Jak funkcjonuje mózg w stanie hipnozy? Czy zmienia się sposób, w jaki przetwarzane są informacje?
Justyna Piekara

Jak funkcjonuje mózg w stanie hipnozy? Czy zmienia się sposób, w jaki przetwarzane są informacje?

Dotychczas wszelkie modyfikacje przetwarzania neuronalnego były przedmiotem gorących dyskusji. Odkrycie fińskich naukowców pomoże lepiej zrozumieć i wyjaśnić mechanizmy, jakie stoją za zmianami w zachowaniu i subiektywnymi doświadczeniami osoby zahipnotyzowanej.
 

Czym jest hipnoza?

Hipnoza odnosi się do stanu transu, który charakteryzuje się ekstremalną sugestywnością, relaksacją i zwiększoną wyobraźnią. Podczas hipnozy osoba jej poddawana może doświadczać zjawisk, które zwykle nie są możliwe w normalnym stanie świadomości. Hipnozę porównuje się do „snu na jawie”. Po wprowadzeniu w ten stan jest się w pełni świadomym, ale maksymalnie skupionym na konkretnym obszarze, „wyłączając” poboczne bodźce.

Naukowcy badający stan hipnotyczny twierdzą, że nie wiąże się on z istotną zmianą funkcjonowania mózgu, a częstotliwość fal mózgowych osób zahipnotyzowanych nie różni się od częstotliwości rejestrowanych u osób znajdujących się w stanie czuwania.

Zahipnotyzowany umysł inaczej przetwarza informacje

Normalnie w stanie czuwania informacje są przetwarzane i udostępniane przez różne części naszego mózgu, aby umożliwić elastyczne reagowanie na bodźce zewnętrzne. Podczas hipnozy narząd funkcjonuje zupełnie inaczej. Badacze z Uniwersytetu w Turku w Finlandii informują, że jego poszczególne regiony działały wówczas niezależnie.

Według Henry’ego Railo z Wydziału Neurofizjologii Klinicznej Uniwersytetu Turku „w stanie czuwania różne regiony mózgu wymieniają się informacjami, ale podczas hipnozy proces ten jest jakby złamany, a różne regiony mózgu nie są już w podobny sposób zsynchronizowane”.

Powiązane produkty

Jak przebiegało badanie?

Badanie skupiało się na jednej osobie, która została wcześniej szeroko zbadana i wykazano, że silnie reaguje na sugestie hipnotyczne. Podczas eksperymentu uczestnik siedział nieruchomo z zamkniętymi oczami, sprawdzono jakie zmiany zachodzą w jego aktywności neuronalnej. Naukowcy śledzili, jak indukowany magnetycznie prąd elektryczny rozprzestrzenia się w mózgu podczas hipnozy i normalnego stanu czuwania.

Pierwszy raz ta metoda została wykorzystana do oceny hipnozy. Wcześniej stosowano ją do pomiaru zmian systemowych w mózgu w różnych stanach świadomości – podczas snu, w stanie śpiączki czy po podaniu narkozy.

Co się zmienia podczas hipnozy?

Według badania przeprowadzonego przez uczonych z Uniwersytetu Stanforda z 2016 r. istnieją trzy obszary mózgu, które zmieniają się podczas stanu hipnozy.

Naukowcy sprawdzili 545 zdrowych osób pod kątem podatności na hipnotyzację, po czym wybrali 36, które konsekwentnie uzyskiwały wysokie wyniki i 21 uczestników, którzy osiągnęli najniższy wynik. Następnie, za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), przeprowadzili skanowanie tych osób i przyjrzeli się zmianom w przepływie krwi do mózgu.

 1. Kiedy badacze porównali te dwie grupy uczestników – osoby mniej i bardziej podatne na hipnozę – znaleźli trzy główne różnice. Zaobserwowali, że u osób wysoce podatnych na hipnozę:
 2. Następuje zmniejszenie aktywności przedniego zakrętu obręczy grzbietowej. To element, który jest częścią tak zwanej sieci istotności i przyczynia się do samoświadomości osoby poprzez integrację informacji sensorycznych, emocjonalnych i poznawczych.
 3. Następuje wzrost połączenia między grzbietowo-boczną korą przedczołową, zaangażowaną w procesy poznawcze, pamięć i podejmowanie decyzji, a wyspą, która jest odpowiedzialna za funkcje przetwarzania, takie jak kontrola ciała, emocje, empatia, poczucie czasu.
 4. Słabsze połączenia między grzbietowo-boczną korą przedczołową, a przyśrodkową korą przedczołową. Spadek ten najprawdopodobniej koreluje z rozdźwiękiem między czyimś działaniem a świadomością ich działań.

Psychiatra David Spiegel, autor pracy opublikowanej w “Cerebral Cortex” sugeruje, że dokładne zrozumienie zachodzących wówczas procesów może utorować drogę wykorzystaniu hipnozy do celów leczniczych, np. uśmierzania bólu czy leczenia lęków. Hipnoza jest już wykorzystywana w psychologii klinicznej i psychiatrii.

 1. J. Tuominen, S. Kallio, V. Kaasinen, Segregated brain state during hypnosis, „Neuroscience of Consciousness” 2021, nr 1, [online] DOI: 10.1093/nc/niab002, [dostęp:] 08.04.2021.
 2. Hypnosis changes the way our brain processes information, “sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2021/03/210326122743.htm, [dostęp:] 08.04.2021.
 3. J. Bell, How does hypnosis really impact the brain?, “bigthink.com” [online], https://bigthink.com/mind-brain/how-hypnosis-works-stanford-university?rebelltitem=1#rebelltitem1, [dostęp:] 08.04.2021.
 4. B. Smith, This is your brain under hypnosis, “cosmosmagazine.com” [online], https://cosmosmagazine.com/biology/this-is-what-happens-to-your-brain-under-hypnosis/, [dostęp:] 08.04.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

  Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

 • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

  Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

 • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

  Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

 • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

  Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

 • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

  Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij