Syropy homeopatyczne w walce z kaszlem
Kinga Nowak

Syropy homeopatyczne w walce z kaszlem

Od lat Polacy są w światowej czołówce pod względem ilości zażywanych leków. Coraz większą wagę przykładamy do tego, aby w ich składzie były jedynie naturalne składniki. Stąd też coraz większe zainteresowanie syropami homeopatycznymi.

Syrop należy do najstarszych ze znanych ludzkości postaci leków. Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa sherab, oznaczającego napój. Niezależnie od zastosowania, sporządza się go według podobnej procedury. Spreparowana wcześniej substancja lecznicza zostaje rozpuszczona w stężonym, około 60-procentowym roztworze cukru, najczęściej sacharozy.

Szczególne szerokie zastosowanie syropy znajdują  w pediatrii. Mają zazwyczaj przyjemny smak i są łatwe do przełknięcia, co umożliwia podawanie ich nawet małym dzieciom.

Syropy są jedyną (poza kroplami) formą łagodzenia dolegliwości kaszlowych u najmłodszych, gdyż tabletki na kaszel można podawać dopiero od 12 r.ż. Cenią je sobie także osoby starsze, którym sprawia kłopot połykanie tradycyjnych pastylek.

Głównym przeznaczeniem syropów jest łagodzenie objawów towarzyszących infekcjom górnych dróg oddechowych, takich jak ból gardła i kaszel. Syropy na kaszel są obecnie jednymi z najczęściej kupowanych medykamentów w naszym kraju, zwłaszcza spośród specyfików dostępnych bez recepty. Jednocześnie są preparatami, których zakup najczęściej konsultujemy z farmaceutą.

„Poproszę jakiś syrop...”

W przeprowadzanych niedawno badaniach sprawdzono, co mieszkańcy naszego kraju wiedzą na temat syropów, a także czym kierują się przy ich wyborze. Badanie miało postać wywiadów z farmaceutami, a więc osobami, które o zachowaniu Polaków w aptece wiedzą najwięcej. Zapytano ich także o to, co decyduje o poleceniu kupującemu takiego, a nie innego syropu. Badania ujawniły fakt, że bardzo często, mimo deklaracji, nie potrafimy samodzielnie rozpoznać rodzaju kaszlu, a potem dobrać syropu odpowiedniego rodzaju.

„...tylko żeby był słodki”

Na rynku znajduje się obecnie kilkanaście marek płynnych preparatów łagodzących kaszel. Z badań wynika, że przy wyborze syropu kierujemy się przede wszystkim sugestią lekarza lub farmaceuty, dotychczasowymi doświadczeniami lub opinią znajomych. Wyniki te nie są zaskakujące, gdyż najbardziej istotna jest dla nas efektywność preparatu, a źródłem wiedzy na ten temat są specjaliści lub osoby, którem miały styczność z danym preparatem. Znajduje to odzwierciedlenie także w praktyce lekarskiej.

– Po otrzymaniu recepty pacjenci są głównie zainteresowani skutecznością zaordynowanego syropu i bezpieczeństwem jego stosowania (np. u kobiet w ciąży). Pytają przede wszystkim, jak szybko zacznie działać preparat i kiedy ustąpią dokuczliwe objawy – mówi dr Marek Lorenc, specjalista medycyny rodzinnej.

W opinii aptekarzy biorących udział w badaniach również bezpieczeństwo ma dla nas ogromne znaczenie, dlatego w aptece bardzo często pytamy o brak przeciwwskazań do stosowania leku. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy kupowany preparat będzie podawany małemu dziecku. Farmaceuci zwykle polecają wówczas produkty zawierające tylko naturalne składniki, bowiem w przypadku syropów zawierających niebezpieczne składniki chemiczne, mogą się pojawić się niepożądane objawy, np. w postaci nudności, wymiotów, podrażnień przewodu pokarmowego lub nadmiernego pobudzenia. Problem ten nie istnieje, gdy zastosujemy syrop w pełni naturalny i wyprodukowany specjalnie dla najmłodszych pacjentów.

Powiązane produkty

„Który wybrać, pani magister?”

Wśród aptekarzy uczestniczących w badaniach dobrą opinią cieszą się syropy homeopatyczne, choć konsumenci pytają o nie rzadziej niż o tradycyjne środki. Klienci, którzy jednak sprawdzili działanie tych syropów, chętnie po nie wracają.

– Homeopatyczne syropy działają na zasadzie drenażu, tj. oczyszczenia narządu dotkniętego chorobą, co znacząco poprawia jego funkcjonowanie i ułatwia proces zdrowienia. To  jedna z cech, która decyduje o ich popularności – podkreśla dr Marek Lorenc. Są one także szczególnie polecane, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo stosowania, a także brak przeciwwskazań podczas zażywania innego leku.

Nic nie zastąpi wizyty u lekarza!

Badania wykazały, że Polaków cechuje rozwaga w kwestii wyboru preparatu na kaszel. W aptece staramy się unikać podejmowania emocjonalnych decyzji. Podstawowe znaczenie ma dla nas posiadana wiedza na temat skuteczności specyfiku oraz opinia fachowców. Farmaceuci natomiast są świadomi swojej roli eksperta i doradcy, a także zaufania, jakim darzą ich konsumenci. Pacjent zgłaszający się z prośbą o rekomendację syropu na ogół może liczyć na rzetelną poradę opartą na wiedzy i doświadczeniu.

- Trzeba jednak pamiętać, że rozmowa z aptekarzem nie jest w stanie zastąpić konsultacji lekarskiej. Jeśli 3 dni po zastosowaniu syropu nie ma radykalnej poprawy lub są objawy ogólnego pogorszenia, w trosce o swoje zdrowie należy pilnie zasięgnąć rady lekarza rodzinnego – podsumowuje dr Lorenc.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe włosy

    Włosy są naszą wizytówką, grube i lśniące świadczą o zdrowiu i odpowiedniej pielęgnacji. Co jednak należy robić, kiedy zaczynają nadmiernie wypadać? Lub kiedy zauważamy u siebie pierwsze oznaki łysienia?

  • Oswoić stres

    Spocone ręce, załamany głos, pustka w głowie, trzęsące się kolana, to typowe objawy stresu, które każdy z nas przeżył niejeden raz. Stres może motywować do działania, jednak najczęściej potrafi uprzykrzyć życie.

  • Ruszaj się i spalaj kalorie!

    Sport od dawna stanowi część naszego życia. Biegamy, spacerujemy czy jeździmy na rowerze dla kondycji, dobrego wyglądu i samopoczucia. Podczas każdej aktywności ruchowej spalamy kalorie, przyczyniając się tym samym do zredukowania tkanki tłuszczowej.

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Praca w pozycji stojącej może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia – nowe badanie

    Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney sugeruje, że długotrwałe stanie zamiast siedzenia podczas pracy biurowej nie poprawia zdrowia układu sercowo-naczyniowego, wręcz przeciwnie – może zwiększać ryzyko problemów krążeniowych takich jak żylaki czy zakrzepica żył głębokich.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.