Syropy homeopatyczne w walce z kaszlem
Syrop należy do najstarszych ze znanych ludzkości postaci leków. Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa sherab, oznaczającego napój. Niezależnie od zastosowania, sporządza się go według podobnej procedury. Spreparowana wcześniej substancja lecznicza zostaje rozpuszczona w stężonym, około 60-procentowym roztworze cukru, najczęściej sacharozy.
Syropy są jedyną (poza kroplami) formą łagodzenia dolegliwości kaszlowych u najmłodszych, gdyż tabletki na kaszel można podawać dopiero od 12 r.ż. Cenią je sobie także osoby starsze, którym sprawia kłopot połykanie tradycyjnych pastylek.
Głównym przeznaczeniem syropów jest łagodzenie objawów towarzyszących infekcjom górnych dróg oddechowych, takich jak ból gardła i kaszel. Syropy na kaszel są obecnie jednymi z najczęściej kupowanych medykamentów w naszym kraju, zwłaszcza spośród specyfików dostępnych bez recepty. Jednocześnie są preparatami, których zakup najczęściej konsultujemy z farmaceutą.
„Poproszę jakiś syrop...”
W przeprowadzanych niedawno badaniach sprawdzono, co mieszkańcy naszego kraju wiedzą na temat syropów, a także czym kierują się przy ich wyborze. Badanie miało postać wywiadów z farmaceutami, a więc osobami, które o zachowaniu Polaków w aptece wiedzą najwięcej. Zapytano ich także o to, co decyduje o poleceniu kupującemu takiego, a nie innego syropu. Badania ujawniły fakt, że bardzo często, mimo deklaracji, nie potrafimy samodzielnie rozpoznać rodzaju kaszlu, a potem dobrać syropu odpowiedniego rodzaju.
„...tylko żeby był słodki”
Na rynku znajduje się obecnie kilkanaście marek płynnych preparatów łagodzących kaszel. Z badań wynika, że przy wyborze syropu kierujemy się przede wszystkim sugestią lekarza lub farmaceuty, dotychczasowymi doświadczeniami lub opinią znajomych. Wyniki te nie są zaskakujące, gdyż najbardziej istotna jest dla nas efektywność preparatu, a źródłem wiedzy na ten temat są specjaliści lub osoby, którem miały styczność z danym preparatem. Znajduje to odzwierciedlenie także w praktyce lekarskiej.
– Po otrzymaniu recepty pacjenci są głównie zainteresowani skutecznością zaordynowanego syropu i bezpieczeństwem jego stosowania (np. u kobiet w ciąży). Pytają przede wszystkim, jak szybko zacznie działać preparat i kiedy ustąpią dokuczliwe objawy – mówi dr Marek Lorenc, specjalista medycyny rodzinnej.
W opinii aptekarzy biorących udział w badaniach również bezpieczeństwo ma dla nas ogromne znaczenie, dlatego w aptece bardzo często pytamy o brak przeciwwskazań do stosowania leku. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy kupowany preparat będzie podawany małemu dziecku. Farmaceuci zwykle polecają wówczas produkty zawierające tylko naturalne składniki, bowiem w przypadku syropów zawierających niebezpieczne składniki chemiczne, mogą się pojawić się niepożądane objawy, np. w postaci nudności, wymiotów, podrażnień przewodu pokarmowego lub nadmiernego pobudzenia. Problem ten nie istnieje, gdy zastosujemy syrop w pełni naturalny i wyprodukowany specjalnie dla najmłodszych pacjentów.
„Który wybrać, pani magister?”
Wśród aptekarzy uczestniczących w badaniach dobrą opinią cieszą się syropy homeopatyczne, choć konsumenci pytają o nie rzadziej niż o tradycyjne środki. Klienci, którzy jednak sprawdzili działanie tych syropów, chętnie po nie wracają.
– Homeopatyczne syropy działają na zasadzie drenażu, tj. oczyszczenia narządu dotkniętego chorobą, co znacząco poprawia jego funkcjonowanie i ułatwia proces zdrowienia. To jedna z cech, która decyduje o ich popularności – podkreśla dr Marek Lorenc. Są one także szczególnie polecane, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo stosowania, a także brak przeciwwskazań podczas zażywania innego leku.
Nic nie zastąpi wizyty u lekarza!
Badania wykazały, że Polaków cechuje rozwaga w kwestii wyboru preparatu na kaszel. W aptece staramy się unikać podejmowania emocjonalnych decyzji. Podstawowe znaczenie ma dla nas posiadana wiedza na temat skuteczności specyfiku oraz opinia fachowców. Farmaceuci natomiast są świadomi swojej roli eksperta i doradcy, a także zaufania, jakim darzą ich konsumenci. Pacjent zgłaszający się z prośbą o rekomendację syropu na ogół może liczyć na rzetelną poradę opartą na wiedzy i doświadczeniu.
- Trzeba jednak pamiętać, że rozmowa z aptekarzem nie jest w stanie zastąpić konsultacji lekarskiej. Jeśli 3 dni po zastosowaniu syropu nie ma radykalnej poprawy lub są objawy ogólnego pogorszenia, w trosce o swoje zdrowie należy pilnie zasięgnąć rady lekarza rodzinnego – podsumowuje dr Lorenc.