Implant pozwoli skorygować dziecięcą skoliozę
Katarzyna Szulik

Implant pozwoli skorygować dziecięcą skoliozę

Lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przeprowadzili nowatorską operację u chłopca chorego na skoliozę. W jego kręgosłup został wszczepiony implant, który, rosnąc razem z dzieckiem, będzie stopniowo korygować wadę postawy.

Wspomniana operacja została przeprowadzona po raz czwarty w Polsce przez trzyosobowy zespół, w którego skład weszli dr Paweł Grabala, dr Tomasz Niedźwiecki oraz uznany fiński ortopeda prof. Ilkki Helenius, który przyjechał do Olsztyna specjalnie w tym celu.  Istotą operacji jest umieszczenie w kręgosłupie rozsuwanego implantu, który będzie rósł razem z dzieckiem. Z biegiem czasu, gdy kręgosłup będzie się wydłużał, implant zadba o to, żeby go pionizować, stopniowo eliminując skrzywienia. Standardowo operacje mające leczyć skoliozę przeprowadza się po ukończeniu 10 roku życia przez pacjenta, jednak w tym wypadku nowa metoda pozwoliła na zastosowanie jej u siedmiolatka. 

Fundusz sfinansował innowacyjny zabieg

Wada chłopca była bardzo duża, a operacja była jedynym sposobem na to, by mógł uniknąć utraty sprawności i konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim. Olsztyński szpital jako jeden z niewielu w Polsce poodejmuje się takich operacji, a zastosowanie nowatorskiego implantu było możliwe dzięki zgodzie warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ, który pokrył koszty wartego 100 tys. zł implantu w ramach wsparcia dla innowacyjnych technologii medycznych. 

Metoda jest nie tylko skuteczna, ale także długotrwała, dzięki czemu kolejna operacja korekcyjna u pacjenta będzie konieczna dopiero, gdy osiągnie tzw. „dojrzałość kostną”. Wówczas obecny implant zostanie zamieniony na model przeznaczony dla osób dorosłych.  Chłopiec zostanie wypisany ze szpitala w przyszłym tygodniu, a lekarze przewidują, że w ciągu roku powinien odzyskać pełną sprawność.

Skolioza to problem społeczny

Skolioza należy do najczęstszych wad postawy diagnozowanych u dzieci. Może być wynikiem wad  wrodzonych lub złych nawyków, związanych na przykład z brakiem ruchu lub przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia. W tym wypadku mamy do czynienia z tzw. skoliozą idiopatyczną, stanowiącą około 85 proc. wszystkich diagnozowanych przypadków tego defektu. Mocno rozwinięta skolioza wpływa na postawę w bardzo widoczny sposób, a dolegliwości z nią związane wiążą się z trudnościami w poruszaniu się i wpływają na funkcjonowanie układu krążeniowego i oddechowego. Pod wpływem skrzywienia może dojść do deformacji klatki piersiowej oraz nacisku na płuca i serce, co grozi niewydolnością tych narządów. 

Skoliozę na wczesnym etapie można wyleczyć poprzez ćwiczenia korekcyjne - szczególnie pomocny w terapii jest basen. Ćwiczenia mogą być wspomagane przez noszenie gorsetu ortopedycznego, w którym, w zależności od poziomu zaawansowania wady, trzeba przebywać od kilku do kilkunastu godzin dziennie. W skrajnych wypadkach, czyli gdy skrzywienie przekracza 60 stopni, jedynym sposobem na uratowanie kręgosłupa jest operacja. Olsztyńskim lekarzom udało się zainterweniować u pacjenta w bardzo młodym wieku, którego kręgosłup wciąż się rozwija, co daje nadzieję na odwrócenie wad i dalszy wzrost kości w prawidłowy sposób. 

Źródło: Gazeta Prawna, Medexpress, Poradnik Zdrowie
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij