Czy osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi mogą zachorować na COVID-19? W jakim stopniu szczepionka chroni przed chorobą?
Justyna Piekara

Czy osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi mogą zachorować na COVID-19? W jakim stopniu szczepionka chroni przed chorobą?

Pomimo przyjęcia szczepionki, można zarazić się koronawirusem. Eksperci twierdzą, że w rzadkich przypadkach u osób, które przyjęły wszystkie dawki szczepionki przeciwko COVID-19, może rozwinąć się choroba. Dlaczego tak się dzieje? Jak częste są takie incydenty?

Czym są „przełomowe przypadki”?

Badania kliniczne prowadzone na dużą skalę wykazały, że szczepienie przeciwko COVID-19 zapobiega zachorowaniu. Dostępne szczepionki są skuteczne, jednak w przypadku każdej z zatwierdzonych szczepionek mogą pojawić się tzw. przypadki przełomowe (ang. vaccine breakthrough cases). Oznacza to, że u pewnych osób, pomimo wykonania pełnego szczepienia, może nadal dojść do infekcji wirusem SARS-CoV-2. U osób zaszczepionych, które chorują na COVID-19 objawy są mniej nasilone, jednak nadal istnieje ryzyko hospitalizacji i śmierci, gdy choroba przybierze ciężka postać.

„Przełomowe przypadki” infekcji nie dotyczą tylko COVID-19 i nie są niczym zaskakującym. Szczepionki przeciw COVID-19 są działają bardzo dobrze, lecz żadna nie daje 100% skuteczności.

Według Anthony’ego Fauci, głównego doradcy medycznego prezydenta Bidena ds. pandemii, w odpowiedzi na zaprezentowanie danych dotyczących „przełomowych przypadków” przez poszczególne stany USA, obecnie nie ma powodu podnoszenia alarmu, ponieważ zaistniała liczba przypadków jest zgodna z prognozami. 

„Przypadki przełomowe” – rzadkie, ale możliwe

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) współpracuje ze stanowymi i lokalnymi wydziałami zdrowia, monitoruje takie „przełomowe przypadki” zachorowań osób zaszczepionych i poszukuje wszelkich nietypowych wzorców. Gromadzone są dane demograficzne każdego pacjenta, lokalizacja, typ szczepionki lub numer serii i czas od wykonania iniekcji, a także szczep koronawirusa, który wywołał infekcję. Do tej pory nie wykryto żadnych zauważalnych trendów. 

Dyrektor wykonawczy American Public Health Association, dr Georges Benjamin, sądzi, że osoby starsze lub osoby przyjmujące leki osłabiające ich układ odpornościowy są bardziej narażone na „przełomowe zakażenie”. To hipoteza, która wymaga jeszcze potwierdzenia. Generowane odpowiedzi immunologiczne na szczepienie są słabsze, co podnosi ryzyko znalezienia się wśród „przełomowych przypadków” COVID-19. Aktualne dane CDC pokazują, że infekcje tego typu odnotowano wśród osób w każdym wieku.

Eksperci ds. zdrowia publicznego twierdzą, że są to uspokajające dane. Otrzymany na ich podstawie wskaźnik (ang. breakthrough rate) wynosi około 0,0067%, co odpowiada wartości błędu zaokrąglenia. Z danych agencji wynika, że na ponad 86 milionów zaszczepionych Amerykanów w połowie kwietnia odnotowano 5814 przypadków zachorowań na COVID-19. Około 396 osób wymagało hospitalizacji, 74 osoby zmarły, a mniej więcej 29% infekcji przebiegało bezobjawowo. 

Polecane dla Ciebie

Czy ciągłe testowania zaszczepionych osób jest konieczne?

Naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera sugerują, że z powodu pojawiania się „przełomowych przypadków” i nowych wariantów wirusa, z których niektóre mogą unikać odpowiedzi immunologicznej indukowanej przez szczepionki, konieczne będzie ciągłe testowanie zaszczepionych osób, aby zapobiec przyszłym wybuchom epidemii. 

Badanie opublikowane w „New England Journal of Medicine” informuje o wynikach bieżącego monitorowania społeczności uniwersyteckiej, które potwierdziło istnienie niewielkiego, ale ciągłego ryzyka zachorowania na COVID-19 wśród zaszczepionych osób oraz o możliwości dalszej transmisji wirusa. W grupie 417 pracowników uniwersytetu, którzy mieli ponad dwa tygodnie przerwy od drugiej dawki szczepionek Pfizer-BioNTech lub Moderna, wykryto dwa nowe przypadki choroby. Od stycznia uniwersytet wymaga od wszystkich pracowników pracujących stacjonarnie cotygodniowych testów PCR. 

Zdaniem naukowców nawet w pełni zaszczepione osoby, u których wystąpią objawy ze strony układu oddechowego, powinny rozważyć wykonanie testu na obecność koronawirusa.

Pretekst do pominięcia szczepienia

Paul Offit, dyrektor Centrum Edukacji Szczepionkowej w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii, stwierdził, że bardziej niż kolejne warianty SARS-CoV-2 niepokoją go osoby, które odmawiają przyjęcia szczepionki. Istnieje obawa, że powołując się na zaistniałe „przełomowe przypadki”, pewne osoby zyskają pretekst do odmowy przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19.

W badaniu Ipsos, które powstało na zlecenie Światowego Forum Ekonomicznego wśród Polaków, którzy deklarowali, że nie zamierzają przyjmować szczepionki, najczęstszym powodem, wskazanym przez 65% ankietowanych były obawy o skutki uboczne. Blisko połowa respondentów (44%) stwierdziła, że nie sądzi, aby leczenie było skuteczne, podczas gdy 18% stwierdziło, że ogólnie jest przeciwnych szczepieniom. Na podstawie raportu, okazuje się, że najwięcej sceptyków szczepień jest w Rosji (30 %), we Francji (24%) i w Południowej Afryce (23%). 

  1. What you should know about the possibility of COVID-19 illness after vaccination, “cdc.gov” [online], https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/effectiveness/why-measure-effectiveness/breakthrough-cases.html, [dostęp:] 26.04.2021.
  2. K. Fiore, “Breakthrough” COVID infection rates as expected – low numbers of breakthrough infections among the fully vaccinated; national count unknown, “medpagetoday.com” [online], https://www.medpagetoday.com/special-reports/exclusives/92071, [dostęp:] 26.04.2021.
  3. A.    Pawlowski, COVID-19 after vaccination is rare, but possible: What to know about „breakthrough” cases, “today.com” [online], https://www.today.com/health/breakthrough-covid-cases-after-vaccine-tracked-closely-cdc-t215819, [dostęp:] 26.04.2021.
  4. R. B. Darnell, Study of “breakthrough” cases suggests COVID testing may be here to stay, “rockefeller.edu” [online], https://www.rockefeller.edu/news/30404-covid-variant-infection-after-vaccination/, [dostęp:] 26.04.2021.
  5. How worrying are 'breakthrough' infections? Here's what Fauci and other experts say, “advisory.com” [online], https://www.advisory.com/daily-briefing/2021/04/15/breakthrough-infections, [dostęp:] 26.04.2021.
  6. Global attitudes on a COVID-19 vaccine, “ipsos.com” [online],https://www.ipsos.com/sites/default/files/ct/news/documents/2020-09/global-attitudes-on-a-covid-19-vaccine-ipsos-survey-for-wef-2020.pdf, [dostęp:] 26.04.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

    Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij