Trybunał UE ukarze Polskę za zanieczyszczone powietrze?
Katarzyna Szulik

Trybunał UE ukarze Polskę za zanieczyszczone powietrze?

Nawet 4 mld złotych kary grozi Polsce w razie negatywnej decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przekroczeń norm jakości powietrza. Jeśli chcemy uniknąć kary, konieczne jest błyskawiczne wdrożenie regulacji zmierzających do ograniczenia emisji szkodliwych pyłów PM10.

Pozywającym we wspomniany procesie jest Komisja Europejska, która już w 2016 roku zarzucała Polsce brak działań zmierzających ku poprawie jakości powietrza. W skardze pojawiły się konkretne zarzuty dotyczące szkodliwych norm stężenia pyłu zawieszonego PM10 w naszym kraju.

Z informacji KE wynika, że przez co najmniej pięć lat, między 2007 a 2013 rokiem, dopuszczalne wartości PM10 w powietrzu były regularnie przekraczane w 35 spośród 46 stref jakości powietrza w Polsce. Kolejny zarzut dotyczy nieprawidłowego wdrożenia unijnej dyrektywy w sprawie jakość powietrza, która mówi jasno, że w razie przekroczenia dopuszczalnych wartości należę dążyć do maksymalnego skrócenia okresu przekroczeń. 

4 mld kary

Sprawę na łamach PAP skomentowali przedstawiciele Fundacji Client Earth, którzy ostrzegają, że w tym wypadku, zgodnie z szacunkami Najwyższej Izby Kontroli, naruszenie europejskiego prawa może kosztować Polskę nawet 4 miliardy złotych. Jest jednak szansa, że jeśli Polska niezwłocznie dostosuje się do unijnych przepisów i wdroży regulacje dotyczące jakości węgla, Trybunał UE może zrewidować ewentualne negatywne stanowisko w tej sprawie. NIK informował o potencjalnej wysokości kary już w 2014 roku, powołując się na zapisy tzw. dyrektywy CAFE, która określa normy jakości powietrza dla państw Unii Europejskiej.

Działania Polski są wciąż niewystarczające

Nadużyciem byłoby stwierdzenie, że Polska w kwestii poprawy jakości powietrza nie zrobiła nic jednak podejmowane do tej pory działania są niewystarczające. Efekty walki rządu ze smogiem jeszcze jako wicepremier zeszłej jesieni przestawiał Mateusz Morawiecki.

Skupił się on na jedynej wprowadzonej w życie regulacji, która zaostrza normy emisyjne dla domowych kotłów grzewczych, a wiec tych do 500 kW. Zakłada ona, że kotły, które zostały wyprodukowane do 1 października 2017 roku będą mogły być sprzedawane tylko do końca czerwca 2018 roku. Od tego momentu zakazana będzie produkcja i sprzedaż kotłów innych niż piątej klasy emisyjności, co znacznie zmniejsza liczbę szkodliwych oparów. Nowe kotły nie będą mogły również posiadać rusztów awaryjnych, które często służyły do spalania odpadów komunalnych. 

Polecane dla Ciebie

Europejskie kłopoty ze smogiem

Jeśli Polska przegra sprawę przed Trybunałem, będzie drugim krajem Wspólnoty pociągniętym do odpowiedzialności za nieprzestrzeganie norm jakości powietrza. Pierwszym z nich była Bułgaria, która w kwietniu 2017 roku przegrała skargę. W tym wypadku Trybunał zawyrokował, że co najmniej między 2007 i 2014 rokiem w tym kraju dochodziło do regularnego przekraczania rocznych dopuszczalnych wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10. 

Problemy z zachowaniem czystego powietrza dotyczą coraz większej liczby państw Unii Europejskiej. 30 stycznia przedstawiciele Czech, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch, Węgier, Rumunii, Słowacji i Wielkiej Brytanii mają spotkać się z reprezentantami Komisji Europejskiej w tej sprawie. 

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij