Czy osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi mogą zachorować na COVID-19? W jakim stopniu szczepionka chroni przed chorobą?
Justyna Piekara

Czy osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi mogą zachorować na COVID-19? W jakim stopniu szczepionka chroni przed chorobą?

Pomimo przyjęcia szczepionki, można zarazić się koronawirusem. Eksperci twierdzą, że w rzadkich przypadkach u osób, które przyjęły wszystkie dawki szczepionki przeciwko COVID-19, może rozwinąć się choroba. Dlaczego tak się dzieje? Jak częste są takie incydenty?

Czym są „przełomowe przypadki”?

Badania kliniczne prowadzone na dużą skalę wykazały, że szczepienie przeciwko COVID-19 zapobiega zachorowaniu. Dostępne szczepionki są skuteczne, jednak w przypadku każdej z zatwierdzonych szczepionek mogą pojawić się tzw. przypadki przełomowe (ang. vaccine breakthrough cases). Oznacza to, że u pewnych osób, pomimo wykonania pełnego szczepienia, może nadal dojść do infekcji wirusem SARS-CoV-2. U osób zaszczepionych, które chorują na COVID-19 objawy są mniej nasilone, jednak nadal istnieje ryzyko hospitalizacji i śmierci, gdy choroba przybierze ciężka postać.

„Przełomowe przypadki” infekcji nie dotyczą tylko COVID-19 i nie są niczym zaskakującym. Szczepionki przeciw COVID-19 są działają bardzo dobrze, lecz żadna nie daje 100% skuteczności.

Według Anthony’ego Fauci, głównego doradcy medycznego prezydenta Bidena ds. pandemii, w odpowiedzi na zaprezentowanie danych dotyczących „przełomowych przypadków” przez poszczególne stany USA, obecnie nie ma powodu podnoszenia alarmu, ponieważ zaistniała liczba przypadków jest zgodna z prognozami. 

„Przypadki przełomowe” – rzadkie, ale możliwe

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) współpracuje ze stanowymi i lokalnymi wydziałami zdrowia, monitoruje takie „przełomowe przypadki” zachorowań osób zaszczepionych i poszukuje wszelkich nietypowych wzorców. Gromadzone są dane demograficzne każdego pacjenta, lokalizacja, typ szczepionki lub numer serii i czas od wykonania iniekcji, a także szczep koronawirusa, który wywołał infekcję. Do tej pory nie wykryto żadnych zauważalnych trendów. 

Dyrektor wykonawczy American Public Health Association, dr Georges Benjamin, sądzi, że osoby starsze lub osoby przyjmujące leki osłabiające ich układ odpornościowy są bardziej narażone na „przełomowe zakażenie”. To hipoteza, która wymaga jeszcze potwierdzenia. Generowane odpowiedzi immunologiczne na szczepienie są słabsze, co podnosi ryzyko znalezienia się wśród „przełomowych przypadków” COVID-19. Aktualne dane CDC pokazują, że infekcje tego typu odnotowano wśród osób w każdym wieku.

Eksperci ds. zdrowia publicznego twierdzą, że są to uspokajające dane. Otrzymany na ich podstawie wskaźnik (ang. breakthrough rate) wynosi około 0,0067%, co odpowiada wartości błędu zaokrąglenia. Z danych agencji wynika, że na ponad 86 milionów zaszczepionych Amerykanów w połowie kwietnia odnotowano 5814 przypadków zachorowań na COVID-19. Około 396 osób wymagało hospitalizacji, 74 osoby zmarły, a mniej więcej 29% infekcji przebiegało bezobjawowo. 

Czy ciągłe testowania zaszczepionych osób jest konieczne?

Naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera sugerują, że z powodu pojawiania się „przełomowych przypadków” i nowych wariantów wirusa, z których niektóre mogą unikać odpowiedzi immunologicznej indukowanej przez szczepionki, konieczne będzie ciągłe testowanie zaszczepionych osób, aby zapobiec przyszłym wybuchom epidemii. 

Badanie opublikowane w „New England Journal of Medicine” informuje o wynikach bieżącego monitorowania społeczności uniwersyteckiej, które potwierdziło istnienie niewielkiego, ale ciągłego ryzyka zachorowania na COVID-19 wśród zaszczepionych osób oraz o możliwości dalszej transmisji wirusa. W grupie 417 pracowników uniwersytetu, którzy mieli ponad dwa tygodnie przerwy od drugiej dawki szczepionek Pfizer-BioNTech lub Moderna, wykryto dwa nowe przypadki choroby. Od stycznia uniwersytet wymaga od wszystkich pracowników pracujących stacjonarnie cotygodniowych testów PCR. 

Zdaniem naukowców nawet w pełni zaszczepione osoby, u których wystąpią objawy ze strony układu oddechowego, powinny rozważyć wykonanie testu na obecność koronawirusa.

Pretekst do pominięcia szczepienia

Paul Offit, dyrektor Centrum Edukacji Szczepionkowej w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii, stwierdził, że bardziej niż kolejne warianty SARS-CoV-2 niepokoją go osoby, które odmawiają przyjęcia szczepionki. Istnieje obawa, że powołując się na zaistniałe „przełomowe przypadki”, pewne osoby zyskają pretekst do odmowy przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19.

W badaniu Ipsos, które powstało na zlecenie Światowego Forum Ekonomicznego wśród Polaków, którzy deklarowali, że nie zamierzają przyjmować szczepionki, najczęstszym powodem, wskazanym przez 65% ankietowanych były obawy o skutki uboczne. Blisko połowa respondentów (44%) stwierdziła, że nie sądzi, aby leczenie było skuteczne, podczas gdy 18% stwierdziło, że ogólnie jest przeciwnych szczepieniom. Na podstawie raportu, okazuje się, że najwięcej sceptyków szczepień jest w Rosji (30 %), we Francji (24%) i w Południowej Afryce (23%). 

 1. What you should know about the possibility of COVID-19 illness after vaccination, “cdc.gov” [online], https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/effectiveness/why-measure-effectiveness/breakthrough-cases.html, [dostęp:] 26.04.2021.
 2. K. Fiore, “Breakthrough” COVID infection rates as expected – low numbers of breakthrough infections among the fully vaccinated; national count unknown, “medpagetoday.com” [online], https://www.medpagetoday.com/special-reports/exclusives/92071, [dostęp:] 26.04.2021.
 3. A.    Pawlowski, COVID-19 after vaccination is rare, but possible: What to know about „breakthrough” cases, “today.com” [online], https://www.today.com/health/breakthrough-covid-cases-after-vaccine-tracked-closely-cdc-t215819, [dostęp:] 26.04.2021.
 4. R. B. Darnell, Study of “breakthrough” cases suggests COVID testing may be here to stay, “rockefeller.edu” [online], https://www.rockefeller.edu/news/30404-covid-variant-infection-after-vaccination/, [dostęp:] 26.04.2021.
 5. How worrying are 'breakthrough' infections? Here's what Fauci and other experts say, “advisory.com” [online], https://www.advisory.com/daily-briefing/2021/04/15/breakthrough-infections, [dostęp:] 26.04.2021.
 6. Global attitudes on a COVID-19 vaccine, “ipsos.com” [online],https://www.ipsos.com/sites/default/files/ct/news/documents/2020-09/global-attitudes-on-a-covid-19-vaccine-ipsos-survey-for-wef-2020.pdf, [dostęp:] 26.04.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij