Bakterie jelitowe wpływają na to, w jaki sposób się zestarzejesz!
Justyna Piekara

Bakterie jelitowe wpływają na to, w jaki sposób się zestarzejesz!

Naukowcy z Institute for Systems Biology w Seattle informują, że mikrobiom ludzkiego jelita jest związany z przebiegiem starzenia się. Co więcej, skład mikrobioty jelitowej może pomóc przewidzieć długość naszego życia.

Mikrobiom jelitowy ma wpływ na procesy starzenia się organizmu

Starzenie się jest procesem fizjologicznym, który skutkuje oczywistymi zmianami zachodzącymi w organizmie, ale dokonują się też przemiany, które są mniej widoczne, ponieważ przebiegają w naszym przewodzie pokarmowym.

Wiadomo, że mikrobiom ulega przemianom we wczesnym okresie życia, następnie następuje stabilizacja. Wraz z wiekiem ponownie zaczyna się zmieniać, co wpływa na funkcjonowanie organizmu. Według autorów pracy opublikowanej w „Nature Metabolism” mikrobiom jelitowy oddziałuje także na wzorce starzenia się. Obecnie dokładne zależności pozostają niejasne.

„Co ciekawe, ten wyjątkowy wzorzec wydaje się rozpoczynać w wieku średnim – 40-50 lat – i jest powiązany z sygnaturą metaboliczną krwi, co sugeruje, że zmiany mikrobiomu mogą nie tylko być diagnozą zdrowego starzenia się, ale również bezpośrednio wpływać na stan zdrowia” – mówi dr Tomasz Wilmański, naukowiec z Institute for Systems Biology.

Zachodzące zmiany mikroflory jelitowej mogą stać się powodem zapoczątkowania przewlekłych chorób związanych z wiekiem – otyłości, chorób układu krążenia i chorób neurodegeneracyjnych. Badania na organizmach modelowych pokazują, że związana z wiekiem dysbioza drobnoustrojów może doprowadzić do powstania przepuszczalności jelit, ogólnoustrojowego stanu zapalnego i wywołać przedwczesną śmierć. Dobra wiadomość jest taka, że styl życia może zniwelować związane z wiekiem zmiany mikroflory jelitowej, które negatywnie rzutują na zdrowie.

Co wpływa na lepsze zdrowie i długowieczność?

Analiza mikrobiomu jelitowego, danych fenotypowych i klinicznych, od ponad 9000 osób w wieku od 18 do 101 lat wykazała, że bogactwo drobnoustrojów zamieszkujących nasze jelita wzrasta wraz z wiekiem. Większa różnorodność drobnoustrojów jelitowych sprzyja lepszemu zdrowiu, w świetle najnowszych ustaleń bogactwo mikrobioty jelit można uznać za predyktor zdrowego starzenia się. Podczas eksperymentu naukowcy dopatrzyli się dwóch tendencji: spadku liczby podstawowych drobnoustrojów i towarzyszący mu wzrost wyjątkowości u zdrowych osób oraz utrzymywanie się podstawowych mikrobów u osób w gorszej kondycji zdrowotnej.

Naukowcy z Institute for Systems Biology spostrzegli, że z biegiem czasu skład mikroflory jelitowej staje się coraz bardziej unikatowy. Ich zdaniem wyjątkowość składu mikrobiomu jest powiązana z markerami metabolizmu drobnoustrojów, które regulują odporność, powstawanie stanów zapalnych oraz których obecność w osoczu krwi może świadczyć o długowieczności.

We krwi stulatków obserwuje się podwyższony poziom fenyloacetyloglutaminy. Z kolei metabolity, takie jak indolem, są znane ze zmniejszania stanu zapalnego w jelitach, który to uważa się za główny czynnik napędzający postęp chorób związanych ze starzeniem się. Wyniki badań przeprowadzonych na modelach zwierzęcych dowodzą, że obecność indolu skorelowana jest z dłuższym życiem zwierząt laboratoryjnych.

Spojrzenie w przyszłość

Naukowcy z Institute for Systems Biology w Seattle uznali, że „wraz ze wzrostem naszej wiedzy na temat starzenia się mikrobiomu, monitorowanie i identyfikowanie modyfikowalnych cech, promowanie zdrowego starzenia się i długowieczności będzie miało istotne implikacje kliniczne dla starzejącej się populacji świata”. Niewykluczone, że w przyszłości kompleksowa analiza mikrobiomu stanie się rutynową procedurą i będzie miała fundamentalne znaczenie – będzie pozwala określić kierunek dla działań, od których zależeć będzie nasze przyszłe zdrowie i szansa na długowieczność.

Zespół badaczy z Baylor College of Medicine i The University of Texas Health Science Center w Houston zidentyfikował geny bakteryjne i związki, które przedłużają życie organizmu modelowego (C. Elegans), a także spowalniają progresję nowotworów i gromadzenie się beta-amyloidu, związku, który przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera. Naukowcy sądzą, że w przyszłości będzie możliwe zaprojektowanie preparatów, które mogłyby spowolnić proces starzenia. 

 1. Gut microbiome uniqueness may predict healthy aging and lifespan in older people, „genen-gnews.com” [online], https://www.genengnews.com/topics/omics/gut-microbiome-uniqueness-may-predict-healthy-ageing-and-lifespan-in-older-people/, [dostęp:] 26.02.2021.
 2. T. Wilmański, C. Diener, N. Rappaport, Gut microbiome pattern reflects healthy ageing and predicts survival in humans, „Nature Metabolism” 2021, 3, s. 274–286 [online], https://doi.org/10.1038/s42255-021-00348-0, [dostęp:] 26.02.2021.
 3. K. Minhoo, B. A. Benayoun, The microbiome: an emerging key player in aging and longe-vity, „Translational Medicine of Aging” 2020, nr 4, s 103-116 [online], https://doi.org/10.1016/j.tma.2020.07.004,,[dostęp:] 26.02.2021.
 4. M. Gądecka, A. M. Basińska, A. Bartnicka, Znaczenie mikrobioty jelitowej w kształtowaniu zdrowia człowieka – implikacje w praktyce lekarza rodzinnego, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2018, nr 2 (12), s. 50–59.
 5. E. N. DeJong, M. G. Surette, D. M. E. Bowdish, The gut microbiota and unhealthy aging: disentangling cause from consequence, „Cell Host & Microbe” 2020, nr 2 (28), s. 180-189 [online], DOI:https: //doi. org/10.1016/j. chom. 2020.07.013, [dostęp:] 26.02.2021.
 6. G. Gutierrez, Gut bacteria might one day help slow down aging process, „bcm.edu” [online], https://www.bcm.edu/news/gut-bacteria-might-one-day-help-slow-down-aging, [dostęp:] 26.02.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Jak działają tabletki na rzucenie palenia? Czy te preparaty pomagają nie przytyć w trakcie kuracji?

  Palacze chcąc rzucić nałóg, próbują wspomóc ten proces, stosując tzw. tabletki na rzucanie palenia, które zawierają w swoim składzie cytyzynę albo żywicę nikotynową. Działanie tych substancji ma na celu pozbycie się uczucia głodu nikotynowego, a tym samym skuteczne rzucenie palenia, niemniej mechanizm ich wpływu na organizm jest odmienny. Przyjmuje się, że cytyzyna zwiększa skuteczność zerwania z nałogiem lepiej niż wykorzystywana w nikotynowej terapii zastępczej żywica nikotynowa, niemniej cechuje się także większą ilością działań niepożądanych. Jakie to skutki uboczne, czy można nie przytyć, rzucając palenie oraz co wspólnego mają antydepresanty z rzucaniem palenia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij