Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia
Magdalena Chrzęszczyk

Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

Kurza klatka piersiowa to rodzaj deformacji polegający na wysunięciu mostka do przodu z jednoczesnym spłaszczeniem klatki piersiowej po bokach. Przypomina to wyglądem ptasią klatkę piersiową, stąd nazwa schorzenia. Deformacja ta to przede wszystkim defekt natury estetycznej, może jednak być przyczyną powstawania wad postawy czy zaburzeń napięcia mięśniowego. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja kurzej klatki piersiowej?

Czym jest kurza klatka piersiowa? 

Klatka piersiowa zbudowana jest z mostka i 12 par żeber połączonych z kręgami piersiowymi. Prawidłowo ukształtowana klatka ma mostek lekko wysunięty do przodu, żebra są uniesione, a całość tworzy ochronny szkielet dla narządów wewnętrznych, takich jak serce czy płuca. Klatka piersiowa ma za zadanie również uczestniczyć w procesie oddychania. Spełnia ona zatem ważną rolę, dlatego tak ważne jest jej prawidłowe ukształtowanie. Niestety czasami z przyczyn genetycznych czy rozwojowych dochodzi do deformacji w obrębie tej struktury. Jednym z rodzajów takiej wady klatki piersiowej jest kurza klatka piersiowa (pectus carinatum). 

Klatka piersiowa kurza charakteryzuje się zbyt dużym wysunięciem mostka (trzonu mostka lub rękojeści mostka) i żeber, które do niego przylegają do przodu. Po obu stronach mostka powstają także wgłębienia w okolicach chrząstek żebrowych, a dolne żebra rozchodzą się na zewnątrz.

Cały ten układ zwiększa przekrój klatki piersiowej, przez co nie dochodzi do uciśnięć na narządy wewnętrzne. Wystająca klatka piersiowa najczęściej nie powoduje także problemów z oddychaniem ani nie zaburza pracy serca. Jest jednak problemem kosmetycznym, przypominając w swojej budowie ptasią klatkę piersiową (stąd nazwa „kurza” klatka piersiowa). Klatka piersiowa kurza może mieć charakter symetryczny (żebra po obu stronach mostka są wysunięte do przodu) lub asymetryczny (jednostronne uniesienie mostka i żeber – wówczas klatka piersiowa jest wypukła tylko z jednej strony).  

Kurza klatka piersiowa – przyczyny 

Uwypuklona klatka piersiowa może być deformacją zarówno wrodzoną, jak i nabytą. Jest stosunkowo rzadkim schorzeniem występującym 1 na 10 tys. urodzeń i częściej dotyczy chłopców. Do przyczyn jej występowania zalicza się:

  • przebytą krzywicę, 
  • gruźlicę kręgosłupa w odcinku piersiowym, 
  • zaburzenia kostnienia, 
  • niepoprawne umieszczenie przyczepów mięśniowych,
  • występowanie zespołów genetycznych. 

Po przebytej krzywicy (której przyczyną jest niedobór witaminy D) na wysokości przepony powstaje okrężne ściągnięcie ścian klatki piersiowej – to tzw. bruzda Harrisona, a w miejscu przejścia części kostnej żebra w część chrzęstną pojawia się zgrubienie – tzw. różaniec krzywiczy.  

Polecane dla Ciebie

Kurza klatka piersiowa – objawy 

Pomimo faktu, że kurza klatka piersiowa nie powoduje zazwyczaj wewnętrznych deformacji narządów i nie jest zagrożeniem życia, to jednak skrzywienie klatki piersiowej wpływa na napięcie mięśni. Mięśnie klatki, jak i barków, są przykurczona, a mięśnie brzucha, karku i pleców za bardzo rozciągnięte. Zmniejszona jest także ruchomość samej klatki piersiowej wpływająca na proces oddychania, osłabieniu ulegają mięśnie oddechowe. 

Wystający mostek i krzywe żebra dające obraz nierównej klatki piersiowej stają się jednak często bardzo dużym defektem kosmetycznym wpływającym na samoocenę i problemy z akceptacją ciała przez dzieci i nastolatków. Zmianie ulega także postawa ciała i może pojawić się skolioza. Skutkiem nieleczonej i nierehabilitowanej kurzej klatki piersiowej jest również zmniejszenie wytrzymałości i ogólne osłabianie organizmu. 

Kurza klatka piersiowa – diagnostyka 

Klatka kurza w lekkiej formie najczęściej jest zauważalna po urodzeniu, ale w okresie dojrzewania dochodzi do powiększenia się zniekształceń. 

Diagnostykę i rozpoznanie asymetrii klatki piersiowej prowadzi najczęściej lekarz ortopeda. Kurza klatka piersiowa u dzieci często jest zauważana już przez rodziców, którzy zaniepokojeni wyglądem i postawą dziecka szukają pomocy u lekarza specjalisty. W diagnozie pomocne może okazać się zdjęcie RTG klatki piersiowej i kręgosłupa. Lekarz ocenia stopień zmian i zaleca proces terapeutyczny. Im wcześniej rozpocznie się rehabilitacja, tym można liczyć na lepsze i szybsze efekty poprawy wyglądu wypukłej klatki piersiowej.

Kurza klatka piersiowa – leczenie 

Jak leczy się kurzą klatkę piersiową? Doświadczony fizjoterapeuta na indywidualnych konsultacjach dobiera odpowiedni zestaw ćwiczeń, który pacjent wykonuje początkowo pod jego kontrolą, a następnie samodzielnie w domu. W skład zalecanych aktywności na kurzą klatkę piersiową wchodzą ćwiczenia:

  • ogólnorozwojowe, 
  • oddechowe, 
  • wytrzymałościowe,
  • dające korekcję zniekształcenia. 

Dzięki ćwiczeniom na ptasią klatkę piersiową pacjent uczy się przyjmować prawidłową postawę ciała, poprawia kondycję fizyczną i koordynację ruchową. Usprawnia się także funkcja narządów wewnętrznych. Ćwiczenia oddechowe zwiększają ruchomość klatki piersiowej i wzmacniają mięśnie oddechowe. Dodatkowo zwiększają pojemność życiową płuc, uczą prawidłowych torów oddechowych i są elementem zapobiegającym pogłębianiu się problemów z oddychaniem. Terapia ma także wzmocnić mięśnie pleców, brzucha i kręgosłupa i zwiększyć ruchomość barków. 

Ćwiczenia korekcyjne na kurzą klatkę mogą być wzbogacone o terapię manualną, kinesiotaping, masaż czy zaopatrzenie ortopedyczne korekcyjne (specjalne klamry naciskające na wystającą część klatki piersiowej). W bardzo trudnych przypadkach zalecana jest operacja polegająca na usunięciu zniekształconych części chrząstek żebrowych i poprawnym ustawieniu mostka. 

Kurza klatka piersiowa – ćwiczenia 

Przykładowy zestaw ćwiczeń na kurzą klatkę piersiową

  1. Stań w lekkim rozkroku. W szybkim tempie połóż się na podłodze na brzuchu i wstań, wykonując jednocześnie podskok z uniesionymi rękami. Powtórz 10 razy. 
  2. Połóż się na plecach, nogi zgięte w stawach kolanowych i biodrowych opierają się o podłoże, połóż na klatce piersiowej poduszkę. Wykonaj wdech, unosząc brzuch w górę, zatrzymaj oddech i przepuść powietrze z brzucha do klatki piersiowej (podsuszka powinna lekko podnieść się, a brzuch opaść), wykonaj wydech. Powtórz 10 razy. 
  3. Połóż się na brzuchu, ręce wyciągnij przed siebie. Jednocześnie unieś ręce i nogi do góry ok. 10 cm nad podłogę i wykonaj wdech, w tej pozycji wykonaj głęboki długi wydech i opuść ręce i nogi na podłogę. Powtórz 10 razy.
  1. T. S. Gaździk, Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  2. D. Kusza, Kompendium ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
  3. T. Żuk, A. Dziak, A. Gusta, Podstawy ortopedii i traumatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij