Hormonalna alternatywa dla operacji bariatrycznej
Dla osób zmagających się z poważną otyłością, ostatnią deską ratunku pozostaje operacja zmniejszenia żołądka, która pomaga drastycznie ograniczyć spożycie pokarmów, co przekłada się na szybką utratę wagi. Jest to jednak zabieg bardzo inwazyjny i wiąże się z szeregiem skutków ubocznych. Alternatywą wobec niego mogłyby stać się zastrzyki zawierające wyselekcjonowaną mieszankę hormonów pobudzającą organizm do chudnięcia.
Nadwaga i otyłość to globalny problem dotykający większość współczesnych społeczeństw, w tym dzieci. Naukowcy z Imperial College London odkryli potencjalny zamiennik dla inwazyjnej i obciążonej poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi operacji bariatrycznej, która pozwala skutecznie zredukować wagę i ustabilizować poziom cukru we krwi. Mowa o mieszance zawierającej pochodną glukagonu, oksyntomodulinę i peptyd YY, znane pod wspólną nazwą GOP. By mieszanka odniosła pożądany skutek, musi być wprowadzana do ciała pacjenta stopniowo, przez 12 godzin dziennie, dzięki czemu wpływa na procesy metaboliczne, pobudzając organizm do szybszego pozbywania się zbędnej wody i spalania tkanki tłuszczowej.
Wolniejszy, ale zdrowszy spadek wagi
W celu sprawdzenia efektów wspomnianej kuracji wykonano eksperyment, w którym uczestniczyło 69 osób z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym, które próbowały schudnąć na różne sposoby: na drodze operacji bariatrycznej, restrykcyjnej diety oraz wspomnianej terapii hormonalnej. Po czterech tygodniach od rozpoczęcia eksperymentu, osoby leczące się mieszanką hormonów schudły średnio 4,4 kilograma, a poziom cukru w ich krwi osiągnął znacznie zdrowsze stężenie, w tym — u niektórych — medycznie przyjętą normę.
Wspomniany spadek jest wprawdzie znacząco niższy niż w przypadku restrykcyjnej diety i operacji bariatrycznej (w obu przypadkach mowa o utracie kilogramów na poziomie 8–10 miesięcznie), jednak jedynie hormony przyniosły tak istotną poprawę poziomu cukru we krwi i nie wiązały się z wystąpieniem skutków ubocznych. W przypadku operacji bariatrycznej na ich liście znajdują się między innymi: nudności, wymioty, bóle brzucha czy chroniczny spadek poziomu cukru we krwi.
Badanie naukowców z Imperial College London daje nadzieję pacjentom zmagającym się ze zbyt wysoką wagą ciała, jednak by móc potwierdzić skuteczność tej strategii, konieczne jest przetestowanie jej na znacznie większej próbie badanych w warunkach klinicznych.
Rodzaj ćwiczeń ma znaczenie
Najskuteczniejszym sposobem na walkę z otyłością jest zapobieganie jej występowaniu, co w przypadku osób obciążonych nią genetycznie może stanowić ogromne wyzwanie. Naukowcy z Tajwanu wzięli pod lupę ich predyspozycje i wskazali konkretne rodzaje aktywności fizycznej, które pomagają zapobiegać otyłości warunkowanej genami. Badanie objęło około 20 tys. dorosłych, więc jego wskazania można uznać za wiarygodne z klinicznego punktu widzenia.
Jak się okazuje, w przypadku takich osób najlepszym sposobem na trzymanie wagi w ryzach jest aktywność wymagająca angażowania całego ciała i nastawiona na dynamizm, w tym bieganie i chodzenie, wspinaczka górska, taniec oraz niektóre odmiany jogi. Przy definiowaniu wskazań wzięto pod uwagę nie tylko BMI, czyli indeks masy ciała, ale także procentową zawartość tkanki tłuszczowej oraz relację obwodu pasa do bioder.