Kwas sorbowy (E200) – właściwości i zastosowanie. Czy kwas sorbinowy jest szkodliwy?
Joanna Orzeł

Kwas sorbowy (E200) – właściwości i zastosowanie. Czy kwas sorbinowy jest szkodliwy?

Kwas sorbowy (Acidum Sorbicum, E200) to konserwant, który stosuje się głównie w produktach spożywczych oraz kosmetykach. Kwas sorbinowy charakteryzuje się właściwościami przeciwgrzybiczymi i jest także substancją zatrzymującą wilgoć. W jakich produktach możemy go znaleźć? Jaki wpływ na zdrowie ma spożywanie E200? 

Nierzadko znajdując konserwant w składzie produktu, który chcemy zakupić, zaczynamy wahać się w kwestii decyzji o jego nabyciu. Zależy nam bowiem na jak najbardziej naturalnym i neutralnym dla naszego organizmu składzie. Nie zawsze jednak konserwant to tak zwana „czysta chemia”. Wiele substancji pochodzenia naturalnego jest z powodzeniem wykorzystywanych na skalę przemysłową do przedłużenia trwałości artykułów spożywczych, kosmetycznych, farmaceutycznych i innych. Przykładem takiej substancji jest kwas sorbowy. Po raz pierwszy wyizolowany z owoców jarzębiny w drugiej połowie XIX w., komercyjnie używany jako konserwant od lat 80. ubiegłego stulecia do dnia dzisiejszego. 

Kwas sorbowy – czym jest? 

Kwas sorbowy, nazywany również sorbinowym, na listach dodatków do żywności ukryty pod kodem E200, jest nienasyconym kwasem organicznym. Kwas sorbowy to nazwa zwyczajowa utworzona od łacińskiej nazwy owoców jarzębiny (Sorbus aucuparia), z których po raz pierwszy został wyizolowany w 1859 r., przez Niemieckiego uczonego Augusta Wilhelma von Hofmanna. Kwas sorbowy jest więc substancją pochodzenia naturalnego. Na skalę przemysłową jest otrzymywany na drodze syntezy chemicznej.  

Sole kwasu sorbowego 

Popularniejsze niż sam kwas sorbowy są jego pochodne, czyli sole nazywane sorbinianami. Ze względu na lepszą rozpuszczalność częściej w składzie produktu znajdziemy sorbinian sodu (E201), sorbinian potasu (E202) czy sorbinian wapnia (E203). 

Kwas sorbowy (E200) – właściwości 

Kwas sorbowy w temperaturze pokojowej jest ciałem stałym, najczęściej w postaci białego proszku o bardzo słabej rozpuszczalności w wodzie. Dodany do produktu może być przyczyną cierpkiego smaku i charakterystycznego zapachu. 

Jest to substancja, która wykazuje wysokie właściwości przeciwgrzybicze (hamuje rozwój pleśni, drożdży i innych przedstawicieli tego gatunku). Najsilniejsze właściwości wykazuje w pH kwaśnym (poniżej 6,5). Co ciekawe nie wpływa negatywnie na żywotność bakterii.  

Powiązane produkty

Kwas sorbowy (E200) – zastosowanie 

Ze względu za właściwości przeciwgrzybicze kwas sorbowy jest stosowany jako konserwant (głównie żywności i kosmetyków). Słaba rozpuszczalność w wodzie i wpływ na właściwości organoleptyczne produktów ograniczają możliwość jego stosowania. Alternatywnie używa się jego soli sodowych, potasowych czy wapniowych, które charakteryzują się lepszą rozpuszczalnością w wodzie. Co ważne, sole te na skutek hydrolizy w finalnym produkcie przekształcają się w kwas sorbowy, tak więc bez względu na to, czy w składzie produktu znajdziemy E200, E201, E202, czy E203, to substancją aktywną, która hamuje rozwój grzybów, będzie kwas sorbowy.  

Kwas sorbowy jest obojętny w stosunku do bakterii, dlatego zarówno on, jak i jego sole często stosowane są w połączeniu z innymi konserwantami, jak np. hamujące rozwój bakterii benzoesany (E210–E213). 

Kwas sorbowy w żywności 

E200 znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym jako konserwant oraz substancja zatrzymująca wilgoć. Znajdziemy go w składzie takich produktów jak wyroby cukiernicze, margaryny, mrożonki, owocowe nadzienia do ciast, napoje, pieczywo, wino czy alkoholowe napoje jabłkowe, czyli cydry. Kwas sorbowy umiarkowanie wpływa na rozwój bakterii, dzięki temu jest chętnie stosowany podczas produkcji serów i fermentowanych produktów mlecznych (jogurtów, kefirów, maślanek), która jest prowadzona w oparciu o kultury pożytecznych bakterii.  

Kwas sorbowy w kosmetyce 

Formuły wielu kosmetyków również zawierają w swoim składzie kwas sorbowy (lub jego sole). Znajdziemy go w kosmetykach higienicznych – żelach pod prysznic, szamponach, płynach do płukania jamy ustnej czy pastach do zębów. Może być składnikiem zawartym w kosmetykach naturalnych

Prowadzone są badania nad zastosowaniem kwasu sorbowego do produkcji opakowań hamujących rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Wydaje się być to ciekawą alternatywą dla używania konserwantów w globalnej masie produktów.  

Ze względu na swoje właściwości kwas sorbowy stosowany jest jako środek grzybobójczy w rolnictwie ekologicznym

Kwas sorbowy (E200) i jego wpływ na zdrowie 

Kwas sorbowy w wyniku procesów metabolicznych w naszym organizmie ulega beta-oksydacji. Produktami takiej przemiany są niegroźne dla zdrowia metabolity – dwutlenek węgla i woda. Można zatem wnioskować, że jest to substancja bezpieczna.  

Jak każda substancja konserwująca, E200 posiada dopuszczalny dzienny limit spożycia (z ang. acceptable daily intake, AID), który wynosi 25 mg na każdy kilogram masy ciała dziennie. 

Jak każda substancja kwas sorbowy może wywoływać niepożądane reakcje alergiczne, jak kontaktowe zapalenie skóry, rumień oraz inne podrażnienia skóry, a także astmę, jednak najczęściej występują one na skutek bezpośredniego kontaktu ze skórą; rzadziej natomiast po połknięciu. 

E200 w ciąży 

Nie stwierdzono szkodliwości kwasu sorbowego na zdrowie zarówno kobiet ciężarnych, jak i płodu. Jak w przypadku każdej substancji potencjalnie alergizującej szczególną uwagę powinny zwrócić przyszłe mamy, u których występują reakcje alergiczne. Nie należy również przekraczać dziennego limitu spożycia. 

  1. J. B. Adams, Food additive-additive interactions involving sulphur dioxide and ascorbic and nitrous acids: a review, "Food Chemistry", nr 59 (3) 1997. 
  2. M. Liewen, E Marth, Growth and Inhibition of Microorganisms in the Presence of Sorbic Acid: A Review, "Journal of Food Protection", nr 48 (4) 1985. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Kreatyna – właściwości, działanie, efekty. Jak ją dawkować?

    Kreatyna – jakie pełni funkcje? Czy ma potencjał, aby stać się suplementem kojarzonym nie tylko z odżywkami dla sportowców? Czym różnią się jej formy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Dioksyny – toksyczność, objawy i skutki zatrucia

    Dioksyny należą do chorobotwórczych związków chemicznych, które od lat znajdują się na listach światowych organizacji dbających o zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt, a także nadzorujących dobrostan środowiska. To substancje niemające żadnego praktycznego zastosowania, ale za to z długą listę skutków ubocznych ich obecności w organizmie. Czym są dioksyny i dlaczego są groźne?

  • Minerał mika – właściwości kosmetyków z łuszczykiem

    Mika, nazywana łuszczykiem, to minerał, który wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Do branż, w których mika jest niezwykle ceniona, zalicza się przemysł kosmetyczny. Zwłaszcza producenci kosmetyków mineralnych korzystają z naturalnych złóż miki. Jakie cechy powodują, że ten minerał jest szczególnie ceniony? W jakich produktach można go znaleźć? Czy jest bezpieczny?

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij