Jaki termometr wybrać dla dziecka?
Krzysztof Słomiak

Jaki termometr wybrać dla dziecka?

Termometr – jak sama nazwa wskazuje – mierzy temperaturę. Jego głównym zadaniem jest wskazanie z jak największą dokładnością, w jakim stanie cieplnym znajduje się nasz organizm. Czym się kierować przy wyborze termometru dla dziecka? Jak prawidłowo mierzyć ciepłotę ciała? O tym w dzisiejszym artykule.

Na rynku aptecznym jest wiele termometrów dla dzieci i dorosłych, które różnią się pod wieloma względami. Musimy mieć świadomość swoich potrzeb w odniesieniu do tego sprzętu. Dodatkowo nie każdy z nich gwarantuje wiarygodny wynik. Ma to ogromne znaczenie zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, gdyż pomyłka nawet o 1 stopień Celsjusza może przyczynić się do naszego braku reakcji na rozwijającą się chorobę.

Stan podgorączkowy to temperatura przejściowa pomiędzy 37,1 a 37,9°C. Za gorączkę uważa się wartość powyżej 38°C. Dopiero po przekroczeniu tej wartości powinno używać się leków przeciwgorączkowych, chyba że lekarz zadecydował inaczej. 

Kupuj świadomie

Wybór odpowiedniego termometru dla dziecka nie jest błahą sprawą. Celem stosowania termometru jest uzyskanie dokładnego pomiaru, dzięki któremu będziemy wiedzieć, jak dalej postępować z chorym dzieckiem. Dlatego nie warto kupować sprzętu medycznego na przydrożnych rynkach i bazarkach, sklepach spożywczych itp. Wiarygodny i sprawdzony sprzęt otrzymamy w aptece lub w sklepie z zaopatrzeniem medycznym.

Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

Pomiar temperatury u dziecka wykonuje się pod pachą, w ustach, w uchu lub odbycie. Prawidłowa temperatura ciała zmierzona w ustach, uchu czy pod pachą to 36,6°C. Natomiast jeśli pomiar był w odbycie, to prawidłowa ciepłota ciała wynosi 37,1°C. Temperatura w odbycie – ze względu na jego silniejsze ukrwienie – jest bowiem odrobinę wyższa.

Nie powinno się mierzyć temperatury u dziecka byle gdzie czy co kilka minut. Termometr też potrzebuje czasu, żeby się ustabilizować i oddać przyjętą temperaturę.

Powiązane produkty

Termometr dla noworodka

Ciekawym rozwiązaniem dla noworodków jest termometr elektroniczny w smoczku. Może okazać się niezastąpiony, jeśli nasze dziecko jest bardzo ruchliwe. Zakres mierzonych temperatur to ok. 30-45°C, z dokładnością do 0,1°C. Jest mały, poręczny i dość wygodny. Posiada sygnał dźwiękowy informujący nas o końcu pomiaru. Można go zastosować, kiedy dziecko śpi.

Niestety termometr w smoczku posiada też kilka wad. Baterii nie da się zwykle naładować ani wymienić. Co oczywiste – w przypadku smoczka obowiązkowa będzie sterylizacja, a żeby ją wykonać, termometr należy całkowicie rozebrać na części. Uciążliwe jest również zachowanie codziennej higieny w jego użytkowaniu: termometru-smoczka nie można myć w zmywarce, kuchence mikrofalowej ani sterylizatorze. Poza tym nie każde dziecko używa smoczka, więc niektóre dzieci mogą nie zaakceptować takiego termometru. Do tego smoczek ma specyficzny kształt. Cena tego produktu to ok. 40-50 zł.

Termometr dla niemowlęcia

Zarówno dla noworodka, jak i niemowlęcia, a później dla dziecka poleciłbym zainwestować i zakupić termometr bezkontaktowy: laserowy lub na podczerwień. Są to termometry bardzo proste w obsłudze, wielofunkcyjne, precyzyjne i niezwykle wydajne. Wyraźną wadą może wydawać się ich cena (zwykle 100-150 zł), ale warto pamiętać, że termometry te służą latami i posiadają zwykle kilkuletnią gwarancję. Zakres pomiarowy najczęściej mieści się w przedziale 10-50 °C. Termometr bezkontaktowy posiada często takie funkcje, jak pamięć kilku pomiarów, automatyczne wyłączanie, wyświetlacz LCD. Sprzętem takim zmierzymy również temperaturę pomieszczenia, posiłku czy wody w wannie.

Nie występują w jego przypadku problemy z niewygodą stosowania. Pomiar jest szybki (zajmuje mniej niż 2 sekundy!), co w przypadku dzieci jest największą zaletą.

Nie polecałbym termometrów przyklejanych na czoło, czyli termometrów kontaktowych na podczerwień. Choć są proste w użyciu i niedrogie, to jednocześnie niestety mało dokładne.

Termometr dla dziecka

Na rynku mamy całą gamę termometrów, które można stosować u dzieci. Najprostszym i najtańszym z termometrów jest zwykły termometr elektroniczny, którego dostępnych jest kilka rodzajów. Mierzy temperaturę z zakresu 30-45°C, z dokładnością do 0,1°C. Zasilany jest baterią. Jego zaletami są niska cena (ok. 10-14 zł), wodoodporność, niska waga i mała wielkość. Pomiar trwa od kilkudziesięciu sekund do około dwóch minut, a o jego końcu informuje nas sygnał dźwiękowy. Niektóre termometry posiadają elastyczną końcówkę, co zwiększa bezpieczeństwo i łatwość stosowania termometru u dzieci.

Niestety zwykły elektroniczny termometr ma również kilka wad. Z racji niskiej ceny bywa kiepsko wykonany, szybko się psuje, zużywa, z czasem traci precyzyjność pomiaru – z tych powodów częściej będziemy go wymieniać, chyba że wybierzemy porządny model.

Przy wyborze termometru wiele osób sugeruje się wiekiem dziecka. Uważam, że ma to znaczenie czysto teoretyczne i orientacyjne. Ważniejsze jest przemyśleć sobie, jaka jest nasza potrzeba.

Obecnie w aptekach najczęściej sprzedawane są termometry elektroniczne oraz bezdotykowe. Termometr to inwestycja na lata, a rodzice noworodka zwykle zdają sobie sprawę z konieczności częstego użytkowania takiego sprzętu. Rodzice starszych dzieci, u których pomiar temperatury ciała dotyczy głównie okresów infekcji kilka razy do roku, decydują się zwykle na prosty termometr elektroniczny.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij