Hormonalna alternatywa dla operacji bariatrycznej
Katarzyna Szulik

Hormonalna alternatywa dla operacji bariatrycznej

Dla osób zmagających się z poważną otyłością, ostatnią deską ratunku pozostaje operacja zmniejszenia żołądka, która pomaga drastycznie ograniczyć spożycie pokarmów, co przekłada się na szybką utratę wagi. Jest to jednak zabieg bardzo inwazyjny i wiąże się z szeregiem skutków ubocznych. Alternatywą wobec niego mogłyby stać się zastrzyki zawierające wyselekcjonowaną mieszankę hormonów pobudzającą organizm do chudnięcia.

Nadwaga i otyłość to globalny problem dotykający większość współczesnych społeczeństw, w tym dzieci. Naukowcy z Imperial College London odkryli potencjalny zamiennik dla inwazyjnej i obciążonej poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi operacji bariatrycznej, która pozwala skutecznie zredukować wagę i ustabilizować poziom cukru we krwi.  Mowa o mieszance zawierającej pochodną glukagonu, oksyntomodulinę i peptyd YY, znane pod wspólną nazwą GOP. By mieszanka odniosła pożądany skutek, musi być wprowadzana do ciała pacjenta stopniowo, przez 12 godzin dziennie, dzięki czemu wpływa na procesy metaboliczne, pobudzając organizm do szybszego pozbywania się zbędnej wody i spalania tkanki tłuszczowej.

Wolniejszy, ale zdrowszy spadek wagi

W celu sprawdzenia efektów wspomnianej kuracji wykonano eksperyment, w którym uczestniczyło 69 osób z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym, które próbowały schudnąć na różne sposoby: na drodze operacji bariatrycznej, restrykcyjnej diety oraz wspomnianej terapii hormonalnej. Po czterech tygodniach od rozpoczęcia eksperymentu, osoby leczące się mieszanką hormonów schudły średnio 4,4 kilograma, a poziom cukru w ich krwi osiągnął znacznie zdrowsze stężenie, w tym — u niektórych — medycznie przyjętą normę.

Wspomniany spadek jest wprawdzie znacząco niższy niż w przypadku restrykcyjnej diety i operacji bariatrycznej (w obu przypadkach mowa o utracie kilogramów na poziomie 8–10 miesięcznie), jednak jedynie hormony przyniosły tak istotną poprawę poziomu cukru we krwi i nie wiązały się z wystąpieniem skutków ubocznych. W przypadku operacji bariatrycznej na ich liście znajdują się między innymi: nudności, wymioty, bóle brzucha czy chroniczny spadek poziomu cukru we krwi.

Kuracja hormonalna pozwala chudnąć powoli i systematycznie, a więc zdrowo, przez co może stać się realną alternatywą dla osób, które z różnych względów nie mogą poddać się operacji bariatrycznej lub ich stan nie jest na tyle poważny, by raptowna utrata wagi była konieczna.

Badanie naukowców z Imperial College London daje nadzieję pacjentom zmagającym się ze zbyt wysoką wagą ciała, jednak by móc potwierdzić skuteczność tej strategii, konieczne jest przetestowanie jej na znacznie większej próbie badanych w warunkach klinicznych.

Rodzaj ćwiczeń ma znaczenie

Najskuteczniejszym sposobem na walkę z otyłością jest zapobieganie jej występowaniu, co w przypadku osób obciążonych nią genetycznie może stanowić ogromne wyzwanie. Naukowcy z Tajwanu wzięli pod lupę ich predyspozycje i wskazali konkretne rodzaje aktywności fizycznej, które pomagają zapobiegać otyłości warunkowanej genami. Badanie objęło około 20 tys. dorosłych, więc jego wskazania można uznać za wiarygodne z klinicznego punktu widzenia.

Jak się okazuje, w przypadku takich osób najlepszym sposobem na trzymanie wagi w ryzach jest aktywność wymagająca angażowania całego ciała i nastawiona na dynamizm, w tym bieganie i chodzenie, wspinaczka górska, taniec oraz niektóre odmiany jogi. Przy definiowaniu wskazań wzięto pod uwagę nie tylko BMI, czyli indeks masy ciała, ale także procentową zawartość tkanki tłuszczowej oraz relację obwodu pasa do bioder.

  1. R. McCall, Hormone Injection Could Help Obese Patients Drop Weight Without Ill Side Effects, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health–and–medicine/hormone–injection–could–help–obese–patients–drop–weight–without–ill–side–effects/, [dostęp:] 12.08.2019 r.
  2. P. Behary, G. Tharakan, K. Alexiadou, i in., Combined GLP–1, Oxyntomodulin, and Peptide YY Improves Body Weight and Glycemia in Obesity and Prediabetes/Type 2 Diabetes: A Randomized, Single–Blinded, Placebo–Controlled Study, Diabetes Care 2019 Aug; 42(8): 1446–1453, https://doi.org/10.2337/dc19–0449
  3. PLOS, Jogging and five other exercises ward off weight gain despite 'obesity genes' „sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190801142527.htm, [dostęp:] 12.08.2019 r.
  4. W.–Y. Lin, Ch.–Ch. Chan, Y.–L. Liu i in., Performing different kinds of physical exercise differentially attenuates the genetic effects on obesity measures: Evidence from 18,424 Taiwan Biobank participants, "PLOS Genetics", 2019; 15 (8): e1008277 DOI: 10.1371/journal.pgen.1008277

Powiązane produkty

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl