COVID-19 – okres inkubacji wirusa SARS-CoV-2 jest dłuższy niż początkowo sądzono
Justyna Piekara

COVID-19 – okres inkubacji wirusa SARS-CoV-2 jest dłuższy niż początkowo sądzono

Wirus SARS-CoV-2 nie przestaje nas zaskakiwać. Stale dowiadujemy się o nim nowych rzeczy, mających istotny wpływ na kierunek działań, które mają zapobiegać szerzeniu się choroby COVID-19. Co w przypadku, jeśli okres inkubacji wirusa okaże się dłuższy niż sądzono do tej pory?

Okres inkubacji COVID-19

Okres inkubacji to czas od zainfekowania patogenem do momentu pojawienia się pierwszych objawów choroby zakaźnej. Oszacowanie, jaki jest czas jej wylegania się jest kluczowe dla działań, które mają ograniczyć ewentualną epidemię, począwszy od ustalenia czasu trwania kwarantanny dla osób zainfekowanych do prób przewidywania zasięgu transmisji patogenu. 

Wstępnie szacowano, że okres inkubacji wirusa SARS-CoV-2 wynosi od 4 do 7 dni. Obecnie wiemy, że czas wylęgania się wirusa SARS-CoV-2 jest determinowany osobniczo i może przekraczać 14 dni, czyli trwać dłużej niż dotychczas zalecany czas przebywania na kwarantannie. Do tej pory pojawiły się raporty, w których czas inkubacji koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 waha się od 1 do nawet 34 dni.

Wyniki analizy opublikowane w ,,Science Advances” przeprowadzono na największej, jak do tej pory, grupie badawczej pacjentów z Wuhan, którzy ulegli infekcji COVID-19. Naukowcy zastosowali matematyczny model – tzw. teorię odnowy (ang. reneval theory) – umożliwiający badanie prawdopodobieństwa w czasie i ustalili, że okres inkubacji wirusa SARS-CoV-2 wynosi średnio 7,7 dnia. Dla 10% osób biorących udział w eksperymencie czas inkubacji koronawirusa był dłuższy niż 2 tygodnie, a dla 1% przebadanych pacjentów nawet ponad 20 dni.

Kolejny zespół badawczy z Chin odnotował, że wśród osób zainfekowanych SARS-CoV-2, były nieliczne przypadki, u których czas inkubacja koronawirusa wynosił 24 dni. Wyniki tego eksperymentu opublikowano na lamach „New England Journal of Medicine”.
Uczeni z Trinity College w Dubline dokonali natomiast metaanalizy dotychczasowych informacji na temat okresu inkubacji SARS-CoV-2. Praca czeka jeszcze na zrecenzowanie, ale wyniki badania są już dostępne w „medRxiv” w postaci preprintu. Według szacunków dokonanych na podstawie wyników 58 prac badawczych okazuje się, że średni okres inkubacji SARS-CoV-2 to 6 dni.

Okres inkubacji COVID-19 a wiek

Naukowcy postanowili przyjrzeć się zależności, jak wiek wpływa na czas rozwoju objawów COVID-19. Obecnie powstało stosunkowo niewiele takich badań, ale dotychczasowe prace wykazały, jak podejrzewano, że dłuższy okres inkubacji stwierdzono u osób powyżej 65. roku życia. Uczeni z Singapuru wyjaśniają taką zależność opóźnioną odpowiedzią immunologiczna, którą obserwuje się u starszych osób.

Kiedy reakcja immunologiczna u żywiciela nie jest aktywna, wirus swobodnie może się namnażać. Tłumaczyłoby to większą liczbę przypadków COVID-19 o ciężkim przebiegu właśnie u pacjentów w podeszłym wieku. To istotne odkrycia, które powinny być uwzględnione przez osoby odpowiedzialne za opracowanie strategii ochronnych przeciwko SARS-CoV-2. 

Wyzwania w tworzeniu strategii ochronnych przeciwko SARS-CoV-2

W większości państw obowiązujący okres kwarantanny został ustanowiony na 10–14 dni. W świetle nowych informacji pojawia się konieczność przemyślenia strategii ochronnych przeciwko transmisji SARS-CoV-2 i potrzeba szczegółowego nadzoru nad okresem samoizolacji pacjentów z objawami COVID-19, ponieważ może on być zróżnicowany.

Jeżeli okres inkubacji SARS-CoV-2 trwający dłużej niż standardowo zakładane 14 dni był faktem, pojawia się niebezpieczeństwo, że pacjent, który zakończy kwarantannę zbyt wcześnie, będzie infekował kolejne osoby. Oznaczałoby to, że w rzeczywistości zapanowanie nad rozprzestrzenianiem się COVID-19 będzie znacznie trudniejsze. Zagwozdkę stanowi też fakt, że infekcja COVID-19, może przebiegać z różnym nasileniem – zdarzają się przypadki bezobjawowe, dlatego tak trudno stworzyć właściwy model, który pozwoli przewidzieć częstość występowania i szlaki przenoszenia choroby. 

 1. J. Qin, C. You, Q. Lin, Estimation of incubation period distribution of COVID-19 using disease onset forward time: a novel cross-sectional and forward follow-up study, „Science Advances” 2020, nr 33 (6) [online], DOI: 10.1126/sciadv. abc1202, [dostęp:] 06.11.2020.
 2. S. Robertson, COVID-19 incubation period potentially much longer than previously thought, "www.news-medical.net" [online], https: //www.news-medical.net/news/20201025/COVID-19-incubation-period-potentially-much-longer-than-previously-hought.aspx, [dostęp:] 06.11.2020.
 3. W. Guan, Z. Ni, Y. Hu, Clinical characteristics of 2019 novel coronavirus infection in China, „New England Journal of Medicine”, nr 382, s. 1708–1720 [online], https://www.nejm. org/doi/10.1056/NEJMoa2002032, [dostęp:] 06.11.2020.
 4. T. Kong, Longer incubation period of coronavirus disease 2019 (COVID‐19) in older adults, „Aging Medicine” 2020, nr 3 (2), s. 102–109 [online], https: //doi. org/10.1002/agm2.12114, [dostęp:] 06.11.2020. 
 5. W. Y. Tan, L. Y. Wong, Y. S Leo, Does incubation period of COVID-19 vary with age? A study of epidemiologically linked cases in Singapore, „Epidemiology & Infections” 2020, 148 [online], https://dx.doi.org/10.1017%2FS0950268820001995, [dostęp:] 06.11.2020.
 6. P. Banka, C. Comiskey, The incubation period of COVID-19: a scoping review and meta-analysis to aid modelling and planning, „www.medRxiv” [online], doi: https://doi. org/10.1101/2020.10.20.20216143, [dostęp:] 06.11.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij