Jaki termometr wybrać dla dziecka?
Krzysztof Słomiak

Jaki termometr wybrać dla dziecka?

Termometr – jak sama nazwa wskazuje – mierzy temperaturę. Jego głównym zadaniem jest wskazanie z jak największą dokładnością, w jakim stanie cieplnym znajduje się nasz organizm. Czym się kierować przy wyborze termometru dla dziecka? Jak prawidłowo mierzyć ciepłotę ciała? O tym w dzisiejszym artykule.

Na rynku aptecznym jest wiele termometrów dla dzieci i dorosłych, które różnią się pod wieloma względami. Musimy mieć świadomość swoich potrzeb w odniesieniu do tego sprzętu. Dodatkowo nie każdy z nich gwarantuje wiarygodny wynik. Ma to ogromne znaczenie zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, gdyż pomyłka nawet o 1 stopień Celsjusza może przyczynić się do naszego braku reakcji na rozwijającą się chorobę.

Stan podgorączkowy to temperatura przejściowa pomiędzy 37,1 a 37,9°C. Za gorączkę uważa się wartość powyżej 38°C. Dopiero po przekroczeniu tej wartości powinno używać się leków przeciwgorączkowych, chyba że lekarz zadecydował inaczej. 

Kupuj świadomie

Wybór odpowiedniego termometru dla dziecka nie jest błahą sprawą. Celem stosowania termometru jest uzyskanie dokładnego pomiaru, dzięki któremu będziemy wiedzieć, jak dalej postępować z chorym dzieckiem. Dlatego nie warto kupować sprzętu medycznego na przydrożnych rynkach i bazarkach, sklepach spożywczych itp. Wiarygodny i sprawdzony sprzęt otrzymamy w aptece lub w sklepie z zaopatrzeniem medycznym.

Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

Pomiar temperatury u dziecka wykonuje się pod pachą, w ustach, w uchu lub odbycie. Prawidłowa temperatura ciała zmierzona w ustach, uchu czy pod pachą to 36,6°C. Natomiast jeśli pomiar był w odbycie, to prawidłowa ciepłota ciała wynosi 37,1°C. Temperatura w odbycie – ze względu na jego silniejsze ukrwienie – jest bowiem odrobinę wyższa.

Nie powinno się mierzyć temperatury u dziecka byle gdzie czy co kilka minut. Termometr też potrzebuje czasu, żeby się ustabilizować i oddać przyjętą temperaturę.

Polecane dla Ciebie

Termometr dla noworodka

Ciekawym rozwiązaniem dla noworodków jest termometr elektroniczny w smoczku. Może okazać się niezastąpiony, jeśli nasze dziecko jest bardzo ruchliwe. Zakres mierzonych temperatur to ok. 30-45°C, z dokładnością do 0,1°C. Jest mały, poręczny i dość wygodny. Posiada sygnał dźwiękowy informujący nas o końcu pomiaru. Można go zastosować, kiedy dziecko śpi.

Niestety termometr w smoczku posiada też kilka wad. Baterii nie da się zwykle naładować ani wymienić. Co oczywiste – w przypadku smoczka obowiązkowa będzie sterylizacja, a żeby ją wykonać, termometr należy całkowicie rozebrać na części. Uciążliwe jest również zachowanie codziennej higieny w jego użytkowaniu: termometru-smoczka nie można myć w zmywarce, kuchence mikrofalowej ani sterylizatorze. Poza tym nie każde dziecko używa smoczka, więc niektóre dzieci mogą nie zaakceptować takiego termometru. Do tego smoczek ma specyficzny kształt. Cena tego produktu to ok. 40-50 zł.

Termometr dla niemowlęcia

Zarówno dla noworodka, jak i niemowlęcia, a później dla dziecka poleciłbym zainwestować i zakupić termometr bezkontaktowy: laserowy lub na podczerwień. Są to termometry bardzo proste w obsłudze, wielofunkcyjne, precyzyjne i niezwykle wydajne. Wyraźną wadą może wydawać się ich cena (zwykle 100-150 zł), ale warto pamiętać, że termometry te służą latami i posiadają zwykle kilkuletnią gwarancję. Zakres pomiarowy najczęściej mieści się w przedziale 10-50 °C. Termometr bezkontaktowy posiada często takie funkcje, jak pamięć kilku pomiarów, automatyczne wyłączanie, wyświetlacz LCD. Sprzętem takim zmierzymy również temperaturę pomieszczenia, posiłku czy wody w wannie.

Nie występują w jego przypadku problemy z niewygodą stosowania. Pomiar jest szybki (zajmuje mniej niż 2 sekundy!), co w przypadku dzieci jest największą zaletą.

Nie polecałbym termometrów przyklejanych na czoło, czyli termometrów kontaktowych na podczerwień. Choć są proste w użyciu i niedrogie, to jednocześnie niestety mało dokładne.

Termometr dla dziecka

Na rynku mamy całą gamę termometrów, które można stosować u dzieci. Najprostszym i najtańszym z termometrów jest zwykły termometr elektroniczny, którego dostępnych jest kilka rodzajów. Mierzy temperaturę z zakresu 30-45°C, z dokładnością do 0,1°C. Zasilany jest baterią. Jego zaletami są niska cena (ok. 10-14 zł), wodoodporność, niska waga i mała wielkość. Pomiar trwa od kilkudziesięciu sekund do około dwóch minut, a o jego końcu informuje nas sygnał dźwiękowy. Niektóre termometry posiadają elastyczną końcówkę, co zwiększa bezpieczeństwo i łatwość stosowania termometru u dzieci.

Niestety zwykły elektroniczny termometr ma również kilka wad. Z racji niskiej ceny bywa kiepsko wykonany, szybko się psuje, zużywa, z czasem traci precyzyjność pomiaru – z tych powodów częściej będziemy go wymieniać, chyba że wybierzemy porządny model.

Przy wyborze termometru wiele osób sugeruje się wiekiem dziecka. Uważam, że ma to znaczenie czysto teoretyczne i orientacyjne. Ważniejsze jest przemyśleć sobie, jaka jest nasza potrzeba.

Obecnie w aptekach najczęściej sprzedawane są termometry elektroniczne oraz bezdotykowe. Termometr to inwestycja na lata, a rodzice noworodka zwykle zdają sobie sprawę z konieczności częstego użytkowania takiego sprzętu. Rodzice starszych dzieci, u których pomiar temperatury ciała dotyczy głównie okresów infekcji kilka razy do roku, decydują się zwykle na prosty termometr elektroniczny.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij