E-palacze nie mogą liczyć na względy
Katarzyna Szulik

E-palacze nie mogą liczyć na względy

Przywileje palących elektroniczne papierosy systematycznie się kurczą. Rząd właśnie uchwalił ustawę zakazującą ich sprzedaży nieletnim, a niedozwolone będzie również e-palenie w miejscach publicznych oraz reklamowanie wyrobów tego typu.

Nowa ustawa zakłada zakaz sprzedaży nie tylko samych urządzeń, ale też wkładów i jakichkolwiek akcesoriów, co oznacza, że pod względem prawnym palacze tradycyjni i elektroniczni są równi. Nowelizacja ustawy wiąże się ze zmianą unijnych przepisów dotyczących papierosów elektronicznych – 20 maja w życie wchodzi stosowna dyrektywa w tej sprawie.

E-dymek tylko dla pełnoletnich

Co nowe przepisy w praktyce oznaczają dla właścicieli sklepów z e-papierosami? Przede wszystkim w każdym z nich musi znaleźć się informacja o zakazie sprzedaży papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18. Jej brak jest zagrożony karą grzywny w wysokości 150 złotych.

Osoby, które nie dostosują się do zakazu sprzedaży, muszą liczyć się z mandatem w wysokości 500 złotych, a w razie odmowy jego przyjęcia trzeba liczyć się z karą w wysokości nawet 2 tysięcy złotych. Mandaty będą mogli nakładać funkcjonariusze policji, straży miejskiej oraz Inspekcji Handlowej.

Ustawa zakłada również:

  • zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych, w tym w biurach, lokalach gastronomicznych, na przystankach czy w autobusach, pod groźbą kary w wysokości 500 zł,

 

  • zakaz sprzedaży i kupna e-papierosów oraz akcesoriów przez internet,

 

  • zakaz reklamy e-papierosów pod groźbą kary w wysokości 200 tys. zł,

 

  • zakaz sponsorowania imprez sportowych, kulturalnych i oświatowych przez producentów e-papierosów,

 

  • zakaz umieszczania na opakowaniach e-papierosów informacji o ich mniejszej szkodliwości w stosunku do papierosów konwencjonalnych.

 

Użytkownicy e-papierosów w większości akceptują zmiany, aczkolwiek zwracają uwagę, że ustawa nie przewiduje konieczności tworzenia osobnych palarni dla palaczy e-papierosów. To paradoks, ponieważ osoby, które całkowicie przerzuciły się na e-palenie zrobiły to właśnie dlatego, by nie musieć wdychać standardowego dymu tytoniowego.

Wszyscy palacze są równi

Palacze e-papierosów to stosunkowo niewielka, ale rosnąca grupa użytkowników, dziś wynosząca 1,8 mln. Choć budzą kontrowersje, są zdrowsze od papierosów standardowych, jednak trudno traktować je jako sposób na całkowite zerwanie z nałogiem, ponieważ zawierają uzależniającą nikotynę. Mimo to naukowcy są zdania, że bierne palenie papierosów konwencjonalnych jest znacznie bardziej szkodliwe od aktywnego używania e-papierosów. W tym kontekście nakaz umieszczania palaczy konwencjonalnych i elektronicznych w jednym miejscu ociera się o absurd, ponieważ nie przynosi żadnych pozytywnych skutków zdrowotnych. Co gorsza, u części osób może wywołać chęć powrotu do palenia zwykłych papierosów.

Polecane dla Ciebie

Będzie drożej?

Wygląda na to, że korzyści z zaostrzenia prawa odniosą głównie budżety państw, ponieważ bardzo prawdopodobne jest obłożenie e-papierosów akcyzą, która dołączy do dotychczasowego podatku VAT. Obecnie w części krajów Unii Europejskiej na e-papierosy nałożono dodatkowy podatek, jednak wspólne ustalenia pomogłyby go upowszechnić i ujednolicić. Polskie ministerstwo finansów wstępnie opowiedziało się za pomysłem obłożenia papierosów elektronicznych akcyzą, jednak jak na razie nie prowadzi żadnych prac w tej sprawie.

Przeciwne akcyzie są nie tylko firmy produkujące e-papierosy, ale także koncerny tytoniowe, które w większości dywersyfikują produkcję również na te wyroby. Zdaniem branży, jeśli akcyza na e-papierosy zostanie wprowadzona, powinna być niższa niż na wyroby konwencjonalne, ponieważ te pierwsze są znacznie mniej szkodliwe.

Źródła: Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, TVN24.biz

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

    Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

  • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

    Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

  • Kompleks Elektry – na czym polega?

    Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

  • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

    Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

  • Syndrom oszusta – na czym polega?

    Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

  • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

    Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

  • Jakie są etapy żałoby?

    Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Zmagamy się wtedy z wieloma negatywnymi emocjami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Po śmierci bliskiej osoby doświadczamy żałoby, która pozwoli nam pogodzić się ze stratą i nauczyć się żyć „na nowo”. Na czym polega żałoba i jakie są jej etapy? Jak poradzić sobie z żałobą?

  • Jak sobie radzić po śmierci bliskiej osoby?

    Pogodzenie się ze śmiercią kogoś bliskiego jest bardzo trudnym zadaniem. W obliczu śmierci bliskiej osoby odczuwamy bowiem szereg różnych emocji. Czujemy rozpacz, mamy wrażenie, że jesteśmy bezradni, że to, co się wydarzyło, jest niesprawiedliwe. Strata ukochanej osoby zawsze wywołuje ból, jednak w pewnym momencie będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo. Jak to zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij