5 pomysłów na oryginalne Walentynki
Krzysztof Słomiak

5 pomysłów na oryginalne Walentynki

Święto Zakochanych przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych, ale warto wiedzieć, że było również obchodzone w południowej i zachodniej Europie już od czasów średniowiecznych. Do Europy środkowej i wschodniej przywędrowało nieco później. Jak spędzić Walentynki, żeby dzień ten nie stał się on oklepanym świętem? 

Trochę historii

Nazwa Święta Zakochanych (Walentynki) pochodzi od imienia świętego Walentego. Walenty z wykształcenia był lekarzem i jednocześnie duchownym. Wierzył w oddziaływanie ze sobą i łączył wpływ zdrowia „duchowego” i „fizycznego”.  W III wieku kiedy to, żył owy święty, w Cesarstwie Rzymskim panował zakaz wchodzenia w związki małżeńskie obowiązujący młodych mężczyzn w wieku 18-37 lat. Wierzono, że młodzi i silni mężowie powinni być przeznaczeni dla wojska, a nie dla kobiet. Nie wolno było też udzielać im ślubów. 

Na przekór wszystkiemu

Zakaz ten notorycznie łamał biskup Walenty i udzielał sakramentu małżeństwa dla młodych legionistów. Za swoje czyny biskup został wtrącony do lochu. Zakochał się tam w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda głosi, że pod wpływem miłości odzyskała ona wzrok. Cesarz, gdy się o tym dowiedział, skazał biskupa na śmierć, prawdopodobnie ze strachu.

W ostatni dzień swojego życia, Walenty napisał list do swojej ukochanej i podpisał go „Od Twojego Walentego”. W ten sposób powstał zwyczaj wysyłania sobie listów miłosnych. Dzień 14 lutego jest również okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Jak spędzić ten dzień, żeby nie stał się on jedynie oklepanym świętem? Oto 5 pomysłów na oryginalne Walentynki.

Powiązane produkty

Walentynki na basenie

Basen jest świetnym miejscem, aby poznać lepiej swoją wybrankę. Nie tylko zobaczymy ją w pełnej krasie, jak syrenę wyłaniającą się z wody, ale również możliwe, że po raz pierwszy bez makijażu (w większości przypadków, bo jest jeszcze makijaż wodoodporny). Basen jest miejscem, gdzie po pierwsze można się bardzo wyciszyć i zrelaksować. Nie polecam takich w dużych miastach, które są bardzo zatłoczone. Małe baseny w mniejszych miasteczkach są miejscami o wiele spokojniejszymi, zacisznymi, można wręcz powiedzieć, że intymnymi. Czasami warto oddalić się od serca miasta kilka kilometrów, aby uciec od zgiełku dnia codziennego i tłoku ludzi. W jacuzzi można odprężyć zmęczone ciało, a w saunie je rozgrzać. Dobrą alternatywą są baseny termalne. Wiele miejsc zaopatrzonych jest również w siłownie, spa czy miejsca masażu. Taka randka na basenie na pewno zostanie zapamiętana.

Walentynki na gokartach

Zupełnie odmienna propozycja dla zwolenników większych emocji. Ryk silnika, wibracje, prędkość i adrenalina to dobre elementy udanej randki, których można zaznać na gokartach. Drugim pomysłem z tej kategorii był paintball, ale zimą na paintball? Nie dość, że boli to jeszcze mokro i zimno. Gokarty są o wiele lepsze. Wiele miast oferuje zamknięte tory gokartowe i tak jak Mario w swoich przygodach na torach wyścigowych, możemy stanąć z naszą wybranką do rywalizacji. W czasie takiej randki wyzwala się wiele pozytywnych emocji i możemy sprawdzić, kto w tym związku będzie dzierżył kluczyki do auta. Wydawać by się mogło, że to tylko jazda małymi samochodzikami z silnikiem kosiarki, ale to jednak o wiele więcej. Po wysiłku na wyścigach można spokojnie zjeść obfitą kolację, bo apetyt na pewno będzie dopisywał po tak dużej dawce emocji.

Walentynki z planszówkami

Gry planszowe wracają przebojem na stoły Polaków. Aktualnie wybór gier planszowych jest tak ogromny, że na pewno nie będziemy się przy nich nudzić. Do wyboru mamy wiele rodzajów, gatunków, tematów i mechanik gier planszowych, które przypadną do gustu nawet największym malkontentom. Możemy skorzystać z pomysłu na wieczór dla dwóch par i grać ze znajomymi w gry przeznaczone dla czterech graczy lub pograć tylko z naszą wybranką przy świecach we dwójkę. Poza typowymi grami imprezowymi mamy również wiele gier przeznaczonych stricte dla zakochanych. Ego Love, Czar Par czy komiksowe Gierki Małżeńskie, pozwolą o wiele lepiej poznać naszego partnera. Może dowiemy się o naszej drugiej połówce czegoś ciekawego. Z grami planszowymi na pewno.

Walentynkowy spacer po mieście

Nie mam na myśli zwykłego włóczenia się po parku. Każdego dnia w dużych miastach organizowane są darmowe wycieczki z przewodnikami tzw. free walking tour’y. Organizowane są one przede wszystkim dla turystów zagranicznych, ale warto też dołączyć się do nich, gdyż pozwalają one poznać historię, ciekawe zabytki oraz miejsca, na które pewnie nie zwrócilibyśmy uwagi. W Walentynki w większych miastach często organizowane są wycieczki tematyczne związane ze świętem zakochanych. Warto z nich skorzystać, a nuż poznamy naszą nową ulubioną herbaciarnie albo miejsce gdzie po raz pierwszy spotkali się Majdan i Doda. W każdym razie taka wycieczka, nie dość, że nic nie kosztuje to może odsłonić nam piękno zainteresowań naszej towarzyszki oraz miasta, w którym aktualnie jesteśmy.

Walentynkowa niespodzianka

To zawsze zagadka, ale kto nie lubi niespodzianek. Pół dnia planuje on, pół dnia ona. Zakładamy budżet i do dzieła. Ten sposób jest dość ciekawy, bo dużo mówi o drugiej połowie. Może się okazać, że rano będziemy lepić ciastka na kursie kulinarnym, a w drugiej połowie dnia skakać w parku trampolin. Albo od rana malować zimowy pejzaż, a wieczorem odwiedzimy teatr. Uważam, że zaangażowanie obu stron jest ważne w tym dniu jeśli chce się go spędzić ciekawiej. Nie jest fajnie jak tylko jedna strona się napracuje, a druga połowa oczekuje niespodzianki. Dodatkowo warto się przyłożyć. Odklepanie prezentu to chyba nie do końca to, o co w tym święcie chodzi. Dajmy drugiej osobie to o czym często zapominamy. Niech to będzie czas, wspólne rozmowy, czy po prostu bliskość.

Walentynki to tylko pretekst, aby zwrócić uwagę na drugą osobę, z którą jesteśmy. Warto postępować tak, aby codzienne obowiązki, nie przysłaniały wartości jakie są budowane w związku.

Walentynki są takim dniem, że każdy znajdzie dla siebie i drugiej osoby coś ciekawego. No chyba, że szukacie miejsca w restauracji na dzień przed. To można zapomnieć.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • Drapanie w gardle – co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby

    Drapanie, swędzenie lub gryzienie w gardle – to zwykle objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Te nieprzyjemne odczucia, które towarzyszą chorobom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, można złagodzić za pomocą preparatów na gardło dostępnych w aptece, a także dzięki domowym sposobom. W jaki sposób? Podpowiadamy.

  • Szczepionki na grypę 2022/2023 – co warto o nich wiedzieć?

    W sezonie 2022/2023 będą dostępne cztery szczepionki przeciw grypie. Badanie kwalifikujące pacjenta do szczepienia prowadzi lekarz, niemniej sam zastrzyk może zrobić także inny przedstawiciel środowiska medycznego, np. farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny. Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 powstało wiele dodatkowych pytań związanych ze szczepieniem na koronawirusa w połączeniu ze szczepionką przeciwko grypie. Kto powinien się zaszczepić? Ile będzie kosztować szczepionka? Kto będzie mógł zaszczepić się bezpłatnie? Gdzie kupić szczepionkę przeciw grypie i jak ją przechowywać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij