Zdrowe włosy
Włosy na głowie rosną z prędkością około 1,25 cm miesięcznie, jest ich około 120 tys. i każdy z nich wyrasta z własnego korzenia. Przeciętnie dziennie można stracić od 40 do 100 włosów. Wraz z wiekiem mamy ich coraz mniej. Ze statystyk wynika, że to mężczyźni częściej łysieją. W wieku 70 lat u ponad 80% panów łysina pojawia się najpierw na skroniach, potem rozwija się na całej głowie. U pań zjawisko to występuje rzadziej, jednak u starszych, wiekowych kobiet włosy często robią się bardzo rzadkie.
Wypadanie włosów nie zawsze ma związek z wiekiem. Zdarza się, że ludzie młodzi a nawet dzieci mają ten nieprzyjemny problem. Czasami powstają niewielkie wyłysiałe miejsca, a innym razem widoczna jest całkowita łysina.
Główne przyczyny wypadania włosów to:
- Niedobór witamin i składników mineralnych
- Zaburzenia hormonalne
- Menopauza
- Stres
- Chemoterapia
- Zabiegi fryzjerskie, na przykład trwała czy farbowanie
- Choroby, które osłabiają odporność organizmu
- Słabe krążenie krwi
- Zanieczyszczenie środowiska
- Zmiany fizjologiczne po porodzie – można stracić nawet do 50% włosów
Najczęściej spotykane choroby, które mają wpływ na wypadanie włosów to:
- Nadczynność tarczycy
- Choroby nowotworowe
- Infekcje przebiegające z wysoką gorączką
- Anemia
- Grzybica – w tym przypadku włosy jedynie zaczynają się łamać, a niekoniecznie wypadać
- Łysienie plackowate – przeważnie występuje u mężczyzn i u dzieci. Na głowie pojawiają się charakterystyczne, plackowate ogniska pozbawione włosów. Choroba ta ma podłoże genetyczne lub immunologiczne. Leczenie musi odbywać się pod kontrolą lekarza i trwa nawet kilka miesięcy
- Łupież – gdy dolegliwość ta jest lekka, wystarczą jedynie szampony przeciwłupieżowe. Kiedy one nie pomagają, należy skonsultować się z lekarzem. Jest to typ choroby, która często nawraca.
- Łysienie telogenowe – włosy nie wypadają od razu, ale po pewnym czasie, najczęściej jest to związane ze stresującym wydarzeniem. Znaczna część włosów zaczyna przechodzić w stan spoczynku, a w ich miejsce przez pewien czas nie rosną nowe. Przy tego typu łysieniu leczenie należy rozpocząć jak najszybciej.
Witaminy na wypadanie włosów
Częstą przyczyną wypadania włosów jest brak odpowiednich witamin, takich jak: kreatyna (głównym składnik budulcowy), witamina E (porost włosów), witaminy z grupy B (blask i sprężystość), B2 (brak powoduje wypadanie), B5 (prawidłowy wzrost
Co robić?
Jeżeli zauważymy, że włosy zaczynają wypadać w większej ilości niż do tej pory, podejmijmy odpowiednie działania prewencyjne, zanim będzie za późno. Podstawową metodą jest badanie trichogramu, czyli określenie stanu korzeni włosów. Początkowo leczenie odbywa się z zewnątrz – przez ok. 6 miesięcy stosuje się odpowiednie preparaty. Można również dodatkowo przyjmować witaminy i makroelementy, które stymulują porost włosów.
Włosy a pory roku
Na kondycję włosów wpływ ma pogoda oraz prowadzony tryb życia. Promienie słoneczne powodują rozjaśnienie włosów, a także ich wysuszenie i osłabienie struktury. Woda zarówno morska jak i chlorowana z basenu również może wpływać na wypadanie włosów. Dlatego w lato tak ważna jest ochrona włosów przed nadmiernym napromieniowaniem i noszenie czapki z daszkiem, chustki lub kapelusza. Warto również zaopatrzyć się w szampony i odżywki dostępne w aptece bez recepty, które są przeznaczone do ochrony włosów przed niekorzystnym działaniem słońca.
Zimą nosimy czapki, przez co włosy częściej i szybciej się przetłuszczają, tracą połysk i zaczynają się łamać. Aby temu zapobiec należy stosować przynajmniej raz na tydzień maseczki regenerujące.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiednim odżywianiu włosów i dbajmy o higienę głowy.
Włosy myjmy tak często jak to konieczne, jeśli jest taka potrzeba to nawet codziennie, używając szamponu odpowiedniego do naszego rodzaju włosów.
Po każdym umyciu warto nałożyć odżywkę, gdyż zawiera substancje odbudowujące i regenerujące, takie jak lipidy czy proteiny. Jeśli mamy cienkie, słabe włosy, stosujmy odżywki nawilżające, które nie będą obciążały włosów. Włosy farbowane również wymagają szczególnej troski. Preparaty powinny mieć nie tylko właściwości odżywcze, regenerujące, ale również muszą chronić i odżywiać kolor. Dzięki temu dłużej zachowamy blask i rzadziej będziemy je farbować. Jeśli nasze włosy są zniszczone, stosujmy maseczki, w skład których wchodzą intensywnie odbudowujące ceramidy, proteiny i ekstrakty roślinne.
Walczymy z łupieżem
Dla wielu osób coraz większym problemem jest uciążliwy łupież. Wymaga on natychmiastowego leczenia. Na początek zaopatrzmy się w szampon leczniczy dostępny w aptece bez recepty oraz w witaminy B6 i H. Ważna także jest odpowiednia dieta bogata w witaminy, mikro- i makroelementy, a także w owoce, warzywa i chude mięso. Wybierajmy potrawy, które zawierają cynk, magnez, żelazo czy siarkę. Znajdziemy je w kalafiorze, czosnku, żółtku czy brukselce. Korzystnie wpływają również kwasy tłuszczowe omega-3, które występują w takich pokarmach jak tłuste ryby czy orzechy.
Każdy z nas zauważył, że przy suszeniu włosów wypada na ich całe mnóstwo. Aby to zminimalizować, trzymajmy suszarkę w większej odległości od włosów, ponieważ gorące powietrze nadmiernie może wysuszać i niszczyć włosy. Używajmy szczotki z naturalnego włosia. Czeszmy włosy od nasady do samych końcówek, jednak bardzo delikatnie.
Jeśli zauważymy, że włosy się łamią, zaopatrzymy się w preparaty w kapsułkach, dostępne w aptece. Oprócz keratyny zawierają dodatkowo cynk, siarkę czy krzem. Taka kuracja powinna trwać przynajmniej przez około trzech miesięcy, aby osiągnąć pożądany rezultat. Dodatkowo do nabycia w sklepach są specjalistyczne ampułki odżywcze, które bardzo dobrze odżywią i nawilżą włosy.
Kiedy należy udać się do lekarza?
- Gdy zauważymy wypadanie włosów w nadmiernej ilości, niezależnie od wieku i płci
- Jeśli wypadanie włosów jest nieoczekiwane i gwałtowne
- Gdy zachodzi przypuszczenie, że wypadanie włosów jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, chorobą lub może mieć związek z przyjmowaniem leków
- Gdy na skórze głowy powstają inne zmiany – zaczerwienienie, łupież, swędzenie, sączące ranki.
Pamiętajmy, że wypadaniu włosów możemy zapobiec lub przynajmniej ograniczyć ten proces. Odpowiednia pielęgnacja, konsultacje z lekarzem i wczesne wykrycie przyczyny pomogą nam w zachowaniu zdrowych włosów jak najdłużej.