Rząd chce ściągać lekarzy ze wschodu
Katarzyna Szulik

Rząd chce ściągać lekarzy ze wschodu

Skoro młodzi, Polscy medycy sprzeciwiają się warunkom swojej pracy, ich miejsce zająć mogą lekarze zza wschodniej granicy, dla których polskie zarobki są atrakcyjne nawet na obecnym poziomie – zdaje się myśleć rząd. Resort zdrowia chce przyciągnąć przede wszystkim Ukraińców, którzy mają być zatrudniani na preferencyjnych warunkach.

Deficyt lekarzy w polskiej służbie zdrowia jest faktem – na tysiąc mieszkańców przypada nieco ponad dwóch medyków, co plasuje nas znacznie poniżej unijnej średniej wynoszącej 4 specjalistów. Niskie zarobki połączone z dużym nakładem pracy i niedofinansowaniem świadczeń skłaniają do wyjazdu ogromne rzesze lekarzy każdego roku. Chęć wyjazdu już na etapie studiów deklaruje około 40 proc. z nich, a co roku wnioski o wydanie uprawnień w tym celu składa kilkuset lekarzy. W Niemczech i Skandynawii mogą liczyć na zdecydowanie wyższe płace i komfort pracy, a w wielu wypadkach również opłacane przez pracodawcę mieszkanie, kursy językowe, a nawet tłumaczy. Sytuacji nie poprawia fakt systematycznego zwiększania liczby miejsc na studiach medycznych, których ogólna liczba obecnie wynosi o 1400 więcej niż w roku 2015. 

O pracę w Polsce ma być łatwiej

Jedynym sposobem na szybkie załatanie dziury, którą postawiają po sobie migrujący na zachód lekarze, jest przyciągnięcie medyków ze wschodu. Problem z ich zatrudnianiem tkwi jednak w konieczności nostryfikacji dyplomu, uzupełnienia ewentualnych braków w wykształceniu oraz zdania egzaminu lekarskiego w języku polskim. Wielu lekarzy z Ukrainy nie jest w stanie sprostać tym wymaganiom, natomiast chętnych przybywa.

Już teraz na nieco ponad 1100 lekarzy obcokrajowców leczących w Polsce ponad 300 to właśnie obywatele Ukrainy.

By ułatwić im podejmowanie pracy w Polsce, rząd chce uprościć wspomnianą ścieżkę, oferując chętnym możliwość skorzystania z ograniczonego prawa do wykonywania zawodu w wyznaczonym miejscu pracy. Taki lekarz na początku mógłby wykonywać ściśle określoną pracę tylko w jednym miejscu, do czasu uzyskania pełnego prawa do wykonywania zawodu. Wspomniane rozwiązanie byłoby kierowane do wszystkich lekarzy spoza UE chętnych do podjęcia pracy w naszym kraju, choć rząd przyznaje, że powstało w dużej mierze z myślą o Ukraińcach.

Ukraińcy: nie drenujcie nam kadr

Na pomysły polskiego rządu sceptycznie patrzą politycy z Ukrainy. Już teraz skala emigracji do Polski jest ogromna, jednak głównie wśród pracowników o niskich kwalifikacjach. Jeśli do nich masowo zaczną dołączać obywatele dobrze wykształceni, a brak lekarzy może wywołać kryzys w ukraińskiej służbie zdrowia. Obecnie trwają prace nad reformą służby zdrowia w tym kraju, co jednak diametralnie nie zmieni sytuacji finansowej medyków. Obecnie ich zarobki wynoszą około 200 euro, podczas gdy nawet w Polsce (nie mówiąc o zachodzie) są w stanie zarobić kilkakrotnie więcej. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij