Koronawirus a palenie papierosów – czy palacze są bardziej narażeni na zakażenie SARS-CoV-2?
Katarzyna Szulik

Koronawirus a palenie papierosów – czy palacze są bardziej narażeni na zakażenie SARS-CoV-2?

Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów, zarówno czynne, jak i bierne w sposób istotny przyczynia się do powstawania szeregu chorób, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów oraz schorzeń układu krążenia oraz układu oddechowego. Jak wiemy, chorzy z tymi dolegliwościami znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka śmierci z tytułu Covid-19.

Palenie papierosów a zakażenie SARS-CoV-2

Jak na razie nie ma jednego wiarygodnego, szeroko zakrojonego badania, które wskazywałoby na zależność między paleniem tytoniu a zwiększonym ryzykiem zarażenia SARS-CoV-2. Coraz więcej dowodów sugeruje jednak, że palacze są grupą nadreprezentowaną zwłaszcza wśród osób o ciężkim przebiegu choroby.

Wiadomo również, że palacze są grupą podwyższonego ryzyka rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i chorób układu sercowo–naczyniowego, przez co są także bardziej narażeni na śmierć z tytułu Covid-19 w porównaniu do osób, które nigdy nie paliły. To może także tłumaczyć dlaczego koronawirus częściej atakuje mężczyzn niż kobiety – to u nich choroby współistniejące na tle palenia występują z większą częstotliwością, jako że przedstawiciele tej płci dominują wśród palaczy.

Palacze radzą sobie gorzej z infekcjami wirusowymi

Palenie tytoniu obniża zdolność do walki z infekcjami, między innymi utrudniając transport tlenu z krwi do tkanek – osłabia i niszczy rzęski w drogach oddechowych, umożliwiające transport śluzu, jak również niepotrzebnych i szkodliwych substancji przez drogi oddechowe.

Dzięki nim możemy pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu poprzez wydychanie, co pozwala zapobiec infekcji. Palenie znacząco podnosi zatem ryzyko pojawienia się chorób i infekcji układu oddechowego. 

Jak palacze przechodzą COVID-19?

Wśród osób chorujących na poważną postać COVID-19, palacze są liczną grupą. Badanie wykonane na niemal 1100 pacjentach z Chin wykazało, że spośród 173 wykazujących zaawansowane symptomy choroby, ponad jedną piątą stanowili aktywni lub byli palacze. Z kolei wśród mających łagodnie objawy COVID-19, odsetek ten wyniósł o połowę mniej. 

Palacze stanowili także ponad 25 proc. z tych pacjentów, którzy dla utrzymania ich przy życiu w czasie choroby wymagali mechanicznej wentylacji, przyjęcia na oddział intensywnej opieki medycznej lub zmarli w wyniku zakażenia. Te statystyki pozostają w zgodzie z przebiegiem leczenia palaczy przy okazji innych poważnych infekcji wirusowych, na przykład zwykłej grypy, ale także w przypadku MERS, która wywołała epidemię w latach 2000. 

Poza oczywistym, negatywnym wpływem na zdrowie, palenie dodatkowo zwiększa częstotliwość dotykania palcami okolic twarzy, co także podnosi ryzyko zakażenia. Dodatkowo palacze częściej zmagają się z nadciśnieniem, problemami z krążeniem, chroniczną chorobą płuc czy chorobą niedokrwienną serca. Wszystkie te schorzenia plasują ich posiadaczy w grupie podwyższonego ryzyka śmierci z tytułu koronawirusa. 

Czy rzucenie palenia pomoże uchronić się przed chorobą lub jej poważnym przebiegiem?

Na szczęście rezygnacja z tytoniu poprawia kondycję rzęsek w drogach oddechowych już po upływie 24 godzin, a im dłużej nie palimy, tym więcej czasu mają na regenerację. Palacze powinni więc bardzo poważnie rozważyć rzucenie palenia w dobie pandemii koronawirusa. W ten sposób nie tylko przysłużą się sobie, ale też innym, ponieważ bierne palenie także prowadzi do pogorszenia stanu rzęsek układzie oddechowym. 

Pandemia koronawirusa to idealny moment, żeby podjąć próbę rzucenia palenia. Rezygnując z palenia papierosów, realnie przygotowujemy swój organizm do ewentualnej walki z wirusem. Zamiana zwykłych papierosów na e-papierosy również może w tym pomóc, jednak w tym względzie również pojawiają się obawy o ich negatywny wpływ na zdrowie na dłuższą metę.

Jak szybko rzucić palenie?

Rzucanie palenia to żmudny proces, którego sukces uzależniony jest przede wszystkim od motywacji oraz silnej woli palacza. Bardzo pomocne w szybkim rzucaniu palenia jest stosowanie tabletek na rzucenie palenia, szeroki ich wybór znajdziesz tutaj. Wśród nich znajdują się preparaty z nikotyną, stanowiące alternatywę dla nikotyny dostarczanej wraz z dymem papierosowym i chmurą e-papierosa, oraz tabletki z cytyzyną, substancją pochodzenia roślinnego o działaniu zbliżonym do nikotyny.

Preparaty farmakologiczne na rzucenie palenia zawierające nikotynę (pod postacią gum do żucia, tabletek do ssania czy plastrów), dostarczają ją do organizmu w mniejszej dawce niż podczas palenia tytoniu oraz nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. Jednocześnie niwelują chęć sięgnięcia po papierosa. Nikotynowa terapia zastępcza ma jednak tę wadę, że odzwyczajanie organizmu od nikotyny trwa długo, od kilku do kilkunastu tygodni, i wymaga stopniowego zmniejszania dawek. Metoda ta jest więc polecana osobom, które chcą sukcesywnie ograniczać ilość wypalanych papierosów. 

Cytyzyna ma podobną budowę chemiczną do nikotyny, pobudza te same receptory w ośrodkowym układzie nerwowym. Stymuluje wydzielanie dopaminy i adrenaliny oraz znosi objawy głodu nikotynowego. Terapia cytyzyną trwa około miesiąca i wymaga całkowitego zaprzestania palenia (najpóźniej w 5. dniu od rozpoczęcia kuracji). Tabletki z cytyzyną są uważane za skuteczniejsze niż te z nikotyną, ponieważ ich przyjmowanie nie wiąże się z zażywaniem substancji, która wywołała uzależnienie (nie ma ryzyka uzależnienia wtórnego), a sam proces rzucania palenia trwa zdecydowanie krócej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij