Przyjmowanie leków a picie alkoholu
Krzysztof Słomiak

Przyjmowanie leków a picie alkoholu

Alkohol, znany również pod nazwą chemiczną etanol, to rozpuszczalnik organiczny, stosowany powszechnie w chemii, medycynie i farmacji. Jest to również popularna używka, którą możemy znaleźć w piwie, winie, wódce i innego rodzaju napojach „wyskokowych”. Alkohol nie jest wskazany nigdy, kiedy przyjmujemy leki – zarówno przewlekle, jak i doraźnie. Skutki uboczne takiego połączenia mogą być katastrofalne.

Niech będzie złotą zasadą, podobnie jak w przypadku kierowców: „piłeś? nie jedź”, tak w przypadku osób przyjmujących leki: „bierzesz leki? nie pij”. Niestety wiedza społeczeństwa w tym temacie jest bardzo niska i często – jako farmaceuci – obserwujemy destrukcyjne zachowania związane z alkoholem. Przyjrzyjmy się temu tematowi wspólnie.

Dlaczego nie mogę wypić lampki wina?

Badania naukowe pokazują, że codzienne picie lampki wina może przedłużyć życie i poprawić zdrowie. Jest to prawda, jeśli jesteśmy zdrowi i nie przyjmujemy leków. Wiadomo jednak, jak to jest w przypadku nas Polaków – na lampce zwykle się nie kończy; często pijemy o wiele za dużo.

Alkohol w każdej ilości zaburza proces wchłaniania i wydalania leków. Zaburza go, zarówno obniżając, jak i znacząco podwyższając – zależnie od przypadku. Kiedy wchłanianie się obniża, lek nie będzie skuteczny, gdyż jego dawka efektywna jest zbyt mała do osiągnięcia skutku terapeutycznego. Gdy wchłanianie jest podwyższone, lek działa zbyt silnie, dodatkowo manifestując to dodatkowymi działaniami niepożądanymi.

Co mnie może spotkać?

Może się zdarzyć, że unikniemy wszelkiego rodzaju konsekwencji i nie stanie się nic. Wystarczy jednak, że uszkodzimy konkretny receptor czy strukturę komórkową i będziemy się z konsekwencjami picia alkoholu borykać się do końca życia.

Pierwszym organem, który najmocniej odczuje połączenie leków i alkoholu, będzie wątroba. Organ ten metabolizuje wiele leków. Dodatkowym obciążeniem będzie konieczność metabolizowania alkoholu do aldehydu octowego w tym samym czasie.

Najgorszym przypadkiem jest popicie alkoholu sokiem grejpfrutowym, który hamuje enzym – cytochrom P450 – odpowiedzialny za metabolizm leków i samego alkoholu. Taka mieszanka może nas nawet zabić. Przykrą konsekwencją może być nieodwracalne uszkodzenie wątroby lub marskość tego organu. Reakcja organizmu nawet na małą ilość alkoholu może być natychmiastowa i objawiać się m.in. zaczerwienieniem twarzy, nudnościami i wymiotami, tachykardią, zaburzeniami rytmu i zawrotami głowy. Niższą tolerancję w stosunku do alkoholu zwiększają także choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.

Powiązane produkty

Alkohol a środki przeciwbólowe

Łączenie alkoholu z tabletkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi to jeden z najgłupszych pomysłów. Częstym odruchem jest branie tabletek przeciwbólowych na tzw. kaca. Trzeba pamiętać, że alkohol w naszym krwiobiegu dzień po spożyciu jeszcze się znajduje, nawet jeśli wypite były niewielkie ilości alkoholu.

Przyjmując leki przed imprezą, a pijąc w trakcie, sytuacja jest odwrotna, lecz w zasadzie podobna. To leki są w krwioobiegu, a podlewamy je alkoholem. Kombinacja taka jest zdradliwa i możemy trwale uszkodzić naszą wątrobę.

Połączenie to działa również przeciwzakrzepowo, co może skutkować mocnymi krwawieniami (również wewnętrznymi) i problemem z gojeniem się ran. Wysuszana jest również skóra. Następstwem może być też nadmierne wydzielanie łoju, kiedy skóra jest przesuszona. Łojotokowe zapalenie skóry murowane.

Drażniona jest bardzo mocno także ściana przełyku i żołądka. Nadżerki i wrzody, aż po zmiany rakowe, to skutki takiego połączenia.

Leki przeciwbólowe powodują również, że tolerancja na alkohol się zmniejsza i nawet po jednej dawce alkoholu niekontrolowanie możemy „odpłynąć”. Nie dajmy się zwieść wielu sklepom, które wystawiają leki przeciwbólowe w stoisku alkoholowym. Zachęcam wręcz do zgłaszania takich przypadków, gdyż połączenie zwykłego leku przeciwbólowego i alkoholu może skończyć się nawet śmiercią.

Alkohol a antybiotyki

Alkohol osłabia nasz organizm, sprawiając, że infekcja będzie rozwijała się szybciej. Jesteś chory? Chcesz wyzdrowieć szybciej? Nie pij alkoholu! Co więcej – alkohol osłabia działanie wielu antybiotyków, jednocześnie zwiększając ich działania niepożądane. Skutki? Nudności, wymioty, bóle głowy i kłucie serca, a nawet drgawki, zapaść, omdlenia, zlewne poty, omamy, zaburzenia psychiczne.

Alkohol a środki antykoncepcyjne

Zasada jest prosta: alkohol obniża działanie hormonów. Środki antykoncepcyjne mogą stracić swoją skuteczność. Zastanawiasz się, czemu zaszłaś w ciążę, biorąc doustne środki antykoncepcyjne? A był pity alkohol? No to już wiesz czemu.

Alkohol działa również wymiotnie, a jeśli zwymiotujesz przyjętą tabletkę, to tak jakby ona w ogóle nie była przyjęta.

Alkohol a środki przeciwalergiczne

Leki przeciwalergiczne starszych generacji powodują spowolnienie i upośledzenie percepcji; są więc odradzane przy prowadzeniu pojazdów mechanicznych. Nawet te najnowszej generacji miewają takie działanie i alergicy często narzekają na senność i apatię. W połączeniu z alkoholem leki antyhistaminowe działają o wiele silniej. Szybciej poczujemy zmęczenie, senność, skoki ciśnienia, aż po zawroty i ból głowy.

Alkohol a środki przeciwdepresyjne, uspokajające i nasenne

Tutaj możemy się spodziewać podwyższenia ciśnienia tętniczego. Takie uderzeniowe podbicie ciśnienia może wywołać napady lękowe i epizody depresyjne. Opisane są przypadki samobójstw po połączeniu antydepresantów i alkoholu.

W stosunku do leków uspokajających i nasennych alkohol może skutkować depresją układu oddechowego, zmęczeniem, ospałością, śpiączką, drgawkami. Zatrzymanie oddechu i śmierć to najpoważniejszy skutek takiego połączenia.

Alkohol a cukrzyca

Alkohol znacząco podnosi poziom glukozy we krwi. Modyfikacji może wymagać dawka przyjmowanej insuliny. Często się o tym zapomina. Dodatkowo połączenie leków przeciwcukrzycowych z alkoholem powoduje nudności i bóle głowy.

Jeśli nie jest się fachowcem w dziedzinie farmakologii i farmakokinetyki, trzeba przyjąć, że nie ma jednostki chorobowej, przy której połączenie alkoholu i leku będzie korzystne. Leki należy popijać wodą i w trakcie terapii zapomnieć o alkoholu.

Najlepszym pomysłem jest wbicie sobie do głowy, że gdy przyjmuje się leki, nie należy pić alkoholu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl