Jak funkcjonuje mózg w stanie hipnozy? Czy zmienia się sposób, w jaki przetwarzane są informacje? - portal DOZ.pl
Jak funkcjonuje mózg w stanie hipnozy? Czy zmienia się sposób, w jaki przetwarzane są informacje?
Justyna Piekara

Jak funkcjonuje mózg w stanie hipnozy? Czy zmienia się sposób, w jaki przetwarzane są informacje?

Dotychczas wszelkie modyfikacje przetwarzania neuronalnego były przedmiotem gorących dyskusji. Odkrycie fińskich naukowców pomoże lepiej zrozumieć i wyjaśnić mechanizmy, jakie stoją za zmianami w zachowaniu i subiektywnymi doświadczeniami osoby zahipnotyzowanej.  

Czym jest hipnoza?

Hipnoza odnosi się do stanu transu, który charakteryzuje się ekstremalną sugestywnością, relaksacją i zwiększoną wyobraźnią. Podczas hipnozy osoba jej poddawana może doświadczać zjawisk, które zwykle nie są możliwe w normalnym stanie świadomości. Hipnozę porównuje się do „snu na jawie”. Po wprowadzeniu w ten stan jest się w pełni świadomym, ale maksymalnie skupionym na konkretnym obszarze, „wyłączając” poboczne bodźce.

Naukowcy badający stan hipnotyczny twierdzą, że nie wiąże się on z istotną zmianą funkcjonowania mózgu, a częstotliwość fal mózgowych osób zahipnotyzowanych nie różni się od częstotliwości rejestrowanych u osób znajdujących się w stanie czuwania.

Zahipnotyzowany umysł inaczej przetwarza informacje

Normalnie w stanie czuwania informacje są przetwarzane i udostępniane przez różne części naszego mózgu, aby umożliwić elastyczne reagowanie na bodźce zewnętrzne. Podczas hipnozy narząd funkcjonuje zupełnie inaczej. Badacze z Uniwersytetu w Turku w Finlandii informują, że jego poszczególne regiony działały wówczas niezależnie.

Według Henry’ego Railo z Wydziału Neurofizjologii Klinicznej Uniwersytetu Turku „w stanie czuwania różne regiony mózgu wymieniają się informacjami, ale podczas hipnozy proces ten jest jakby złamany, a różne regiony mózgu nie są już w podobny sposób zsynchronizowane”.

Polecane dla Ciebie

Jak przebiegało badanie?

Badanie skupiało się na jednej osobie, która została wcześniej szeroko zbadana i wykazano, że silnie reaguje na sugestie hipnotyczne. Podczas eksperymentu uczestnik siedział nieruchomo z zamkniętymi oczami, sprawdzono jakie zmiany zachodzą w jego aktywności neuronalnej. Naukowcy śledzili, jak indukowany magnetycznie prąd elektryczny rozprzestrzenia się w mózgu podczas hipnozy i normalnego stanu czuwania.

Pierwszy raz ta metoda została wykorzystana do oceny hipnozy. Wcześniej stosowano ją do pomiaru zmian systemowych w mózgu w różnych stanach świadomości – podczas snu, w stanie śpiączki czy po podaniu narkozy.

Co się zmienia podczas hipnozy?

Według badania przeprowadzonego przez uczonych z Uniwersytetu Stanforda z 2016 r. istnieją trzy obszary mózgu, które zmieniają się podczas stanu hipnozy.

Naukowcy sprawdzili 545 zdrowych osób pod kątem podatności na hipnotyzację, po czym wybrali 36, które konsekwentnie uzyskiwały wysokie wyniki i 21 uczestników, którzy osiągnęli najniższy wynik. Następnie, za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), przeprowadzili skanowanie tych osób i przyjrzeli się zmianom w przepływie krwi do mózgu.

 1. Kiedy badacze porównali te dwie grupy uczestników – osoby mniej i bardziej podatne na hipnozę – znaleźli trzy główne różnice. Zaobserwowali, że u osób wysoce podatnych na hipnozę:
 2. Następuje zmniejszenie aktywności przedniego zakrętu obręczy grzbietowej. To element, który jest częścią tak zwanej sieci istotności i przyczynia się do samoświadomości osoby poprzez integrację informacji sensorycznych, emocjonalnych i poznawczych.
 3. Następuje wzrost połączenia między grzbietowo-boczną korą przedczołową, zaangażowaną w procesy poznawcze, pamięć i podejmowanie decyzji, a wyspą, która jest odpowiedzialna za funkcje przetwarzania, takie jak kontrola ciała, emocje, empatia, poczucie czasu.
 4. Słabsze połączenia między grzbietowo-boczną korą przedczołową, a przyśrodkową korą przedczołową. Spadek ten najprawdopodobniej koreluje z rozdźwiękiem między czyimś działaniem a świadomością ich działań.

Psychiatra David Spiegel, autor pracy opublikowanej w “Cerebral Cortex” sugeruje, że dokładne zrozumienie zachodzących wówczas procesów może utorować drogę wykorzystaniu hipnozy do celów leczniczych, np. uśmierzania bólu czy leczenia lęków. Hipnoza jest już wykorzystywana w psychologii klinicznej i psychiatrii.

 1. J. Tuominen, S. Kallio, V. Kaasinen, Segregated brain state during hypnosis, „Neuroscience of Consciousness” 2021, nr 1, [online] DOI: 10.1093/nc/niab002, [dostęp:] 08.04.2021.
 2. Hypnosis changes the way our brain processes information, “sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2021/03/210326122743.htm, [dostęp:] 08.04.2021.
 3. J. Bell, How does hypnosis really impact the brain?, “bigthink.com” [online], https://bigthink.com/mind-brain/how-hypnosis-works-stanford-university?rebelltitem=1#rebelltitem1, [dostęp:] 08.04.2021.
 4. B. Smith, This is your brain under hypnosis, “cosmosmagazine.com” [online], https://cosmosmagazine.com/biology/this-is-what-happens-to-your-brain-under-hypnosis/, [dostęp:] 08.04.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • „Urwany film” po spożyciu alkoholu. Co wtedy dzieje się z mózgiem?

  Nadużywanie alkoholu jest związane z wieloma długotrwałymi problemami zdrowotnymi. Jedną z konsekwencji może być upośledzenie funkcji poznawczych i pamięci. Niektóre osoby po spożyciu alkoholu wykonują różne czynności, nawet złożone zadania, o których potem nie pamiętają. Naukowcy odkryli mechanizm, który jest molekularną podstawą tego zjawiska i mają nadzieję, że lepsze zrozumienie problemu pozwoli zapobiec wielu negatywnym konsekwencjom.

 • Kim są WWO? Czy jesteś jednym z nich?

  WWO to pojęcie oznaczające osoby wysoko wrażliwe. Pod terminem tym kryje się cała gama cech, które wyróżniają tego typu ludzi, stanowiąc o ich wyjątkowości. Warto wiedzieć, w jaki sposób traktować osoby WWO, aby czuły się komfortowo i mogły w pełni wykorzystywać swój potencjał w pracy, w związkach i innych sferach życia.  

 • Problemy z zaśnięciem – przyczyny, jak sobie radzić?

  Problemy z zaśnięciem to coraz powszechniejsze zjawisko, które może dotyczyć tak naprawdę każdego – niezależnie od wieku, płci czy przynależności etnicznej. Za tym dotkliwym problemem często kryje się bezsenność, ale również szereg zaburzeń zarówno psychicznych, jak i somatycznych. 

 • Perfekcjonizm – czym jest i jak sobie z nim radzić?

  Dzisiejsze czasy kreują nowe modele pożądanych zachowań i postaw – jedna z nich jest perfekcjonizm, który ma swoje źródła między innymi w wyidealizowanym świecie znanym z mediów społecznościowych. Jednak perfekcjonizm może być również dużą trudnością dla obarczonego nim człowieka, która znacznie utrudnia życie i relacje z innymi ludźmi.

 • Skąd się bierze déjà vu i czy jest to niebezpieczne zjawisko?

  Déjà vu to jeden z najbardziej tajemniczych stanów, jakie występują w ludzkim umyśle. Co jakiś czas doświadcza go niemal każdy człowiek, a jednak wciąż nie udało się wypracować jednolitej naukowej interpretacji tego dość niepokojącego zjawiska. Jedno jest pewne – déjà vu na chwilę zaburza nasze postrzeganie teraźniejszości, zasiewając wątpliwość, czy przypadkiem „to się już kiedyś nie działo?".  

 • Wybudzanie się w nocy – budzenie się w nocy i problem z zaśnięciem

  Wybudzanie się w środku nocy należy do bardzo frustrujących, a jednocześnie niestety powszechnych sytuacji, które co jakiś czas dotykają każdego z nas. Jeśli powtarza się to regularnie, należy poszukać przyczyny i wyeliminować czynnik, który wywołuje nocne, niechciane pobudki. Poza tym warto poznać uniwersalne, sprawdzone sposoby, które mogą być skuteczne w radzeniu sobie z wybudzaniem się w nocy.

 • Syndrom paryski – co to jest, na czym polega?

  Wizyta w Paryżu to dla wielu turystów spełnienie odwiecznego marzenia. Niestety, czasem potęgowane przez lata emocje, oczekiwania i wyidealizowane wyobrażenia potrafią odbić się negatywnie na zdrowiu. Przekonały się o tym osoby, które doświadczyły tajemniczego syndromu paryskiego. 

 • Paraliż senny – czym jest i jak się przejawia?

  Zaburzenia snu są powszechnym zjawiskiem dotykającym co drugą osobę na świecie. Wśród nich wyróżnić można bardzo nieprzyjemne doznanie, jakim jest paraliż senny. Charakteryzuje się on uczuciem całkowitego bezwładu ciała przy zachowaniu pełnej świadomości. Co jest przyczyną powstawania tego niepokojącego zjawiska, które w potocznym wyobrażeniu kojarzy się z obecnością demonów?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij