Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?
Marta Pietroń

Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

Spray do uszu – na czym polega jego działanie? 

Preparaty do higieny uszu występują w aptece w postaci kropli lub sprayów. Stosowane są miejscowo – zakraplane lub delikatnie rozpylane do przewodu słuchowego.  W swoim składzie zawierają najczęściej:  

  • glicerynę, 
  • oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej z migdałów, olej rzepakowy, olej jojoba), 
  • parafinę ciekłą, 
  • środki powierzchniowo czynne (dokuzynian sodu, koko-betaina),  
  • olejek miętowy,  
  • substancję o działaniu przeciwzapalnym (salicylan choliny, nalewka z nagietka) 
  • wodę morską. 

W zależności od składu wyróżniamy trzy rodzaje preparatów do czyszczenia uszu: wodne, olejowe oraz wodno-olejowe. Wodne środki rozpuszczają woskowinę poprzez jej uwodnienie, wskutek czego dochodzi do rozdzielenia martwych komórek naskórka. Z kolei olejowe preparaty do czyszczenia uszu nawilżają oraz zmiękczają woskowinę, nie powodując jej rozpadu. Preparaty swoim działaniem ułatwiają fizjologiczny proces samooczyszczania ucha.  

Spray do uszu – kiedy go stosować? 

Woskowina składa się z wydzieliny gruczołów łojowych, woskowinowych oraz obumarłych komórek naskórka. W sposób naturalny przemieszcza się ona w kierunku od błony bębenkowej wzdłuż przewodu słuchowego, dzięki czemu jej ilość jest fizjologicznie regulowana.

Profilaktyczne stosowanie preparatów do czyszczenia uszu wskazane jest u osób ze skłonnością do zwiększonej produkcji woskowiny, narażonych na jej zaleganie oraz wysychanie i twardnienie na skutek zmniejszonej aktywności gruczołów woskowinowych. Na nadmiar woskowiny szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz osoby stosujące zatyczki do uszu lub noszące aparat słuchowy.  

Nie powinno się stosować regularnie sprayów do higieny uszu bez wyraźnej potrzeby, gdyż pozbawiają one kanał słuchowy naturalnej, fizjologicznej substancji ochronnej. W przypadku wystąpienia objawów łagodnego zatkania ucha wystarczy zastosować krople zmiękczające lub rozpuszczające woskowinę, zaś poważniejsze dolegliwości powinny być zidentyfikowane przez lekarza, który może zastosować płukanie uszu lub ręczne usuwanie woskowiny.  

Osobom mającym problem z gromadzeniem się wody w uszach po kąpieli czy uprawianiu sportów wodnych, zaleca się stosować zapobiegawczo spray do uszu na bazie olejów roślinnych bezpośrednio przed kontaktem z wodą.  

Powiązane produkty

Spray do uszu a patyczki higieniczne – co wybrać? 

Do czyszczenia uszu często stosowane są przybory takie jak patyczki higieniczne, wsuwki, waciki itp. Umieszczanie ich wewnątrz kanału słuchowego może skutkować jego mechanicznym uszkodzeniem oraz przesuwaniem woskowiny w głąb ucha w kierunku błony bębenkowej. Efektem tego jest powstanie twardego, zbitego czopa woskowinowego, znacznie trudniejszego do usunięcia.

W niektórych przypadkach tego typu praktyki mogą doprowadzić do bólu ucha spowodowanego infekcją. W celu rozpuszczenia woskowiny zaleca się stosowanie sprayów do higieny uszu, zaś patyczki higieniczne najlepiej używać do czyszczenia małżowiny usznej.  

Spray do uszu – jak go stosować?  

Aplikowanie preparatów do czyszczenia uszu w celu rozpuszczenia zalegającej woskowiny powinno odbywać się od 3-4 razy dziennie w ilości 1-2 rozpyleń (3-4 krople) przez 5 dni. Jeżeli po tym czasie nie dochodzi do poprawy objawów związanych z zatkanym uchem, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.  

Osoby narażone na częste tworzenie się czopów woskowinowych powinny stosować profilaktycznie spraye do higieny uszu 1-2 razy w tygodniu w ilości 1-2 rozpyleń.  

Zabezpieczanie uszu przed gromadzeniem się wody, powinno odbywać się bezpośrednio przed kontaktem z wodą, sprayami do higieny uszu na bazie olejów roślinnych.  

Prawidłowe aplikowanie sprayu do uszu powinno przebieg w sposób następujący: 

  1. Przed pierwszym użyciem należy kilka razy energicznie nacisnąć pompkę dozownika, aby napełnić go preparatem. 
  2. Delikatnie umieścić końcówkę aplikatora w uchu i nacisnąć pompkę dozownika – niewielka ilość preparatu zostanie równomiernie rozpylona do przewodu słuchowego. 
  3. Wypływającą z ucha substancję płynną można wytrzeć chusteczką lub wacikiem kosmetycznym.  
  4. Po użyciu, końcówkę aplikatora należy umyć pod bieżącą wodą i delikatnie osuszyć.  
  5. Nie należy dodatkowo przepłukiwać wodą przewodu słuchowego. 

Spray do uszu – czyszczenie uszu u niemowląt i dzieci 

Higiena przewodu słuchowego u dzieci składa się z prostych czynności wykonywanych przy okazji kąpieli. Kąpiąc dziecko, należy delikatnie przemyć uszy przy użyciu mydła i wody – małżowiny uszne myje się tak samo, jak pozostałe części ciała. Należy unikać wlewania wody do uszu dziecka. Po kąpieli za pomocą ręcznika, powinno się je dokładnie osuszyć.

W przypadku występowania dużej ilości woskowiny, jej nadmiar z małżowiny usznej należy usuwać za pomocą specjalnych patyczków dla niemowląt (posiadają większą końcówkę w porównaniu ze zwykłymi patyczkami higienicznymi, dzięki czemu ryzyko włożenia patyczka do przewodu słuchowego jest znikome). Profilaktycznie raz w tygodniu można stosować spray do uszu dla dzieci w ilości 1 rozpylenia. Przy dość obfitej produkcji woskowiny oprócz stosowania sprayów do uszu dla dzieci, należy je regularnie czyścić w gabinecie lekarskim, zgodnie z zaleceniami. 

  1. Aptekarskie porady – doradzanie w świadomym leczeniu drobnych dolegliwości, opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Naukowe UKSW, Warszawa 2018.
  2. P. Rutter, Opieka farmaceutyczna – objawy, rozpoznanie i leczenie,  Edra Urban&Partner, Wrocław 2014.
  3. C. Armstrong, Czop woskowinowy – rozpoznawanie i postępowanie, "Lekarz Rodzinny" 4/2010.
  4. P. Kudłacz, Czop woskowinowy – podsumowanie wytycznych American Academy of Otolaryngology,  "Otolaryngology – Head and Neck Surgery" 2017, v. 156.
  5. B. Skotnicka, Usuwanie woskowiny u dziecka, "www.mp.pl" [online], https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/62124,usuwanie-woskowiny-u-dziecka, [dostęp:] 05.01.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl