Arechin: polski lek, który pomoże zarażonym koronawirusem SARS-CoV-2
Katarzyna Szulik

Arechin: polski lek, który pomoże zarażonym koronawirusem SARS-CoV-2

Lek Arechin uzyskał nowe wskazanie terapeutyczne – leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta, takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2. Preparat był już dostępny na polskim rynku, jednak do tej pory służył między innymi pacjentom z reumatoidalnym zapaleniom stawów i był stosowany w leczeniu malarii. 

Chlorochina na koronawirusa?

Substancją aktywną leku jest chlorochina, która, jak pokazały badania prowadzone na pacjentach zarażonych wirusem Covid-19, zapobiega zaostrzaniu zapaleń płuc i pozwala skrócić czas trwania choroby dzięki zdolności do hamowania replikacji wirusa. Nie stwierdzono również żadnych poważnych działań niepożądanych, co pozwoliło Urzędowi Rejestracji Produktów Leczniczych nadać Arechinowi nową kwalifikację. Zalecane dawkowanie w przypadku koronawirusów typu beta to zwykle 500 mg na dobę przez 7 do 10 dni, ewentualnie, w uzasadnionych przypadkach, 1000 mg przez 7 do 10 dni.

Wspomniane w komunikacie badania prowadzono między innymi w Chinach.

Działanie fosforanu chlorochiny przetestowano na grupie 100 pacjentów chorujących na Covid-19 (mowa o osobach w ciężkim stanie). Badanie wykazało, że ma on widoczną skuteczność i zarazem jest bezpieczny w stosowaniu u pacjentów z zapaleniem płuc związanym z nowym koronawirusem. Pacjenci otrzymywali lek przez okres 10 dni w dawce 500 mg.

Zwiększona produkcja Arechinu

W Polsce lek ten jest dostępny pod nazwą Arechin i do tej pory był stosowany w leczeniu rożnych odmian reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego oraz w ostrych napadach czy jako leczenie podtrzymujące w malarii. Arechin został zabezpieczony na potrzeby Ministerstwa Zdrowia i Agencji Rezerw Materiałowych, a o jego dystrybucji ma od tej chwili decydować właśnie szef resortu zdrowia.

Pacjenci nie będą mogli więc samodzielnie go kupić, a decyzję o jego zastosowaniu podejmie lekarz w szpitalu. By sprostać zapotrzebowaniu, Adamed Pharma zwiększył produkcję leku, która obecnie odbywa się na trzy zmiany. 

Powiązane produkty

Chlorochina profilaktycznie?

Istnieją przesłanki, że chlorochina może także działać profilaktycznie i niektórzy lekarze mający do niej dostęp przyjmują ją właśnie w tym celu na własną rękę. W Wielkiej Brytanii trwają badania mające na celu potwierdzić, że przyjmowanie preparatu rzeczywiście pozwala zapobiec zakażeniu. 

Wiadomo już również, że pacjenci z koronawirusem będą mogli być leczeni także innymi lekami, dotąd podawanymi wyłącznie chorym z malarią oraz z wirusem HIV. W tym wypadku jednak ich zastosowanie będzie wymagało zgody pacjenta. Argumentem za ich przyjęciem jest fakt, ze wdrożenie takiego leczenia u pacjentów w Chinach i Japonii obniżało śmiertelność o około 30 proc. Taką strategię w Polsce wdrożono między innymi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

  1. PAP, tvn24.pl, Produkowany w Polsce lek ma wspomagać walkę z koronawirusem, "tvn24.pl" [online], https://tvn24.pl/polska/koronawirus-arechin-lek-produkowany-w-polsce-ma-pomoc-w-walce-z-wirusem-4353710, [dostęp:] 16.03.2020 r.
  2. Puls Medycyny, Chlorochina: lek na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2, „pulsmedycyny.com” [online], https://pulsmedycyny.pl/chlorochina-lek-na-malarie-moze-zwalczac-koronawirusa-sars-cov-2-985130, [dostęp:] 16.03.2020 r.
  3. J. Gao, Z. Tian, X. Yang, Breakthrough: chloroquine phosphate has shown apparent efficacy in treatment of COVID-19 associated pneumonia in clinical studies, "BioScience Trends" 2020, t. 14, nr 1, s. 72–73.
  4. M. Majewska, Chlorochina: lek na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2, "pulsmedycyny.pl" [online], https://pulsmedycyny.pl/chlorochina-lek-na-malarie-moze-zwalczac-koronawirusa-sars-cov-2-985130, [dostęp:] 16.03.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.