
Zioła na trądzik – czy mogą być skuteczne?
Zioła na trądzik – czy są zalecane podczas terapii dermatologicznej?
Trądzik może mieć różne przyczyny i pojawiać się u osób w różnym wieku. Wśród przyczyn prowadzących do rozwoju trądziku wymienia się m.in. zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne, zakażenia bakteryjne, a także stres i niewłaściwą dietę. Samodzielna walka z tą chorobą bywa często nieskuteczna i dlatego najlepiej odwiedzić dermatologa, który zaleci odpowiednią terapię. Leczenie, niestety, jest długie i wymaga systematyczności.
Pielęgnacja cery trądzikowej – preparaty myjące, kremy, zioła na trądzik
W przypadku cery trądzikowej najlepiej powstrzymać się od wyciskania wągrów i pryszczy, ponieważ to powoduje dalsze infekcje. Należy określić, jaki typ skóry kryje się pod trądzikiem (sucha, tłusta, mieszana), i dopasować do niej odpowiednie środki pielęgnujące. Tak jak w przypadku cery tłustej ważne jest, aby nie dopuścić do tworzenia się zbyt grubej warstwy sebum. Skórę trzeba traktować delikatnie – nie używać wysuszających mydeł, toników ani mocnych peelingów. Przy cerze trądzikowej sprawdzą się preparaty myjące na bazie delikatnych detergentów, kremy z olejami, które szybko się wchłaniają (słonecznikowy, z pestek moreli, rokitnikowy), same oleje (np. olej z czarnuszki, olej z pestek malin, olej z ogórecznika lekarskiego) oraz delikatne tonizowanie ziołami na trądzik.
Polecane dla Ciebie
Zioła na trądzik o działaniu oczyszczającym i ściągającym
Do tej grupy ziół na trądzik należą: korzeń mniszka lekarskiego, korzeń łopianu, natka pietruszki, nawłoć, zielona herbata, bazylia, kwiat bzu czarnego, bratek polny.
Korzeń mniszka lekarskiego zawiera witaminę C, A, witaminy z grupy B oraz sole mineralne. Działa odtruwająco na organizm, wzmacniająco, uszczelniająco na naczynia krwionośne oraz przyśpiesza metabolizm. Polecany przy wszelkich chorobach skórnych.
Korzeń łopianu działa wzmacniająco, moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, oczyszcza organizm z toksyn. Polecany przy łojotoku, trądziku, łuszczycy i zaburzeniach metabolizmu.
Fiołek trójbarwny (bratek polny) to kolejne skuteczne zioło na trądzik – ma działanie oczyszczające, działa moczopędnie i wspomaga procesy usuwania toksyn z organizmu. Poprawia metabolizm i krążenie, wzmacnia naczynia krwionośne, dodatkowo zmniejszając krzepliwość krwi.
Kwiat czarnego bzu to świetne zioło na trądzik - zawiera duże ilości flawonoidów, kwasów fenelowych i organicznych, a ponadto garbniki, olejek, śluzy, triterpeny, sterole i sole mineralne. Jego bogaty skład sprawia, że łagodzi podrażnienia i stany zapalne, oczyszcza skórę i pobudza jej ukrwienie.
Zioła na trądzik łagodzące podrażnienia
Skóra trądzikowa to skóra podrażniona, więc zioła na trądzik o działaniu łagodzącym przyniosą ukojenie jej właścicielowi. Należą do nich: nagietek, liść babki lancetowatej, liść żywokostu, lipa i aloes.
Nagietek ma właściwości przeciwzapalne, wspomaga walkę z niedoskonałościami : zaskórnikami, trądzikiem, łuszczeniem się, pomaga regenerować skórę. Likwiduje szorstkość skóry, nawilża i zmiękcza. Działa też wygładzająco i ochronnie dzięki właściwościom antyoksydacyjnym. Kwiat nagietka wzmacnia również siły obronne organizmu, a używany zewnętrznie ma działanie przeciwbakteryjne i gojące.
Kwiatostany lipy zawierają flawonoidy, garbniki, terpeny, fitosterole, pektyny, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne oraz witaminy C oraz PP. Przemywanie naparem skóry łagodzi podrażnienia, pielęgnuje cerę, uelastycznia, zmniejsza łojotok, zmiękcza i hamuje złuszczanie się naskórka dzięki obecnym w lipie śluzom.
Żywokost lekarski zawiera alantoinę, która działa łagodząco na skórę, przyspiesza gojenie się ran i wspomaga regenerację komórek.
Aloes jest składnikiem wielu preparatów kosmetycznych do pielęgnacji skóry z trądzikiem oraz łojotokowej ze stanami zapalnymi. Łagodzi podrażnienia, poprawia elastyczność i ukrwienie skóry. Sok z aloesu wykazuje właściwości nawilżające, wnika w głębsze warstwy skóry, przywracając jej równowagę wodną. Jednocześnie inne składniki soku tworzą barierę ochronną na powierzchni skóry i zapobiegają utracie wody przez parowanie.
Zioła na trądzik o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych
Do tej grupy ziół na trądzik zaliczamy: tymianek, rozmaryn, szałwię, lawendę, oczar wirginijski oraz arnikę.
Arnika górska ze względu na zawarte w niej flawonoidy ma silnie właściwości przeciwzapalne. Wyciąg z arniki często dodaje się do płynów, kremów do twarzy, maseczek oraz kremów do stóp. Działają one regenerująco, łagodzą podrażnienia skóry. Zmniejszają też obrzęki i działają przeciwzapalnie. Arnika jest również stosowana w preparatach kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji cery z tendencją do rozszerzania i pękania naczyń krwionośnych oraz przy zanieczyszczonej tłustej skórze.
Szałwia lekarska jest nie tylko ziołem na trądzik, ale także pomaga na łuszczycę i grzybicę dzięki zawartości olejku eterycznego, którego głównymi składnikami są: tujon, cyneol, kamfora, bornen i pinen. Leczenie wyprysków zawdzięczamy także flawonoidom, w które szałwia jest bogata. Związki mineralne, które zawiera, doskonale odżywiają komórki, a witaminy antyoksydacyjne niweluje szkodliwe działanie wolnych rodników, spowalniają procesy starzenia i zapobiegają tworzeniu się zmarszczek. Ze względu na swoje szerokie działanie szałwia stosowana jest w bardzo wielu kosmetykach: żelach, kremach, balsamach czy maściach.
Oczar wirginijski działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwkrwotocznie. Stosowany w wielu preparatach do użytku zewnętrznego: w postaci okładów, maści, żeli, toników lub hydrolatów na miejscowe zapalenia skóry i błon śluzowych.
Olejek z drzewa herbacianego jest polecany w leczeniu zakażeń skóry pochodzenia bakteryjnego i grzybiczego, a także trądziku. Właściwości olejku: aktywność przeciwutleniająca, antybakteryjna, przeciwwirusowa, a także przeciwnowotworowa. Dzięki swoim właściwościom jest składnikiem wielu kosmetyków na zmiany trądzikowe.
Jak używać ziół na trądzik
Zioła na trądzik można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Pijąc odpowiednio dobrane preparaty ziołowe, możemy pozbyć się toksyn z organizmu lub wzmocnić odporność, a biorąc np. kąpiel z dodatkiem ziół na trądzik, działamy na skórę kojąco, przeciwalergicznie, przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Maści i kremy z dodatkiem ziół leczą i przynoszą ulgę w dolegliwościach.