
Jumping fitness, czyli trening na trampolinie
Pierwsza mini trampolina została zaprojektowana w 1938 roku, a opatentowana w 1975 roku. W Stanach Zjednoczonych jumping szybko zyskał uznanie, z tej formy ćwiczeń fizycznych korzystał nawet prezydent USA - Ronald Regan. Obecnie taka forma ćwiczeń to hit.
W Polsce ćwiczenia na trampolinie dopiero stają się modne - wiele klubów fitness wprowadza tego typu zajęcia ruchowe do swoich ofert.
Jumping fitness - charakterystyka
Ćwiczenia na trampolinie są specjalnie opracowanym systemem treningowym (trening kardio), który za zadanie ma pomagać wzmocnić i kształtować sylwetkę, a jednocześnie ma sprawiać przyjemność z możliwości skakania. Do treningu wykorzystuje się jednoosobową trampolinę, na której wykonuje się w rytm muzyki ćwiczenia zaczerpnięte z różnych dyscyplin sportowych (zazwyczaj jest to kombinacja wolnych i szybkich skoków, ćwiczeń znanych z aerobiku). Ponadto ćwiczenia mogą być również bardzo spokojne (lekkie kołysanie się na trampolinie) bez wybijania się do góry.
Trampolina charakteryzuje się wytrzymałością oraz stabilnością (jest w stanie utrzymać obciążenie do 120 kg). Dodatkowo do trampoliny jest mocowana rączka, pozwalająca utrzymać równowagę.
Jumping fitness - korzyści
10 minut sesji na trampolinie odpowiada 30 minutom biegania. Ćwiczenia na trampolinie ujędrniają pośladki, wzmacniają mięśnie nóg oraz brzucha.
W trakcie godzinnego treningu jumping fitness można spalić aż 800 kcal.
Instruktorzy jumping fitness uważają, że są to ćwiczenia dla każdego - niezależnie od wieku i kondycji. Są różne odmiany zajęć skoków na trampolinie m.in. light (dla osób, które po długiej przerwie wracają do aktywności fizycznej).
Regularne treningi na mini trampolinie:
- wspomagają krążenie limfatyczne poprzez stymulowanie zastawek układu
- zwiększają aktywność funkcjonalną czerwonego szpiku i stymulują go do produkcji czerwonych krwinek
- dotleniają tkanki oraz zwiększają pojemność płuc
- zmniejszają obrzęki
- wzmacniają mięśnie (zwiększają liczbę mitochondriów w komórkach mięśniowych)
- zwiększają wydolność organizmu
- poprawiają koordynację ruchową oraz równowagę
- nie obciążają stawów ani kręgosłupa
- obniżają stężenie cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi
- poprawiają pracę układu krążenia, zmniejszają ciśnienie krwi, a także mogą pomóc osobom, które wymagają rehabilitacji po problemach z mięśniem sercowym
- modelują sylwetkę
Polecane dla Ciebie
Jumping fitness - przeciwwskazania
Ta forma ćwiczeń nie jest zalecana osobom, które mają dużą nadwagę, problemy z krążeniem, cierpiące na zwyrodnienia stawów, schorzenia układu oddechowego (m.in. astma).
Ponadto tego typu ćwiczeń należy unikać w przypadku:
- ogólnie złego stanu zdrowia
- ciąży
- osteoporozy
- chorób układu krążenia (nadciśnienia tętniczego)
- endoprotez
- świeżych urazów
- chorób stawu skokowego i kolanowego
Źródła: bouncingforhelath.com, needak-rebounders.com