Implant pozwoli skorygować dziecięcą skoliozę
Katarzyna Szulik

Implant pozwoli skorygować dziecięcą skoliozę

Lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przeprowadzili nowatorską operację u chłopca chorego na skoliozę. W jego kręgosłup został wszczepiony implant, który, rosnąc razem z dzieckiem, będzie stopniowo korygować wadę postawy.

Wspomniana operacja została przeprowadzona po raz czwarty w Polsce przez trzyosobowy zespół, w którego skład weszli dr Paweł Grabala, dr Tomasz Niedźwiecki oraz uznany fiński ortopeda prof. Ilkki Helenius, który przyjechał do Olsztyna specjalnie w tym celu.  Istotą operacji jest umieszczenie w kręgosłupie rozsuwanego implantu, który będzie rósł razem z dzieckiem. Z biegiem czasu, gdy kręgosłup będzie się wydłużał, implant zadba o to, żeby go pionizować, stopniowo eliminując skrzywienia. Standardowo operacje mające leczyć skoliozę przeprowadza się po ukończeniu 10 roku życia przez pacjenta, jednak w tym wypadku nowa metoda pozwoliła na zastosowanie jej u siedmiolatka. 

Fundusz sfinansował innowacyjny zabieg

Wada chłopca była bardzo duża, a operacja była jedynym sposobem na to, by mógł uniknąć utraty sprawności i konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim. Olsztyński szpital jako jeden z niewielu w Polsce poodejmuje się takich operacji, a zastosowanie nowatorskiego implantu było możliwe dzięki zgodzie warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ, który pokrył koszty wartego 100 tys. zł implantu w ramach wsparcia dla innowacyjnych technologii medycznych. 

Metoda jest nie tylko skuteczna, ale także długotrwała, dzięki czemu kolejna operacja korekcyjna u pacjenta będzie konieczna dopiero, gdy osiągnie tzw. „dojrzałość kostną”. Wówczas obecny implant zostanie zamieniony na model przeznaczony dla osób dorosłych.  Chłopiec zostanie wypisany ze szpitala w przyszłym tygodniu, a lekarze przewidują, że w ciągu roku powinien odzyskać pełną sprawność.

Skolioza to problem społeczny

Skolioza należy do najczęstszych wad postawy diagnozowanych u dzieci. Może być wynikiem wad  wrodzonych lub złych nawyków, związanych na przykład z brakiem ruchu lub przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia. W tym wypadku mamy do czynienia z tzw. skoliozą idiopatyczną, stanowiącą około 85 proc. wszystkich diagnozowanych przypadków tego defektu. Mocno rozwinięta skolioza wpływa na postawę w bardzo widoczny sposób, a dolegliwości z nią związane wiążą się z trudnościami w poruszaniu się i wpływają na funkcjonowanie układu krążeniowego i oddechowego. Pod wpływem skrzywienia może dojść do deformacji klatki piersiowej oraz nacisku na płuca i serce, co grozi niewydolnością tych narządów. 

Skoliozę na wczesnym etapie można wyleczyć poprzez ćwiczenia korekcyjne - szczególnie pomocny w terapii jest basen. Ćwiczenia mogą być wspomagane przez noszenie gorsetu ortopedycznego, w którym, w zależności od poziomu zaawansowania wady, trzeba przebywać od kilku do kilkunastu godzin dziennie. W skrajnych wypadkach, czyli gdy skrzywienie przekracza 60 stopni, jedynym sposobem na uratowanie kręgosłupa jest operacja. Olsztyńskim lekarzom udało się zainterweniować u pacjenta w bardzo młodym wieku, którego kręgosłup wciąż się rozwija, co daje nadzieję na odwrócenie wad i dalszy wzrost kości w prawidłowy sposób. 

Źródło: Gazeta Prawna, Medexpress, Poradnik Zdrowie
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Telefon komórkowy jako zagrożenie podczas pandemii koronawirusa – czy, jak i jak często go dezynfekować?

  Około 2500 razy – średnio tyle razy dziennie dotykamy naszego smartfona, równocześnie wchodząc w kontakt ze wszystkimi drobnoustrojami znajdującymi się na jego powierzchni. Wśród nich może znaleźć się nowy koronawirus. W dobie pandemii SARS-CoV-2 dbajmy więc nie tylko o czyste ręce, ale też wolny od drobnoustrojów telefon komórkowy. Można to robić łatwo, efektywnie i bez obaw o zniszczenie urządzenia. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko zakażenia się koronawirusem

  Dotychczasowe obserwacje lekarzy wskazywały, że niedobór witaminy D w organizmie, z którym w większym lub mniejszym stopniu zmaga się większość z nas, może zwiększać prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. Były to jednak wyłącznie obserwacje niepoparte badaniami o jednoznacznych wynikach. Te przypuszczenia, choć nie całkowicie, potwierdziło badanie naukowców z Uniwersytetu w Chicago. 

 • Kolejne dowody na to, że w przebiegu Covid-19 znaczenie ma grupa krwi

  Przypuszczenia, że grupa krwi ma wpływ na przebieg zarażenia koronawirusem pojawiały się już wcześniej, ale najnowsze badanie pokazuje, że rzeczywiście tak jest. Jak się okazuje, ryzyko ciężkiego przebiegu choroby jest najwyższe u osób z grupą krwi A, natomiast u osób z grupą 0 ryzyko zarażenia się wirusem jest stosunkowo najniższe. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij