Tomografia komputerowa – wskazania, wyniki i wpływ na organizm
Michał Posmykiewicz

Tomografia komputerowa – wskazania, wyniki i wpływ na organizm

Tomografia komputerowa jest rodzajem nowoczesnego badania radiologicznego, za pomocą którego można w bardzo dokładny sposób uwidocznić praktycznie wszystkie narządy w naszym organizmie. Do badania tomografii komputerowej wykorzystywane jest urządzeniem nazywane tomografem, a samo badanie polega na wykorzystywaniu do jego wykonania promieni rentgenowskich.

  1. Jak wygląda badanie tomografem? 
  2. Jak wygląda przygotowanie do tomografii komputerowej?
  3. Jak wygląda sam przebieg badania tomografii komputerowej? 
  4. Jakie są wskazania do wykonywania badania tomografii komputerowej?
  5. Jaki wpływ na organizm ma tomografia komputerowa? Jak często można ją wykonywać?

Jak wygląda badanie tomografem? 

W czasie wykonywania badania tomografii komputerowej pacjent musi zostać położny na specjalnym ruchomym stole, który "wjeżdża" do wnętrza urządzania, którym jest tomograf. We wnętrzu tomografu umieszczona jest na specjalnej ramie lampa, która porusza się i wytwarza promieniowanie rentgenowskie. Wytwarzane przez lampę promieniowanie radiologiczne, kiedy przechodzi przez poszczególne tkanki naszego organizmu, ulega osłabieniu, a stopień tego osłabienia zależy od rodzaju tkanki, przez którą promienie w danym momencie przechodzą. Dzięki temu zjawisku lekarz radiolog, który będzie opisywał badanie, będzie w stanie dokładnie zróżnicować miedzy sobą poszczególne tkanki w organizmie. 

Jak wygląda przygotowanie do tomografii komputerowej?

Do badania tomografii komputerowej nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przed badaniem lekarz na pewno jednak zbierze od nas dokładny wywiad dotyczący ewentualnych chorób przewlekłych, na które cierpimy, jak również zażywanych przez nas na stałe leków. Ponadto, na pewno też będziemy pytani czy nie wystąpiła u nas nigdy wcześniej reakcja alergiczna na podanie środka kontrastowego oraz czy nie cierpimy z powodu klaustrofobii. Lekarz na pewno zapyta też kobietę o to czy nie jest na pewno w ciąży oraz o to czy nie karmi piersią.

Czasami zdarza się, że lekarz nie przeprowadza z nami wywiadu, a musimy wypełnić specjalną ankietę, w której właśnie zawarte będą wszystkie wyżej wymienione pytania. Na badanie tomografii komputerowej należy zgłosić się na czczo, ostatni posiłek stały powinno się zjeść najpóźniej na sześć godzin przed badaniem, a płyny powinno się wypić najpóźniej na trzy godziny przed badaniem. W dniu badania należy też normalnie przyjąć o stałej porze wszystkie przyjmowane przez nas na stałe leki. Przed badaniem należy również zdjąć z ciała wszystkie metalowe przedmioty, jak kolczyki, klipsy, paski do spodni, bransoletki i pierścionki. Należy też odłożyć telefon komórkowy i portfel, w którym są metalowe pieniądze oraz karty do bankomatu i kredytowe. Nie trzeba się rozbierać, jednak należy zdjąć te ubrania, które mają metalowe guziki, ekspresy i inne metalowe ozdoby. 

Powiązane produkty

Jak wygląda sam przebieg badania tomografii komputerowej? 

W czasie badania tomografii komputerowej pacjent kładzie się na wąskim, ruchomym stole, który następnie "wjeżdża" do tunelu będącego tomografem komputerowym. We wnętrzu tomografu znajduje się na specjalnej ramie ruchoma lampa, którą wytwarza promieniowanie rentgenowskie. Promienie te przechodzą przez ciało badanego pacjenta i umożliwiają uzyskanie na monitorze obrazu poszczególnych warstw ciała pacjenta. W czasie badania trzeba leżeć nieruchomo, nie wolno się poruszać, dlatego też małe dzieci muszą mieć badanie wykonywane w znieczuleniu ogólnym pod opieką lekarza anestezjologa. Zdarza się, że do badania konieczne jest też podanie kontrastu, czyli specjalnego środka, który przez wkłucie podawany jest pacjentowi do żyły. Kontrast czasami musi być podany, aby bardziej dokładnie i szczegółowo uwidocznić niektóre struktury.

Jakie są wskazania do wykonywania badania tomografii komputerowej?

Wskazaniem do wykonania badania tomografii komputerowej jest uraz głowy lub też uraz kręgosłupa lub brzucha, do którego doszło w czasie jakiegoś wypadku. Ponadto, tomografia komputerowa głowy wykonywana jest również w sytuacji, kiedy u pacjenta podejrzewa się różnego rodzaju guzy (miedzy innymi nowotwór rozwijający się w głowie, guz jamy brzusznej pierwotny lub też poszukiwanie przerzutów) oraz kiedy podejrzewa się krwawienie do wnętrza jamy czaszki. Tomografia wykonywana jest także przy różnego rodzaju zaburzeniach neurologicznych, zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa, zaburzeniach naczyniowych. Wskazań do wykonania tomografii komputerowej może być jednak znacznie więcej, zawsze o konieczności i zasadności wykonywania badania decyduje lekarz prowadzący pacjenta. 

Jaki wpływ na organizm ma tomografia komputerowa? Jak często można ją wykonywać?

W czasie wykonywania badania tomografii komputerowej ciało pacjenta przyjmuje dość dużą dawkę promieniowania rentgenowskiego. Pomimo iż dawka ta jest dość duża, to jednak jest ona całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Badanie jednak, jeśli nie jest niezbędnie konieczne, nie powinno być wykonywane zbyt często, bowiem mimo wszystko zbyt częste napromienianie może być dla naszego organizmie szkodliwe. Należy pamiętać też o tym, że takiemu badaniu nie powinny poddawać się kobiety w ciąży, warto też zastanowić się nad koniecznością takiego badania u kobiet, które w najbliższym czasie planują zajście w ciąże, tomografia komputerowa bowiem może bardzo niekorzystnie wpływać u kobiety na owulację.

Zdarza się też, że w czasie badania tomografem, po podaniu dożylnie kontrastu, u pacjenta wystąpi reakcja alergiczna. Zwykle taka reakcja ma postać łagodnej reakcji skórnej, w przebiegu której na skórze pojawia się zaczerwienienie oraz pokrzywka, którym towarzyszy świąd skóry. Czasem, w przebiegu reakcji alergicznej po podaniu kontrastu, pojawiają się nudności, wymioty, a w sytuacji, kiedy rozwija się ciężka reakcja alergiczna, może dojść do spadku ciśnienia tętniczego, przyspieszenia czynności serca, skurczu oskrzeli, a w skrajnych przypadkach wstrząsu anafilaktycznego może dojść do zatrzymania oddechu oraz krążenia. 

Badanie tomografii komputerowej jest badaniem nowoczesnym i bardzo dokładnym, dzięki któremu można szczegółowo obejrzeć praktycznie wszystkie struktury w ludzkim organizmie. Jeśli badanie tomograficzne będzie wykonywane ze ściśle określonych wskazań, u pacjentów, którzy nie są obciążeni reakcjami alergicznymi na podanie dożylne kontrastu w czasie badania, absolutnie nie będzie ono stanowiło dla pacjenta żadnego zdrowotnego zagrożenia.

Dzięki badaniu tomografii komputerowej można bardzo szybko i bardzo dokładnie postawić właściwe rozpoznanie w przypadkach wątpliwych lub też w przypadkach zagrażających życiu pacjenta. Dlatego nie należy bać się tego badania i w razie konieczności zgadzać się na jego wykonywanie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

    Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

    Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij