Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?
Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?
Spray do uszu – na czym polega jego działanie?
Preparaty do higieny uszu występują w aptece w postaci kropli lub sprayów. Stosowane są miejscowo – zakraplane lub delikatnie rozpylane do przewodu słuchowego. W swoim składzie zawierają najczęściej:
- glicerynę,
- oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej z migdałów, olej rzepakowy, olej jojoba),
- parafinę ciekłą,
- środki powierzchniowo czynne (dokuzynian sodu, koko-betaina),
- olejek miętowy,
- substancję o działaniu przeciwzapalnym (salicylan choliny, nalewka z nagietka)
- wodę morską.
W zależności od składu wyróżniamy trzy rodzaje preparatów do czyszczenia uszu: wodne, olejowe oraz wodno-olejowe. Wodne środki rozpuszczają woskowinę poprzez jej uwodnienie, wskutek czego dochodzi do rozdzielenia martwych komórek naskórka. Z kolei olejowe preparaty do czyszczenia uszu nawilżają oraz zmiękczają woskowinę, nie powodując jej rozpadu. Preparaty swoim działaniem ułatwiają fizjologiczny proces samooczyszczania ucha.
Spray do uszu – kiedy go stosować?
Woskowina składa się z wydzieliny gruczołów łojowych, woskowinowych oraz obumarłych komórek naskórka. W sposób naturalny przemieszcza się ona w kierunku od błony bębenkowej wzdłuż przewodu słuchowego, dzięki czemu jej ilość jest fizjologicznie regulowana.
Nie powinno się stosować regularnie sprayów do higieny uszu bez wyraźnej potrzeby, gdyż pozbawiają one kanał słuchowy naturalnej, fizjologicznej substancji ochronnej. W przypadku wystąpienia objawów łagodnego zatkania ucha wystarczy zastosować krople zmiękczające lub rozpuszczające woskowinę, zaś poważniejsze dolegliwości powinny być zidentyfikowane przez lekarza, który może zastosować płukanie uszu lub ręczne usuwanie woskowiny.
Osobom mającym problem z gromadzeniem się wody w uszach po kąpieli czy uprawianiu sportów wodnych, zaleca się stosować zapobiegawczo spray do uszu na bazie olejów roślinnych bezpośrednio przed kontaktem z wodą.
Spray do uszu a patyczki higieniczne – co wybrać?
Do czyszczenia uszu często stosowane są przybory takie jak patyczki higieniczne, wsuwki, waciki itp. Umieszczanie ich wewnątrz kanału słuchowego może skutkować jego mechanicznym uszkodzeniem oraz przesuwaniem woskowiny w głąb ucha w kierunku błony bębenkowej. Efektem tego jest powstanie twardego, zbitego czopa woskowinowego, znacznie trudniejszego do usunięcia.
W niektórych przypadkach tego typu praktyki mogą doprowadzić do bólu ucha spowodowanego infekcją. W celu rozpuszczenia woskowiny zaleca się stosowanie sprayów do higieny uszu, zaś patyczki higieniczne najlepiej używać do czyszczenia małżowiny usznej.
Spray do uszu – jak go stosować?
Aplikowanie preparatów do czyszczenia uszu w celu rozpuszczenia zalegającej woskowiny powinno odbywać się od 3-4 razy dziennie w ilości 1-2 rozpyleń (3-4 krople) przez 5 dni. Jeżeli po tym czasie nie dochodzi do poprawy objawów związanych z zatkanym uchem, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Zabezpieczanie uszu przed gromadzeniem się wody, powinno odbywać się bezpośrednio przed kontaktem z wodą, sprayami do higieny uszu na bazie olejów roślinnych.
Prawidłowe aplikowanie sprayu do uszu powinno przebieg w sposób następujący:
- Przed pierwszym użyciem należy kilka razy energicznie nacisnąć pompkę dozownika, aby napełnić go preparatem.
- Delikatnie umieścić końcówkę aplikatora w uchu i nacisnąć pompkę dozownika – niewielka ilość preparatu zostanie równomiernie rozpylona do przewodu słuchowego.
- Wypływającą z ucha substancję płynną można wytrzeć chusteczką lub wacikiem kosmetycznym.
- Po użyciu, końcówkę aplikatora należy umyć pod bieżącą wodą i delikatnie osuszyć.
- Nie należy dodatkowo przepłukiwać wodą przewodu słuchowego.
Spray do uszu – czyszczenie uszu u niemowląt i dzieci
Higiena przewodu słuchowego u dzieci składa się z prostych czynności wykonywanych przy okazji kąpieli. Kąpiąc dziecko, należy delikatnie przemyć uszy przy użyciu mydła i wody – małżowiny uszne myje się tak samo, jak pozostałe części ciała. Należy unikać wlewania wody do uszu dziecka. Po kąpieli za pomocą ręcznika, powinno się je dokładnie osuszyć.
W przypadku występowania dużej ilości woskowiny, jej nadmiar z małżowiny usznej należy usuwać za pomocą specjalnych patyczków dla niemowląt (posiadają większą końcówkę w porównaniu ze zwykłymi patyczkami higienicznymi, dzięki czemu ryzyko włożenia patyczka do przewodu słuchowego jest znikome). Profilaktycznie raz w tygodniu można stosować spray do uszu dla dzieci w ilości 1 rozpylenia. Przy dość obfitej produkcji woskowiny oprócz stosowania sprayów do uszu dla dzieci, należy je regularnie czyścić w gabinecie lekarskim, zgodnie z zaleceniami.