Brytyjskie badania szansą na przełom w dziedzinie transfuzji krwi
Katarzyna Szulik

Brytyjskie badania szansą na przełom w dziedzinie transfuzji krwi

Transfuzje krwi dla chorych na nowotwory oraz ofiar wypadków już wkrótce mogą stać się łatwiejsze. Wszystko dzięki odkryciu brytyjskich naukowców, którzy są na dobrej drodze do wytworzenia płytek krwi w warunkach laboratoryjnych.

Płytki krwi, czyli trombocyty, są podstawowym budulcem krwi, który odpowiada za jej krzepliwość. Ich obecność zapobiega wykrwawieniu, dlatego transfuzje płytek to powszechna metoda ratowania ofiar wypadków, zwłaszcza samochodowych, a także chorych na nowotwory podczas ich operacji.

Największą niedogodnością jest bardzo krótka żywotność płytek, a co za tym idzie brak możliwości przechowywania ich przez dłuższy czas. W przeciwieństwie do czerwonych krwinek, które w odpowiednich warunkach są zdolne przetrwać nawet przez 35 dni, płytki nie nadają się do użytku już po tygodniu.

Płytki z probówki

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge oraz NHS Blood and Transplant są bliscy wytworzenia płytek krwi w warunkach laboratoryjnych, które mogłyby powstawać w dużych ilościach. Bazą do ich stworzenia są komórki skóry, które poddane działaniu chemikaliów zmieniają się w komórki macierzyste, zdolne do swobodnego przekształcania w dowolny typ komórki. Dzięki odpowiedniej stymulacji zaczynają produkować megakariocyty, czyli komórki szpiku odpowiedzialne za powstawanie płytek krwi. Naukowcy opracowali technologię, która umożliwia produkcję nawet 200 tysięcy megakariocytów na bazie jednej komórki skóry.

Więcej, lepiej i szybciej

Postępy naukowców z Wielkiej Brytanii na razie zatrzymały się na poziomie sztucznego wytwarzania „fabryk” płytek. Kolejnym etapem będzie skłonienie megakariocytów do produkowania ich w dużych ilościach. Obecnie każdy produkuje około 10 płytek, ale docelowo ta liczba ma wzrosnąć do 2 tysięcy. Jeśli zamiar się powiedzie, powstałe w ten sposób płytki prawdopodobnie będą w stanie zaspokoić potrzeby wielu pacjentów, niezależnie od grupy ich krwi.

Metoda wytwarzania daje również możliwość „podrasowania” płytek tak, by tworzyły jeszcze mocniejsze skrzepliny, a w efekcie lepiej hamowały upływ krwi.

Polecane dla Ciebie

Czym są płytki krwi?

Choć często je za nie uważamy, płytki krwi nie są samodzielnymi komórkami, ale fragmentami cytoplazmy otoczonymi błoną komórkową, które odłączyły się od wspomnianych megakariocytów. To z nich, a więc ze szpiku, trafiają do krwiobiegu, gdzie odpowiadają za proces krzepnięcia oraz rozkładu skrzepu oraz skurcz naczyń krwionośnych.

Jeśli dojdzie do powstania rany, obecny w osoczu fibrynogen przekształca się w cząsteczki fibryny, które po sklejeniu tworzą pierwotny skrzep na ranie. Powstały w ten sposób „plaster” jest ażurowy, a w jego oczka wnikają płytki krwi i czerwone krwinki, dzięki czemu skrzep się utrwala. To głównie zasługa płytek, które wydzielają substancje wzmacniające skrzep i pobudzające organizm do regeneracji uszkodzonej tkanki.

Zbyt mała ilość płytek we krwi skutkuje małopłytkowością, w wyniku której dochodzi do pojawienia się skazy krwotocznej, objawiającej się zaburzeniami krwawienia. Rany chorych na małopłytkowość krwawią dłużej i powodują rozległe siniaki. Może również dochodzić do samoistnych krwawień, np. z dziąseł, przewodu pokarmowego czy do narządów wewnętrznych.

Na morfologii krwi liczba płytek oznaczana jest symbolem PLT. Norma dla dorosłego człowieka wynosi od 140 do 440 tysięcy na milimetr sześcienny krwi.

W przypadku rozległych krwawień, płytki obecne w krwiobiegu nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z raną, w czym mogłoby pomóc wprowadzenie do organizmu dodatkowych płytek, nad którymi pracują brytyjscy naukowcy.

Zgodnie z przewidywaniami, pierwsze testowe transfuzje będą możliwe w 2020 roku, a w perspektywie 10 lat sztuczna krew powinna być w powszechnym użyciu.

Źródło: Daily Mail, Medexpress.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij