Rząd chce ściągać lekarzy ze wschodu
Katarzyna Szulik

Rząd chce ściągać lekarzy ze wschodu

Skoro młodzi, Polscy medycy sprzeciwiają się warunkom swojej pracy, ich miejsce zająć mogą lekarze zza wschodniej granicy, dla których polskie zarobki są atrakcyjne nawet na obecnym poziomie – zdaje się myśleć rząd. Resort zdrowia chce przyciągnąć przede wszystkim Ukraińców, którzy mają być zatrudniani na preferencyjnych warunkach.

Deficyt lekarzy w polskiej służbie zdrowia jest faktem – na tysiąc mieszkańców przypada nieco ponad dwóch medyków, co plasuje nas znacznie poniżej unijnej średniej wynoszącej 4 specjalistów. Niskie zarobki połączone z dużym nakładem pracy i niedofinansowaniem świadczeń skłaniają do wyjazdu ogromne rzesze lekarzy każdego roku. Chęć wyjazdu już na etapie studiów deklaruje około 40 proc. z nich, a co roku wnioski o wydanie uprawnień w tym celu składa kilkuset lekarzy. W Niemczech i Skandynawii mogą liczyć na zdecydowanie wyższe płace i komfort pracy, a w wielu wypadkach również opłacane przez pracodawcę mieszkanie, kursy językowe, a nawet tłumaczy. Sytuacji nie poprawia fakt systematycznego zwiększania liczby miejsc na studiach medycznych, których ogólna liczba obecnie wynosi o 1400 więcej niż w roku 2015. 

O pracę w Polsce ma być łatwiej

Jedynym sposobem na szybkie załatanie dziury, którą postawiają po sobie migrujący na zachód lekarze, jest przyciągnięcie medyków ze wschodu. Problem z ich zatrudnianiem tkwi jednak w konieczności nostryfikacji dyplomu, uzupełnienia ewentualnych braków w wykształceniu oraz zdania egzaminu lekarskiego w języku polskim. Wielu lekarzy z Ukrainy nie jest w stanie sprostać tym wymaganiom, natomiast chętnych przybywa.

Już teraz na nieco ponad 1100 lekarzy obcokrajowców leczących w Polsce ponad 300 to właśnie obywatele Ukrainy.

By ułatwić im podejmowanie pracy w Polsce, rząd chce uprościć wspomnianą ścieżkę, oferując chętnym możliwość skorzystania z ograniczonego prawa do wykonywania zawodu w wyznaczonym miejscu pracy. Taki lekarz na początku mógłby wykonywać ściśle określoną pracę tylko w jednym miejscu, do czasu uzyskania pełnego prawa do wykonywania zawodu. Wspomniane rozwiązanie byłoby kierowane do wszystkich lekarzy spoza UE chętnych do podjęcia pracy w naszym kraju, choć rząd przyznaje, że powstało w dużej mierze z myślą o Ukraińcach.

Ukraińcy: nie drenujcie nam kadr

Na pomysły polskiego rządu sceptycznie patrzą politycy z Ukrainy. Już teraz skala emigracji do Polski jest ogromna, jednak głównie wśród pracowników o niskich kwalifikacjach. Jeśli do nich masowo zaczną dołączać obywatele dobrze wykształceni, a brak lekarzy może wywołać kryzys w ukraińskiej służbie zdrowia. Obecnie trwają prace nad reformą służby zdrowia w tym kraju, co jednak diametralnie nie zmieni sytuacji finansowej medyków. Obecnie ich zarobki wynoszą około 200 euro, podczas gdy nawet w Polsce (nie mówiąc o zachodzie) są w stanie zarobić kilkakrotnie więcej. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij