
Implant pozwoli skorygować dziecięcą skoliozę
Wspomniana operacja została przeprowadzona po raz czwarty w Polsce przez trzyosobowy zespół, w którego skład weszli dr Paweł Grabala, dr Tomasz Niedźwiecki oraz uznany fiński ortopeda prof. Ilkki Helenius, który przyjechał do Olsztyna specjalnie w tym celu. Istotą operacji jest umieszczenie w kręgosłupie rozsuwanego implantu, który będzie rósł razem z dzieckiem. Z biegiem czasu, gdy kręgosłup będzie się wydłużał, implant zadba o to, żeby go pionizować, stopniowo eliminując skrzywienia. Standardowo operacje mające leczyć skoliozę przeprowadza się po ukończeniu 10 roku życia przez pacjenta, jednak w tym wypadku nowa metoda pozwoliła na zastosowanie jej u siedmiolatka.
Fundusz sfinansował innowacyjny zabieg
Wada chłopca była bardzo duża, a operacja była jedynym sposobem na to, by mógł uniknąć utraty sprawności i konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim. Olsztyński szpital jako jeden z niewielu w Polsce poodejmuje się takich operacji, a zastosowanie nowatorskiego implantu było możliwe dzięki zgodzie warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ, który pokrył koszty wartego 100 tys. zł implantu w ramach wsparcia dla innowacyjnych technologii medycznych.
Metoda jest nie tylko skuteczna, ale także długotrwała, dzięki czemu kolejna operacja korekcyjna u pacjenta będzie konieczna dopiero, gdy osiągnie tzw. „dojrzałość kostną”. Wówczas obecny implant zostanie zamieniony na model przeznaczony dla osób dorosłych. Chłopiec zostanie wypisany ze szpitala w przyszłym tygodniu, a lekarze przewidują, że w ciągu roku powinien odzyskać pełną sprawność.
Skolioza to problem społeczny
Skolioza należy do najczęstszych wad postawy diagnozowanych u dzieci. Może być wynikiem wad wrodzonych lub złych nawyków, związanych na przykład z brakiem ruchu lub przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia. W tym wypadku mamy do czynienia z tzw. skoliozą idiopatyczną, stanowiącą około 85 proc. wszystkich diagnozowanych przypadków tego defektu. Mocno rozwinięta skolioza wpływa na postawę w bardzo widoczny sposób, a dolegliwości z nią związane wiążą się z trudnościami w poruszaniu się i wpływają na funkcjonowanie układu krążeniowego i oddechowego. Pod wpływem skrzywienia może dojść do deformacji klatki piersiowej oraz nacisku na płuca i serce, co grozi niewydolnością tych narządów.
Skoliozę na wczesnym etapie można wyleczyć poprzez ćwiczenia korekcyjne - szczególnie pomocny w terapii jest basen. Ćwiczenia mogą być wspomagane przez noszenie gorsetu ortopedycznego, w którym, w zależności od poziomu zaawansowania wady, trzeba przebywać od kilku do kilkunastu godzin dziennie. W skrajnych wypadkach, czyli gdy skrzywienie przekracza 60 stopni, jedynym sposobem na uratowanie kręgosłupa jest operacja. Olsztyńskim lekarzom udało się zainterweniować u pacjenta w bardzo młodym wieku, którego kręgosłup wciąż się rozwija, co daje nadzieję na odwrócenie wad i dalszy wzrost kości w prawidłowy sposób.
Źródło: Gazeta Prawna, Medexpress, Poradnik Zdrowie