Energia dla aktywnych w dniu startowym
Karol Gołębiewski

Energia dla aktywnych w dniu startowym

Planujesz wziąć udział w maratonie? Przed Tobą próba pobicia własnego rekordu na basenie? A może po miesiącach ćwiczeń chciałbyś spróbować swoich sił w zawodach crossfit? Poznaj kilka wskazówek, które mogą zwiększyć szanse na odniesienie sukcesu w dniu próby.

Niezależnie od tego, która odpowiedź pasuje do Ciebie, bez wątpienia zdajesz sobie sprawę, że do podjęcia się takiego wysiłku musisz być doskonale przygotowany. Mowa o długich miesiącach systematycznej pracy, w trakcie których z cierpliwością tybetańskiego mnicha trzeba zmagać się ze słabościami własnego ciała, umysłu i przeciwnościami losu. Bez dwóch zdań – szykowanie się do maksymalnego wysiłku (niezależnie od tego, czy nagrodą będzie czek i puchar, czy satysfakcjonująca notka w dzienniku treningowym) jest znacznie trudniejsze od dnia próby.

Jeśli decydujesz się na podjęcie wyzwania, jakim może być udział w biegu czy zawodach, prawdopodobnie należysz do jednej z dwóch grup trenujących. Pierwszą charakteryzuje pewność siebie, najczęściej dojrzewająca przez lata systematycznych ćwiczeń, ukuta w płomieniu spalonych kalorii. Udział w wydarzeniu ma być możliwością sprawdzenia się, pobicia rekordu i podniesienia poprzeczki jeszcze wyżej. 

Do grupy drugiej nierzadko należą osoby początkujące. Szukając skutecznej motywacji do aktywności fizycznej decydują się wziąć udział w zmaganiach, do których wcześniej będą próbować się jak najlepiej przygotować. Sądny dzień zapisany w kalendarzu to deadline, punkt na osi czasu oznaczający spełnione marzenie – jeśli dotrwałeś w postanowieniach aż do sprawdzianu, udział w nim będzie tylko potwierdzeniem wartości ciężkiej pracy. Twojej wartości. 

W każdej z grup znajdą się osoby, które do zmagań przygotowują się same. Być może z pomocą książek, porad znalezionych w internecie czy w specjalistycznej prasie, jednak decydujący głos w planowaniu treningu odgrywa intuicja i zdolność odczytywania sygnałów wysyłanych przez własne ciało. Po drugiej stronie stoją ci, którzy w poszukiwaniu najskuteczniejszego planu działania pragną skorzystać z wiedzy fachowca i decydują się na pracę z trenerem. Niezależnie od tego, do której z tych grup należysz, na pewno dobrze wiesz jak maksymalnie wydajnie wykorzystać okres przygotowań. 

Naładuj się

Doświadczeni biegacze długodystansowi wiedzą, że lokata w tabeli wyników w dużej mierze zależy od liczby przyjętych kalorii w dniach poprzedzających bieg. Ta sama zasada obowiązuje sportowców uprawiających inne dyscypliny – również te, w których dominuje wysiłek beztlenowy, jak crossfit czy podnoszenie ciężarów.

Jeśli chcesz uzyskać najlepszy wynik, już kilka dni przed sprawdzianem formy zacznij jeść więcej. Naddatek kaloryczny zbuduj głównie z produktów zawierających węglowodany złożone: kasz, makaronu czy ziemniaków. Jeżeli porcje zdają się być „nie do przejedzenia”, zwiększ pulę węglowodanów kosztem białka – zastosuj ten zabieg na 2-3 dni przed zawodami. Jeżeli nie jesteś pewien, czy jesz wystarczająco dużo, możesz skorzystać z jednego z darmowych kalkulatorów kalorii dostępnych w sieci. 

Dzięki „ładowaniu” węglowodanami uzupełnisz zapasy mięśniowego i wątrobowego glikogenu, które bez wątpienia są „nadgryzione” po okresie intensywnych przygotowań. Glikogen zapewni dodatkowy wyrzut energii po tym, jak w trakcie wysiłku obniży się poziom glukozy we krwi. 

Wybierz sprawdzoną odzież

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, postaw na sprawdzone buty i odzież. Ta zasada dotyczy przede wszystkim biegaczy. Historia zna wielu, którzy swoje nowo zakupione obuwie postanowili przetestować dopiero na trasie wyścigu i nie skończyli go z powodu licznych otarć naskórka. Podobnie rzecz ma się z koszulką i pasem biodrowym – źle dobrane powodują w najlepszym razie dyskomfort w czasie biegu, a w najgorszym bolesne rany. Jeśli przed Tobą pierwszy bieg, którego dystans przekracza 20 km, możesz zakleić brodawki sutkowe plastrem, co ochroni je przed podrażnieniem przez materiał T-shirta.

Buty są ważnym elementem również w przypadku amatorów crossfitu i podnoszenia ciężarów. Poza rozmiarem liczą się tu twardość podeszwy, jej wysokość pod piętą i stabilność. Znajomość tych cech pozwoli Ci określić, czy obuwie nadaje się m.in. do przysiadów.

Powiązane produkty

Wypocznij

Zdaniem wielu trenerów forma zawodnika powinna osiągnąć szczytowy poziom nie w dniu sprawdzianu, ale 7 do 10 dni wcześniej. O ile nie jesteś bokserem, który musi zmieścić się w określonej kategorii wagowej i zrzucać kilogramy bezpośrednio przed zawodami, ostatni tydzień powinien być czasem regeneracji. Nie znaczy to, że musisz zupełnie rezygnować z ćwiczeń, jednak ich intensywność i dynamika powinny być znacznie mniejsze, niż w czasie całego okresu przygotowań. Przyspieszy to proces regeneracji uszkodzonych włókien mięśniowych i ułatwi ponowne napełnianie zbiorników glikogenu, tak potrzebnego w „dniu sądu”. W ten sposób zmniejszysz też ryzyko kontuzji, które znacząco wzrasta w okresie zmęczenia. Nie wahaj się korzystać z usług fizjoterapeuty. Samodzielnie podejmowane próby stretchingu i rolowania mięśni to również dobry pomysł, o ile wiesz co i w jakim celu robisz. Potraktuj ten okres jako nagrodę za wielomiesięczny (albo nawet wieloletni) trud.

Sięgnij po wsparcie

Niezależnie od tego, jak długie i skuteczne ładowanie poprzedza Twój maksymalny wysiłek, zapasy glikogenu w końcu się wyczerpią. Aby zapewnić organizmowi dostawę substancji odżywczych w czasie zawodów czy ćwiczeń, możesz skorzystać z żelu energetycznego. Szybki zastrzyk kalorii doda Ci sił, a jeśli wybierzesz wersję z kofeiną, podniosą się Twoje morale. Możesz wybrać też napój zawierający węglowodany i mikroelementy, np. ALE RACE. Dobrym pomysłem (zwłaszcza dla dyscyplin cechujących się krótkim i intensywnym wysiłkiem) będzie rozpoczęcie suplementacji kreatyną.

Podobnie jak w przypadku odzieży, w dniu zawodów powinieneś postawić na sprawdzone suplementy. Wypróbuj, jak Twoje ciało reaguje na dany produkt jeszcze w czasie sezonu przygotowawczego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wsparcie okołotreningowe i regeneracja – dlaczego są tak ważne?

    Długotrwały ból mięśni, ciągłe zmęczenie, brak ochoty na podejmowanie aktywności fizycznej czy zatrzymanie postępów w procesie transformacji – jeśli te tematy nie są Ci obce, może warto sięgnąć po wsparcie? Może wymagasz od siebie zbyt wiele w zbyt krótkim czasie?

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij