Wyleczeni z Covid-19 wciąż mogą zarażać innych
Katarzyna Szulik

Wyleczeni z Covid-19 wciąż mogą zarażać innych

Jak na razie nie ma wystarczających dowodów, by stwierdzić, czy osoba, która chorowała na COVID-19 może ponownie zarazić się koronawirusem. Najnowsze badanie sugeruje jednak, że  „ozdrowieńcy” mogą wciąż zarażać osoby wokół, i to nawet do 8 dni po ustąpieniu objawów. Próba badawcza prowadząca do tych wniosków była niewielka, lecz wyniki są kolejnym argumentem za tym, by zachowywać zasady ostrożności i dystansu społecznego niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdujemy. 

Kwarantanna także po wyleczeniu

Wieści te płyną z Chin, które w ostatnich tygodniach, korzystając z ogromnego rezerwuaru pacjentów, intensywnie badają SARS-CoV-2 pod różnymi względami. Tym razem postanowiono przyjrzeć się osobom wyleczonym, a konkretnie tym, u których po wdrożonym leczeniu objawy ustąpiły. To jednak nie oznacza, że wirus całkowicie zniknął z ich organizmów lub stracił zdolność do przenoszenia się na inne osoby.

Badanie, w którym uczestniczyło 16 osób leczonych w szpitalu w Pekinie pokazało, że wirus pozostawał w organizmach pacjentów przez okres od 2,5 do nawet 8 dni po ustąpieniu objawów. Nie wiadomo jednak, do jakiego stopnia zaraźliwy jest „wyleczony” wirus, jednak zdroworozsądkowo założyć należy, że zanim nie zniknie całkowicie, istnieje pewne ryzyko przeniesienia go na inne, zdrowe osoby.

Ta obserwacja pozostaje w zgodzie z już dostępną wiedzą o bezobjawowym przebiegu COVID-19 oraz możliwości zakażania innych przez osoby, które nie są w widoczny sposób chore. 

Autorzy badania zwracają uwagę, że do badania zaangażowano pacjentów, którzy przeszli chorobę w sposób łagodny, a ich symptomy były stosunkowo mało dotkliwe. To sugeruje, że u osób z poważniejszą formą choroby okres „zaraźliwości” wirusa po ustąpieniu objawów może być jeszcze dłuższy. Niezależnie od przypuszczeń, zdaniem naukowców na wszelki wypadek osoby uznane za wyleczone powinni pozostawać w izolacji również po ustąpieniu objawów. 

Izolacja realnie ogranicza zakres pandemii

Zachowywanie społecznego dystansu jest najefektywniejszym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa – dowodzą naukowcy z Singapuru na podstawie badania modelowego, w którym uwzględniono stosowanie izolacji i kwarantanny, zamknięcie szkół oraz ograniczanie kontaktów służbowych między innymi dzięki pracy zdalnej.

Takie obostrzenia od kilku tygodni funkcjonują w Polsce i są systematycznie zwiększane, obejmując nie tylko zasady domowej pracy czy nauki, ale również społecznego dystansu w sklepach czy podczas rekreacji na świeżym powietrzu. Komentujący wyniki badania, które jako pierwsze dokonało symulacji skuteczności kwarantanny w kontekście ograniczania rozprzestrzeniania się pandemii, zwracają jednak uwagę na dodatkowe, często negatywne aspekty zastosowania restrykcji. 

Mowa między innymi o konsekwencjach ekonomicznych dla osób, które straciły pracę lub czasowo nie mogą pracować (np. w usługach, ale także w ramach indywidualnych działalności), jak również tych, znajdujących się w trudnej sytuacji, takich jak imigranci czy bezdomni, którzy utracą potencjalne źródła pomocy. 

Powiązane produkty

W poszukiwaniu leków i szczepionki

Mimo to, izolowanie społeczne jest jak na razie jedyny skutecznym sposobem zapobiegania rozprzestrzeniania się epidemii, przynajmniej do czasu wynalezienia szczepionki. Wiele firm i instytucji naukowych angażuje się w te prace, co daje nadzieję na wyjątkowo szybkie, jak na medyczne warunki, opracowanie szczepionki. Niemniej nawet ograniczając konieczne testy i drogę legislacyjną do minimum, szczepionka nie pojawi się wcześniej niż w roku 2021. Równocześnie trwają badania nad lekami mogącymi skuteczniej pomagać chorym na COVID-19, zarówno z lekkim, jak i gwałtownym przebiegiem choroby. Aby skrócić czas oczekiwania na lek, badacze skupiają się na testowaniu pod tym kątem leków już dopuszczonych na rynek. 

Wiele nadziei pokładanych jest w chlorochinie, leku o nazwie Arechin, stosowanym na malarię, który w pierwszych testach wykazał skuteczność w złagodzeniu przebiegu COVID-19. W związku z tym jest on podawany pacjentom w wielu krajach, w tym w Polsce, gdzie również prowadzone są badania zarówno nad szczepionką, jak i preparatami leczniczymi dla osób dotkniętych pandemią. 

  1. T. Hale, You might still spread COVID-19 for days after feeling better, so stay at home, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/you-might-still-spread-covid19-for-days-after-feeling-better-so-stay-at-home/, [dostęp:] 01.04.2020.
  2. D. Chang, G. Mo , X. Yuan i in., Time kinetics of viral clearance and resolution of symptoms in novel coronavirus infection,  “American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”, https://doi.org/10.1164/rccm.202003-0524LE, [dostęp:] 01.04.2020.
  3. The Lancet, Singapore modelling study estimates impact of physical distancing on reducing spread of COVID-19,  "sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/03/200324131843.htm, [dostęp:] 27.03.2020 r. 
  4. J. R. Koo, A. R. Cook, M. Park, Interventions to mitigate early spread of SARS-CoV-2 in Singapore: a modelling study, “The Lancet Infectious Diseases” 2020; DOI: 10.1016/S1473-3099(20)30162-6, [dostęp:] 01.04.2020.
  5. J. A. Lewnard, N. C. Lo, Scientific and ethical basis for social-distancing interventions against COVID-19, “The Lancet Infectious Diseases” 2020; DOI: 10.1016/S1473-3099(20)30190-0, [dostęp:] 01.04.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij