Morsowanie – czy lodowate kąpiele są korzystne dla zdrowia?
Tej zimy morsowanie stało się wyjątkowo gorącym trendem. Dowiedz się, jakimi korzyściami zdrowotnymi mogą zaowocować regularne kąpiele w lodowatej wodzie. Jakie są przeciwwskazania do tej aktywności? Dlaczego niektórzy lepiej tolerują niskie temperatury?
Na czym polega morsowanie?
Morsowanie polega na zanurzeniu się lub pływaniu w lodowatej wodzie w otwartym zbiorniku wodnym. Czas takiej kąpieli to 3-5 minut w zależności od indywidualnych predyspozycji. Gdy organizm stopniowo, regularnie jest poddawany ekspozycji na zimno, adaptacyjne mechanizmy fizjologiczne pozwalają zwiększyć tolerancję.
Doznanie szoku termicznego może grozić powstaniem obrzęku płucnego, nagłym zawałem serca lub udarem. Zbyt długie przebywanie w środowisku o niskiej temperaturze może wywołać hipotermię i odmrożenia oraz doprowadzić do utonięcia. Kto nie może zostać “morsem”? Przeciwwskazaniem do morsowania są wszelkie problemy sercowo-naczyniowe, choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, a także schorzenia neurologiczne – padaczka czy borelioza oraz choroby mózgu.
Korzyści z morsowania
Morsowanie zaliczane jest do metod medycyny naturalnej – zimnolecznictwa, które ma kilkusetletnią tradycję.
Wiadomo, że morsowanie może przyczyniać się do:
- Wzmocnienia odporności – zimna woda usprawnia działanie układu chłonnego, który odpowiada za zwalczanie patogenów i pomaga zwiększyć liczbę białych krwinek. Z czasem, po zażywaniu regularnych zimnych kąpieli hartujemy się, organizm lepiej mobilizuje swoje mechanizmy obronne.
- Poprawy krążenia – dochodzi do usprawnienia przepływu krwi, w wyniku czego narządy zostają lepiej ukrwione, a organizm jest dotleniony.
- Przyspieszenia metabolizmu – organizm musi pracować bardziej intensywnie, aby utrzymać ciepłotę ciała. Uruchomienie mechanizmów grzewczych organizmu związane jest ze wzmożonym szybkim spalaniem kalorii.
- Obniżenia poziomu stresu i lepszego samopoczucia – przebywanie w zimnej wodzie może wspomóc centralny układ nerwowy, powoduje, że organizm wytwarza endorfiny. Wiele badań mówi o związku między zimną wodą, a redukcją stresu. Badania naukowe udowodniły, że zimne kąpiele mogą być skuteczne w leczeniu depresji.
- Wzrostu libido – kąpiel w zimnej wodzie zwiększa produkcję estrogenu i testosteronu, co wpływa na płodność i libido.
- Regeneracji organizmu – ekspozycja na zimno pomaga zmniejszyć stan zapalny, mikrourazy we włóknach mięśniowych i wynikającą z nich bolesność spowodowaną intensywnymi lub powtarzającymi się ćwiczeniami. Kąpiele lodowe są preferowane przez niektórych elitarnych sportowców i stały się nawykiem również osób regularnie uprawiających sport.
- Poczucia wspólnoty – społeczny aspekt kąpieli w zimnych wodach również może być atrakcyjny. Co ciekawe, Skandynawowie włączają zimne kąpiele nawet do swojej kultury pracy – jako element budowania zespołu.
Gen tolerancji na niskie temperatury
Nowe badania naukowców z Karolinska Institutet w Szwecji potwierdziły istnienie specyficznej mutacji genetycznej, która przyczynia się do lepszej tolerancji niskich temperatur. Posiadanie specyficznego wariantu genetycznego wpływa na zatrzymanie produkcji białka alfa-aktyniny-3, które jest ważne dla szybkokurczliwych, białych włókien mięśni szkieletowych.
Osoby, których organizm nie produkuje tego specyficznego białka ma tendencję do bardziej efektywnego oszczędzania energii i budowanie napięcia mięśniowego poprzez skurcze, a nie dreszcze. Sprawia to, że są one bardziej odporne na zimno. Badacze w przyszłości zamierzają przyjrzeć się odkrytemu mechanizmowi na poziomie molekularnym i spróbować dowiedzieć, czy może mieć wpływ wpływać na choroby mięśni.