Arechin: polski lek, który pomoże zarażonym koronawirusem SARS-CoV-2
Katarzyna Szulik

Arechin: polski lek, który pomoże zarażonym koronawirusem SARS-CoV-2

Lek Arechin uzyskał nowe wskazanie terapeutyczne – leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta, takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2. Preparat był już dostępny na polskim rynku, jednak do tej pory służył między innymi pacjentom z reumatoidalnym zapaleniom stawów i był stosowany w leczeniu malarii. 

Chlorochina na koronawirusa?

Substancją aktywną leku jest chlorochina, która, jak pokazały badania prowadzone na pacjentach zarażonych wirusem Covid-19, zapobiega zaostrzaniu zapaleń płuc i pozwala skrócić czas trwania choroby dzięki zdolności do hamowania replikacji wirusa. Nie stwierdzono również żadnych poważnych działań niepożądanych, co pozwoliło Urzędowi Rejestracji Produktów Leczniczych nadać Arechinowi nową kwalifikację. Zalecane dawkowanie w przypadku koronawirusów typu beta to zwykle 500 mg na dobę przez 7 do 10 dni, ewentualnie, w uzasadnionych przypadkach, 1000 mg przez 7 do 10 dni.

Wspomniane w komunikacie badania prowadzono między innymi w Chinach.

Działanie fosforanu chlorochiny przetestowano na grupie 100 pacjentów chorujących na Covid-19 (mowa o osobach w ciężkim stanie). Badanie wykazało, że ma on widoczną skuteczność i zarazem jest bezpieczny w stosowaniu u pacjentów z zapaleniem płuc związanym z nowym koronawirusem. Pacjenci otrzymywali lek przez okres 10 dni w dawce 500 mg.

Zwiększona produkcja Arechinu

W Polsce lek ten jest dostępny pod nazwą Arechin i do tej pory był stosowany w leczeniu rożnych odmian reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego oraz w ostrych napadach czy jako leczenie podtrzymujące w malarii. Arechin został zabezpieczony na potrzeby Ministerstwa Zdrowia i Agencji Rezerw Materiałowych, a o jego dystrybucji ma od tej chwili decydować właśnie szef resortu zdrowia.

Pacjenci nie będą mogli więc samodzielnie go kupić, a decyzję o jego zastosowaniu podejmie lekarz w szpitalu. By sprostać zapotrzebowaniu, Adamed Pharma zwiększył produkcję leku, która obecnie odbywa się na trzy zmiany. 

Powiązane produkty

Chlorochina profilaktycznie?

Istnieją przesłanki, że chlorochina może także działać profilaktycznie i niektórzy lekarze mający do niej dostęp przyjmują ją właśnie w tym celu na własną rękę. W Wielkiej Brytanii trwają badania mające na celu potwierdzić, że przyjmowanie preparatu rzeczywiście pozwala zapobiec zakażeniu. 

Wiadomo już również, że pacjenci z koronawirusem będą mogli być leczeni także innymi lekami, dotąd podawanymi wyłącznie chorym z malarią oraz z wirusem HIV. W tym wypadku jednak ich zastosowanie będzie wymagało zgody pacjenta. Argumentem za ich przyjęciem jest fakt, ze wdrożenie takiego leczenia u pacjentów w Chinach i Japonii obniżało śmiertelność o około 30 proc. Taką strategię w Polsce wdrożono między innymi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

  1. PAP, tvn24.pl, Produkowany w Polsce lek ma wspomagać walkę z koronawirusem, "tvn24.pl" [online], https://tvn24.pl/polska/koronawirus-arechin-lek-produkowany-w-polsce-ma-pomoc-w-walce-z-wirusem-4353710, [dostęp:] 16.03.2020 r.
  2. Puls Medycyny, Chlorochina: lek na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2, „pulsmedycyny.com” [online], https://pulsmedycyny.pl/chlorochina-lek-na-malarie-moze-zwalczac-koronawirusa-sars-cov-2-985130, [dostęp:] 16.03.2020 r.
  3. J. Gao, Z. Tian, X. Yang, Breakthrough: chloroquine phosphate has shown apparent efficacy in treatment of COVID-19 associated pneumonia in clinical studies, "BioScience Trends" 2020, t. 14, nr 1, s. 72–73.
  4. M. Majewska, Chlorochina: lek na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2, "pulsmedycyny.pl" [online], https://pulsmedycyny.pl/chlorochina-lek-na-malarie-moze-zwalczac-koronawirusa-sars-cov-2-985130, [dostęp:] 16.03.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl