Czarnuszka może działać przeciwnowotworowo
Katarzyna Szulik

Czarnuszka może działać przeciwnowotworowo

Czarnuszka sprawdza się świetnie między innymi jako dodatek do pieczywa, a naukowcy właśnie odnaleźli kolejny, tym razem zdrowotny argument za tym, by jeść ją jeszcze częściej. Z badań prowadzonych w Egipcie wynika, że zawarty w niej przeciwutleniacz może obniżać ryzyko wystąpienia nowotworu i blokować rozwój guzów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Mansurze w Egipcie wzięli pod lupę działanie tymochinonu – jednego ze składników aktywnych zawartych w kuminie. Wcześniejsze badania sugerowały jego właściwości przeciwrakowe i zdolności do hamowania wzrostu guzów, jednak Egipcjanie postanowili zweryfikować te tezy w modelu in vivo, a więc na żywych organizmach – w tym wypadku na myszach.

Czarnuszka kontra rak

W celu przeprowadzenia badania myszy zostały podzielone na pięć grup:

 • kontrolną;
 • zwierząt, którym podawano tymochinon doustnie przez okres 4 tygodni;
 • myszy zaszczepionych komórkami nowotworowymi domięśniowo;
 • myszy, którym na dwa tygodnie przed eksperymentem podawano tymochinon doustnie, a następnie zaszczepiono komórkami rakowymi domięśniowo;
 • zwierząt, którym komórki rana i tymochinon podano w tym samym czasie. 

Podczas eksperymentów masa ciała zwierząt znajdowała się pod ścisłą obserwacją – jej przyrost u myszy z grupy kontrolnej i zaszczepionej tymochinonem był podobny. Z kolei u zwierząt z grupy zarażonej nowotworem zaobserwowano wyraźny spadek wagi, natomiast u tych, które otrzymały zarówno lek, jak i komórki nowotworu, przyrost wagi również był wyraźny.

Szansa na skuteczną profilaktykę

Po czterech tygodniach wątroby i guzy, które rozwinęły się u myszy, zostały poddane szczegółowej analizie. Jak się okazało, u zwierząt zarażonych komórkami rakowymi i równocześnie zaszczepionych tymochinonem zmiany były znacznie mniejsze, a w najlepszym stanie były te, którym podano składnik czarnuszki jeszcze przed wprowadzeniem do ich organizmów komórek rakowych. Wyniki badania sugerują więc, że tymochinon może działać profilaktycznie przeciwko nowotworom i obniżać ryzyko wystąpienia raka. Wymaga to jednak potwierdzenia w badaniach klinicznych.

Prozdrowotne właściwości czarnuszki

Niewielkie czarne ziarenka o lekko orzechowym posmaku kojarzymy przede wszystkim z dodatkiem do pieczywa, choć zastosowanie – zarówno w kuchni, jak i kosmetyce – znajduje także olej z czarnuszki.

Pod kątem zdrowotnym czarnuszka pomaga między innymi na astmę i alergie, minimalizując kichanie, blokadę nosa czy swędzenie. Zawarte w niej antyoksydanty, kwasy i witaminy wspomagają działanie systemu immunologicznego, a wspomniany już tymochinon jest w stanie redukować czynniki wywołujące stan zapalny w organizmie. Inne badania pokazały, że czarnuszka ma także właściwości pozwalające jej zwalczać bakterie, wirusy i grzyby, a część analiz przypisuje jej także działanie w kierunku cukrzycy poprzez obniżanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi.

Wspomniane wcześniej działanie przeciwzapalne kuminu znajduje zastosowanie także w leczeniu schorzeń skóry, takich jak egzema czy łuszczyca.

Rak płuc – najgroźniejszy nowotwór

Każde odkrycie w dziedzinie profilaktyki nowotworowej jest ważne, ponieważ nowotwory znajdują się w ścisłej czołówce najczęstszych przyczyn zgonów. Obecnie najgroźniejszych z nich jest rak płuc, który jest przyczyną aż 25 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów. Samodzielnie przyczynia się on do większej liczby śmierci niż rak jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego razem wzięte. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysoką śmiertelność przy raku płuc jest zbyt późne wykrycie choroby. W aż 85% przypadków jest on diagnozowany w zaawansowanym stadium, w którym wyleczenie jest praktycznie niemożliwe. Ten fakt wynika z wielu względów, jednak najważniejszym jest nieswoistość objawów, które zazwyczaj wiążą się z występowaniem duszności, chrypki czy bólu w okolicach klatki piersiowej. Do najbardziej drastycznych należy plucie krwią, które również bywa bagatelizowane.

Na raka płuc choruje ponad dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet, ale ta sytuacja z biegiem czasu może ulec zmianie. Ma to związek ze zmianą naszych nawyków, ponieważ za wystąpienie raka płuc w 90% przypadków odpowiada palenie tytoniu. W przeszłości w grupie palaczy dominowali mężczyźni, jednak na przestrzeni ostatnich lat ich liczba zdecydowanie spadła i obecnie jest szacowana na około 30 procent. U kobiet ten odsetek jest stały i wynosi nieco ponad 20 procent, jednak zapadalność na ten nowotwór w tej grupie wzrasta.

Wczesne wykrycie to dłuższe życie

Odsetek pięcioletnich przeżyć osiąga się u zaledwie 15% chorych, u których udało się podjąć skuteczną terapię. To przede wszystkim chorzy, u których nowotwór wykryto w I lub II fazie rozwoju, a więc wystarczająco wcześnie, by moc usunąć guza operacyjnie. Reszcie pozostaje chemio- i radioterapia oraz leczenie molekularne i immunoterapia. W ostatnich pięciu latach liczba osób operowanych we wczesnym stadium zdecydowanie się zwiększyła, co pokazuje postępy w diagnostyce przedoperacyjnej. Mimo to wciąż brakuje nowoczesnych terapii, o które apelują organizacje wspierające kampanię zwiększania świadomości o raku płuca.

O profilaktykę przed typ typem nowotworu warto zadbać jesienią i zimą, ponieważ jednym z czynników go wywołujących jest zanieczyszczenie powietrza wywołane między innymi przez nieekologiczne opalanie pieców.

Źródło: Herbs.news, Rynek Zdrowia, PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Po jakie zioła sięgać na odchudzanie?

  Zioła stosowane w procesie odchudzania stanowią doskonały suplement do dobrze zbilansowanej diety, która powinna być urozmaicona i opierać się na dużej ilość warzyw, owoców, zdrowych źródeł białek, tłuszczy i węglowodanów złożonych. Wszystkie te produkty w trakcie pozbywania się zbędnych kilogramów powinny być spożywane w określonej ilości, czyli mieścić się w założeniach tzw. diety redukcyjnej. Nie należy zapominać również o systematycznej aktywności fizycznej dostosowanej do fizjologii i stanu zdrowia osoby, która się odchudza. Które zioła na odchudzanie wybrać, czy pomagają one zmniejszyć łaknienie i ograniczają wchłanianie węglowodanów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.  

 • Adaptogeny – Traganek błoniasty – właściwości lecznicze herbaty z korzenia Astragalus membranaceus

  Traganek błonisty jest adaptogenem. Wspomaga organizm w sytuacjach, kiedy jest on narażony na stres i w momentach obniżonej odporności. Ponadto spowalnia procesy starzenia, dzięki swoim silnym właściwością przeciwutleniającym. Osoby, które cierpią z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), tocznia rumieniowatego układowego lub zażywają leki immunosupresyjne nie powinny suplementować preparatów z Astragalus membranaceus, ponieważ traganek obniża skuteczność preparatów stosowanych w leczeniu tych chorób. Który preparat z adaptogenem wybrać, jaka jest zalecana dawka dzienna traganka błonistego i jak przygotować herbatę z korzenia Astragalus membranaceus? Odpowiedzi na te pytania znajdują się niniejszym artykule.

 • Flawonoidy – czym są? Rodzaje, źródła i właściwości flawonoidów

  Flawonoidy to fitozwiązki, czyli substancje naturalnie występujące w roślinach, o niezwykle bogatym działaniu prozdrowotnym. Ich wpływ na organizm jest tak korzystny, że wyizolowana w 1930 roku jako pierwsza z tej grupy rutyna uznana została za nowo odkrytą witaminę – nazwano ją witaminą P. Do teraz, po latach badań i po tysiącach kolejnych odkrytych związków z tej grupy, zdarza się usłyszeć tę nazwę jako zbiorcze określenie flawonoidów. Co to za substancje i jakie mają dokładnie właściwości? Dowiedzmy się więcej. 

 • Waporyzacja – na czym polega? Jak wypada w porównaniu z tradycyjnym paleniem?

  Waporyzacja to termin znany od dawna, oznaczający zjawisko fizyczne – wydzielanie pary wodnej. Odparowywanie substancji aktywnych z ziół jest natomiast czymś nowym, lecz stało się już światowym trendem. Dowiedz się, na czym polega i czym różni się od palenia? Jakich korzyści może dostarczać inhalacja bezdymna z wykorzystaniem waporyzatora?

 • Skorzonera – co to za warzywo? Wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie wężymordu

  Skorzonera, zwana inaczej wężymordem, to roślina mało popularna w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że to warzywo może stanowić ciekawy i wartościowy element naszej diety. Czym dokładnie jest skorzonera? Jakimi właściwościami się wyróżnia? Kto może włączyć ją do swojej diety? Podpowiadamy. 

 • Seler naciowy – wartości odżywcze i właściwości. Dlaczego warto go jeść?

  Seler naciowy to warzywo popularne wśród osób odchudzających się i dbających o zdrowy styl życia, jednak wciąż niedocenione. Łodygi selera naciowego stanowią bogate źródło witamin i składników mineralnych, dostarczają błonnika i należą do produktów o niskim IG. Co jeszcze warto wiedzieć o selerze naciowym? 

 • Kwercetyna – właściwości prozdrowotne. Jakie są naturalne źródła kwercetyny? Kiedy warto ją suplementować?

  Kwercetyna należy do grupy bioaktywnych związków roślinnych o działaniu antyoksydacyjnym, zwanych flawonoidami. Jest to naturalny barwnik roślinny występujący w wielu owocach i warzywach, znajduje się np. w liściach zielonej herbaty, cebuli, brokułach, jabłkach, jagodach, winogronach. Kwercetyna posiada cenne właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, wpływa również korzystnie na układ sercowo-naczyniowy oraz na metabolizm. 

 • Zeaksantyna – w jakich produktach można ją znaleźć? Zeaksantyna a zdrowie oczu

  Zeaksantyna to substancja niezbędna dla zdrowia oczu. Na czym polega jej korzystny wpływ na zmysł wzroku? Jak możemy uzupełnić jej poziom, by cieszyć się tymi dobrodziejstwami? Poznajmy właściwości zeaksantyny i sposoby na dostarczenie jej organizmowi. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij