Bakterie jelitowe wpływają na to, w jaki sposób się zestarzejesz!
Justyna Piekara

Bakterie jelitowe wpływają na to, w jaki sposób się zestarzejesz!

Naukowcy z Institute for Systems Biology w Seattle informują, że mikrobiom ludzkiego jelita jest związany z przebiegiem starzenia się. Co więcej, skład mikrobioty jelitowej może pomóc przewidzieć długość naszego życia.

Mikrobiom jelitowy ma wpływ na procesy starzenia się organizmu

Starzenie się jest procesem fizjologicznym, który skutkuje oczywistymi zmianami zachodzącymi w organizmie, ale dokonują się też przemiany, które są mniej widoczne, ponieważ przebiegają w naszym przewodzie pokarmowym.

Wiadomo, że mikrobiom ulega przemianom we wczesnym okresie życia, następnie następuje stabilizacja. Wraz z wiekiem ponownie zaczyna się zmieniać, co wpływa na funkcjonowanie organizmu. Według autorów pracy opublikowanej w „Nature Metabolism” mikrobiom jelitowy oddziałuje także na wzorce starzenia się. Obecnie dokładne zależności pozostają niejasne.

„Co ciekawe, ten wyjątkowy wzorzec wydaje się rozpoczynać w wieku średnim – 40-50 lat – i jest powiązany z sygnaturą metaboliczną krwi, co sugeruje, że zmiany mikrobiomu mogą nie tylko być diagnozą zdrowego starzenia się, ale również bezpośrednio wpływać na stan zdrowia” – mówi dr Tomasz Wilmański, naukowiec z Institute for Systems Biology.

Zachodzące zmiany mikroflory jelitowej mogą stać się powodem zapoczątkowania przewlekłych chorób związanych z wiekiem – otyłości, chorób układu krążenia i chorób neurodegeneracyjnych. Badania na organizmach modelowych pokazują, że związana z wiekiem dysbioza drobnoustrojów może doprowadzić do powstania przepuszczalności jelit, ogólnoustrojowego stanu zapalnego i wywołać przedwczesną śmierć. Dobra wiadomość jest taka, że styl życia może zniwelować związane z wiekiem zmiany mikroflory jelitowej, które negatywnie rzutują na zdrowie.

Co wpływa na lepsze zdrowie i długowieczność?

Analiza mikrobiomu jelitowego, danych fenotypowych i klinicznych, od ponad 9000 osób w wieku od 18 do 101 lat wykazała, że bogactwo drobnoustrojów zamieszkujących nasze jelita wzrasta wraz z wiekiem. Większa różnorodność drobnoustrojów jelitowych sprzyja lepszemu zdrowiu, w świetle najnowszych ustaleń bogactwo mikrobioty jelit można uznać za predyktor zdrowego starzenia się. Podczas eksperymentu naukowcy dopatrzyli się dwóch tendencji: spadku liczby podstawowych drobnoustrojów i towarzyszący mu wzrost wyjątkowości u zdrowych osób oraz utrzymywanie się podstawowych mikrobów u osób w gorszej kondycji zdrowotnej.

Naukowcy z Institute for Systems Biology spostrzegli, że z biegiem czasu skład mikroflory jelitowej staje się coraz bardziej unikatowy. Ich zdaniem wyjątkowość składu mikrobiomu jest powiązana z markerami metabolizmu drobnoustrojów, które regulują odporność, powstawanie stanów zapalnych oraz których obecność w osoczu krwi może świadczyć o długowieczności.

We krwi stulatków obserwuje się podwyższony poziom fenyloacetyloglutaminy. Z kolei metabolity, takie jak indolem, są znane ze zmniejszania stanu zapalnego w jelitach, który to uważa się za główny czynnik napędzający postęp chorób związanych ze starzeniem się. Wyniki badań przeprowadzonych na modelach zwierzęcych dowodzą, że obecność indolu skorelowana jest z dłuższym życiem zwierząt laboratoryjnych.

Polecane dla Ciebie

Spojrzenie w przyszłość

Naukowcy z Institute for Systems Biology w Seattle uznali, że „wraz ze wzrostem naszej wiedzy na temat starzenia się mikrobiomu, monitorowanie i identyfikowanie modyfikowalnych cech, promowanie zdrowego starzenia się i długowieczności będzie miało istotne implikacje kliniczne dla starzejącej się populacji świata”. Niewykluczone, że w przyszłości kompleksowa analiza mikrobiomu stanie się rutynową procedurą i będzie miała fundamentalne znaczenie – będzie pozwala określić kierunek dla działań, od których zależeć będzie nasze przyszłe zdrowie i szansa na długowieczność.

Zespół badaczy z Baylor College of Medicine i The University of Texas Health Science Center w Houston zidentyfikował geny bakteryjne i związki, które przedłużają życie organizmu modelowego (C. Elegans), a także spowalniają progresję nowotworów i gromadzenie się beta-amyloidu, związku, który przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera. Naukowcy sądzą, że w przyszłości będzie możliwe zaprojektowanie preparatów, które mogłyby spowolnić proces starzenia. 

  1. Gut microbiome uniqueness may predict healthy aging and lifespan in older people, „genen-gnews.com” [online], https://www.genengnews.com/topics/omics/gut-microbiome-uniqueness-may-predict-healthy-ageing-and-lifespan-in-older-people/, [dostęp:] 26.02.2021.
  2. T. Wilmański, C. Diener, N. Rappaport, Gut microbiome pattern reflects healthy ageing and predicts survival in humans, „Nature Metabolism” 2021, 3, s. 274–286 [online], https://doi.org/10.1038/s42255-021-00348-0, [dostęp:] 26.02.2021.
  3. K. Minhoo, B. A. Benayoun, The microbiome: an emerging key player in aging and longe-vity, „Translational Medicine of Aging” 2020, nr 4, s 103-116 [online], https://doi.org/10.1016/j.tma.2020.07.004,,[dostęp:] 26.02.2021.
  4. M. Gądecka, A. M. Basińska, A. Bartnicka, Znaczenie mikrobioty jelitowej w kształtowaniu zdrowia człowieka – implikacje w praktyce lekarza rodzinnego, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2018, nr 2 (12), s. 50–59.
  5. E. N. DeJong, M. G. Surette, D. M. E. Bowdish, The gut microbiota and unhealthy aging: disentangling cause from consequence, „Cell Host & Microbe” 2020, nr 2 (28), s. 180-189 [online], DOI:https: //doi. org/10.1016/j. chom. 2020.07.013, [dostęp:] 26.02.2021.
  6. G. Gutierrez, Gut bacteria might one day help slow down aging process, „bcm.edu” [online], https://www.bcm.edu/news/gut-bacteria-might-one-day-help-slow-down-aging, [dostęp:] 26.02.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • ,,Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry, suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij