Laktacja po cesarskim cięciu
Anna Posmykiewicz

Laktacja po cesarskim cięciu

Laktacja jest to proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne. Kobiece mleko jest najlepszym pokarmem, jaki matka może podarować swojemu dziecku. Zawiera ono bowiem idealnie dobrane składniki odżywcze, które w bardzo korzystny sposób wpływają na właściwy rozwój dziecka oraz na jego odporność. 

Za laktację odpowiadają hormony

Za produkcje mleka w kobiecych piersiach odpowiedzialne są dwa odruchy: jest to odruch prolaktynowy i odruch oksytocynowy. Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym w przysadce mózgowej. Hormon ten pobudza znajdujące się w piersi pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Trzeba pamiętać, że bodźcem do wytwarzania prolaktyny w przysadce mózgowej jest ssanie piersi przez dziecko. Oksytocyna, która też jest hormonem przysadki mózgowej, na skutek ssania piersi przez dziecko, powoduje natomiast kurczenie się mięśni w przewodach wyprowadzających mleko z gruczołu piersiowego i tym samym wywołuje wypływ mleka z kobiecej piersi. 

Laktacja jest procesem fizjologicznym, który pojawia się u kobiet po porodzie. U tych kobiet, które rodziły siłami natury, zazwyczaj nie ma z nią problemu i kobieta bez większych starań może karmić swoim pokarmem nowo narodzone dziecko. Jednak w przypadku kobiet, które rodziły drogą cięcia cesarskiego, mogą pojawić się problemy. Czasami, po cięciu cesarskim ilość mleka w kobiecych piersiach jest bardzo mała i kobiety mają problem, aby karmić dziecko piersią. 

Dlaczego po cieciu cesarskim mogą pojawić się problemy z laktacją?

Problem z laktacją po porodzie drogą ciecia cesarskiego ma przede wszystkim związek z niedostatecznym poziomem hormonów, prolaktyny i oksytocyny, które są odpowiedzialne za wywoływanie laktacji. Po porodzie naturalnym poziom tych hormonów stopniowo rośnie i w końcu osiąga taki, przy którym produkcja mleka w kobiecych gruczołach jest bardzo duża. Cięcie cesarskie natomiast to zdarzenie, które pojawia się nagle i hormony mają za mało czasu na to, aby osiągnąć poziom wystarczający do produkcji kobiecego mleka. Dlatego też, zwykle bezpośrednio po cięciu cesarskim, kobieta nie ma w piersiach mleka lub też ma go zbyt mało. Jeśli w tym czasie nie podejmie się właściwych kroków, aby pobudzić laktację, może dojść do tego, że kobieta nie będzie już mieć pokarmu. 

Powiązane produkty

Jak pobudzić laktację po porodzie drogą ciecia cesarskiego?

Laktację zawsze najbardziej pobudza przystawianie dziecka do kobiecej piersi. Niestety, po porodzie drogą ciecia cesarskiego, bardzo często maluch nie jest przystawiany kobiecie do piersi wystarczająco szybko — powinno się to odbyć w przeciągu sześciu godzin od porodu. Jednak ponieważ po cięciu cesarskim kobieta jest zwykle mocno osłabiona i była poddana znieczuleniu, dziecko zwykle przystawianie jest do piersi po upływie tych, jakże ważnych, sześciu godzin.

Jeśli poród planowany jest drogą ciecia cesarskiego należy porozmawiać z lekarzem oraz położną o możliwości przystawienia dziecka do piersi od razu po zabiegu, nawet jeśli kobieta będzie jeszcze osłabiona. 

Poza tym, często po porodzie drogą ciecia cesarskiego zdarza się, że dziecko, przez nawet kilkanaście godzin, nie przebywa razem z matką. Dlatego też, niesłychanie istotną sprawą jest wybrać taki szpital, w którym nawet pomimo ciecia cesarskiego, maluch będzie mógł od samego początku przebywać z matką — dzięki temu, kobieta, może cały czas przystawiać dziecko do piersi i tym samym pobudzać laktację. Niektóre położne zalecają też kobietom, które rodziły drogą ciecia cesarskiego, aby poddawać swoje piersi działaniu laktatora, który będzie dodatkowo, poza ssaniem dziecka, pobudzał gruczoły do produkcji mleka. 

Na pobudzenie laktacji bardzo duży wpływ ma picie właściwej ilości płynów. Kobieta po cięciu cesarskim, kiedy lekarz pozwoli jej już przyjmować płyny, powinna pić duże ilości wody, dzięki temu istnieje szansa, że uda się pobudzić laktację. Ważna jest też bogatokaloryczna dieta, która też w pozytywny sposób będzie wpływała na produkcje mleka przez kobiecie piersi. 

Istotne jest też to, aby karmienie piersią, nie sprawiało kobiecie bólu, bowiem może to zniechęcać mamę do przystawiania dziecka do piersi. Po zabiegu bowiem, kobieta jest bardzo obolała, zwykle dokucza jej ból rany pooperacyjnej, dlatego należy żeby karmić malucha w takiej pozycji, aby nie odczuwać przykrego bólu. Można poprosić położną w szpitalu, aby pomogła znaleźć kobiecie pozycje do karmienia, która będzie dla niej komfortowa lub wspomóc się specjalnymi poduszkami do karmienia piersią. 

Laktacja bez porodu

Trzeba mieć świadomość tego, że w niektórych sytuacjach może dojść do laktacji bez porodu. Ma to miejsce, przede wszystkim w sytuacji, kiedy kobieta cierpi z powodu hilerprolaktynemii, czyli stanu, w którym dochodzi do nadmiernej produkcji prolaktyny. Zwykle dzieje się tak na skutek obecności guza w przysadce mózgowej, który właśnie produkuje prolaktyne. U kobiety wtedy w gruczołach piersiowych pojawia się mleko.

Stan nadmiernej produkcji prolaktyny zawsze wymaga leczenia, zwykle podaje się leki hamujące wydzielanie hormonu oraz zazwyczaj zachodzi też potrzeba usunięcia guza. 

Niektóre kobiety, które same nigdy nie były w ciąży, ale decydują się na adopcje niemowlaka, także próbują pobudzić u siebie laktację. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak, ale wymaga to dużej cierpliwości i świadomości tego, że może się jednak nie udać. Kobiety takie powinny pobudzać swoje piersi za pomocą laktatora. Należy robić to bardzo często i regularnie. Jeśli w ogóle uda się pobudzić produkcje mleka, warto pamiętać o tym, że jego ilości i tak prawdopodobnie nie będzie wystarczająca, aby wykarmić malucha i że zajdzie potrzeba dokarmiania go mlekiem modyfikowanym. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl