Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?
Marta Pietroń

Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

Spray do uszu – na czym polega jego działanie? 

Preparaty do higieny uszu występują w aptece w postaci kropli lub sprayów. Stosowane są miejscowo – zakraplane lub delikatnie rozpylane do przewodu słuchowego.  W swoim składzie zawierają najczęściej:  

  • glicerynę, 
  • oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej z migdałów, olej rzepakowy, olej jojoba), 
  • parafinę ciekłą, 
  • środki powierzchniowo czynne (dokuzynian sodu, koko-betaina),  
  • olejek miętowy,  
  • substancję o działaniu przeciwzapalnym (salicylan choliny, nalewka z nagietka) 
  • wodę morską. 

W zależności od składu wyróżniamy trzy rodzaje preparatów do czyszczenia uszu: wodne, olejowe oraz wodno-olejowe. Wodne środki rozpuszczają woskowinę poprzez jej uwodnienie, wskutek czego dochodzi do rozdzielenia martwych komórek naskórka. Z kolei olejowe preparaty do czyszczenia uszu nawilżają oraz zmiękczają woskowinę, nie powodując jej rozpadu. Preparaty swoim działaniem ułatwiają fizjologiczny proces samooczyszczania ucha.  

Spray do uszu – kiedy go stosować? 

Woskowina składa się z wydzieliny gruczołów łojowych, woskowinowych oraz obumarłych komórek naskórka. W sposób naturalny przemieszcza się ona w kierunku od błony bębenkowej wzdłuż przewodu słuchowego, dzięki czemu jej ilość jest fizjologicznie regulowana.

Profilaktyczne stosowanie preparatów do czyszczenia uszu wskazane jest u osób ze skłonnością do zwiększonej produkcji woskowiny, narażonych na jej zaleganie oraz wysychanie i twardnienie na skutek zmniejszonej aktywności gruczołów woskowinowych. Na nadmiar woskowiny szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz osoby stosujące zatyczki do uszu lub noszące aparat słuchowy.  

Nie powinno się stosować regularnie sprayów do higieny uszu bez wyraźnej potrzeby, gdyż pozbawiają one kanał słuchowy naturalnej, fizjologicznej substancji ochronnej. W przypadku wystąpienia objawów łagodnego zatkania ucha wystarczy zastosować krople zmiękczające lub rozpuszczające woskowinę, zaś poważniejsze dolegliwości powinny być zidentyfikowane przez lekarza, który może zastosować płukanie uszu lub ręczne usuwanie woskowiny.  

Osobom mającym problem z gromadzeniem się wody w uszach po kąpieli czy uprawianiu sportów wodnych, zaleca się stosować zapobiegawczo spray do uszu na bazie olejów roślinnych bezpośrednio przed kontaktem z wodą.  

Powiązane produkty

Spray do uszu a patyczki higieniczne – co wybrać? 

Do czyszczenia uszu często stosowane są przybory takie jak patyczki higieniczne, wsuwki, waciki itp. Umieszczanie ich wewnątrz kanału słuchowego może skutkować jego mechanicznym uszkodzeniem oraz przesuwaniem woskowiny w głąb ucha w kierunku błony bębenkowej. Efektem tego jest powstanie twardego, zbitego czopa woskowinowego, znacznie trudniejszego do usunięcia.

W niektórych przypadkach tego typu praktyki mogą doprowadzić do bólu ucha spowodowanego infekcją. W celu rozpuszczenia woskowiny zaleca się stosowanie sprayów do higieny uszu, zaś patyczki higieniczne najlepiej używać do czyszczenia małżowiny usznej.  

Spray do uszu – jak go stosować?  

Aplikowanie preparatów do czyszczenia uszu w celu rozpuszczenia zalegającej woskowiny powinno odbywać się od 3-4 razy dziennie w ilości 1-2 rozpyleń (3-4 krople) przez 5 dni. Jeżeli po tym czasie nie dochodzi do poprawy objawów związanych z zatkanym uchem, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.  

Osoby narażone na częste tworzenie się czopów woskowinowych powinny stosować profilaktycznie spraye do higieny uszu 1-2 razy w tygodniu w ilości 1-2 rozpyleń.  

Zabezpieczanie uszu przed gromadzeniem się wody, powinno odbywać się bezpośrednio przed kontaktem z wodą, sprayami do higieny uszu na bazie olejów roślinnych.  

Prawidłowe aplikowanie sprayu do uszu powinno przebieg w sposób następujący: 

  1. Przed pierwszym użyciem należy kilka razy energicznie nacisnąć pompkę dozownika, aby napełnić go preparatem. 
  2. Delikatnie umieścić końcówkę aplikatora w uchu i nacisnąć pompkę dozownika – niewielka ilość preparatu zostanie równomiernie rozpylona do przewodu słuchowego. 
  3. Wypływającą z ucha substancję płynną można wytrzeć chusteczką lub wacikiem kosmetycznym.  
  4. Po użyciu, końcówkę aplikatora należy umyć pod bieżącą wodą i delikatnie osuszyć.  
  5. Nie należy dodatkowo przepłukiwać wodą przewodu słuchowego. 

Spray do uszu – czyszczenie uszu u niemowląt i dzieci 

Higiena przewodu słuchowego u dzieci składa się z prostych czynności wykonywanych przy okazji kąpieli. Kąpiąc dziecko, należy delikatnie przemyć uszy przy użyciu mydła i wody – małżowiny uszne myje się tak samo, jak pozostałe części ciała. Należy unikać wlewania wody do uszu dziecka. Po kąpieli za pomocą ręcznika, powinno się je dokładnie osuszyć.

W przypadku występowania dużej ilości woskowiny, jej nadmiar z małżowiny usznej należy usuwać za pomocą specjalnych patyczków dla niemowląt (posiadają większą końcówkę w porównaniu ze zwykłymi patyczkami higienicznymi, dzięki czemu ryzyko włożenia patyczka do przewodu słuchowego jest znikome). Profilaktycznie raz w tygodniu można stosować spray do uszu dla dzieci w ilości 1 rozpylenia. Przy dość obfitej produkcji woskowiny oprócz stosowania sprayów do uszu dla dzieci, należy je regularnie czyścić w gabinecie lekarskim, zgodnie z zaleceniami. 

  1. Aptekarskie porady – doradzanie w świadomym leczeniu drobnych dolegliwości, opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Naukowe UKSW, Warszawa 2018.
  2. P. Rutter, Opieka farmaceutyczna – objawy, rozpoznanie i leczenie,  Edra Urban&Partner, Wrocław 2014.
  3. C. Armstrong, Czop woskowinowy – rozpoznawanie i postępowanie, "Lekarz Rodzinny" 4/2010.
  4. P. Kudłacz, Czop woskowinowy – podsumowanie wytycznych American Academy of Otolaryngology,  "Otolaryngology – Head and Neck Surgery" 2017, v. 156.
  5. B. Skotnicka, Usuwanie woskowiny u dziecka, "www.mp.pl" [online], https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/62124,usuwanie-woskowiny-u-dziecka, [dostęp:] 05.01.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij