Jaki termometr wybrać dla dziecka?
Termometr – jak sama nazwa wskazuje – mierzy temperaturę. Jego głównym zadaniem jest wskazanie z jak największą dokładnością, w jakim stanie cieplnym znajduje się nasz organizm. Czym się kierować przy wyborze termometru dla dziecka? Jak prawidłowo mierzyć ciepłotę ciała? O tym w dzisiejszym artykule.
Na rynku aptecznym jest wiele termometrów dla dzieci i dorosłych, które różnią się pod wieloma względami. Musimy mieć świadomość swoich potrzeb w odniesieniu do tego sprzętu. Dodatkowo nie każdy z nich gwarantuje wiarygodny wynik. Ma to ogromne znaczenie zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, gdyż pomyłka nawet o 1 stopień Celsjusza może przyczynić się do naszego braku reakcji na rozwijającą się chorobę.
Kupuj świadomie
Wybór odpowiedniego termometru dla dziecka nie jest błahą sprawą. Celem stosowania termometru jest uzyskanie dokładnego pomiaru, dzięki któremu będziemy wiedzieć, jak dalej postępować z chorym dzieckiem. Dlatego nie warto kupować sprzętu medycznego na przydrożnych rynkach i bazarkach, sklepach spożywczych itp. Wiarygodny i sprawdzony sprzęt otrzymamy w aptece lub w sklepie z zaopatrzeniem medycznym.
Jak mierzyć temperaturę u dziecka?
Pomiar temperatury u dziecka wykonuje się pod pachą, w ustach, w uchu lub odbycie. Prawidłowa temperatura ciała zmierzona w ustach, uchu czy pod pachą to 36,6°C. Natomiast jeśli pomiar był w odbycie, to prawidłowa ciepłota ciała wynosi 37,1°C. Temperatura w odbycie – ze względu na jego silniejsze ukrwienie – jest bowiem odrobinę wyższa.
Nie powinno się mierzyć temperatury u dziecka byle gdzie czy co kilka minut. Termometr też potrzebuje czasu, żeby się ustabilizować i oddać przyjętą temperaturę.
Termometr dla noworodka
Ciekawym rozwiązaniem dla noworodków jest termometr elektroniczny w smoczku. Może okazać się niezastąpiony, jeśli nasze dziecko jest bardzo ruchliwe. Zakres mierzonych temperatur to ok. 30-45°C, z dokładnością do 0,1°C. Jest mały, poręczny i dość wygodny. Posiada sygnał dźwiękowy informujący nas o końcu pomiaru. Można go zastosować, kiedy dziecko śpi.
Niestety termometr w smoczku posiada też kilka wad. Baterii nie da się zwykle naładować ani wymienić. Co oczywiste – w przypadku smoczka obowiązkowa będzie sterylizacja, a żeby ją wykonać, termometr należy całkowicie rozebrać na części. Uciążliwe jest również zachowanie codziennej higieny w jego użytkowaniu: termometru-smoczka nie można myć w zmywarce, kuchence mikrofalowej ani sterylizatorze. Poza tym nie każde dziecko używa smoczka, więc niektóre dzieci mogą nie zaakceptować takiego termometru. Do tego smoczek ma specyficzny kształt. Cena tego produktu to ok. 40-50 zł.
Termometr dla niemowlęcia
Zarówno dla noworodka, jak i niemowlęcia, a później dla dziecka poleciłbym zainwestować i zakupić termometr bezkontaktowy: laserowy lub na podczerwień. Są to termometry bardzo proste w obsłudze, wielofunkcyjne, precyzyjne i niezwykle wydajne. Wyraźną wadą może wydawać się ich cena (zwykle 100-150 zł), ale warto pamiętać, że termometry te służą latami i posiadają zwykle kilkuletnią gwarancję. Zakres pomiarowy najczęściej mieści się w przedziale 10-50 °C. Termometr bezkontaktowy posiada często takie funkcje, jak pamięć kilku pomiarów, automatyczne wyłączanie, wyświetlacz LCD. Sprzętem takim zmierzymy również temperaturę pomieszczenia, posiłku czy wody w wannie.
Nie występują w jego przypadku problemy z niewygodą stosowania. Pomiar jest szybki (zajmuje mniej niż 2 sekundy!), co w przypadku dzieci jest największą zaletą.
Nie polecałbym termometrów przyklejanych na czoło, czyli termometrów kontaktowych na podczerwień. Choć są proste w użyciu i niedrogie, to jednocześnie niestety mało dokładne.
Termometr dla dziecka
Na rynku mamy całą gamę termometrów, które można stosować u dzieci. Najprostszym i najtańszym z termometrów jest zwykły termometr elektroniczny, którego dostępnych jest kilka rodzajów. Mierzy temperaturę z zakresu 30-45°C, z dokładnością do 0,1°C. Zasilany jest baterią. Jego zaletami są niska cena (ok. 10-14 zł), wodoodporność, niska waga i mała wielkość. Pomiar trwa od kilkudziesięciu sekund do około dwóch minut, a o jego końcu informuje nas sygnał dźwiękowy. Niektóre termometry posiadają elastyczną końcówkę, co zwiększa bezpieczeństwo i łatwość stosowania termometru u dzieci.
Niestety zwykły elektroniczny termometr ma również kilka wad. Z racji niskiej ceny bywa kiepsko wykonany, szybko się psuje, zużywa, z czasem traci precyzyjność pomiaru – z tych powodów częściej będziemy go wymieniać, chyba że wybierzemy porządny model.
Przy wyborze termometru wiele osób sugeruje się wiekiem dziecka. Uważam, że ma to znaczenie czysto teoretyczne i orientacyjne. Ważniejsze jest przemyśleć sobie, jaka jest nasza potrzeba.