Przyjmowanie leków a picie alkoholu
Krzysztof Słomiak

Przyjmowanie leków a picie alkoholu

Alkohol, znany również pod nazwą chemiczną etanol, to rozpuszczalnik organiczny, stosowany powszechnie w chemii, medycynie i farmacji. Jest to również popularna używka, którą możemy znaleźć w piwie, winie, wódce i innego rodzaju napojach „wyskokowych”. Alkohol nie jest wskazany nigdy, kiedy przyjmujemy leki – zarówno przewlekle, jak i doraźnie. Skutki uboczne takiego połączenia mogą być katastrofalne.

Niech będzie złotą zasadą, podobnie jak w przypadku kierowców: „piłeś? nie jedź”, tak w przypadku osób przyjmujących leki: „bierzesz leki? nie pij”. Niestety wiedza społeczeństwa w tym temacie jest bardzo niska i często – jako farmaceuci – obserwujemy destrukcyjne zachowania związane z alkoholem. Przyjrzyjmy się temu tematowi wspólnie.

Dlaczego nie mogę wypić lampki wina?

Badania naukowe pokazują, że codzienne picie lampki wina może przedłużyć życie i poprawić zdrowie. Jest to prawda, jeśli jesteśmy zdrowi i nie przyjmujemy leków. Wiadomo jednak, jak to jest w przypadku nas Polaków – na lampce zwykle się nie kończy; często pijemy o wiele za dużo.

Alkohol w każdej ilości zaburza proces wchłaniania i wydalania leków. Zaburza go, zarówno obniżając, jak i znacząco podwyższając – zależnie od przypadku. Kiedy wchłanianie się obniża, lek nie będzie skuteczny, gdyż jego dawka efektywna jest zbyt mała do osiągnięcia skutku terapeutycznego. Gdy wchłanianie jest podwyższone, lek działa zbyt silnie, dodatkowo manifestując to dodatkowymi działaniami niepożądanymi.

Co mnie może spotkać?

Może się zdarzyć, że unikniemy wszelkiego rodzaju konsekwencji i nie stanie się nic. Wystarczy jednak, że uszkodzimy konkretny receptor czy strukturę komórkową i będziemy się z konsekwencjami picia alkoholu borykać się do końca życia.

Pierwszym organem, który najmocniej odczuje połączenie leków i alkoholu, będzie wątroba. Organ ten metabolizuje wiele leków. Dodatkowym obciążeniem będzie konieczność metabolizowania alkoholu do aldehydu octowego w tym samym czasie.

Najgorszym przypadkiem jest popicie alkoholu sokiem grejpfrutowym, który hamuje enzym – cytochrom P450 – odpowiedzialny za metabolizm leków i samego alkoholu. Taka mieszanka może nas nawet zabić. Przykrą konsekwencją może być nieodwracalne uszkodzenie wątroby lub marskość tego organu. Reakcja organizmu nawet na małą ilość alkoholu może być natychmiastowa i objawiać się m.in. zaczerwienieniem twarzy, nudnościami i wymiotami, tachykardią, zaburzeniami rytmu i zawrotami głowy. Niższą tolerancję w stosunku do alkoholu zwiększają także choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.

Alkohol a środki przeciwbólowe

Łączenie alkoholu z tabletkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi to jeden z najgłupszych pomysłów. Częstym odruchem jest branie tabletek przeciwbólowych na tzw. kaca. Trzeba pamiętać, że alkohol w naszym krwiobiegu dzień po spożyciu jeszcze się znajduje, nawet jeśli wypite były niewielkie ilości alkoholu.

Przyjmując leki przed imprezą, a pijąc w trakcie, sytuacja jest odwrotna, lecz w zasadzie podobna. To leki są w krwioobiegu, a podlewamy je alkoholem. Kombinacja taka jest zdradliwa i możemy trwale uszkodzić naszą wątrobę.

Połączenie to działa również przeciwzakrzepowo, co może skutkować mocnymi krwawieniami (również wewnętrznymi) i problemem z gojeniem się ran. Wysuszana jest również skóra. Następstwem może być też nadmierne wydzielanie łoju, kiedy skóra jest przesuszona. Łojotokowe zapalenie skóry murowane.

Drażniona jest bardzo mocno także ściana przełyku i żołądka. Nadżerki i wrzody, aż po zmiany rakowe, to skutki takiego połączenia.

Leki przeciwbólowe powodują również, że tolerancja na alkohol się zmniejsza i nawet po jednej dawce alkoholu niekontrolowanie możemy „odpłynąć”. Nie dajmy się zwieść wielu sklepom, które wystawiają leki przeciwbólowe w stoisku alkoholowym. Zachęcam wręcz do zgłaszania takich przypadków, gdyż połączenie zwykłego leku przeciwbólowego i alkoholu może skończyć się nawet śmiercią.

Alkohol a antybiotyki

Alkohol osłabia nasz organizm, sprawiając, że infekcja będzie rozwijała się szybciej. Jesteś chory? Chcesz wyzdrowieć szybciej? Nie pij alkoholu! Co więcej – alkohol osłabia działanie wielu antybiotyków, jednocześnie zwiększając ich działania niepożądane. Skutki? Nudności, wymioty, bóle głowy i kłucie serca, a nawet drgawki, zapaść, omdlenia, zlewne poty, omamy, zaburzenia psychiczne.

Alkohol a środki antykoncepcyjne

Zasada jest prosta: alkohol obniża działanie hormonów. Środki antykoncepcyjne mogą stracić swoją skuteczność. Zastanawiasz się, czemu zaszłaś w ciążę, biorąc doustne środki antykoncepcyjne? A był pity alkohol? No to już wiesz czemu.

Alkohol działa również wymiotnie, a jeśli zwymiotujesz przyjętą tabletkę, to tak jakby ona w ogóle nie była przyjęta.

Alkohol a środki przeciwalergiczne

Leki przeciwalergiczne starszych generacji powodują spowolnienie i upośledzenie percepcji; są więc odradzane przy prowadzeniu pojazdów mechanicznych. Nawet te najnowszej generacji miewają takie działanie i alergicy często narzekają na senność i apatię. W połączeniu z alkoholem leki antyhistaminowe działają o wiele silniej. Szybciej poczujemy zmęczenie, senność, skoki ciśnienia, aż po zawroty i ból głowy.

Alkohol a środki przeciwdepresyjne, uspokajające i nasenne

Tutaj możemy się spodziewać podwyższenia ciśnienia tętniczego. Takie uderzeniowe podbicie ciśnienia może wywołać napady lękowe i epizody depresyjne. Opisane są przypadki samobójstw po połączeniu antydepresantów i alkoholu.

W stosunku do leków uspokajających i nasennych alkohol może skutkować depresją układu oddechowego, zmęczeniem, ospałością, śpiączką, drgawkami. Zatrzymanie oddechu i śmierć to najpoważniejszy skutek takiego połączenia.

Alkohol a cukrzyca

Alkohol znacząco podnosi poziom glukozy we krwi. Modyfikacji może wymagać dawka przyjmowanej insuliny. Często się o tym zapomina. Dodatkowo połączenie leków przeciwcukrzycowych z alkoholem powoduje nudności i bóle głowy.

Jeśli nie jest się fachowcem w dziedzinie farmakologii i farmakokinetyki, trzeba przyjąć, że nie ma jednostki chorobowej, przy której połączenie alkoholu i leku będzie korzystne. Leki należy popijać wodą i w trakcie terapii zapomnieć o alkoholu.

Najlepszym pomysłem jest wbicie sobie do głowy, że gdy przyjmuje się leki, nie należy pić alkoholu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

  Świecowanie uszu to najlepiej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Nazywa się go również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, które wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg? 

 • Jak jeść w święta, by nie przytyć – 5 sprawdzonych sposobów

  Święta Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy najchętniej z rodziną. Najczęściej w domu i przy stole. Zgodnie z zasadą: zastaw się, a postaw się, zwykle stół ten jest pełen pysznych potraw. Co więcej, kiedy zaczynamy jeść wigilijną kolację, jedzenie kończy się w drugi dzień świąt, a w niektórych przypadkach trwa aż do samego Sylwestra.

 • 5 zdrowych postanowień na Nowy Rok. Co warto zmienić?

  Istnieje kilka sfer życia, które warto uporządkować niezależnie od pory. Powoli, małymi krokami, ale zdecydowanie i sukcesywnie.  Oto kilka postanowień noworocznych –wystarczy wybrać jedno, a wiele dobrego zrobimy dla siebie i czasami też dla naszych najbliższych.

 • SIBO — przyczyny, objawy, leczenie

  SIBO to choroba, która jest bezpośrednio związana z jelitem cienkim, czyli najdłuższym elementem układu pokarmowego, którego zadaniem jest m.in. produkcja enzymów trawiennych i wchłanianie składników odżywczych. Mikrobiota jelit jest bardzo zróżnicowana. Ma na nią wpływ szereg czynników, takich jak wiek, dieta, leki, środowisko i jakość nawyków żywieniowych. SIBO to dolegliwość, która polega na przeroście tej flory bakteryjnej lub obecności nietypowych dla niej bakterii. Jak rozpoznać SIBO, jak je leczyć, czego nie jeść i jak złagodzić dokuczliwe objawy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Suchość gardła – czym i jak nawilżać gardło?

  Suchość gardła może być spowodowana wieloma przyczynami. Zwykle pojawia się podczas infekcji, a także w wyniku odwodnienia, palenia papierosów, nadwyrężenia narządu głosu czy spania z otwartymi ustami. Uczucie suchego gardła dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jak i czym nawilżać gardło? Czego warto unikać, gdy czujemy suchość w gardle?

 • Płukanie gardła – jak i czym płukać gardło?

  Płukanie gardła jest jednym z domowych sposobów na łagodzenie nieprzyjemnych objawów infekcji gardła, ale także innych dolegliwości. Płukanki pomagają uśmierzyć ból, zmniejszyć opuchliznę i obrzęk gardła, a także nawilżyć suchą i podrażnioną śluzówkę. Jak i czym płukać gardło? O czym warto pamiętać, stosują płukanki na gardło? 

 • Blizny po ospie – jak im zapobiec? Co na nie stosować?

  Blizny po ospie – czy można im zapobiec? Co stosować, aby pozbyć się nieestetycznych dziur lub plam po ospie? Podpowiadamy, co robić, aby ich uniknąć, a także wskazujemy, które preparaty będą pomocne w ich rozjaśnieniu i spłyceniu.  

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij