Skręt jądra – przyczyny, objawy i leczenie
Grzegorz Kasiarz

Skręt jądra – przyczyny, objawy i leczenie

Jądra są męskimi narządami rozrodczymi (gonadami) umiejscowionymi w mosznie. Do ich funkcji zalicza się produkcję plemników i wydzielanie męskich hormonów płciowych. W obrębie moszny może dochodzić do wielu schorzeń zaburzających prawidłową pracę gonad. Jednym z najbardziej niebezpiecznych stanów, który wymaga pilnej interwencji lekarza, jest skręt jądra.

Czym jest skręt jądra? 

Podłużna struktura, która połączona jest z jądrem i zaopatruje je w naczynia, nerwy i nasieniowód, to powrózek nasienny. Dzięki powrózkowi męskie gonady są dotlenione, odżywione i mogą spełniać swoją rolę. Gdy dochodzi do obrotu jądra wokół własnej osi, dokonuje się również skręt powrózka nasiennego. Obrót skierowany jest zazwyczaj do wewnątrz. Taki stan powoduje ucisk naczyń krwionośnych i niedotlenienie męskiej gonady. Gdy nie dokona się operacyjnego odkręcenia jądra w odpowiednio szybkim czasie, dojdzie do martwicy i konieczności jego usunięcia. 

Nieco częściej występuje skręcenie lewego jądra niż prawego – związane jest to z różnicą w długości powrózka nasiennego. 

Istnieją dwa rodzaje skrętu jądra. Podział dokonany jest na podstawie położenia skręconego powrózka względem osłonki pochwowej – wewnętrznej osłony obejmującej jądro, najądrze i część powrózka nasiennego. Wyróżniamy skręt wewnątrzosłonkowy oraz zewnątrzosłonkowy. Niektórzy wyróżniają jeszcze skręt pomiędzy najądrzem a jądrem. 

Skręt jądra występuje najczęściej w okresie dojrzewania płciowego i u najmłodszych dzieci, ale może się ujawnić w każdym wieku. 

Jakie są przyczyny skrętu jądra? 

Przyczyna tkwi w nieprawidłowej budowie anatomicznej (m.in. wada budowy osłonki pochwowej, nieprawidłowe położenie najądrza), najczęściej wrodzonej. W sytuacji fizjologicznej jądra umiejscowione są w sposób stabilny w worku mosznowym. Gdy u chłopca lub mężczyzny wykazują one nadmierną ruchomość, może dojść do ich skręcenia. Ponadto uważa się, że schorzeniu mogą sprzyjać: szybki rozwój sieci naczyń krwionośnych u nastolatków, niezstąpione jądro w przeszłości, stany zapalne i urazy moszny. 

Jakie są objawy skrętu jądra? 

Typowym obrazem klinicznym jest nagły i silny ból moszny z obrzękiem, któremu często towarzyszy uczucie nudności oraz wymioty. Ból zazwyczaj promieniuje do pachwiny. Z czasem rozwija się zaczerwienienie skóry moszny. Doświadczony lekarz stwierdza niekiedy tzw. objaw Brunzela, czyli poprzeczne ułożenie w mosznie jądra z najądrzem skierowanym do przodu. 

Nie zawsze schorzenie przebiega w sposób gwałtowny i szybko postępujący. Występuje również zjawisko okresowego skrętu jądra. Dolegliwości powracają, a następnie mijają samoistnie. Dotyczy to głównie nastoletnich chłopców. Taki stan również wymaga interwencji urologicznej. 

Jak wygląda diagnostyka skrętu jądra? 

Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na podstawie zgłaszanych objawów i badania fizykalnego. Lekarz zapyta o czas powstania dolegliwości i charakter bólu. Następnie obejrzy i wykona badanie palpacyjne moszny, aby ocenić zaczerwienienie, strukturę i bolesność. Najważniejszym badaniem dodatkowym jest USG z funkcją kolorowego dopplera. Umożliwia ono ocenę przepływu krwi przez tętnicę jądrową. Zaburzenia przepływu wskazują zatem na ucisk naczyń powrózka nasiennego. 

Skręt jądra należy zawsze różnicować z zapaleniem jądra lub najądrza. Obecność leukocytów i bakterii w badaniu ogólnym moczu, a także wysokie CRP przemawiają za stanem zapalnym. Prostym badaniem jest sprawdzenie objawu Prehna, charakterystycznego dla zapalenia jądra lub najądrza. Polega on na uniesieniu moszny i sprawdzeniu reakcji bólowych. Jeśli ból zmniejszy się, mówimy o dodatnim objawie Prehna, który wskazuje na zapalenie. W przypadku skrętu jądra uniesienie moszny nie redukuje dolegliwości bólowych. 

Inne choroby przebiegające z bólem w obrębie moszny to m.in.: skręt przyczepka jądra lub najądrza, przepuklina pachwinowa, uraz, wodniak jądra, guz, idiopatyczny obrzęk moszny, torbiel nasienna, żylaki powrózka nasiennego oraz zapalenie naczyń związane z IgA (dawniej plamica Schönleina-Henocha). 

Należy jednak podkreślić, że rozszerzona diagnostyka nie może opóźniać podjęcia interwencji chirurgicznej. Lepszym rozwiązaniem jest wykonanie operacji w sytuacji wątpliwej niż nadmierne opóźnianie zabiegu, czekając na upewnienie się co do rozpoznania. Ostateczną i pewną diagnozę stawia się dopiero po nacięciu moszny. 

Jakie są metody leczenia skrętu jądra? 

Jeśli lekarz podejrzewa skręt jądra, powinien podjąć decyzję o jak najszybszej operacji. Jest to jedyna metoda terapeutyczna. Od początku objawów do wykonania zabiegu nie powinno minąć więcej niż 6 godzin. Po tym czasie szansa na uratowanie jądra dramatycznie spada. Czas jest zatem kluczowy. 

Chirurg dotyka mosznę i odkręca chore jądro do prawidłowej pozycji. Ocenia się żywotność jądra, a gdy uległo ono martwicy, niestety, należy je usunąć. Następnie za pomocą szwów przytwierdza się obydwa jądra do ścian moszny po to, by zmniejszyć ryzyko ponownego skrętu w przyszłości. Szybko wykonany zabieg cechuje się dużą skutecznością, jednak nie daje pełnej gwarancji na brak nawrotu choroby. 

Czasami wykonuje się ręczną próbę odkręcenia jądra w trakcie badania fizykalnego. Niekiedy to działanie przynosi ulgę pacjentowi ze względu na częściowy powrót przepływu krwi w mosznie. Takie postępowanie nie zwalnia z konieczności wykonania pilnego zabiegu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij