5 powodów, dla których warto pić herbatę
Herbata to napój, który niepodzielnie króluje na polskich stołach. Dodatek śniadań i kolacji, ale przede wszystkim niezastąpiony rozgrzewacz w trakcie długich, jesiennych i mroźnych, zimowych wieczorów. Warto wybrać dobrą jakościowo herbatę po to, aby cieszyć się jej wszystkimi właściwościami. W czasach kiedy w produktach możemy znaleźć wiele sztucznych barwników, aromatów, polepszaczy i konserwantów, jako stałych dodatków do żywności, chwila poświęcona na przeczytanie składu produktów, które kupujemy, może przysporzyć wielu korzyści. Tej zasadzie podlega również herbata.
Herbata dobra na wszystko?
Herbat i herbatek jest na rynku bardzo dużo. Od zielonych po czerwone, żółte, białe i czarne. Ten podstawowy podział będzie determinował kolor, zapach, a przede wszystkim smak i właściwości przyrządzonego napoju. Należy pamiętać, aby nie dać się oszukać i wybierać herbatę o dobrej jakości. Najlepiej liściastą, gdzie łatwo będziemy mogli obejrzeć listki, sprawdzić to, jak surowiec był traktowany w czasie przygotowywania, suszenia i fermentacji.
Kiedy już znajdziemy herbatę dobrą dla nas możemy oczekiwać dobroczynnego działania tego napoju. Niezależnie od rodzaju herbaty, napój ten charakteryzuje się kilkoma ciekawymi właściwościami:
- herbata chroni serce oraz wpływa korzystnie na ciśnienie krwi
- obecność przeciwutleniaczy wymiata wolne rodniki, które wpływają na procesy zapalne i starzenia się
- polifenole ułatwiają zapamiętywanie i uczenie się
- tanina działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie
- garbniki zawarte w herbacie działają ściągająco
- katechiny ułatwiają spalanie tłuszczów oraz regulują gospodarkę energetyczną
Powody, dla których warto pić herbatę
Aby utworzyć listę 5 powodów dla których warto pić herbatę, trzeba się odwołać do powyższych właściwości.
1. Picie herbaty może pomóc w zmniejszeniu ryzyka ataków serca. Zostało udowodnione naukowo, że zawarte w herbacie polifenole oraz flawonoidy, odpowiedzialne są za ochronę układu sercowo-naczyniowego. Nie jest to lek, który będzie leczył, ale na pewno dobra prewencja i ochrona przed wieloma chorobami, które w tej chwili można nazwać wspólnym mianem: cywilizacyjnych. Dodatkowo zawarte w herbacie przeciwutleniacze, wymiatają wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia się.
2. Herbata nawadnia organizm. To mit, że napój który zawiera kofeinę musi odwadniać organizm. Zawarte w herbacie związki w tym cenne mikro- i makroelementy stanowią bazę odżywczą dla organizmu.
3. Herbata pomaga schudnąć. Napój ten zwiększa wytrzymałość podczas ćwiczeń. Związki przeciwutleniające, którymi są katechiny zawarte w herbacie (w szczególności jest ich dużo w herbacie zielonej), skłaniają organizm, aby efektywniej spalał tłuszcz. Pozwala to na lepsze uwalnianie energii w trakcie ćwiczeń i jednocześnie pozwala je wydłużyć.
4. Herbata chroni przed rakiem. I znów wracamy do dobroczynnych przeciwutleniaczy. Związki te spowalniają procesy utleniania i wymiatają wolne rodniki. Mogą one w ten sposób chronić przed rakiem piersi, okrężnicy, przełyku i jelita grubego, skóry, płuc, żołądka, wątroby i prostaty. Dodatkowo herbata chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. W szczególności zielona herbata, działa trochę jak filtr UV. Nie znaczy to, że wystarczy wypić herbatkę przed opalaniem się, ale na pewno wspomoże ona działanie kremu z filtrem, przez co może następnym razem nie poparzymy naszej skóry. Regularne picie herbaty chroni nawet przed szkodliwymi skutkami palenia. To dobra wiadomość dla palaczy, nie jest jednak dla nich usprawiedliwieniem i rozwiązaniem problemu ich nałogu.
5. Herbata poprawia procesy poznawcze. Polifenole poprawiają procesy związane z uczeniem się i zapamiętywaniem. Te związki potrafią wpływać na działanie mózgu i stanowią dobrą profilaktykę dla chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Parkinsona.
A jednak nie na wszystko
Wydawać by się mogło, że herbata rozwiązuje wszystkie problemy zdrowotne. Na pewno wspomaga organizm w mobilizacji. Należy jednak jak zawsze pamiętać o umiarze. Nadmierne spożywanie gorącej herbaty może zwiększać ryzyko chorób przełyku poprzez miejscowe przegrzania czy poparzenia i mikrourazy. Niskiej jakości herbata może być nawet szkodliwa. Wybierajmy więc świadomie.