Konserwanty pochodzenia naturalnego w kosmetykach
Joanna Orzeł

Konserwanty pochodzenia naturalnego w kosmetykach

Większość produktów kosmetycznych w swoim składzie zawiera wodę oraz substancje odżywcze, zapewniające chorobotwórczym mikroorganizmom prawidłowe warunki rozwoju. Dodatkowo duża część kosmetyków przechowywana jest w łazience, gdzie temperatura i wilgotność sprawiają, że mikroflora zawarta w produktach kosmetycznych ma się niebywale dobrze.

Niestety nawet produkty, które wytwarzane są w sterylnych warunkach, będą narażone na kontakt z drobnoustrojami. Ma to miejsce chociażby podczas ich stosowania np. wsadzając palec do słoiczka z kremem czy przykładając wacik do butelki z tonikiem, a nawet, otwierając opakowanie, wprowadzamy do formuły dodatkowych “mieszkańców”. Ponieważ nie jesteśmy w stanie wyeliminować możliwości zakażenia produktu chorobotwórczymi mikroorganizmami, używanie odpowiednio dobranych do kosmetyku konserwantów jest praktyką niezbędną.

Konserwacja i konserwanty

Konserwacja to proces zabezpieczania produktów przed rozkładem spowodowanym działalnością mikroorganizmów, jak bakterie, grzyby czy wirusy lub wytwarzaniem w produkcie niepożądanych substancji chemicznych. Może być przeprowadzana z użyciem środków chemicznych (np. dodatek octu, cukru czy benzoesanu sodu) lub fizycznych (np. suszenie, naświetlanie promieniowaniem UV czy pasteryzacja).

Konserwanty to substancje dodawane lub w naturalny sposób występujące bądź wytwarzane w produktach spożywczych, kosmetykach czy lekach, których funkcją jest hamowanie rozwoju niepożądanych mikroorganizmów, a co za tym idzie zabezpieczenie produktu przed rozkładem. Co ważne, ich użycie przyczynia się do ograniczenia występowania infekcji spowodowanych zastosowaniem produktów, zawierających chorobotwórcze mikroorganizmy. 

Naturalne środki konserwujące

Matka Natura wyposażyła nas w naturalne substancje, hamujące rozwój drobnoustrojów i rozkład chemiczny produktów. Wśród naturalnych środków konserwujących wyróżnia się:
• ekstrakty (z pestek grejpfruta, z rozmarynu),
• olejki eteryczne (z drzewa herbacianego, z goździka, z tymianku, z lawendy);
witaminy (witamina E, witamina C).
Ich właściwości konserwujące wynikają głównie z działania antyoksydacyjnego oraz zapobiegania zjawisku jełczenia olejów i tłuszczów.

Powiązane produkty

Synergistyczny efekt naturalnych konserwantów

Jednak w stosunku do syntetycznych środków konserwujących działanie naturalnych substancji konserwujących jest dużo słabsze. Często potrzeba większej ilości naturalnych substancji (w porównaniu z substancjami syntetycznymi) lub ich działanie dotyczy zdecydowanie mniejszego spektrum drobnoustrojów.

Aby w sposób skuteczny konserwanty mogły zabezpieczyć produkty przed działaniem i rozwojem drobnoustrojów, należy zwrócić uwagę na odpowiednią kompozycję, zapewniającą tzw. efekt synergistyczny. Wówczas przeciwbakteryjne właściwości ekstraktu zostają uzupełnione np. przez antyoksydacyjne właściwości wybranej witaminy.

Użycie ekstraktów o różnych właściwościach sprawia, że liczba drobnoustrojów, przed którymi chroni mieszanina konserwantów, będzie zwyczajnie większa.  

Konserwanty w kosmetykach

Substancje konserwujące, dopuszczone do używania w produktach kosmetycznych, są wymienione w Załączniku V do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nr 1223/2009 z dn. 30 listopada 2009 r., dotyczącego produktów kosmetycznych. Na liście znajdują się zarówno syntetyczne substancje konserwujące, jak i te pochodzenia naturalnego. W preparatach dostępnych na drogeryjnych półkach znajdziemy zatem i jedne i drugie.

W przypadku kosmetyków naturalnych lista jest zawężona. Przykładowe substancje dopuszczone do stosowania w kosmetykach naturalnych, oprócz olejków eterycznych, ekstraktów czy witamin, to naturalnie występujące w przyrodzie: benzoesan sodu (sodium benzoate), sorbinian potasu (potassium sorbate), kwas cytrynowy (citric acid), alkohol benzylowy (benzyl alcohol), kwas salicylowy (salicylic acid), kwas sorbowy (sorbic acid), alkohol etylowy (ethyl alcohol) czy kwas dehydrooctowy (dehydroaceti acid).

Nad tym czy kosmetyki naturalne posiadają formułę zgodną ze stawianymi im wymaganiami (również pod względem zawartych w nich konserwantów), czuwają instytucje certyfikujące. Do najbardziej rozpoznawanych należą niemiecka Demeter czy francuskie EcoCert i Cosmebio. Stosując kosmetyki z takimi certyfikatami, możemy mieć pewność, że spełniają najwyższe standardy i są dla użytkownika bezpieczne.

Naturalne = bezpieczne?

Niestety nie jest poprawne przekonanie, że korzystając z konserwantów naturalnych, nie musimy się martwić o podrażnienia skóry lub reakcję alergiczną, a produkt jest dla nas w pełni bezpieczny.

Należy pamiętać, że skóra wrażliwa i skłonna do alergii będzie podatna na wszelkiego typu alergeny i czynniki drażniące czy to pochodzenia syntetycznego, czy naturalnego.

Podobnie dzieje się w przypadku ilości użytego naturalnego konserwantu. Jego zbyt duże stężenie w produkcie może wywoływać podrażnienia. Dlatego ważne jest, aby, wybierając kosmetyki, zwrócić uwagę nie tylko na ich skład, ale i na certyfikaty, którymi są one opatrzone.

Ta sama zasada dotyczy kosmetyków produkowanych w domowym zaciszu. Dostępne w internetowych poradnikach przepisy, zakładają użycie wyłącznie naturalnych składników. Ogranicza się w ten sposób zawartość substancji konserwujących, co prowadzi do obniżenia odporności na działanie drobnoustrojów.

Domowe formuły należy sporządzać w małych ilościach tak, by zużyć je natychmiast lub w niedługim czasie po przygotowaniu.   
  • D. Andrys, Sztuczne i naturalne konserwanty kosmetyczne, „biotechnologia.pl”, [online] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/sztuczne-i-naturalne-koserwanty-kosmetyczne,12762; [dostęp:] 22.02.2019
  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nr 1223/2009 z dn. 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych, “eur-lex.europa.eu”; [online] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009R1223&from=PL; [dostęp:] 22.02.2019

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dlaczego wypadają rzęsy i brwi? Jak sobie z tym radzić?

    Wypadanie włosów na głowie jest szeroko omawianym problemem medycznym, rzadko jednak mówi się o wypadaniu brwi i rzęs. Tymczasem okazuje się, że problem z nadmierną utratą włosków w tych rejonach ciała może stanowić symptom wielu schorzeń. Dlatego dolegliwości tej nie należy bagatelizować.

  • Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

    Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.

  • Co dają kąpiele w mące ziemniaczanej?

    Kąpiele w mące ziemniaczanej, znane także jako kąpiele w skrobi ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu, są stosowane jako domowy sposób na podrażnienia skóry (np. wysypki, otarcia, odparzenia) lub po prostu naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Czy ich stosowanie ma sens? Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij