Jak funkcjonuje mózg w stanie hipnozy? Czy zmienia się sposób, w jaki przetwarzane są informacje?
Justyna Piekara

Jak funkcjonuje mózg w stanie hipnozy? Czy zmienia się sposób, w jaki przetwarzane są informacje?

Dotychczas wszelkie modyfikacje przetwarzania neuronalnego były przedmiotem gorących dyskusji. Odkrycie fińskich naukowców pomoże lepiej zrozumieć i wyjaśnić mechanizmy, jakie stoją za zmianami w zachowaniu i subiektywnymi doświadczeniami osoby zahipnotyzowanej.  

Czym jest hipnoza?

Hipnoza odnosi się do stanu transu, który charakteryzuje się ekstremalną sugestywnością, relaksacją i zwiększoną wyobraźnią. Podczas hipnozy osoba jej poddawana może doświadczać zjawisk, które zwykle nie są możliwe w normalnym stanie świadomości. Hipnozę porównuje się do „snu na jawie”. Po wprowadzeniu w ten stan jest się w pełni świadomym, ale maksymalnie skupionym na konkretnym obszarze, „wyłączając” poboczne bodźce.

Naukowcy badający stan hipnotyczny twierdzą, że nie wiąże się on z istotną zmianą funkcjonowania mózgu, a częstotliwość fal mózgowych osób zahipnotyzowanych nie różni się od częstotliwości rejestrowanych u osób znajdujących się w stanie czuwania.

Zahipnotyzowany umysł inaczej przetwarza informacje

Normalnie w stanie czuwania informacje są przetwarzane i udostępniane przez różne części naszego mózgu, aby umożliwić elastyczne reagowanie na bodźce zewnętrzne. Podczas hipnozy narząd funkcjonuje zupełnie inaczej. Badacze z Uniwersytetu w Turku w Finlandii informują, że jego poszczególne regiony działały wówczas niezależnie.

Według Henry’ego Railo z Wydziału Neurofizjologii Klinicznej Uniwersytetu Turku „w stanie czuwania różne regiony mózgu wymieniają się informacjami, ale podczas hipnozy proces ten jest jakby złamany, a różne regiony mózgu nie są już w podobny sposób zsynchronizowane”.

Polecane dla Ciebie

Jak przebiegało badanie?

Badanie skupiało się na jednej osobie, która została wcześniej szeroko zbadana i wykazano, że silnie reaguje na sugestie hipnotyczne. Podczas eksperymentu uczestnik siedział nieruchomo z zamkniętymi oczami, sprawdzono jakie zmiany zachodzą w jego aktywności neuronalnej. Naukowcy śledzili, jak indukowany magnetycznie prąd elektryczny rozprzestrzenia się w mózgu podczas hipnozy i normalnego stanu czuwania.

Pierwszy raz ta metoda została wykorzystana do oceny hipnozy. Wcześniej stosowano ją do pomiaru zmian systemowych w mózgu w różnych stanach świadomości – podczas snu, w stanie śpiączki czy po podaniu narkozy.

Co się zmienia podczas hipnozy?

Według badania przeprowadzonego przez uczonych z Uniwersytetu Stanforda z 2016 r. istnieją trzy obszary mózgu, które zmieniają się podczas stanu hipnozy.

Naukowcy sprawdzili 545 zdrowych osób pod kątem podatności na hipnotyzację, po czym wybrali 36, które konsekwentnie uzyskiwały wysokie wyniki i 21 uczestników, którzy osiągnęli najniższy wynik. Następnie, za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), przeprowadzili skanowanie tych osób i przyjrzeli się zmianom w przepływie krwi do mózgu.

 1. Kiedy badacze porównali te dwie grupy uczestników – osoby mniej i bardziej podatne na hipnozę – znaleźli trzy główne różnice. Zaobserwowali, że u osób wysoce podatnych na hipnozę:
 2. Następuje zmniejszenie aktywności przedniego zakrętu obręczy grzbietowej. To element, który jest częścią tak zwanej sieci istotności i przyczynia się do samoświadomości osoby poprzez integrację informacji sensorycznych, emocjonalnych i poznawczych.
 3. Następuje wzrost połączenia między grzbietowo-boczną korą przedczołową, zaangażowaną w procesy poznawcze, pamięć i podejmowanie decyzji, a wyspą, która jest odpowiedzialna za funkcje przetwarzania, takie jak kontrola ciała, emocje, empatia, poczucie czasu.
 4. Słabsze połączenia między grzbietowo-boczną korą przedczołową, a przyśrodkową korą przedczołową. Spadek ten najprawdopodobniej koreluje z rozdźwiękiem między czyimś działaniem a świadomością ich działań.

Psychiatra David Spiegel, autor pracy opublikowanej w “Cerebral Cortex” sugeruje, że dokładne zrozumienie zachodzących wówczas procesów może utorować drogę wykorzystaniu hipnozy do celów leczniczych, np. uśmierzania bólu czy leczenia lęków. Hipnoza jest już wykorzystywana w psychologii klinicznej i psychiatrii.

 1. J. Tuominen, S. Kallio, V. Kaasinen, Segregated brain state during hypnosis, „Neuroscience of Consciousness” 2021, nr 1, [online] DOI: 10.1093/nc/niab002, [dostęp:] 08.04.2021.
 2. Hypnosis changes the way our brain processes information, “sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2021/03/210326122743.htm, [dostęp:] 08.04.2021.
 3. J. Bell, How does hypnosis really impact the brain?, “bigthink.com” [online], https://bigthink.com/mind-brain/how-hypnosis-works-stanford-university?rebelltitem=1#rebelltitem1, [dostęp:] 08.04.2021.
 4. B. Smith, This is your brain under hypnosis, “cosmosmagazine.com” [online], https://cosmosmagazine.com/biology/this-is-what-happens-to-your-brain-under-hypnosis/, [dostęp:] 08.04.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

  Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

 • Palilalia – co to, na czym polega?

  Palilalia to zaburzenia językowe, które charakteryzują się mimowolnym powtarzaniem sylab, słów lub fraz. Obserwowane są one zazwyczaj w przebiegu niektórych chorób neurodegeneracyjnych lub psychiatrycznych. Jakie są objawy palilalii? Jak je rozpoznać i na czym polega leczenie?

 • Abulia – czym jest? Objawy, przyczyny, leczenie

  Abulia to stan, który charakteryzuje się brakiem motywacji oraz woli do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Skutkuje spadkiem zainteresowania, trudnościami z podejmowaniem decyzji i zubożeniem emocjonalnym. Abulia bardzo często współwystępuje z różnego rodzaju zaburzeniami o podłożu psychicznym. Jak wyleczyć abulię?  

 • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

  Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

 • Kompleks Elektry – na czym polega?

  Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

 • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

  Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

 • Syndrom oszusta – na czym polega?

  Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

 • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

  Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij