Jak długo koronawirus utrzymuje się na powierzchniach? Najnowsze badania naukowe dotyczące SARS-CoV-2
Katarzyna Szulik

Jak długo koronawirus utrzymuje się na powierzchniach? Najnowsze badania naukowe dotyczące SARS-CoV-2

Od 16 kwietnia w Polsce zasłanianie ust i nosa podczas przybywania poza miejscem stałego pobytu jest obowiązkowe. Mowa głównie o maseczkach, ale także o chustach lub innych akcesoriach spełniających to zadanie. Niezależnie od tego, czego użyjemy do zasłaniania twarzy, jedno jest pewne – ostrożność podczas noszenia maski i po jej zdjęciu, połączona z zachowaniem zasad higieny, jest kluczowa. Przypominają o tym wyniki najnowszych badań, z których wynika, że wirus może pozostawać na powierzchni maseczek, a tym samym stanowić zagrożenie,  nawet przez siedem dni.

Nowy koronawirus bardziej żywotny niż sądzono

Autorzy badania badali zarówno stabilność wirusa na powierzchni, jak i jego odporność na wysoką temperaturę. Potwierdziło się, że wysoka temperatura zabija wirusa, aczkolwiek jego dezaktywację stwierdzono dopiero w 70 st. C. Z kolei im niższa temperatura, tym większa stabilność koronawirusa, a najbardziej optymalne warunki dla jego rozprzestrzeniania się ustalono na poziomie 4 st. C.

Badanie stabilności wirusa na poszczególnych powierzchniach polegało na naniesieniu go na karton, papier, plastik i inne materiały pozostające w temperaturze pokojowej (w pomieszczeniu o wilgotności na poziomie 65 proc.). Jak się okazało, wirus jest najmniej aktywny na powierzchni papieru i kartonu – już po trzech godzinach przestawał być aktywny. Z kolei na powierzchni drzewa i tkanin w tych warunkach pozostawał aktywny nawet przez dwa dni. 

SARS-CoV-2 najdłużej zachowuje stabilność i zdolność zakażania na gładkich, nieporowatych powierzchniach, takich jak szkło, plastik czy stal. Na szkle i powierzchni banknotów może on pozostać przez nawet cztery dni, natomiast na powierzchniach z plastiku i stali do tygodnia. Naukowcy sprawdzili także, jak długo koronawirus może utrzymać się na powierzchni maseczki chirurgicznej i okazało się, że może to być nawet 7 dni. 

Dezynfekcja na pierwszym miejscu

Wyniki badań pokazują więc, jak ważna jest bieżąca dezynfekcja otaczających nas powierzchni oraz skóry mającej z nimi styczność. Wirus może pozostawać aktywny na długo, ale środki dezynfekujące oraz woda z mydłem są w stanie skutecznie go usunąć. Podczas dezynfekcji domów powinniśmy zwracać szczególną uwagę na czyszczenie takich powierzchni, jak włączniki światła, gałki i klamki, toalety, stoły i urządzenia elektroniczne. 

Badania nad wirusem, jego specyfiką i trwałością trwają nieustannie. Obecne dane są nieco inne od wcześniejszych wniosków z badań, które sugerowały, że wirus pozostaje aktywny na poszczególnych powierzchniach znacznie krócej. Wcześniejsze informacje mówiły również o możliwości rozprzestrzeniania się wirusa nie tylko poprzez kaszel czy kichanie, ale również za pośrednictwem powietrza, w formie tzw. bioaerozolu. 

Powiązane produkty

Niestandardowe symptomy zakażenia

Co jakiś czas pojawiają się również informacje o nowych, niespecyficznych symptomach zakażenia. Do standardowych należą kaszel, duszności i wysoka gorączka. Osoby z koronawirusem mogą mieć także nudności, wymioty czy biegunkę. Wcześniej sądzono, że dotykają one od 5 do 10 proc. chorych, natomiast najnowsze badanie autorstwa naukowców z Chin sugeruje, że objawy ze strony układu trawiennego mogą występować, w różnym natężeniu, u nawet połowy zakażonych. 

Zwłaszcza u osób starszych objawem zakażenia SARS-CoV-2 mogą być również trudności z utrzymaniem uwagi oraz zachowaniem koncentracji. Z kolei 10–15 proc. chorych wśród towarzyszących im symptomów wskazywało także na drgawki oraz dotkliwe bóle mięśni, bóle i zawroty głowy. Co ważne, symptomem budzącym niepokój nie powinien być katar. Zgodnie ze wszystkimi dostępnymi informacjami, takiego symptomu doświadcza mniej niż 5 proc. zarażonych. O tej porze roku katar, któremu nie towarzyszą inne symptomy, częściej kojarzony jest z alergiami sezonowymi. 

Wirus jest łagodny dla dzieci: kolejne dowody

Pojawiają się także kolejne dowody na to, że wirus wyjątkowo łagodnie traktuje dzieci. Badanie wykonano na próbie około 150 tys. osób, spośród których 2 proc. stanowiły dzieci. W ich wypadku jakichkolwiek symptomów z układu oddechowego doświadczyło niecałe 75 proc., podczas gdy, wśród dorosłych występują one u 9 na 10 zakażonych.

Z kolei wśród dzieci hospitalizowanych z powodu koronawirusa zdecydowana większość posiadała dodatkowe schorzenia związane z układem oddechowym, krążenia lub wymagające przyjmowania immunosupresantów.

  1. G. Landsverk, 10 coronavirus symptoms you may not be aware of, from mamlaise and dizziness to digestive issues, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/10-coronavirus-symptoms-you-may-not-be-aware-of-from-malaise-and-dizziness-to-digestive-issues/, [dostęp:] 14.04.2020 r.
  2. M. Depcevich, Coronavirus may be present on surgical masks for up to a week, evidence suggests, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/coronavirus-may-be-present-on-surgical-masks-for-up-to-a-week-evidence-suggests/, [dostęp:] 10.04.2020 r. 
  3. M. Depcevich, More evidence suggests COVID-19 infections in children appear to be milder than adults, "iflscience.com" [online] https://www.iflscience.com/health-and-medicine/more-evidence-suggests-covid19-infections-in-children-appear-to-be-milder-than-adults/, [dostęp:] 14.04.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij