Domowe sposoby na ból gardła - czym je nawilżać, a co najlepiej łagodzi ból?

W sezonie jesienno-zimowym każdy z nas chociaż jeden raz cierpi z powodu infekcji dróg oddechowych. Czasami mamy problem z katarem, czasami z mokrym lub suchym kaszlem, a czasami zaczyna chorować nasze gardło. Każdy zna na pewno to nieprzyjemne uczucie łaskotania, drapania oraz bólu gardła, który może być mniej lub bardziej nasilony.

Czy w sytuacji, kiedy czujemy, że zaczyna nas boleć gardło, od razu musimy udać się do naszego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Oczywiście, że nie. Kiedy czujemy, że z naszym gardłem zaczyna się "dziać coś złego", wtedy w pierwszej kolejności, aby pokonać infekcje, możemy spróbować  zastosować któryś z domowych sposobów na ból gardła. Takie metody były wielokrotnie w przeszłości stosowane przez nasze mamy i babcie z bardzo dobrym efektem, dlatego też przed ewentualną wizytą u lekarza warto spróbować z nich skorzystać.

Jakie są domowe sposoby na ból gardła? Co zrobić, gdy boli gardło? 

Przede wszystkim, kiedy czujemy, że zaczyna nas boleć gardło, powinniśmy zadbać o jego właściwe nawilżenie. Czym nawilżyć gardło? Aby właściwie nawilżyć gardło musimy pamiętać o tym, aby w naszym domu panowała właściwa wilgotność powietrza i aby nie było ono zbyt suche. W sezonie grzewczym, kiedy są włączone kaloryfery, powietrze w domu jest naprawdę bardzo suche. Dlatego też, aby nawilżyć gardło, trzeba zadbać o właściwą wilgotność zwłaszcza w tym pokoju, w którym śpimy. 

Jeśli mamy nawilżacz powietrza, to po prostu należy go systematycznie używać. Jeśli jednak nie mamy takiego sprzętu, wystarczy jedynie położyć kilka mokrych ręczników na kaloryferach- parująca z nich woda znacznie poprawi wilgotność w naszym domu.

Ponadto, aby nawilżyć gardło, powinniśmy pić duże ilości wody. Nawet, jeśli nie odczuwamy pragnienia, powinniśmy popijać bardzo często wodę małymi łyczkami, co bardzo dobrze będzie nawilżało błonę śluzową gardła i tym samym będzie łagodziło dolegliwości bólowe. Dodatkowo, aby nawilżyć gardło, możemy też wykonać inhalacje. Jeśli mamy nebulizator, wtedy możemy wykonać inhalacje roztworem soli fizjologicznej, co naprawdę znakomicie nawilża śluzówki układu oddechowego. Jeśli nie mamy jednak inhalatora, wtedy możemy wykonać inhalacje starym, domowym sposobem. Musimy nalać do miski gorącej wody, pochylić się nad nią i przykryć naszą głowę ręcznikiem. W takiej pozycji przez kilka minut musimy wdychać parę, co bardzo dobrze będzie nawilżało nasze gardło. 

Kolejnym domowym sposobem na ból gardła jest płukanie gardła. Czym płukać gardło? Co łagodzi ból gardła?  Przede wszystkim ból gardła złagodzi płukanka z rumianku, szałwii i tymianku. Ponadto, taka płukanka ma też właściwości odkażające, dzięki czemu będzie ona działała również bakteriobójczo i wirusobójczo. Zioła zawarte w takiej mieszance mają dodatkowo także działanie przeciwzapalne, jak również znakomicie likwidują one obrzęk błony śluzowej gardła. Należy pamiętać o tym, że zanim zaczniemy takim naparem płukać gardło, należy go przestudzić do temperatury naszego ciała.

Czym jeszcze można płukać gardło? Poza ziołowymi naparami do płukania gardła można też wykorzystywać sodę oczyszczoną, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Ponadto, bolące gardło można też wypłukać wodą z solą lub też rozcieńczoną w wodzie wodą utlenioną.  

Co jeszcze łagodzi ból gardła? Co jeszcze można zrobić, gdy boli gardło?

Kolejnym domowym sposobem, który łagodzi ból gardła, jest picie herbaty z miodem, cytryną i malinami. Miód łagodzi ból gardła, a maliny i cytryna dodatkowo hamują rozwój infekcji. Dodatkowo, aby złagodzić ból gardła, można zrobić sobie do picia napar z siemienia lnianego. Siemię lnianie będzie powlekało nasze gardło cienką błonką, która poprzez nawilżanie błony śluzowej gardła będzie łagodziła drapanie w gardle i dolegliwości bólowe. Należy pamiętać też o tym, że kolejnym domowym sposobem na ból gardła jest picie mleka z masłem i miodem- taki napój również nawilża nasze gardło i łagodzi wszystkie przykre dolegliwości. 

Jeszcze jednym domowym sposobem na ból gardła jest czosnek. Czosnek na ból gardła sprawdza się bowiem znakomicie. Dlaczego? Dlatego, że czosnek ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, zatem pomaga w szybszy sposób zwalczyć całą infekcje. Kiedy zatem zaczyna boleć nas gardło warto zjeść ząbek czosnku razem z kanapką, dzięki temu jest bowiem szansa, że infekcja zostanie "zduszona w zarodku", a ból gardła ustąpi całkowicie.

Kiedy jednak powinniśmy stać się bardziej czujni i skorzystać z pomocy naszego lekarza w poradni podstawowej opieki zdrowotnej?

Jeśli pomimo stosowania starych, sprawdzonych domowych sposobów na ból gardła czujemy, że nasze dolegliwości nie ustępują lub też stają się bardziej nasilone albo też dołączają się do bólu gardła jeszcze inne objawy, takie jak przede wszystkim gorączka czy też kaszel, należy udać się do naszego lekarza POZ. Lekarz zbierze od nas dokładny wywiad dotyczący czasu trwania objawów oraz stosowanych przez nas sposobów leczenia i zbada nas. Na tej podstawie oceni czy nie zachodzi potrzeba włączenia do leczenia bólu gardła antybiotyku lub też innych środków farmakologicznych. 

Domowe sposoby na ból gardła bardzo często okazują się pomocne i dzięki nim możemy pozbyć się bólu gardła bez stosowania środków farmakologicznych. Należy jednak pamiętać, że nie każdy ból gardła da się zwalczyć domowymi sposobami. Czasami bowiem ból gardła może być wywołany infekcją bakteryjną, wtedy często dochodzi do powstania anginy. W takiej sytuacji niezbędne jest zastosowanie antybiotyku, bowiem niewłaściwie leczona angina może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Podziel się: