E-palacze nie mogą liczyć na względy
Katarzyna Szulik

E-palacze nie mogą liczyć na względy

Przywileje palących elektroniczne papierosy systematycznie się kurczą. Rząd właśnie uchwalił ustawę zakazującą ich sprzedaży nieletnim, a niedozwolone będzie również e-palenie w miejscach publicznych oraz reklamowanie wyrobów tego typu.

Nowa ustawa zakłada zakaz sprzedaży nie tylko samych urządzeń, ale też wkładów i jakichkolwiek akcesoriów, co oznacza, że pod względem prawnym palacze tradycyjni i elektroniczni są równi. Nowelizacja ustawy wiąże się ze zmianą unijnych przepisów dotyczących papierosów elektronicznych – 20 maja w życie wchodzi stosowna dyrektywa w tej sprawie.

E-dymek tylko dla pełnoletnich

Co nowe przepisy w praktyce oznaczają dla właścicieli sklepów z e-papierosami? Przede wszystkim w każdym z nich musi znaleźć się informacja o zakazie sprzedaży papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18. Jej brak jest zagrożony karą grzywny w wysokości 150 złotych.

Osoby, które nie dostosują się do zakazu sprzedaży, muszą liczyć się z mandatem w wysokości 500 złotych, a w razie odmowy jego przyjęcia trzeba liczyć się z karą w wysokości nawet 2 tysięcy złotych. Mandaty będą mogli nakładać funkcjonariusze policji, straży miejskiej oraz Inspekcji Handlowej.

Ustawa zakłada również:

  • zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych, w tym w biurach, lokalach gastronomicznych, na przystankach czy w autobusach, pod groźbą kary w wysokości 500 zł,

 

  • zakaz sprzedaży i kupna e-papierosów oraz akcesoriów przez internet,

 

  • zakaz reklamy e-papierosów pod groźbą kary w wysokości 200 tys. zł,

 

  • zakaz sponsorowania imprez sportowych, kulturalnych i oświatowych przez producentów e-papierosów,

 

  • zakaz umieszczania na opakowaniach e-papierosów informacji o ich mniejszej szkodliwości w stosunku do papierosów konwencjonalnych.

 

Użytkownicy e-papierosów w większości akceptują zmiany, aczkolwiek zwracają uwagę, że ustawa nie przewiduje konieczności tworzenia osobnych palarni dla palaczy e-papierosów. To paradoks, ponieważ osoby, które całkowicie przerzuciły się na e-palenie zrobiły to właśnie dlatego, by nie musieć wdychać standardowego dymu tytoniowego.

Wszyscy palacze są równi

Palacze e-papierosów to stosunkowo niewielka, ale rosnąca grupa użytkowników, dziś wynosząca 1,8 mln. Choć budzą kontrowersje, są zdrowsze od papierosów standardowych, jednak trudno traktować je jako sposób na całkowite zerwanie z nałogiem, ponieważ zawierają uzależniającą nikotynę. Mimo to naukowcy są zdania, że bierne palenie papierosów konwencjonalnych jest znacznie bardziej szkodliwe od aktywnego używania e-papierosów. W tym kontekście nakaz umieszczania palaczy konwencjonalnych i elektronicznych w jednym miejscu ociera się o absurd, ponieważ nie przynosi żadnych pozytywnych skutków zdrowotnych. Co gorsza, u części osób może wywołać chęć powrotu do palenia zwykłych papierosów.

Powiązane produkty

Będzie drożej?

Wygląda na to, że korzyści z zaostrzenia prawa odniosą głównie budżety państw, ponieważ bardzo prawdopodobne jest obłożenie e-papierosów akcyzą, która dołączy do dotychczasowego podatku VAT. Obecnie w części krajów Unii Europejskiej na e-papierosy nałożono dodatkowy podatek, jednak wspólne ustalenia pomogłyby go upowszechnić i ujednolicić. Polskie ministerstwo finansów wstępnie opowiedziało się za pomysłem obłożenia papierosów elektronicznych akcyzą, jednak jak na razie nie prowadzi żadnych prac w tej sprawie.

Przeciwne akcyzie są nie tylko firmy produkujące e-papierosy, ale także koncerny tytoniowe, które w większości dywersyfikują produkcję również na te wyroby. Zdaniem branży, jeśli akcyza na e-papierosy zostanie wprowadzona, powinna być niższa niż na wyroby konwencjonalne, ponieważ te pierwsze są znacznie mniej szkodliwe.

Źródła: Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, TVN24.biz

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

    Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij