Bakterie jelitowe wpływają na to, w jaki sposób się zestarzejesz!
Justyna Piekara

Bakterie jelitowe wpływają na to, w jaki sposób się zestarzejesz!

Naukowcy z Institute for Systems Biology w Seattle informują, że mikrobiom ludzkiego jelita jest związany z przebiegiem starzenia się. Co więcej, skład mikrobioty jelitowej może pomóc przewidzieć długość naszego życia.

Mikrobiom jelitowy ma wpływ na procesy starzenia się organizmu

Starzenie się jest procesem fizjologicznym, który skutkuje oczywistymi zmianami zachodzącymi w organizmie, ale dokonują się też przemiany, które są mniej widoczne, ponieważ przebiegają w naszym przewodzie pokarmowym.

Wiadomo, że mikrobiom ulega przemianom we wczesnym okresie życia, następnie następuje stabilizacja. Wraz z wiekiem ponownie zaczyna się zmieniać, co wpływa na funkcjonowanie organizmu. Według autorów pracy opublikowanej w „Nature Metabolism” mikrobiom jelitowy oddziałuje także na wzorce starzenia się. Obecnie dokładne zależności pozostają niejasne.

„Co ciekawe, ten wyjątkowy wzorzec wydaje się rozpoczynać w wieku średnim – 40-50 lat – i jest powiązany z sygnaturą metaboliczną krwi, co sugeruje, że zmiany mikrobiomu mogą nie tylko być diagnozą zdrowego starzenia się, ale również bezpośrednio wpływać na stan zdrowia” – mówi dr Tomasz Wilmański, naukowiec z Institute for Systems Biology.

Zachodzące zmiany mikroflory jelitowej mogą stać się powodem zapoczątkowania przewlekłych chorób związanych z wiekiem – otyłości, chorób układu krążenia i chorób neurodegeneracyjnych. Badania na organizmach modelowych pokazują, że związana z wiekiem dysbioza drobnoustrojów może doprowadzić do powstania przepuszczalności jelit, ogólnoustrojowego stanu zapalnego i wywołać przedwczesną śmierć. Dobra wiadomość jest taka, że styl życia może zniwelować związane z wiekiem zmiany mikroflory jelitowej, które negatywnie rzutują na zdrowie.

Co wpływa na lepsze zdrowie i długowieczność?

Analiza mikrobiomu jelitowego, danych fenotypowych i klinicznych, od ponad 9000 osób w wieku od 18 do 101 lat wykazała, że bogactwo drobnoustrojów zamieszkujących nasze jelita wzrasta wraz z wiekiem. Większa różnorodność drobnoustrojów jelitowych sprzyja lepszemu zdrowiu, w świetle najnowszych ustaleń bogactwo mikrobioty jelit można uznać za predyktor zdrowego starzenia się. Podczas eksperymentu naukowcy dopatrzyli się dwóch tendencji: spadku liczby podstawowych drobnoustrojów i towarzyszący mu wzrost wyjątkowości u zdrowych osób oraz utrzymywanie się podstawowych mikrobów u osób w gorszej kondycji zdrowotnej.

Naukowcy z Institute for Systems Biology spostrzegli, że z biegiem czasu skład mikroflory jelitowej staje się coraz bardziej unikatowy. Ich zdaniem wyjątkowość składu mikrobiomu jest powiązana z markerami metabolizmu drobnoustrojów, które regulują odporność, powstawanie stanów zapalnych oraz których obecność w osoczu krwi może świadczyć o długowieczności.

We krwi stulatków obserwuje się podwyższony poziom fenyloacetyloglutaminy. Z kolei metabolity, takie jak indolem, są znane ze zmniejszania stanu zapalnego w jelitach, który to uważa się za główny czynnik napędzający postęp chorób związanych ze starzeniem się. Wyniki badań przeprowadzonych na modelach zwierzęcych dowodzą, że obecność indolu skorelowana jest z dłuższym życiem zwierząt laboratoryjnych.

Spojrzenie w przyszłość

Naukowcy z Institute for Systems Biology w Seattle uznali, że „wraz ze wzrostem naszej wiedzy na temat starzenia się mikrobiomu, monitorowanie i identyfikowanie modyfikowalnych cech, promowanie zdrowego starzenia się i długowieczności będzie miało istotne implikacje kliniczne dla starzejącej się populacji świata”. Niewykluczone, że w przyszłości kompleksowa analiza mikrobiomu stanie się rutynową procedurą i będzie miała fundamentalne znaczenie – będzie pozwala określić kierunek dla działań, od których zależeć będzie nasze przyszłe zdrowie i szansa na długowieczność.

Zespół badaczy z Baylor College of Medicine i The University of Texas Health Science Center w Houston zidentyfikował geny bakteryjne i związki, które przedłużają życie organizmu modelowego (C. Elegans), a także spowalniają progresję nowotworów i gromadzenie się beta-amyloidu, związku, który przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera. Naukowcy sądzą, że w przyszłości będzie możliwe zaprojektowanie preparatów, które mogłyby spowolnić proces starzenia. 

 1. Gut microbiome uniqueness may predict healthy aging and lifespan in older people, „genen-gnews.com” [online], https://www.genengnews.com/topics/omics/gut-microbiome-uniqueness-may-predict-healthy-ageing-and-lifespan-in-older-people/, [dostęp:] 26.02.2021.
 2. T. Wilmański, C. Diener, N. Rappaport, Gut microbiome pattern reflects healthy ageing and predicts survival in humans, „Nature Metabolism” 2021, 3, s. 274–286 [online], https://doi.org/10.1038/s42255-021-00348-0, [dostęp:] 26.02.2021.
 3. K. Minhoo, B. A. Benayoun, The microbiome: an emerging key player in aging and longe-vity, „Translational Medicine of Aging” 2020, nr 4, s 103-116 [online], https://doi.org/10.1016/j.tma.2020.07.004,,[dostęp:] 26.02.2021.
 4. M. Gądecka, A. M. Basińska, A. Bartnicka, Znaczenie mikrobioty jelitowej w kształtowaniu zdrowia człowieka – implikacje w praktyce lekarza rodzinnego, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2018, nr 2 (12), s. 50–59.
 5. E. N. DeJong, M. G. Surette, D. M. E. Bowdish, The gut microbiota and unhealthy aging: disentangling cause from consequence, „Cell Host & Microbe” 2020, nr 2 (28), s. 180-189 [online], DOI:https: //doi. org/10.1016/j. chom. 2020.07.013, [dostęp:] 26.02.2021.
 6. G. Gutierrez, Gut bacteria might one day help slow down aging process, „bcm.edu” [online], https://www.bcm.edu/news/gut-bacteria-might-one-day-help-slow-down-aging, [dostęp:] 26.02.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij