Arechin: polski lek, który pomoże zarażonym koronawirusem SARS-CoV-2
Katarzyna Szulik

Arechin: polski lek, który pomoże zarażonym koronawirusem SARS-CoV-2

Lek Arechin uzyskał nowe wskazanie terapeutyczne – leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta, takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2. Preparat był już dostępny na polskim rynku, jednak do tej pory służył między innymi pacjentom z reumatoidalnym zapaleniom stawów i był stosowany w leczeniu malarii. 

Chlorochina na koronawirusa?

Substancją aktywną leku jest chlorochina, która, jak pokazały badania prowadzone na pacjentach zarażonych wirusem Covid-19, zapobiega zaostrzaniu zapaleń płuc i pozwala skrócić czas trwania choroby dzięki zdolności do hamowania replikacji wirusa. Nie stwierdzono również żadnych poważnych działań niepożądanych, co pozwoliło Urzędowi Rejestracji Produktów Leczniczych nadać Arechinowi nową kwalifikację. Zalecane dawkowanie w przypadku koronawirusów typu beta to zwykle 500 mg na dobę przez 7 do 10 dni, ewentualnie, w uzasadnionych przypadkach, 1000 mg przez 7 do 10 dni.

Wspomniane w komunikacie badania prowadzono między innymi w Chinach.

Działanie fosforanu chlorochiny przetestowano na grupie 100 pacjentów chorujących na Covid-19 (mowa o osobach w ciężkim stanie). Badanie wykazało, że ma on widoczną skuteczność i zarazem jest bezpieczny w stosowaniu u pacjentów z zapaleniem płuc związanym z nowym koronawirusem. Pacjenci otrzymywali lek przez okres 10 dni w dawce 500 mg.

Zwiększona produkcja Arechinu

W Polsce lek ten jest dostępny pod nazwą Arechin i do tej pory był stosowany w leczeniu rożnych odmian reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego oraz w ostrych napadach czy jako leczenie podtrzymujące w malarii. Arechin został zabezpieczony na potrzeby Ministerstwa Zdrowia i Agencji Rezerw Materiałowych, a o jego dystrybucji ma od tej chwili decydować właśnie szef resortu zdrowia.

Pacjenci nie będą mogli więc samodzielnie go kupić, a decyzję o jego zastosowaniu podejmie lekarz w szpitalu. By sprostać zapotrzebowaniu, Adamed Pharma zwiększył produkcję leku, która obecnie odbywa się na trzy zmiany. 

Polecane dla Ciebie

Chlorochina profilaktycznie?

Istnieją przesłanki, że chlorochina może także działać profilaktycznie i niektórzy lekarze mający do niej dostęp przyjmują ją właśnie w tym celu na własną rękę. W Wielkiej Brytanii trwają badania mające na celu potwierdzić, że przyjmowanie preparatu rzeczywiście pozwala zapobiec zakażeniu. 

Wiadomo już również, że pacjenci z koronawirusem będą mogli być leczeni także innymi lekami, dotąd podawanymi wyłącznie chorym z malarią oraz z wirusem HIV. W tym wypadku jednak ich zastosowanie będzie wymagało zgody pacjenta. Argumentem za ich przyjęciem jest fakt, ze wdrożenie takiego leczenia u pacjentów w Chinach i Japonii obniżało śmiertelność o około 30 proc. Taką strategię w Polsce wdrożono między innymi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

  1. PAP, tvn24.pl, Produkowany w Polsce lek ma wspomagać walkę z koronawirusem, "tvn24.pl" [online], https://tvn24.pl/polska/koronawirus-arechin-lek-produkowany-w-polsce-ma-pomoc-w-walce-z-wirusem-4353710, [dostęp:] 16.03.2020 r.
  2. Puls Medycyny, Chlorochina: lek na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2, „pulsmedycyny.com” [online], https://pulsmedycyny.pl/chlorochina-lek-na-malarie-moze-zwalczac-koronawirusa-sars-cov-2-985130, [dostęp:] 16.03.2020 r.
  3. J. Gao, Z. Tian, X. Yang, Breakthrough: chloroquine phosphate has shown apparent efficacy in treatment of COVID-19 associated pneumonia in clinical studies, "BioScience Trends" 2020, t. 14, nr 1, s. 72–73.
  4. M. Majewska, Chlorochina: lek na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2, "pulsmedycyny.pl" [online], https://pulsmedycyny.pl/chlorochina-lek-na-malarie-moze-zwalczac-koronawirusa-sars-cov-2-985130, [dostęp:] 16.03.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij