Koronawirus a palenie papierosów – czy palacze są bardziej narażeni na zakażenie SARS-CoV-2?
Katarzyna Szulik

Koronawirus a palenie papierosów – czy palacze są bardziej narażeni na zakażenie SARS-CoV-2?

Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów, zarówno czynne, jak i bierne w sposób istotny przyczynia się do powstawania szeregu chorób, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów oraz schorzeń układu krążenia oraz układu oddechowego. Jak wiemy, chorzy z tymi dolegliwościami znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka śmierci z tytułu Covid-19.

Palenie papierosów a zakażenie SARS-CoV-2

Jak na razie nie ma jednego wiarygodnego, szeroko zakrojonego badania, które wskazywałoby na zależność między paleniem tytoniu a zwiększonym ryzykiem zarażenia SARS-CoV-2. Coraz więcej dowodów sugeruje jednak, że palacze są grupą nadreprezentowaną zwłaszcza wśród osób o ciężkim przebiegu choroby.

Wiadomo również, że palacze są grupą podwyższonego ryzyka rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i chorób układu sercowo–naczyniowego, przez co są także bardziej narażeni na śmierć z tytułu Covid-19 w porównaniu do osób, które nigdy nie paliły. To może także tłumaczyć dlaczego koronawirus częściej atakuje mężczyzn niż kobiety – to u nich choroby współistniejące na tle palenia występują z większą częstotliwością, jako że przedstawiciele tej płci dominują wśród palaczy.

Palacze radzą sobie gorzej z infekcjami wirusowymi

Palenie tytoniu obniża zdolność do walki z infekcjami, między innymi utrudniając transport tlenu z krwi do tkanek – osłabia i niszczy rzęski w drogach oddechowych, umożliwiające transport śluzu, jak również niepotrzebnych i szkodliwych substancji przez drogi oddechowe.

Dzięki nim możemy pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu poprzez wydychanie, co pozwala zapobiec infekcji. Palenie znacząco podnosi zatem ryzyko pojawienia się chorób i infekcji układu oddechowego. 

Powiązane produkty

Jak palacze przechodzą COVID-19?

Wśród osób chorujących na poważną postać COVID-19, palacze są liczną grupą. Badanie wykonane na niemal 1100 pacjentach z Chin wykazało, że spośród 173 wykazujących zaawansowane symptomy choroby, ponad jedną piątą stanowili aktywni lub byli palacze. Z kolei wśród mających łagodnie objawy COVID-19, odsetek ten wyniósł o połowę mniej. 

Palacze stanowili także ponad 25 proc. z tych pacjentów, którzy dla utrzymania ich przy życiu w czasie choroby wymagali mechanicznej wentylacji, przyjęcia na oddział intensywnej opieki medycznej lub zmarli w wyniku zakażenia. Te statystyki pozostają w zgodzie z przebiegiem leczenia palaczy przy okazji innych poważnych infekcji wirusowych, na przykład zwykłej grypy, ale także w przypadku MERS, która wywołała epidemię w latach 2000. 

Poza oczywistym, negatywnym wpływem na zdrowie, palenie dodatkowo zwiększa częstotliwość dotykania palcami okolic twarzy, co także podnosi ryzyko zakażenia. Dodatkowo palacze częściej zmagają się z nadciśnieniem, problemami z krążeniem, chroniczną chorobą płuc czy chorobą niedokrwienną serca. Wszystkie te schorzenia plasują ich posiadaczy w grupie podwyższonego ryzyka śmierci z tytułu koronawirusa. 

Czy rzucenie palenia pomoże uchronić się przed chorobą lub jej poważnym przebiegiem?

Na szczęście rezygnacja z tytoniu poprawia kondycję rzęsek w drogach oddechowych już po upływie 24 godzin, a im dłużej nie palimy, tym więcej czasu mają na regenerację. Palacze powinni więc bardzo poważnie rozważyć rzucenie palenia w dobie pandemii koronawirusa. W ten sposób nie tylko przysłużą się sobie, ale też innym, ponieważ bierne palenie także prowadzi do pogorszenia stanu rzęsek układzie oddechowym. 

Pandemia koronawirusa to idealny moment, żeby podjąć próbę rzucenia palenia. Rezygnując z palenia papierosów, realnie przygotowujemy swój organizm do ewentualnej walki z wirusem. Zamiana zwykłych papierosów na e-papierosy również może w tym pomóc, jednak w tym względzie również pojawiają się obawy o ich negatywny wpływ na zdrowie na dłuższą metę.

Jak szybko rzucić palenie?

Rzucanie palenia to żmudny proces, którego sukces uzależniony jest przede wszystkim od motywacji oraz silnej woli palacza. Bardzo pomocne w szybkim rzucaniu palenia jest stosowanie tabletek na rzucenie palenia, szeroki ich wybór znajdziesz tutaj. Wśród nich znajdują się preparaty z nikotyną, stanowiące alternatywę dla nikotyny dostarczanej wraz z dymem papierosowym i chmurą e-papierosa, oraz tabletki z cytyzyną, substancją pochodzenia roślinnego o działaniu zbliżonym do nikotyny.

Preparaty farmakologiczne na rzucenie palenia zawierające nikotynę (pod postacią gum do żucia, tabletek do ssania czy plastrów), dostarczają ją do organizmu w mniejszej dawce niż podczas palenia tytoniu oraz nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. Jednocześnie niwelują chęć sięgnięcia po papierosa. Nikotynowa terapia zastępcza ma jednak tę wadę, że odzwyczajanie organizmu od nikotyny trwa długo, od kilku do kilkunastu tygodni, i wymaga stopniowego zmniejszania dawek. Metoda ta jest więc polecana osobom, które chcą sukcesywnie ograniczać ilość wypalanych papierosów. 

Cytyzyna ma podobną budowę chemiczną do nikotyny, pobudza te same receptory w ośrodkowym układzie nerwowym. Stymuluje wydzielanie dopaminy i adrenaliny oraz znosi objawy głodu nikotynowego. Terapia cytyzyną trwa około miesiąca i wymaga całkowitego zaprzestania palenia (najpóźniej w 5. dniu od rozpoczęcia kuracji). Tabletki z cytyzyną są uważane za skuteczniejsze niż te z nikotyną, ponieważ ich przyjmowanie nie wiąże się z zażywaniem substancji, która wywołała uzależnienie (nie ma ryzyka uzależnienia wtórnego), a sam proces rzucania palenia trwa zdecydowanie krócej.

 1. Science Media Centre, Expert reaction to questions about smoking and COVID-19, "sciencemediacentre.org" [online], https://www.sciencemediacentre.org/expert-reaction-to-questions-about-smoking-and-covid-19/, [dostęp:] 01.04.2020 r.
 2. WHO, Tobacco and waterpipe use increases the risk of suffering from COVID-19, “emro.who.int” [online], http://www.emro.who.int/tfi/know-the-truth/tobacco-and-waterpipe-users-are-at-increased-risk-of-covid-19-infection.html, [dostęp:] 01.04.2020 r.
 3. V. Forster, Smokers at higher risk of severe COVID-19 during coronavirus outbreak, “forbes.com” [online], https://www.forbes.com/sites/victoriaforster/2020/03/23/smokers-at-higher-risk-of-severe--covid-19-during-coronavirus-outbreak/#46276a1d7638, [dostęp:] 01.04.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

  Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

  W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

 • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

  Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

 • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

 • Efekt Mozarta – na czym polega?

  Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

 • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

  Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

 • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

  Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij