Ginekomastia – jak ją rozpoznać i leczyć?
Michał Posmykiewicz

Ginekomastia – jak ją rozpoznać i leczyć?

Ginekomastia (inna nazwa to przerost sutka u mężczyzn) jest powiększeniem się sutka u mężczyzny. Do tego powiększenia dochodzi na skutek rozrostu tkanki gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej, które wchodzą w skład gruczołu sutkowego.

Jakie są objawy ginekomastii?

W przypadku ginekomastii u mężczyzny obserwuje się nadmierne powiększenie gruczołów piersiowych. Sutek może ulec jednostronnemu powiększeniu, jednak zazwyczaj dochodzi do obustronnego powiększenia się gruczołów piersiowych. Zdarza się, że sutki stają się obrzmiałe, mogą też być czasami bolesne. Bardzo często zdarza się też, że w przebiegu ginekomastii, poza powiększeniem się gruczołów piersiowych, pojawia się również mocniejsze i ciemniejsze zabarwienie otoczek i brodawek sutkowych, czasami ulegają one również powiększeniu. 

U kogo może dojść do rozwoju ginekomastii?

Do powiększenia się gruczołów piersiowych może dojść u mężczyzn w każdym wieku. Powiększenie gruczołów piersiowych obserwuje się też u chłopców w okresie dojrzewania, jak również u mężczyzn w wieku dojrzałym, a nawet tych w okresie starzenia. Przyjmuje się, że idiopatyczna ginekomastia (czyli taka, której przyczyny nie da się stwierdzić) może być obecna u około 30 % zdrowych mężczyzn. 

Powiązane produkty

Ginekomastia fizjologiczna

Przyczyny rozwoju ginekomastii mogą być bardzo różne. Zdarza się, że u niektórych mężczyzn obserwuje się tzw. ginekomastię fizjologiczną. 

Ginekomastia fizjologiczna dotyczy chłopców w okresie dojrzewania. Ma ona związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie, czasami dochodzi bowiem do zwiększenia się poziomu estradiolu (czyli żeńskiego hormonu płciowego) w stosunku do męskiego hormonu, jakim jest testosteron. Ten rodzaj ginekomastii zazwyczaj ustępuje samoistnie w przeciągu kilku lub kilkunastu miesięcy. Może się jednak zdarzyć, że ginekomastia fizjologiczna ulegnie utrwaleniu. Taka sytuacja może mieć miejsce na skutek nadmiernego przerostu tkanki tłuszczowej i tkanki łącznej.

Patologiczny przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn

Poza ginekomastią fizjologiczną wyróżnia się także patologiczny przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn. Do jej powstania może dojść u mężczyzn otyłych. Ponadto patologiczny przerost gruczołów piersiowych może też zdarzyć się u mężczyzn, którzy cierpią z powodu guza jądra lub też z powodu innego hormonalnie czynnego guza, miedzy innymi może to być guz nadnerczy. Zdarza się, że patologiczna ginekomastia rozwija się również w przebiegu marskości wątroby, bowiem w tej sytuacji zdecydowanie spowalnia się metabolizm hormonów płciowych, jakimi są estrogeny i androgeny.

Dodatkowo za rozwój patologicznej ginekomastii może też być odpowiedzialna przewlekła niewydolność nerek oraz nadczynność tarczycy. Również zażywanie niektórych leków może doprowadzić do patologicznego przerostu gruczołów piersiowych u mężczyzny.

Zdarza się, że do rozwoju patologicznej ginekomastii przyczyniają się niektóre diuretyki, przede wszystkim jest to spironolakton, jak również glikozydy naparstnicy, antagoniści kanału wapniowego, inhibitory pompy protonowej, antagoniści receptora H2, przede wszystkim ranitydyna, inhibitory konwertazy angiotensynowej, miedzy innymi enalapril czy też niektóre leki przeciwgrzybicze, np. ketokonazol. 

W jaki sposób rozpoznaje się ginekomastię?

Ginekomastię należy różnicować przede wszystkim z tzw. ginekomastią rzekomą, w przebiegu której nie dochodzi do przerostu tkanki gruczołowej sutka, a jedynie dochodzi do przerostu tkanki tłuszczowej. Ponadto ginekomastię należy też różnicować z hiperprolaktynemią, jak również z rakiem sutka, który, choć bardzo rzadko, może jednak także zdarzyć się u mężczyzny. 

Ginekomastia jest rozpoznawana przede wszystkim na podstawie badania fizykalnego pacjenta. Lekarz musi palpacyjnie zbadać gruczołowy sutkowe mężczyzny. Ponadto konieczne jest również wykonanie badań obrazowych. Przede wszystkim należy wykonać usg gruczołów sutkowych, aby potwierdzić, że doszło do przerostu tkanki gruczołowej. Wykonywane jest również zwykle usg jamy brzusznej, aby zbadać nadnercza, nerki i wątrobę, jak również usg jader.

Zdarza się, że zachodzi też potrzeba wykonania usg tarczycy oraz badań laboratoryjnych, przede wszystkim prób wątrobowych, poziomu TSH, LH i FSH oraz morfologii. Po wykonaniu wszystkich badań można już postawić rozpoznanie ze stuprocentową pewnością, jak również ustalić przyczynę ginekomastii: czy jest ona idiopatyczna, fizjologiczna czy też wywołana jakąś inną chorobą. Na tej podstawie lekarz może zdecydować o dalszym, właściwym postępowaniu dotyczącym leczenia. 

Jak leczy się ginekomastię? 

Leczenie ginekomastii uzależnione jest od przyczyny, która ją wywołała. W przypadku ginekomastii idiopatycznej istnieje możliwość zabiegu operacyjnego, w przebiegu którego dochodzi do usunięcia nadmiernej ilości tkanki gruczołowej, zabieg taki jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Ginekomastia fizjologiczna nie wymaga w ogóle leczenia i z czasem ustępuje ona samoistnie.

W przypadku ginekomastii patologicznej, postępowanie bywa różne. Jeśli przerost gruczołów piersiowych wywołany jest stosowaniem określonych leków, wtedy można za zgodą lekarza zamienić je na inne, lepiej tolerowane. W przypadku nowotworu, problemów z wątrobą, nerkami  lub tarczycą, leczenie obejmuje leczenie choroby podstawowej. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl