Morsowanie – czy lodowate kąpiele są korzystne dla zdrowia?
Justyna Piekara

Morsowanie – czy lodowate kąpiele są korzystne dla zdrowia?

Tej zimy morsowanie stało się wyjątkowo gorącym trendem. Dowiedz się, jakimi korzyściami zdrowotnymi mogą zaowocować regularne kąpiele w lodowatej wodzie. Jakie są przeciwwskazania do tej aktywności? Dlaczego niektórzy lepiej tolerują niskie temperatury?

Na czym polega morsowanie?

Morsowanie polega na zanurzeniu się lub pływaniu w lodowatej wodzie w otwartym zbiorniku wodnym. Czas takiej kąpieli to 3-5 minut w zależności od indywidualnych predyspozycji. Gdy organizm stopniowo, regularnie jest poddawany ekspozycji na zimno, adaptacyjne mechanizmy fizjologiczne pozwalają zwiększyć tolerancję.

Należy zachować rozwagę, ponieważ u osób nieprzyzwyczajonych do tego rodzaju aktywności, morsowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego też przed rozpoczęciem morsowania najlepiej skonsultować się z lekarzem. Fizjologiczne reakcje na zanurzenie w zimnej wodzie mogą być ryzykowne, w zależności od temperatury i czasu spędzonego w wodzie.

Doznanie szoku termicznego może grozić powstaniem obrzęku płucnego, nagłym zawałem serca lub udarem. Zbyt długie przebywanie w środowisku o niskiej temperaturze może wywołać hipotermię i odmrożenia oraz doprowadzić do utonięcia. Kto nie może zostać “morsem”? Przeciwwskazaniem do morsowania są wszelkie problemy sercowo-naczyniowe, choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, a także schorzenia neurologiczne – padaczka czy borelioza oraz choroby mózgu.

Korzyści z morsowania

Morsowanie zaliczane jest do metod medycyny naturalnej – zimnolecznictwa, które ma kilkusetletnią tradycję. 

Wiadomo, że morsowanie może przyczyniać się do:

 1. Wzmocnienia odporności – zimna woda usprawnia działanie układu chłonnego, który odpowiada za zwalczanie patogenów i pomaga zwiększyć liczbę białych krwinek. Z czasem, po zażywaniu regularnych zimnych kąpieli hartujemy się, organizm lepiej mobilizuje swoje mechanizmy obronne.
 2. Poprawy krążenia – dochodzi do usprawnienia przepływu krwi, w wyniku czego narządy zostają lepiej ukrwione, a organizm jest dotleniony.
 3. Przyspieszenia metabolizmu – organizm musi pracować bardziej intensywnie, aby utrzymać ciepłotę ciała. Uruchomienie mechanizmów grzewczych organizmu związane jest ze wzmożonym szybkim spalaniem kalorii.
 4. Obniżenia poziomu stresu i lepszego samopoczucia – przebywanie w zimnej wodzie może wspomóc centralny układ nerwowy, powoduje, że organizm wytwarza endorfiny. Wiele badań mówi o związku między zimną wodą, a redukcją stresu. Badania naukowe udowodniły, że zimne kąpiele mogą być skuteczne w leczeniu depresji.
 5. Wzrostu libido – kąpiel w zimnej wodzie zwiększa produkcję estrogenu i testosteronu, co wpływa na płodność i libido.
 6. Regeneracji organizmu – ekspozycja na zimno pomaga zmniejszyć stan zapalny, mikrourazy we włóknach mięśniowych i wynikającą z nich bolesność spowodowaną intensywnymi lub powtarzającymi się ćwiczeniami. Kąpiele lodowe są preferowane przez niektórych elitarnych sportowców i stały się nawykiem również osób regularnie uprawiających sport.
 7. Poczucia wspólnoty – społeczny aspekt kąpieli w zimnych wodach również może być atrakcyjny. Co ciekawe, Skandynawowie włączają zimne kąpiele nawet do swojej kultury pracy – jako element budowania zespołu.

Gen tolerancji na niskie temperatury

Nowe badania naukowców z Karolinska Institutet w Szwecji potwierdziły istnienie specyficznej mutacji genetycznej, która przyczynia się do lepszej tolerancji niskich temperatur. Posiadanie specyficznego wariantu genetycznego wpływa na zatrzymanie produkcji białka alfa-aktyniny-3, które jest ważne dla szybkokurczliwych, białych włókien mięśni szkieletowych.

Osoby, których organizm nie produkuje tego specyficznego białka ma tendencję do bardziej efektywnego oszczędzania energii i budowanie napięcia mięśniowego poprzez skurcze, a nie dreszcze. Sprawia to, że są one bardziej odporne na zimno. Badacze w przyszłości zamierzają przyjrzeć się odkrytemu mechanizmowi na poziomie molekularnym i spróbować dowiedzieć, czy może mieć wpływ wpływać na choroby mięśni.

 1. M. J. Tipton, N. Collier, H. Massey, Cold water immersion: kill or cure?, „Experimental Physiology” 2017, nr 11 (102), s. 1335-1355 [online], https://doi.org/10.1113/EP086283, [dostęp:] 17.02.2021.
 2. V. L. Wyceklsma, T. Venckunas, P. J. Houweling, Loss of alpha-actinin-3 during human evolution provides superior cold resilience and muscle heat generation, „American Journal of Human Genetics” 2021 [online], DOI:https://doi.org/10.1016/j.ajhg.2021.01.013, [dostęp:] 17.02.2021.
 3. S. Antonis, A. Stavros, A. Antonis, Winter swimming: body hardening and cardiorespiratory protection via sustainable acclimation, „Current Sports Medicine Reports” 2019, nr 11 (18), s. 401-415 [online], doi:10.1249/JSR.0000000000000653, [dostęp:] 17.02.2021.
 4. B. Knechtle, Z. Waśkiewicz, C. V. Sousa, Cold qater swimming-benefits and risks: a narrative review, „International Journal of Environmental Research and Public Health” 2020, 17(23), s. 8984 [online], https://doi.org/10.3390/ijerph17238984, [dostęp:] 17.02.2021.
 5. T. M. Kolettis, M. T Kolettis, Winter swimming: healthy or hazardous?: evidence and hypotheses, „Medical Hypotheses” 2003, nr 5-6 (61), s. 654-656 [online], https://doi.org/10.1016/S0306-9877(03)00270-6, [dostęp:] 17.02.2021.
 6. M. Holland, The Danish trick to „shock” your body into happiness, ”bbc.com” [online], https://www.bbc.com/worklife/article/20200228-the-danish-trick-to-shock-your-body-into-happiness, [dostęp:] 17.02.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij