
Częste mycie zębów zmniejsza ryzyko chorób serca
Mowa konkretnie o możliwości zmniejszenia ryzyka niewydolności serca i migotania przedsionków poprzez regularne szczotkowanie zębów. Ma to związek z faktem, że dobra higiena jamy ustnej pozwala zapobiec powstaniu stanu zapalnego na tle bakteryjnym, tzw. bakteriemii.
Wyjątkowo duża próba badanych
Do takich wniosków doprowadziło badanie bazujące na danych o zdrowiu pochodzących od 161 286 osób, które należały do koreańskiego krajowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Wiek uczestników badania plasował się w przedziale między 40 a 79 lat, a warunkiem udziału był brak wcześniej stwierdzonych schorzeń serca. Podczas rejestracji, która miała miejsce w latach 2003–2004 zespół zmierzył wzrost i wagę każdego z uczestników oraz zadawał im pytania dotyczące ich stylu życia, zdrowia jamy ustnej i nawyków z zakresu jej higieny. Dodatkowo uczestnicy poddali się badaniom krwi, moczu oraz pomiarowi ciśnienia krwi.
Częste mycie zębów zmniejsza ryzyko niewydolności o 12 proc.
Czas obserwacji ich zdrowia wyniósł około 10 lat, podczas tego okresu niewydolność serca lub migotanie przedsionków rozwinęło się u około 12 tys. uczestników badania. Te dane skorelowane z nawykami związanymi z higieną jamy ustnej pokazały, że mycie zębów co najmniej trzy razy na dobę zmniejszało ryzyko migotania przedsionków o 10 proc., a prawdopodobieństwo niewydolności serca o 12 proc. Co ważne, czynniki powiązane ze stylem życia, jak również wiek czy płeć badanych nie miały wpływu na wspomniane wyniki. Badanie było wyłącznie obserwacyjne, więc nie można mówić o związku przyczynowo–skutkowym między jakością higieny jamy ustnej a prawdopodobieństwem pojawienia się chorób serca.
Warto zauważyć, że obejmowało ono wyłącznie obywateli jednego kraju, gdzie specyficzne uwarunkowania żywieniowe czy kulturowe również mogą mieć wpływ na stan zdrowia i prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnych schorzeń. Ponadto informacje dotyczące jakości higieny jamy ustnej u poszczególnych uczestników badania były deklaratywne, a tym samym subiektywne. Z drugiej strony, grupa badanych była spora, a okres badawczy długi, co zwiększa wiarygodność wyników.
Powiązane produkty
W czym jeszcze pomaga higiena jamy ustnej?
Z kolei badania naukowców z Uniwersytetu w Tampere wykazały obecność bakterii z jamy ustnej w skrzepach krwi osób doświadczających udaru. Wiele wskazuje również na to, że ostre zapalenie dziąseł znacząco podnosi ryzyko nadciśnienia. Z tej perspektywy utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej wydaje się kluczowe również dla zachowania serca w pełnym zdrowiu.