Właściwości lecznicze syropu prawoślazowego
Syrop prawoślazowy to stosowany od dawna preparat łagodzący kaszel. Jest lekiem wręcz idealnym, bo jest prosty w składzie, tani i dostępny bez recepty. Ze względu na prosty skład nie wchodzi w wiele interakcji z innymi lekami. Dodatkowo jest bardzo dobrze rozpowszechniony na rynku aptecznym i dostępny w każdej chwili. Prawoślaz lekarski jest rośliną leczniczą znaną pod wieloma nazwami, np. malwa prawdziwa, ślaz leśny lub polny, zygmark lekarski czy topolówka. Poznaj kilka informacji i ciekawostek o syropie prawoślazowym.
Kiedy można zastosować syrop z prawoślazu?
Prawoślaz posiada substancje śluzowe, skrobię, asparaginę, betainę (ma działanie łagodzące) i pektyny (zmniejszają wchłanianie cholesterolu), które mają działanie bakteriobójcze oraz polifenole (naturalne przeciwutleniacze).
Składniki czynne prawoślazu lekarskiego znajdują wykorzystanie przy zaparciach. Pomocniczo syrop prawoślazowy może być wykorzystywany osłonowo i powlekająco przy stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także przy nadkwasocie i wrzodach żołądka.
Z ciekawostek: napary prawoślazu lekarskiego wykorzystuje się w medycynie ludowej do przemywania wrzodów i żylaków. Dodatkowo właściwości powlekające wykorzystuje się do leczenia stanów zapalnych, oparzeń, owrzodzeń i świądu skóry.
Syrop prawoślazowy – przeciwwskazania do stosowania
Syrop prawoślazowy zawsze będzie zawierał dużą ilość cukru (sacharozy – syrop prosty, czyli Sirupus simplex to 64 g sacharozy na 100 g roztworu) oraz wyciąg z prawoślazu. Na pierwszy rzut oka nie jest on wskazany dla diabetyków. Ponadto, weryfikując skład, osoby uczulone na którykolwiek ze składników preparatu powinny odrzucić użycie takiego leku.
Dostępne są również syropy prawoślazowe bez etanolu. Jako konserwant zabezpieczający przed bakteriami najczęściej stosuje się kwas benzoesowy (poza wspomnianym wcześniej etanolem, który też ma działanie bakteriostatyczne). Jeśli zauważymy go w składzie, a chorujemy na astmę oskrzelową, również powinniśmy wybrać inny preparat.
Dawkowanie syropu prawoślazowego
Syrop prawoślazowy domyślnie stosuje się doustnie. Przed użyciem leku należy zapoznać się z właściwościami leku opisanymi w ulotce. Każdy lek może być stosowany inaczej ze względu na stężenie oraz składniki pomocnicze. Syrop prawoślazowy można podawać dzieciom po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. W zaleceniach producentów można przeczytać, że zwykle dzieci powyżej 3. roku życia do 6. roku życia mogą stosować 5 ml syropu do 3 razy dziennie. Dzieci powyżej 6. roku życia – 5 ml syropu do 5 razy dziennie. Młodzież od 13. roku życia i dorośli – 10 ml nawet do 6 razy dziennie. Niestety ze względu na niewielką liczbę badań potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo stosowania w grupie dzieci, raczej odradzałbym stosowanie tego syropu u dzieci poniżej 12. roku życia.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Syrop prawoślazowy należy przechowywać w zamkniętych opakowaniach, w temperaturze nie wyższej niż 25°C. Produkt powinno się też chronić od światła. Tak jak wszystkie produkty lecznicze, należy przechowywać go w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Opisywany syrop jest wykorzystywany od stuleci w lecznictwie. Jest produktem często przepisywanym przez lekarzy w przypadku niegroźnych infekcji dróg oddechowych. Warto zapoznać się z jego działaniem, pamiętając o tym, że każdy lek niewłaściwie stosowany może powodować niepożądane działania uboczne.