
Bakterie jelitowe wpływają na to, w jaki sposób się zestarzejesz!
Mikrobiom jelitowy ma wpływ na procesy starzenia się organizmu
Starzenie się jest procesem fizjologicznym, który skutkuje oczywistymi zmianami zachodzącymi w organizmie, ale dokonują się też przemiany, które są mniej widoczne, ponieważ przebiegają w naszym przewodzie pokarmowym.
„Co ciekawe, ten wyjątkowy wzorzec wydaje się rozpoczynać w wieku średnim – 40-50 lat – i jest powiązany z sygnaturą metaboliczną krwi, co sugeruje, że zmiany mikrobiomu mogą nie tylko być diagnozą zdrowego starzenia się, ale również bezpośrednio wpływać na stan zdrowia” – mówi dr Tomasz Wilmański, naukowiec z Institute for Systems Biology.
Zachodzące zmiany mikroflory jelitowej mogą stać się powodem zapoczątkowania przewlekłych chorób związanych z wiekiem – otyłości, chorób układu krążenia i chorób neurodegeneracyjnych. Badania na organizmach modelowych pokazują, że związana z wiekiem dysbioza drobnoustrojów może doprowadzić do powstania przepuszczalności jelit, ogólnoustrojowego stanu zapalnego i wywołać przedwczesną śmierć. Dobra wiadomość jest taka, że styl życia może zniwelować związane z wiekiem zmiany mikroflory jelitowej, które negatywnie rzutują na zdrowie.
Co wpływa na lepsze zdrowie i długowieczność?
Analiza mikrobiomu jelitowego, danych fenotypowych i klinicznych, od ponad 9000 osób w wieku od 18 do 101 lat wykazała, że bogactwo drobnoustrojów zamieszkujących nasze jelita wzrasta wraz z wiekiem. Większa różnorodność drobnoustrojów jelitowych sprzyja lepszemu zdrowiu, w świetle najnowszych ustaleń bogactwo mikrobioty jelit można uznać za predyktor zdrowego starzenia się. Podczas eksperymentu naukowcy dopatrzyli się dwóch tendencji: spadku liczby podstawowych drobnoustrojów i towarzyszący mu wzrost wyjątkowości u zdrowych osób oraz utrzymywanie się podstawowych mikrobów u osób w gorszej kondycji zdrowotnej.
We krwi stulatków obserwuje się podwyższony poziom fenyloacetyloglutaminy. Z kolei metabolity, takie jak indolem, są znane ze zmniejszania stanu zapalnego w jelitach, który to uważa się za główny czynnik napędzający postęp chorób związanych ze starzeniem się. Wyniki badań przeprowadzonych na modelach zwierzęcych dowodzą, że obecność indolu skorelowana jest z dłuższym życiem zwierząt laboratoryjnych.
Polecane dla Ciebie
Spojrzenie w przyszłość
Naukowcy z Institute for Systems Biology w Seattle uznali, że „wraz ze wzrostem naszej wiedzy na temat starzenia się mikrobiomu, monitorowanie i identyfikowanie modyfikowalnych cech, promowanie zdrowego starzenia się i długowieczności będzie miało istotne implikacje kliniczne dla starzejącej się populacji świata”. Niewykluczone, że w przyszłości kompleksowa analiza mikrobiomu stanie się rutynową procedurą i będzie miała fundamentalne znaczenie – będzie pozwala określić kierunek dla działań, od których zależeć będzie nasze przyszłe zdrowie i szansa na długowieczność.
Zespół badaczy z Baylor College of Medicine i The University of Texas Health Science Center w Houston zidentyfikował geny bakteryjne i związki, które przedłużają życie organizmu modelowego (C. Elegans), a także spowalniają progresję nowotworów i gromadzenie się beta-amyloidu, związku, który przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera. Naukowcy sądzą, że w przyszłości będzie możliwe zaprojektowanie preparatów, które mogłyby spowolnić proces starzenia.