Przyjmowanie leków a picie alkoholu
Krzysztof Słomiak

Przyjmowanie leków a picie alkoholu

Alkohol, znany również pod nazwą chemiczną etanol, to rozpuszczalnik organiczny, stosowany powszechnie w chemii, medycynie i farmacji. Jest to również popularna używka, którą możemy znaleźć w piwie, winie, wódce i innego rodzaju napojach „wyskokowych”. Alkohol nie jest wskazany nigdy, kiedy przyjmujemy leki – zarówno przewlekle, jak i doraźnie. Skutki uboczne takiego połączenia mogą być katastrofalne.

Niech będzie złotą zasadą, podobnie jak w przypadku kierowców: „piłeś? nie jedź”, tak w przypadku osób przyjmujących leki: „bierzesz leki? nie pij”. Niestety wiedza społeczeństwa w tym temacie jest bardzo niska i często – jako farmaceuci – obserwujemy destrukcyjne zachowania związane z alkoholem. Przyjrzyjmy się temu tematowi wspólnie.

Dlaczego nie mogę wypić lampki wina?

Badania naukowe pokazują, że codzienne picie lampki wina może przedłużyć życie i poprawić zdrowie. Jest to prawda, jeśli jesteśmy zdrowi i nie przyjmujemy leków. Wiadomo jednak, jak to jest w przypadku nas Polaków – na lampce zwykle się nie kończy; często pijemy o wiele za dużo.

Alkohol w każdej ilości zaburza proces wchłaniania i wydalania leków. Zaburza go, zarówno obniżając, jak i znacząco podwyższając – zależnie od przypadku. Kiedy wchłanianie się obniża, lek nie będzie skuteczny, gdyż jego dawka efektywna jest zbyt mała do osiągnięcia skutku terapeutycznego. Gdy wchłanianie jest podwyższone, lek działa zbyt silnie, dodatkowo manifestując to dodatkowymi działaniami niepożądanymi.

Co mnie może spotkać?

Może się zdarzyć, że unikniemy wszelkiego rodzaju konsekwencji i nie stanie się nic. Wystarczy jednak, że uszkodzimy konkretny receptor czy strukturę komórkową i będziemy się z konsekwencjami picia alkoholu borykać się do końca życia.

Pierwszym organem, który najmocniej odczuje połączenie leków i alkoholu, będzie wątroba. Organ ten metabolizuje wiele leków. Dodatkowym obciążeniem będzie konieczność metabolizowania alkoholu do aldehydu octowego w tym samym czasie.

Najgorszym przypadkiem jest popicie alkoholu sokiem grejpfrutowym, który hamuje enzym – cytochrom P450 – odpowiedzialny za metabolizm leków i samego alkoholu. Taka mieszanka może nas nawet zabić. Przykrą konsekwencją może być nieodwracalne uszkodzenie wątroby lub marskość tego organu. Reakcja organizmu nawet na małą ilość alkoholu może być natychmiastowa i objawiać się m.in. zaczerwienieniem twarzy, nudnościami i wymiotami, tachykardią, zaburzeniami rytmu i zawrotami głowy. Niższą tolerancję w stosunku do alkoholu zwiększają także choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.

Polecane dla Ciebie

Alkohol a środki przeciwbólowe

Łączenie alkoholu z tabletkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi to jeden z najgłupszych pomysłów. Częstym odruchem jest branie tabletek przeciwbólowych na tzw. kaca. Trzeba pamiętać, że alkohol w naszym krwiobiegu dzień po spożyciu jeszcze się znajduje, nawet jeśli wypite były niewielkie ilości alkoholu.

Przyjmując leki przed imprezą, a pijąc w trakcie, sytuacja jest odwrotna, lecz w zasadzie podobna. To leki są w krwioobiegu, a podlewamy je alkoholem. Kombinacja taka jest zdradliwa i możemy trwale uszkodzić naszą wątrobę.

Połączenie to działa również przeciwzakrzepowo, co może skutkować mocnymi krwawieniami (również wewnętrznymi) i problemem z gojeniem się ran. Wysuszana jest również skóra. Następstwem może być też nadmierne wydzielanie łoju, kiedy skóra jest przesuszona. Łojotokowe zapalenie skóry murowane.

Drażniona jest bardzo mocno także ściana przełyku i żołądka. Nadżerki i wrzody, aż po zmiany rakowe, to skutki takiego połączenia.

Leki przeciwbólowe powodują również, że tolerancja na alkohol się zmniejsza i nawet po jednej dawce alkoholu niekontrolowanie możemy „odpłynąć”. Nie dajmy się zwieść wielu sklepom, które wystawiają leki przeciwbólowe w stoisku alkoholowym. Zachęcam wręcz do zgłaszania takich przypadków, gdyż połączenie zwykłego leku przeciwbólowego i alkoholu może skończyć się nawet śmiercią.

Alkohol a antybiotyki

Alkohol osłabia nasz organizm, sprawiając, że infekcja będzie rozwijała się szybciej. Jesteś chory? Chcesz wyzdrowieć szybciej? Nie pij alkoholu! Co więcej – alkohol osłabia działanie wielu antybiotyków, jednocześnie zwiększając ich działania niepożądane. Skutki? Nudności, wymioty, bóle głowy i kłucie serca, a nawet drgawki, zapaść, omdlenia, zlewne poty, omamy, zaburzenia psychiczne.

Alkohol a środki antykoncepcyjne

Zasada jest prosta: alkohol obniża działanie hormonów. Środki antykoncepcyjne mogą stracić swoją skuteczność. Zastanawiasz się, czemu zaszłaś w ciążę, biorąc doustne środki antykoncepcyjne? A był pity alkohol? No to już wiesz czemu.

Alkohol działa również wymiotnie, a jeśli zwymiotujesz przyjętą tabletkę, to tak jakby ona w ogóle nie była przyjęta.

Alkohol a środki przeciwalergiczne

Leki przeciwalergiczne starszych generacji powodują spowolnienie i upośledzenie percepcji; są więc odradzane przy prowadzeniu pojazdów mechanicznych. Nawet te najnowszej generacji miewają takie działanie i alergicy często narzekają na senność i apatię. W połączeniu z alkoholem leki antyhistaminowe działają o wiele silniej. Szybciej poczujemy zmęczenie, senność, skoki ciśnienia, aż po zawroty i ból głowy.

Alkohol a środki przeciwdepresyjne, uspokajające i nasenne

Tutaj możemy się spodziewać podwyższenia ciśnienia tętniczego. Takie uderzeniowe podbicie ciśnienia może wywołać napady lękowe i epizody depresyjne. Opisane są przypadki samobójstw po połączeniu antydepresantów i alkoholu.

W stosunku do leków uspokajających i nasennych alkohol może skutkować depresją układu oddechowego, zmęczeniem, ospałością, śpiączką, drgawkami. Zatrzymanie oddechu i śmierć to najpoważniejszy skutek takiego połączenia.

Alkohol a cukrzyca

Alkohol znacząco podnosi poziom glukozy we krwi. Modyfikacji może wymagać dawka przyjmowanej insuliny. Często się o tym zapomina. Dodatkowo połączenie leków przeciwcukrzycowych z alkoholem powoduje nudności i bóle głowy.

Jeśli nie jest się fachowcem w dziedzinie farmakologii i farmakokinetyki, trzeba przyjąć, że nie ma jednostki chorobowej, przy której połączenie alkoholu i leku będzie korzystne. Leki należy popijać wodą i w trakcie terapii zapomnieć o alkoholu.

Najlepszym pomysłem jest wbicie sobie do głowy, że gdy przyjmuje się leki, nie należy pić alkoholu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Olej z czarnuszki – na odporność, alergie, astmę, skórę. Poznaj właściwości i zastosowanie czarnuszki siewnej

  Olej z czarnuszki w ok. 85 proc. składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), zawiera witaminę E, witaminę A oraz mikroelementy. Posiada wiele właściwości zdrowotnych, ma także zastosowanie w kosmetyce. Sprawdź, jak działa olej z czarnuszki siewnej, jakie ma właściwości lecznicze oraz w jaki sposób go stosować.

 • Marihuana medyczna – co warto o niej wiedzieć?

  U schyłku okresu PRL, w 1985 r. wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 r.) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom.  Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

 • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

  6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

 • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

  W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

 • 5 zdrowych postanowień na Nowy Rok. Co warto zmienić?

  Istnieje kilka sfer życia, które warto uporządkować niezależnie od pory. Powoli, małymi krokami, ale zdecydowanie i sukcesywnie.  Oto kilka postanowień noworocznych – wystarczy wybrać jedno, a wiele dobrego zrobimy dla siebie i czasami też dla naszych najbliższych.

 • Leki na uspokojenie bez recepty – co zawierają i czy są skuteczne?

  Żyjemy we względnie dynamicznych czasach. Szybkość zmian odbija się na sferze emocjonalnej człowieka. Statystyki mówią, że co druga osoba, odczuwa częste napady złości, stresu lub agresji w ciągu dnia. W aptekach istnieją leki bez recepty, które mają wykazywać działanie uspokajające. Najczęściej są to preparaty ziołowe. Środki te ze względu na zawartość substancji czynnych wykorzystuje się w lecznictwie. Co najczęściej znajduje się w składzie leków uspokajających bez recepty? Jaka jest skuteczność ziołowych środków na uspokojenie? 

 • Drapanie w gardle – co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby

  Drapanie, swędzenie lub gryzienie w gardle – to zwykle objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Te nieprzyjemne odczucia, które towarzyszą chorobom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, można złagodzić za pomocą preparatów na gardło dostępnych w aptece, a także dzięki domowym sposobom. W jaki sposób? Podpowiadamy.

 • Szczepionki na grypę 2022/2023 – co warto o nich wiedzieć?

  W sezonie 2022/2023 będą dostępne cztery szczepionki przeciw grypie. Badanie kwalifikujące pacjenta do szczepienia prowadzi lekarz, niemniej sam zastrzyk może zrobić także inny przedstawiciel środowiska medycznego, np. farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny. Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 powstało wiele dodatkowych pytań związanych ze szczepieniem na koronawirusa w połączeniu ze szczepionką przeciwko grypie. Kto powinien się zaszczepić? Ile będzie kosztować szczepionka? Kto będzie mógł zaszczepić się bezpłatnie? Gdzie kupić szczepionkę przeciw grypie i jak ją przechowywać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij