Właściwości pielęgnacyjne oleju rycynowego
Anna Miros

Właściwości pielęgnacyjne oleju rycynowego

Olej rycynowy (łac. Oleum Ricini) to jeden z najbardziej znanych olejów roślinnych cenionych od setek lat ze względu na właściwości lecznicze oraz pielęgnacyjne. Oprócz klasycznego zastosowania jako środek przeczyszczający, z powodzeniem stosuje się go w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.

Olej rycynowy jest pozyskiwany z nasion owoców rącznika pospolitego (kleszczowina pospolita, rycynus) poprzez wytłaczanie na zimno i wygotowywanie z wodą. Obróbka cieplna pozwala na rozkład składnika toksycznego – rycyny (toksoalbuminy), który może powodować nawet śmiertelne zatrucie. Olej rycynowy jest gęstą, oleistą cieczą w kolorze od bezbarwnego do jasnożółtego. Nie ma smaku ani zapachu, w kontakcie z powietrzem gęstnieje. Głównym jego składnikiem jest gliceryd kwasu rycynolowego (80%-85%). Ponadto zawiera glicerydy kwasu linolowego, linolenowego i olejowego, nie przekraczające stężenia 2%, które należą do NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Pielęgnacja twarzy

Olej rycynowy można używać do OCM (Oil Cleasing Method), czyli oczyszczania skóry olejami. Metoda polega na używaniu mieszanki olejów do mycia twarzy. Stosuje się do niej olej rycynowy i kokosowy (lub zamiast oleju kokosowego np. oliwę z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, olej z pestek winogron). Proporcje olejów są uzależnione od rodzaju cery. Do cery tłustej stosujemy więcej oleju rycynowego, natomiast do suchej oleju kokosowego. Na początku należy zmoczyć nieduży ręcznik w ciepłej wodzie. Następnie nakładamy mieszankę olejów i masujemy twarz. Po czym nakładamy dobrze wykręcony, ciepły ręcznik i czekamy kilka sekund. Wycieramy dokładnie twarz ręcznikiem. Zabieg możemy powtarzać kilka razy, aż do całkowitego oczyszczenia twarzy z makijażu. Na zakończenie, aby pory się pozamykały należy przyłożyć chłodny ręcznik lub przemyć twarz zimną wodą. Następnie można twarz przetrzeć tonikiem i nałożyć krem.

Pielęgnacja włosów

  • Olejowanie włosów

Olej rycynowy jest bardzo często używany w mieszankach olejów roślinnych do olejowania włosów. Posiada bardzo dobre właściwości regenerujące oraz nabłyszczające. Polecany do farbowanych, suchych, zniszczonych, łamliwych włosów z rozdwajającymi się końcówkami. Stosuje się także do przyciemnienia włosów, dlatego blondynki muszą na niego uważać gdyż może delikatnie zmieniać kolor. Nie powinno się stosować samego oleju rycynowego, ponieważ ciężko rozprowadza się go na włosach oraz zmywa, a przy dłuższym stosowaniu może przesuszać włosy. Warto go zmieszać np. z olejem kokosowym, arganowym lub z oliwą z oliwek (olej rycynowy musi być w mniejszej ilości). Aby uzyskać najlepsze efekty, należy mix olejów rozprowadzić na całą długość włosów, nałożyć czepek lub ręcznik i pozostawić na kilka godzin lub całą noc. Następnie dokładnie umyć włosy. Taki zabieg należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu.

  • Olejowanie skóry głowy

Jest to najczęstsze zastosowanie oleju rycynowego w pielęgnacji włosów. Stosowane szczególnie przy wypadaniu włosów oraz łupieżu. Olej rycynowy wzmacnia cebulki włosa, przyspiesza wzrost oraz sprawia, że włosy są mocniejsze i mniej wypadają. Podczas tego zabiegu również warto zmieszać go z innym olejem i dodatkowo podgrzać, aby nie mieć problemów z nakładaniem oraz późniejszym zmywaniem. Należy go wmasować w skórę głowy i zostawić na co najmniej godzinę lub całą noc, można również nałożyć czepek lub folię i zawinąć ręcznik. Warto go wcierać 1-2 razy w tygodniu. Olejowanie skóry głowy najlepiej sprawdzi się u osób ze skórą tłustą lub z tendencją do przetłuszczania, ponieważ olej rycynowy może z czasem przesuszać skórę.

  • Dodatek do szamponów, odżywek i masek

Aby wzmocnić włosy i nadać im blasku, można dodawać olej rycynowy do kosmetyków pielęgnujących włosy, czyli do szamponów, odżywek i masek. W zależności od rodzaju włosów dostosowujemy ilość olejku rycynowego, aby nie obciążyć włosów. Na początku stosujemy kilka kropli podczas mycia lub jako dodatek do odżywki lub maski. Obecnie wiele kosmetyków do włosów posiada w składnie olej rycynowy, więc można zakupić już gotowy produkt pielęgnacyjny.

Powiązane produkty

Pielęgnacja rzęs i brwi

Coraz częściej olej rycynowy poleca się do pielęgnacji rzęs i brwi. Dzięki niemu rzęsy nie wypadają, nie łamią się, stają się gęste i rosną szybciej. Ponadto rozjaśnione kocówki rzęs ciemnieją. Kuracja polega na nakładaniu wieczorem oleju rycynowego po demakijażu oczu, przy pomocy szczoteczki (można wykorzystać oczyszczoną szczoteczkę ze starego tuszu do rzęs) lub patyczka kosmetycznego. Należy nakładać niewielkie ilości oleju aby nie dostał się do oka, ponieważ może działać drażniąco. Zabieg stosujemy codziennie przez kilka tygodni, później można go stosować co 2-3 dni dla podtrzymania efektu długich i lśniących rzęs.

Podobnie możemy stosować olej rycynowy na brwi. Zadziała jak odżywka – wzmocni cebulki, brwi będą gęstsze i lśniące. Wmasowujemy go w skórę i pozostawiamy na noc.

Pielęgnacja paznokci

Kolejnym kosmetycznym zastosowaniem oleju rycynowego jest wzmocnienie słabych paznokci. Po regularnym stosowaniu paznokcie stają się twardsze, nie rozdwajają się i nie łamią. W tym celu należy je moczyć w podgrzanym oleju rycynowym. Po wyjęciu można wmasować resztki oleju w skórę dłoni i nałożyć rękawiczki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kasztanowiec w profilaktyce i leczeniu żylaków oraz w kosmetyce

    Kasztanowiec zwyczajny to drzewo pochodzące z Półwyspu Bałkańskiego. Obecnie uprawiane jest w Polsce oraz innych krajach europejskich przede wszystkim jako drzewo ozdobne. Lecznicze właściwości kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum L.) są wykorzystywane zarówno w medycynie naturalnej, jak i konwencjonalnej. Dodatkowo jest on jednym z najpopularniejszych składników aktywnych występujących w kosmetykach.

  • Świąteczny prezent z apteki

    Zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku kalendarzowym. Okres Bożego Narodzenia jest w szczególny sposób celebrowany przez ludzi. Ten piękny czas spędzamy z najbliższymi. To wspaniałe i magiczne Święto kojarzy się nam z dzieciństwem, zapachem świerku i piernika, a także z tradycją wspólnego kolędowania, wigilijnej wieczerzy oraz radością obdarowanych przez nas bliskich. Jak sprawić, aby i w tym roku prezenty spod choinki były trafione i równie cieszyły naszą rodzinę i przyjaciół?

  • Kosmetyczne last minute przed Sylwestrem

    Sylwester to dzień, w którym chcemy czuć się wyjątkowo. Oprócz dobrego humoru, pięknego stroju potrzebujemy jeszcze odpowiedniego wyglądu, na który składa się perfekcyjna fryzura i makijaż, zadbane dłonie i stopy oraz gładkie ciało. Aby osiągnąć zamierzony efekt, warto wcześniej zarezerwować wizytę u fryzjera i kosmetyczki oraz zorganizować domowe SPA.

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Dzień Kobiet – pomysł na prezent dla Niej

    Dzień Kobiet już wkrótce! Został ustanowiony w Kopenhadze w 1910 roku w celu uczczenia pamięci sufrażystek, które walczyły o równouprawnienie kobiet. W Polsce Święto Kobiet stało się popularne w okresie PRL. W tamtym czasie najpopularniejszym prezentami były goździki oraz towary deficytowe takie jak: kawa czy rajstopy. W dzisiejszych czasach goździki zastąpiono tulipanami oraz różami, a dostępność różnorodnych produktów, pozwala na nieograniczone możliwości w wyborze miłego upominku. 

  • Majówkowe SPA dla skóry – maseczka na tkaninie

    Początek maja to czas wypoczynku. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii koronawirusa, warto znaleźć chwilę dla siebie i zafundować sobie relaksujące SPA w postaci prostego, a jakże przyjemnego zabiegu dla naszej skóry, jakim jest maseczka na tkaninie. Maska w postaci nasączonej płachty (tzw. sheet masks) przywędrowała do nas z Azji i stała się niezwykle lubiana przez kobiety. Dlaczego warto używać  maski na tkaninie oraz jak je stosować? 

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Bezpieczne opalanie - pielęgnacja skóry, kosmetyki

    Okres letni to najlepszy czas na odpoczynek na świeżym powietrzu w gronie rodziny i przyjaciół. Bez względu na to czy spędzamy go na działce, nad morzem, jeziorem czy w górach pamiętajmy o ochronie przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dlaczego warto stosować kremy z ochroną przeciwsłoneczną? Jakie są zasady bezpiecznego przebywania na słońcu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij