorzenia. 

Co to jest hipermobilność?

Każdy staw człowieka posiada fizjologiczną ruchomość w różnych kierunkach, jest ona podawana jako wartość kątowa mierzona w stopniach. Hipermobilność, określana także jako zespół hipermobilności lub nadruchomość, to zburzenie związane z dysfunkcją tkanki łącznej charakteryzujące się nadmierną rozciągliwością oraz bardzo często bólem mięśniowo-szkieletowym. Niektórzy nazywają to zjawisko także „podwójnymi stawami” lub „luźnymi stawami”. 

Nadmierna ruchomość stawów niejednokrotnie uznawana jest za łagodny wariant niektórych schorzeń narządu ruchu.

Nie zawsze jednak występowanie takich objawów świadczy o patologicznych zmianach, niewielka nadruchomość może bowiem wynikać z pewnych cech osobniczych.

Tak jest np. w przypadku kobiet, gdy obecność pewnych hormonów powoduje, że zarówno stawy, jak i pozostałe półruchome połączenia kości w postaci chrząstkozrostów wykazują zwiększoną elastyczność. Jest to istotne podczas porodu, gdyż umożliwia przejście dziecka przez kanał rodny, miednicę, nie powodując złamań i uszkodzeń w obrębie narządu ruchu kobiety. 

Hipermobilność – przyczyny nadruchomości stawów 

Badania naukowe sugerują, że problem związany z hipermobilnością stawów może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci, rasy. Istnieje jednak pewna tendencja wśród dzieci i młodzieży. Naukowe doniesienia na temat przyczyn wiotkości stawowej mówią o czynnikach genetycznych, wiele wskazuje także na to, że potencjalnie sprzyjające są różnice w budowie kolagenu. Przeciążenia związane z przebytymi urazami, niedostatek ruchu w dzieciństwie, budowa anatomiczna oraz zaburzenia hormonalne także mogą wpływać na pojawianie się tego patologicznego zjawiska. 

Czasami wiotkość stawowa u dziecka może sugerować współistnienie groźnych chorób, takich jak zespół Ehlersa-Danlosa, zespół Downa, zespół Marfana, zespół Morquio. 

Powiązane produkty

Hipermobilność – objawy 

Bardzo wiele osób prezentujących wiotkość stawów nie wykazuje żadnych problemów ani przypadłości z tym związanych. Niektórzy wręcz korzystają z przeprostów – mowa tutaj o tancerzach baletowych czy osobach uprawiających akrobatykę i gimnastykę sportową. 

Druga grupa ludzi to pacjenci, u których ujawniły się nieprzyjemne objawy towarzyszące przeprostom kolan oraz łokci. Wśród nich wyróżniamy głównie: 

  • bóle stawów i mięśni,
  • sztywność stawów,
  • wyraźnie słyszalne „klikanie” w obrębie połączeń stawowych podczas ruchu, strzelanie w stawach,
  • zwiększone ryzyko kontuzji w postaci skręceń, zwichnięć, złamań, 
  • pojawiające się problemy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zaparcia, zespół jelita drażliwego, 
  • zawroty głowy, omdlenia, 
  • obecność cienkiej i rozciągliwej skóry.

Jeżeli występuje takie połączenie objawów, to mamy wówczas do czynienia z patologiczną hipermobilnością uogólnioną. 

Hipermobilność – jak sobie radzić z wiotkością stawów? 

Większość osób z hipermobilnością stawów nie będzie z tego powodu odczuwać żadnych problemów. W przypadku wystąpienia objawów, nadruchomość wymaga stałej kontroli ze strony fizjoterapeuty i stosowania regularnych, ukierunkowanych ćwiczeń oraz dodatkowej pomocy w radzeniu sobie z bólem, a także ułatwianiu codziennych zadań. 

Charakter patologicznej hipermobilności miejscowej i uogólnionej powoduje zwiększone ryzyko kontuzji. Są to urazy takie jak zwichnięcia oraz skręcenia. W zasadzie jedynym sposobem, aby ograniczyć ryzyko kontuzji jest wykonywanie ćwiczeń ukierunkowanych na zwiększenie siły mięśniowej i poprawę stabilizacji stawów. Warto także zastosować dietę wysokobiałkową, która ma na celu zwiększenie masy mięśniowej. Takie postępowanie wymaga jednak przeprowadzenia szeregu konsultacji ze specjalistami. 

Pomocne może okazać się zastosowanie fizykoterapii, mowa tutaj o zabiegach z użyciem określonych rodzajów prądów. Wykorzystanie takiej stymulacji za pomocą prądów rosyjskich, prostokątnych czy neofaradycznych przyczyni się z pewnością do efektywności nowych akcji siłowych mięśni i wpłynie pozytywnie na poprawę stabilizacji i przyrost masy mięśniowej. Poza klasycznymi, kompaktowymi urządzeniami w postaci elektrostymulatorów przenośnych można obecnie skorzystać z ćwiczeń w specjalistycznym kombinezonie, który podczas treningu wyzwala impulsy elektryczne. Jeszcze do niedawna było to możliwe do zrealizowania wyłącznie w przypadku osób dorosłych. Dziś pod okiem terapeutów można odpowiednio dobrać parametry oraz ocenić skuteczność zastosowania treningu z wykorzystaniem takiego kombinezonu w przypadku dzieci. 

Hipermobilność stawów – czego unikać? 

Hipermobilność konstytucyjna, łagodny zespół hipermobilności stawów powinny skłonić pacjenta do zmiany dotychczasowego sposobu postępowania. Nie należy doprowadzać do nadwagi ani uprawiać sportów, które doprowadzają do jeszcze większego pogłębienia tego patologicznego zjawiska, jak np. akrobatyka. Bardzo ważne jest, aby chronić stawy oraz unikać czynności mogących doprowadzić do kontuzji i urazów. Profilaktyka może obejmować stosowanie specjalnych ochraniaczy oraz szelek i uprzęży zapewniających należytą ochronę narządu ruchu. 

  1. Simonsen E. B., Tegner H., Alkjær T. i in., Gait analysis of adults with generalised joint hypermobility, „Clinical Biomechanics” 2012, nr 27, s. 573–577. 
  2. Tobias J. H., Deere K., Palmer S. i in., Joint hypermobility is a risk factor for musculoskeletal pain during adolescence: findings of a prospective cohort study, „Arthritis & Rheumatism” 2013, nr 65, s. 1107–1115. 
  3. Voermans N. C, Knoop H., Van De Kamp N., Fatigue is a frequent and clinically relevant problem in Ehlers-Danlos syndrome, „Seminars in Arthritis and Rheumatism” 2010, nr 40, s. 267–274. 
  4. Wolf J. M., Cameron K. L., Owens B. D., Impact of joint laxity and hypermobility on the musculoskeletal system, „Journal of American Academy of Orthopaedic Surgeon” 2011, nr 19, s. 463–471. 
  5. Konopinski M. D., Jones G. J., Johnson M. I., The effect of hypermobility on the incidence of injuries in elite-level professional soccer players: a cohort study, „American Journal of Sports Medicine” 2012, nr 40, s. 763–769. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl