Implant pozwoli skorygować dziecięcą skoliozę
Katarzyna Szulik

Implant pozwoli skorygować dziecięcą skoliozę

Lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przeprowadzili nowatorską operację u chłopca chorego na skoliozę. W jego kręgosłup został wszczepiony implant, który, rosnąc razem z dzieckiem, będzie stopniowo korygować wadę postawy.

Wspomniana operacja została przeprowadzona po raz czwarty w Polsce przez trzyosobowy zespół, w którego skład weszli dr Paweł Grabala, dr Tomasz Niedźwiecki oraz uznany fiński ortopeda prof. Ilkki Helenius, który przyjechał do Olsztyna specjalnie w tym celu.  Istotą operacji jest umieszczenie w kręgosłupie rozsuwanego implantu, który będzie rósł razem z dzieckiem. Z biegiem czasu, gdy kręgosłup będzie się wydłużał, implant zadba o to, żeby go pionizować, stopniowo eliminując skrzywienia. Standardowo operacje mające leczyć skoliozę przeprowadza się po ukończeniu 10 roku życia przez pacjenta, jednak w tym wypadku nowa metoda pozwoliła na zastosowanie jej u siedmiolatka. 

Fundusz sfinansował innowacyjny zabieg

Wada chłopca była bardzo duża, a operacja była jedynym sposobem na to, by mógł uniknąć utraty sprawności i konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim. Olsztyński szpital jako jeden z niewielu w Polsce poodejmuje się takich operacji, a zastosowanie nowatorskiego implantu było możliwe dzięki zgodzie warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ, który pokrył koszty wartego 100 tys. zł implantu w ramach wsparcia dla innowacyjnych technologii medycznych. 

Metoda jest nie tylko skuteczna, ale także długotrwała, dzięki czemu kolejna operacja korekcyjna u pacjenta będzie konieczna dopiero, gdy osiągnie tzw. „dojrzałość kostną”. Wówczas obecny implant zostanie zamieniony na model przeznaczony dla osób dorosłych.  Chłopiec zostanie wypisany ze szpitala w przyszłym tygodniu, a lekarze przewidują, że w ciągu roku powinien odzyskać pełną sprawność.

Skolioza to problem społeczny

Skolioza należy do najczęstszych wad postawy diagnozowanych u dzieci. Może być wynikiem wad  wrodzonych lub złych nawyków, związanych na przykład z brakiem ruchu lub przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia. W tym wypadku mamy do czynienia z tzw. skoliozą idiopatyczną, stanowiącą około 85 proc. wszystkich diagnozowanych przypadków tego defektu. Mocno rozwinięta skolioza wpływa na postawę w bardzo widoczny sposób, a dolegliwości z nią związane wiążą się z trudnościami w poruszaniu się i wpływają na funkcjonowanie układu krążeniowego i oddechowego. Pod wpływem skrzywienia może dojść do deformacji klatki piersiowej oraz nacisku na płuca i serce, co grozi niewydolnością tych narządów. 

Skoliozę na wczesnym etapie można wyleczyć poprzez ćwiczenia korekcyjne - szczególnie pomocny w terapii jest basen. Ćwiczenia mogą być wspomagane przez noszenie gorsetu ortopedycznego, w którym, w zależności od poziomu zaawansowania wady, trzeba przebywać od kilku do kilkunastu godzin dziennie. W skrajnych wypadkach, czyli gdy skrzywienie przekracza 60 stopni, jedynym sposobem na uratowanie kręgosłupa jest operacja. Olsztyńskim lekarzom udało się zainterweniować u pacjenta w bardzo młodym wieku, którego kręgosłup wciąż się rozwija, co daje nadzieję na odwrócenie wad i dalszy wzrost kości w prawidłowy sposób. 

Źródło: Gazeta Prawna, Medexpress, Poradnik Zdrowie
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij