Właściwości lecznicze syropu prawoślazowego
Krzysztof Słomiak

Właściwości lecznicze syropu prawoślazowego

Syrop prawoślazowy to stosowany od dawna preparat łagodzący kaszel. Jest lekiem wręcz idealnym, bo jest prosty w składzie, tani i dostępny bez recepty. Ze względu na prosty skład nie wchodzi w wiele interakcji z innymi lekami. Dodatkowo jest bardzo dobrze rozpowszechniony na rynku aptecznym i dostępny w każdej chwili. Prawoślaz lekarski jest rośliną leczniczą znaną pod wieloma nazwami, np. malwa prawdziwa, ślaz leśny lub polny, zygmark lekarski czy topolówka. Poznaj kilka informacji i ciekawostek o syropie prawoślazowym. 

Kiedy można zastosować syrop z prawoślazu?

Prawoślaz posiada substancje śluzowe, skrobię, asparaginę, betainę (ma działanie łagodzące) i pektyny (zmniejszają wchłanianie cholesterolu), które mają działanie bakteriobójcze oraz polifenole (naturalne przeciwutleniacze).

Syrop prawoślazowy (z łac. Sirupus althaeae) jest wskazany głównie w przypadku bólu gardła i krtani. Znajduje zastosowanie w łagodzeniu chrypy i w objawach tak zwanego drapania gardła. Dobrze sprawdza się w suchym kaszlu, anginie, zapaleniach, gardła, krtani, przełyku i oskrzeli.

Składniki czynne prawoślazu lekarskiego znajdują wykorzystanie przy zaparciach. Pomocniczo syrop prawoślazowy może być wykorzystywany osłonowo i powlekająco przy stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także przy nadkwasocie i wrzodach żołądka.

Z ciekawostek: napary prawoślazu lekarskiego wykorzystuje się w medycynie ludowej do przemywania wrzodów i żylaków. Dodatkowo właściwości powlekające wykorzystuje się do leczenia stanów zapalnych, oparzeń, owrzodzeń i świądu skóry.

Syrop prawoślazowy – przeciwwskazania do stosowania

Syrop prawoślazowy zawsze będzie zawierał dużą ilość cukru (sacharozy – syrop prosty, czyli Sirupus simplex to 64 g sacharozy na 100 g roztworu) oraz wyciąg z prawoślazu. Na pierwszy rzut oka nie jest on wskazany dla diabetyków. Ponadto, weryfikując skład, osoby uczulone na którykolwiek ze składników preparatu powinny odrzucić użycie takiego leku.

Jako że składniki czynne lepiej ekstrahuje się z prawoślazu przy użyciu etanolu, końcowy produkt bardzo często zawiera również alkohol. Z tego względu nie zaleca się podawania syropu z prawoślazu dzieciom, pacjentom z chorobami wątroby, padaczką oraz chorobą alkoholową, nawet jeśli dawka alkoholu jest znikoma. Preparaty zawierające alkohol są również przeciwwskazane dla kobiet w ciąży i karmiących.

Dostępne są również syropy prawoślazowe bez etanolu. Jako konserwant zabezpieczający przed bakteriami najczęściej stosuje się kwas benzoesowy (poza wspomnianym wcześniej etanolem, który też ma działanie bakteriostatyczne). Jeśli zauważymy go w składzie, a chorujemy na astmę oskrzelową, również powinniśmy wybrać inny preparat.

Powiązane produkty

Dawkowanie syropu prawoślazowego

Syrop prawoślazowy domyślnie stosuje się doustnie. Przed użyciem leku należy zapoznać się z właściwościami leku opisanymi w ulotce. Każdy lek może być stosowany inaczej ze względu na stężenie oraz składniki pomocnicze. Syrop prawoślazowy można podawać dzieciom po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. W zaleceniach producentów można przeczytać, że zwykle dzieci powyżej 3. roku życia do 6. roku życia mogą stosować 5 ml syropu do 3 razy dziennie. Dzieci powyżej 6. roku życia – 5 ml syropu do 5 razy dziennie. Młodzież od 13. roku życia i dorośli – 10 ml nawet do 6 razy dziennie. Niestety ze względu na niewielką liczbę badań potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo stosowania w grupie dzieci, raczej odradzałbym stosowanie tego syropu u dzieci poniżej 12. roku życia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Syrop prawoślazowy należy przechowywać w zamkniętych opakowaniach, w temperaturze nie wyższej niż 25°C. Produkt powinno się też chronić od światła. Tak jak wszystkie produkty lecznicze, należy przechowywać go w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Opisywany syrop jest wykorzystywany od stuleci w lecznictwie. Jest produktem często przepisywanym przez lekarzy w przypadku niegroźnych infekcji dróg oddechowych. Warto zapoznać się z jego działaniem, pamiętając o tym, że każdy lek niewłaściwie stosowany może powodować niepożądane działania uboczne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.