Przepuklina pępkowa u niemowląt, dzieci i dorosłych - jak wygląda operacja i dieta po zabiegu
Michał Posmykiewicz

Przepuklina pępkowa u niemowląt, dzieci i dorosłych - jak wygląda operacja i dieta po zabiegu

Przepuklina jest patologicznym uwypukleniem zawartości jamy ciała, najczęściej jamy brzusznej, przez otwór w powłokach w miejscu zwanym miejscem o obniżonej oporności. W przypadku przepukliny brzusznej jest to nieprawidłowe wypuklenie błony otrzewnej poza anatomiczne granice jamy brzusznej.

W jamie brzusznej panuje dodatnie ciśnienie, które nasila się przy kaszlu i śmiechu, przy parciu na stolec i przy ruchach, w których pracują mięśnie brzucha. Zawartość jamy brzusznej jest utrzymywana powłokami, których mocną warstwę stanowią mięśnie i będące ich przedłużeniem rozcięgna. Kilka warstw płaskich mięśni pokrywa jamę brzuszną krzyżując się w różnych kierunkach. Jeśli na skrzyżowaniu tych mięśni jest słabo pokryty punkt lub szczelina, to w tym miejscu pod wpływem ciśnienia wewnątrzbrzusznego wypukła się otrzewna, a z biegiem lat wypuklenie wydłuża się i powiększa, tworząc przepuklinę.

Kiedy może powstać przepuklina?

Przepuklina może pojawić się w każdym wieku, jednak są dwa okresy w życiu człowieka, kiedy występowanie przepukliny jest najczęstsze. Pierwszy okres to okres dzieciństwa, kiedy przepukliny tworzą się w miejscach osłabienia powłok wskutek pewnych wrodzonych niedoskonałości w układzie mięśni i roztworów brzucha. Drugi okres to wiek podeszły, kiedy mięśnie zaczynają słabnąć i zanikają, a przestrzenie pomiędzy nimi poszerzają się. 

Z jakich części składa się każda przepuklina?

Każda przepuklina składa sie z wrót przepukliny, worka przepuklinowego oraz zawartości  przepukliny. Czym są wrota przepukliny? Wrota przepukliny to pierścień  w powłokach, przez który przepuklina przechodzi przez warstwę mięśniowo-rozcięgnową. A czym jest worek przepuklinowy? Worek 200 przepuklinowy to nic innego jak błona otrzewnej zgrubiała pod wpływem bodźców mechanicznych, będąca najbardziej  istotną częścią przepukliny. W worku przepuklinowym wyróżnia się szyjkę mieszcząca się we wrotach przepukliny oraz trzon i dno będące częścią końcową. Natomiast zawartość przepukliny to po prostu wsuwające się do niej narządy jamy brzusznej, zwykle fragmenty jelit. 

Jakie rodzaje przepuklin można wyróżnić?

Zwykle wyróżnia się trzy rodzaje przepuklin. Jest to zatem przepuklina pachwinowa, udowa i pępkowa. 

Czym jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa jest rodzajem przepukliny, który jest typowy zarówno dla dzieci, jak i dla ludzi dorosłych.

Przepuklina pępkowa u dzieci występuje zwykle u niemowląt, bardzo często są to dzieci przedwcześnie urodzone z niską masą urodzeniową. Jednak przepuklina pępkowa u dorosłych także może się zdarzyć. 

Jak wygląda przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa ma postać miękkiego guzka, który występuje w okolicy pępka. U niemowląt i małych dzieci przepuklina pępkowa zwykle nie osiąga dużych rozmiarów (choć czasami zdarzają się przypadki, gdy jest ona naprawdę duża), a jej wielkość zdecydowanie powiększa się w momencie, kiedy dziecko zaczyna płakać, bowiem wtedy również rośnie ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. Przepuklina pępkowa u dorosłych również ma postać miękkiego guza w okolicy pępka, jednak zazwyczaj jest ona większa niż w wieku niemowlęcym.

U dorosłych przepuklina pępkowa powstaje na skutek osłabienia powłok brzusznych, jest ona dość typowa dla osób z dużą nadwagą lub wręcz otyłością. Przepuklina pępkowa może też czasami być obecna u kobiet w ciąży. 

Czy przepuklina pępkowa daje jakieś objawy?

Przepuklina pępkowa zwykle nie daje żadnych dolegliwości, stanowi ona jedynie pewnego rodzaju defekt kosmetyczny. Pojawia się jedynie guz w powłokach skórnych, który chirurg może zwykle z powrotem odprowadzić (jest to tzw. przepuklina odprowadzalna). Zdarza się, że przepuklina tak powiększy już swoje rozmiary, że nie można jej odprowadzić, wtedy mówi się o przepuklinie nieodprowadzalnej, jednak ona też nie daje żadnych dolegliwości. Dolegliwości natomiast pojawiają się w przypadku przepukliny uwięźniętej- o uwięźniętej przepuklinie mówi się wówczas, kiedy jelito ulega takiemu zakleszczeniu w przepuklinie, że zostaje przerwany pasaż treści jelitowej oraz zostaje upośledzone ukrwienie jelita, co prowadzi do jego martwicy. Wtedy też obecne są objawy świadczące o niedrożności jelita: silne bóle brzucha pojawiające się falowo, wymioty czy też wzdęcie brzucha. Poza tym obecne są też objawy miejscowe, do których zalicza się żywobolesne uwypuklenie w miejscu typowym dla przepukliny, czasami skóra może też ulec zaczerwienieniu. 

Czy przepuklina pępkowa wymaga leczenia?

U niemowląt przepuklina pępkowa zwykle w przeciągu roku czasu ustępuje samoistnie, czasami wymaga ona naklejenia przez chirurga dziecięcego na okres kilku tygodni specjalnego plastra, który przyspieszy jej „cofnięcie się”.

Sporadycznie zdarzają się sytuacje, w których u niemowląt przepuklina pępkowa osiąga tak duże rozmiary, że nie ustąpi ona samoistnie i wymaga zabiegu operacyjnego. U ludzi dorosłych, jeśli przepuklina pępkowa nie jest duża, nie daje żadnych dolegliwości i stanowi jedynie defekt kosmetyczny, również nie ma konieczności jej operowania. Jednak w sytuacji, kiedy przepuklina zaczyna powiększać swoje rozmiary, wtedy konieczna jest operacja przepukliny pępkowej.

Operacja przepukliny pępkowej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, w czasie jej trwania operujący pacjenta chirurg musi „cofnąć do jamy brzusznej” wszystkie elementy, które były obecne w worku przepuklinowym.

Osłabione powłoki brzuszne w czasie operacji przepukliny pępkowej są wzmacniane przez chirurga specjalną siatką. Zabieg operacji przepukliny pępkowej może być wykonywany zarówno metodą klasyczną, z otworzeniem jamy brzusznej, jak i metodą laparoskopową, która staje się coraz bardziej popularna i jest dla pacjenta znacznie mniej inwazyjna. Po operacji przepukliny pępkowej pacjent przez kilka dni musi pozostać na lekkostrawnej diecie. Dieta po operacji przepukliny pępkowej początkowo powinna być zatem pozbawiona tłustych, smażonych i wzdymających potraw, należy natomiast jeść potrawy delikatne, lekkostrawne, warto, aby przez pierwszych kilka dni były to delikatne zupy i kleiki. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jelitówka u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie grypy żołądkowej u dziecka

  Jelitówka u dzieci to potoczna nazwa ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego objawiającego się biegunką, wymiotami oraz bólami brzucha. Dziecko cierpiące na grypę jelitową musi uzupełniać elektrolity, aby zapobiec groźnemu odwodnieniu organizmu. W jaki sposób leczyć jelitówkę u dziecka?  

 • Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

  Krup wirusowy (podgłośniowe zapalenie krtani) to jedna z chorób górnych dróg oddechowych u dzieci, która jest przenoszona drogą kropelkową. Jej przebieg jest zwykle łagodny, lecz nasilające się objawy czy brak poprawy w leczeniu są podstawą do hospitalizacji. Co wywołuje podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci i jakie symptomy mu towarzyszą? W jaki sposób leczy się krup wirusowy u dziecka?

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Dysplazja stawu biodrowego – przyczyny i objawy. Leczenie wady wrodzonej stawu biodrowego

  Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada wrodzona wykrywana u noworodków, która pogłębia się wraz z rozwojem dziecka. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców, może być jednostronna lub dwustronna, a nieleczona może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz do przewlekłego bólu i problemów z poruszaniem się. Dysplazja biodra, jeśli jest wcześnie wykryta, rokuje całkowity powrót do zdrowia.  Jak rozpoznać dysplazję stawów biodrowych?

 • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

  Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

 • USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

  Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

 • Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

  Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych. Kiedy ruszą szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij