Jak funkcjonuje mózg w stanie hipnozy? Czy zmienia się sposób, w jaki przetwarzane są informacje?
Justyna Piekara

Jak funkcjonuje mózg w stanie hipnozy? Czy zmienia się sposób, w jaki przetwarzane są informacje?

Dotychczas wszelkie modyfikacje przetwarzania neuronalnego były przedmiotem gorących dyskusji. Odkrycie fińskich naukowców pomoże lepiej zrozumieć i wyjaśnić mechanizmy, jakie stoją za zmianami w zachowaniu i subiektywnymi doświadczeniami osoby zahipnotyzowanej.  

Czym jest hipnoza?

Hipnoza odnosi się do stanu transu, który charakteryzuje się ekstremalną sugestywnością, relaksacją i zwiększoną wyobraźnią. Podczas hipnozy osoba jej poddawana może doświadczać zjawisk, które zwykle nie są możliwe w normalnym stanie świadomości. Hipnozę porównuje się do „snu na jawie”. Po wprowadzeniu w ten stan jest się w pełni świadomym, ale maksymalnie skupionym na konkretnym obszarze, „wyłączając” poboczne bodźce.

Naukowcy badający stan hipnotyczny twierdzą, że nie wiąże się on z istotną zmianą funkcjonowania mózgu, a częstotliwość fal mózgowych osób zahipnotyzowanych nie różni się od częstotliwości rejestrowanych u osób znajdujących się w stanie czuwania.

Zahipnotyzowany umysł inaczej przetwarza informacje

Normalnie w stanie czuwania informacje są przetwarzane i udostępniane przez różne części naszego mózgu, aby umożliwić elastyczne reagowanie na bodźce zewnętrzne. Podczas hipnozy narząd funkcjonuje zupełnie inaczej. Badacze z Uniwersytetu w Turku w Finlandii informują, że jego poszczególne regiony działały wówczas niezależnie.

Według Henry’ego Railo z Wydziału Neurofizjologii Klinicznej Uniwersytetu Turku „w stanie czuwania różne regiony mózgu wymieniają się informacjami, ale podczas hipnozy proces ten jest jakby złamany, a różne regiony mózgu nie są już w podobny sposób zsynchronizowane”.

Jak przebiegało badanie?

Badanie skupiało się na jednej osobie, która została wcześniej szeroko zbadana i wykazano, że silnie reaguje na sugestie hipnotyczne. Podczas eksperymentu uczestnik siedział nieruchomo z zamkniętymi oczami, sprawdzono jakie zmiany zachodzą w jego aktywności neuronalnej. Naukowcy śledzili, jak indukowany magnetycznie prąd elektryczny rozprzestrzenia się w mózgu podczas hipnozy i normalnego stanu czuwania.

Pierwszy raz ta metoda została wykorzystana do oceny hipnozy. Wcześniej stosowano ją do pomiaru zmian systemowych w mózgu w różnych stanach świadomości – podczas snu, w stanie śpiączki czy po podaniu narkozy.

Co się zmienia podczas hipnozy?

Według badania przeprowadzonego przez uczonych z Uniwersytetu Stanforda z 2016 r. istnieją trzy obszary mózgu, które zmieniają się podczas stanu hipnozy.

Naukowcy sprawdzili 545 zdrowych osób pod kątem podatności na hipnotyzację, po czym wybrali 36, które konsekwentnie uzyskiwały wysokie wyniki i 21 uczestników, którzy osiągnęli najniższy wynik. Następnie, za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), przeprowadzili skanowanie tych osób i przyjrzeli się zmianom w przepływie krwi do mózgu.

 1. Kiedy badacze porównali te dwie grupy uczestników – osoby mniej i bardziej podatne na hipnozę – znaleźli trzy główne różnice. Zaobserwowali, że u osób wysoce podatnych na hipnozę:
 2. Następuje zmniejszenie aktywności przedniego zakrętu obręczy grzbietowej. To element, który jest częścią tak zwanej sieci istotności i przyczynia się do samoświadomości osoby poprzez integrację informacji sensorycznych, emocjonalnych i poznawczych.
 3. Następuje wzrost połączenia między grzbietowo-boczną korą przedczołową, zaangażowaną w procesy poznawcze, pamięć i podejmowanie decyzji, a wyspą, która jest odpowiedzialna za funkcje przetwarzania, takie jak kontrola ciała, emocje, empatia, poczucie czasu.
 4. Słabsze połączenia między grzbietowo-boczną korą przedczołową, a przyśrodkową korą przedczołową. Spadek ten najprawdopodobniej koreluje z rozdźwiękiem między czyimś działaniem a świadomością ich działań.

Psychiatra David Spiegel, autor pracy opublikowanej w “Cerebral Cortex” sugeruje, że dokładne zrozumienie zachodzących wówczas procesów może utorować drogę wykorzystaniu hipnozy do celów leczniczych, np. uśmierzania bólu czy leczenia lęków. Hipnoza jest już wykorzystywana w psychologii klinicznej i psychiatrii.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zbliża się przesilenie wiosenne

  Porą roku, która zazwyczaj najbardziej się dłuży jest zima, a najtrudniejsze do przetrwania są jej ostatnie tygodnie. Jesteśmy wtedy zmęczeni mało ruchliwym trybem życia, niedoborem światła słonecznego i zimnem. Jest to tzw. przesilenie wiosenne.

 • 5 zdrowych postanowień na Nowy Rok. Co warto zmienić?

  Istnieje kilka sfer życia, które warto uporządkować niezależnie od pory. Powoli, małymi krokami, ale zdecydowanie i sukcesywnie.  Oto kilka postanowień noworocznych –wystarczy wybrać jedno, a wiele dobrego zrobimy dla siebie i czasami też dla naszych najbliższych.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • Depresję można zdiagnozować na podstawie tętna

  Dzięki trwającej 24 godziny analizie rytmu serca można przewidzieć depresję z aż 90% skutecznością. Badania na ten temat zostały zaprezentowane podczas 33 Europejskiego Kongresu Neuropsychofarmakologii, a ich autorami są naukowcy z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie. 

 • Podczas lockdownu warto mieć zwierzaka, twierdzą naukowcy

  Pandemia koronawirusa na pewien czas zamknęła nas w domach, co musiało się przełożyć na kondycję psychiczną osób zmuszonych do izolacji, często w całkowitej samotności. Druga fala pandemii nie jest wykluczona, a najnowsze badania pokazują, w jaki sposób przygotować się do niej, mając na uwadze ograniczenie obciążenia psychicznego. Okazuje się, że stres związany z lockdownem świetnie redukują czworonogi. 

 • Jak odprężyć się przed świętami? Sprawdzone sposoby na przedświąteczny relaks

  Końcówka roku to zdecydowanie jeden z najgorętszych okresów na przestrzeni dwunastu kolejnych miesięcy kalendarzowych. Niezaprzeczalnie to właśnie grudzień króluje w tym rankingu, co ma związek z obchodzonymi w tym czasie Świętami Bożego Narodzenia. Skupiamy wtedy całą swoją energię, aby jak najlepiej się do nich przygotować. Pociąga to jednak za sobą spory stres, który, kumulując się, może wpływać negatywnie zarówno na nas samych, jak i na otoczenie, w którym się znajdujemy. W dalszej części artykułu opowiem o kilku sprawdzonych sposobach na zrelaksowanie się i złapanie oddechu w tym i tak już niełatwym dla nas wszystkich czasie. 

 • Co na temat gier komputerowych i ich wpływu na zdrowie mówią naukowcy? Jak gry wpływają na mózg i zachowanie dzieci?

  Gry komputerowe są bardzo popularną rozrywką zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Najnowsze doniesienia naukowe na temat gier wideo są zaskakujące – wbrew powszechnemu przekonaniu badania nie dostarczają dowodów na poparcie tezy, że wpływają one negatywnie na zachowanie. Okazuje się, że w przypadku dzieci, mogą wpływać na ich przystosowanie psychospołeczne. 

 • Dlaczego autyzm częściej stwierdza się u chłopców niż u dziewczynek? Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi

  Zaburzenie ze spektrum autyzmu częściej stwierdza się u chłopców niż u dziewcząt. Nadal nie jest w pełni jasne, dlaczego tak się dzieje. Istnieje kilka hipotez na ten temat, jedną z nich jest istnienie tzw. kobiecego efektu ochronnego. Czy ta teoria jest aktualna? Na czym on polega? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij